Gravidute&mamici de Timisoara (6)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Noi pana acum nu avem nimic care sa indice drumul spre cezariana.. Sunt de acord cu tine ca daca ar fi cazul e si normal ca as recurge la ea... dar sunt increzatoare ca o sa pot, desi am si eu doar 1,62 inaltime.. si eu sunt pitica.. dar sa speram ca va fi bine.

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Pe de alta parte de multe ori am stat si m-am gandit ca suntem norocoase ca ne-am nascut in epoca asta, cand cezariana salveaza si viata mamei si a fatului .. ca uite sunt cazuri, ca al tau, in care daca traiai in alta perioada insemna sfarsitul sigur.
Lucrul asta l-am auzit odata din gura unei proaspete mamici care a nascut prin cezariana din cauza ca dilatatia era 0 si membranele erau rupte.La cateva zile dupa operatie chiar ea zicea ca se bucura ca traieste in secolul asta

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

neata!!!
vad ca voi sunteti matinale tare!!!!
eu de doua zile nu mai pot de durere a oaselor de la fofo!!! pur si simplu simt ca se rup toate acolo jos!!! sper sa mai treaca pana nasc!!!
noroc ca eu pot dormi noaptea, nu am nici o treaba!!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

34+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 4-5 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

si eu am aceeasi senzatie bb.Parca trage cineva de fofo dintr-o parte si din alta.Eu ma trezesc des noaptea sa merg la toaleta si de cate ori fac tzash.. merg sa beau si apa ca simt ca ma deshidratez si atunci si normal ca in 2 ore ma trezesc din nou si o iau de la capat

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Buna dimineatza. Mi-am potolit si eu strumful si am reusit sa intru putin pe net . In legatura cu cezariana, si eu ma bucur ca am facut-o. Desi pana in saptamana 37 ma pregatisem sa nasc natural. Atunci s-a intors bb cu capul in sus. Si bine a facut . Eu am 1,60 m si bb avea 3,850 kg. Daca vreti sa va programati cezariana, sa nu o faceti inainte sa aveti 39 saptamani implinite, indiferent de garda medicului. Am vazut in spital copii nascuti la 38 saptamani si 6 zile, cu greutate peste 3 kg, dar care au avut mari probleme cu adaptarea la viata extrauterina. Au fost considerati prematuri si au stat la terapie intensiva cu perfuzii. Mai bine platiti taxa la spital si stiti ca bb e ok. Parerea mea.

Mami de bebe
Chris (08.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Nu imi vine sa cred ca maine e 1 octombrie si intru in luna in care vine puiutul meu .. de abea astept sa iasa afara din burtanul lui masa, sa o lase si pe ea sa aiba un bine meritat somnic pe burtica

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Ashera la ce pediatru mergi cu puiutul?

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiiii

bb ia No-spa si incearca sa stai cat mai putin pe fund.. daca stai pe scaun... nu sta perpendicular .. ci asa mai lejer, pe noada! Si vezi ca si statul in picioare ciontribuie la durere!

miha nu ai motive sa fi speriata. E adevarat ca placentele previa au diverse justificari, ca s-au lipit pe diverse cicatrici ale uterului: cezariene, avorturi etc. Dar nu e o regula. Eu am placenta previa la Elena fara sa fi avut vreo cicatrice uterina si nu sunt singura in situatia asta... deci chiar nu depinde de nimic! Daca sarcina e urmarita cum trebuie si se urmeaza indicatiile medicale + tratament medicamentos nu sunt probleme!
Cat priveste cezariana... in postarea Simonei sunt expuse foarte putine din motivele din care se face cezariana. Daca ar fi sa ma iau dupa ce scrie acolo ar insemna ca nici eu sa nu fac desi sunt caz tipic de cezariana din mai multe motive:
- sarcina reusita prin FIV... copii nu se supun niciunui risc datorita modalitatii grele de reproducere
- sarcina gemelara cu ambii feti in pozitie transversala, foarte putine sanse sa ajunga ambii in craniana ca numai au loc de intoarcere
- placenta previa care impune automat cezariana!
Eu personal ma bucur ca m-am nascut in timpurile astea ... si beneficiez de toate inovatiile medicale care exista... altfel nu as fi putut deveni niciodata mama!





PUSSI 29+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 8 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

pussi, mersi de sfat!!
ashera, pai sunt o gramada de copii nascuti la 36,37 de saptamani care sunt ok!!! oricum mie mi-a zis dr ca nu imi face cezariana mai devreme de sapt 39, desi eu voi insista, pt ca sunt sigura ca voi naste normal pana atunci....
ank, o sa treaca ceva vreme pana te va l;asa bebe sa "tragi un pui de somn linistita'!!!

eu fug la papa!!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

35 si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 3-4 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

pai daca o sa nasc cand e iuhas de garda ar mai fi 17 zile .M-as bucura sa fie atunci numai sa stiu ca e ea acolo cu mine non stop... ca nu am incredere in altii

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput