Sezatoarea canadiana (68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

lorelaim, merci ptr sfaturi, Smecta gasesc aici? Ma bucur ca Gabisor e bine la gradi

Laurajr, La Multi Ani sarbatoritilor ! Fericita trebuie sa mai fii ca a venit mama

Miikon, mama ta vine?

Nelia, poate ca va fi dansator micutul


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Scuze pentru intirziere, LA MULTI ANI , Irina si Carmen! Fericire, sanatate si tot ce va doriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by Ica 1975

Spuneti-mi si mie, cum reusesc eu sa nu-i dau deloc lapte Christinei ci doar carne+morcovi/cartof/orez? Asa mi-a recomandat secretara/asistenta sau ce-o fi a pediatrului, si cand am cerut un rendez-vous ptr ca are scaune moi de 4-5 zile mi-a raspuns - Doar ptr atat? Imi venea sa-i inchid in nas.... da' ce fac eu ca micuta cere lapte si iaurt continuu si nu cred ca rezist sa nu-i dau inainte de culcare sau maine dimineata


Noi




In cele citeva episoade de voma sau diaree, eu i-am dat lui Antonia Pedialyt, am cumparat din cel care nu are nici o culoare si ii puneam un pic de lapte in el ca sa-i dea o culoare alba. Nu era grozav, dar reuseam sa o pacalesc (cind era mica, nu acum...) si bea asa si lichide.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

La spartul targului, La MULTI ANI Ira si Carmencita, alaturi de familiile voastre

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Oana, am gasit astazi la farmacie, Kaopectate, ptr diaree si gaze, sper sa funct ca la noi nu e probl chiar asa grava. Se iau doar 2 lingurite de 3 ori pe zi. Pedialyt - i-am dat si eu cand a fost mai micuta si nu prea vroia sa bea; asa cu ce am cumparat azi pare mai simplu, sa vedem cum functioneaza.


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Sanatate tuturor copiilor bolnaviori, of doamne.

Acum stiu sigur ca nu am facut vacc. de varicela, de la 1 ianuarie 2006 e obligatoriu, iar Sofie a facut un an in 2004. O sa ne ducem sa i-l facem, e mai bine.

Sa va pun o poza super cu Sofie, pe care eu o ador, e cu prietenul nostru.

http://s17.photobucket.com/albums/b96/scufitarosie/Toamna%202007/?action=view¤t=2007-09-03SofiaetBruno2.jpg

Parca e dintr-un film, nu ?

Nu-s ce sa ma fac, cateodata o ador asa de mult ca-mi vine s-o trezesc din somn, voua vi se intampla ? Cred ca nu sunt normala.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ica - Smecta, din cate stiu eu e un prod frantzuzesc pe baza de argile; citind pe I-net despre Kaopectate (in Wikipedia) - vad ca e similar... Eu am Smecta din Ro... Multa sanatate Christinei :-)

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

lorelaim, . Smecta este de la Boiron? Oricum , sunt anumite marci europene/frantuzesti care nu pot exporta aici toate produsele, interdictii canadiene , confirmate mie de farmaciste

Stiu ca s-a scris despre imunizare. Eu nu am reusit pe Christine s-o conving sa bea sirop de catina, usturoi nu cred sa mearga deocamdata, am sa incerc suc de portocale+lamaie+miere. Ceea ce a functionat super la noi a fost si este laptele de capra.


Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ica - anul trecut cam pe vremea aceasta Oana dadea o schema de imunizare (primita de la o pediatra din Ro) cu ceva prod din Ro. Eu nu am gasit exact aceleasi prod - dar - pt a intari sist imunitar al Gabrielei eu am folosit urmatoarele prod:
Ulei de peste in lunile cu R - vit D + A (made in Iceland parca) - cu aroma de fructe - am pus cate o linguritza 5ml/zii in nectar de fructe (o piersica trecuta prin blender si cu un picutz de suc de portocala/apa pt a subtzia crema/pasta din pulpa de fruct)
Imuno-Royal Junior (parca are catina si echinaceea)
De cand a implinit 2 ani i-am dat zilnic o linguritza mica (de 2,5ml) de granule polen (grija mare - cura se incepe cu o bobitza de polen/prima zii, 2 bobitze/a doua zii, etc - se creste progresiv pana la MAX 1 linguritza mica/zii- pt a se observa daca nu cumva copilasul face reactzii alergice) - in nectar de fruct (caspsuna + banana + suc portocala/apa pt a-l lichefia)
In perioadele cu mucisori (si tuse de la muci) i-am dat sirop de podbal+ridiche neagra (10ml de 3 ori/zii) - l-a luat direct din lunguritza si apoi a baut apa (e f dulce). Tot in aceste perioade am folosit "batista bb" care s-a dovedit a fii incredibil de utila (mai ales seara si dim - curatza impecabil nasul).
Gabisor mananca cu f multa placere rosii (taiate cubuletze, cu un pic de sare), morcovi (din aceia mici), mar crud ras, frunza de patrunjel.
NU i-am dat IRS19 - desi initzial cumparasem - deoarece am citit pe I-net ca de vreo 2 ani francezii il contraindica. Nu i-am dat nici bronhovaxom - pt ca nu stie inca sa inghita pastile... si cred eu ca inca nu e necesar... vom vedea in viitor...
Multa sanatate si pupici Christinei

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

febra nu, bubitze putine si pe trecute, apetit ff bun si chef de joaca (a se citi scandal)...asa ca am revenit la normal.
multumim de sfaturi.



Mergi la inceput