Gravidute&mamici de Timisoara (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Da acolo la ginecologie ..nu la maternitate.Unde e automatul de cafea.La maternitate am vazut lista doar in cabinetul de internari.Poate mai e si pe acolo pe undeva si sunt eu mai

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by pussi

furdean nu e nici prof. si nici conf. In conditii normale nici profi si nici conf. nu fac garzi... cred ca la Odobescu doar Pascut face dintre cei cu titluri universitare...




PUSSI 29+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 8 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!



adica>???? azi pricep mai greu....

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

34+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">
bubulina noastra

AMR maxim 4-5 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Poate au si ei ca la Karate ..centura neagra si un dan..doi dani..3 dani.. si care are mai multi e mai tare

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

adica nu stiu sa aiba cariera universitara ....



PUSSI 29+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 8 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

Ank83 ce tare ai fost cu explicatia ..... si ptr. cine nu stie karate ???? ce sa inteleaga

Simona 32+ TOBIA
AMR 8 SAPTAMANI !!!
http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

fetelor tocmai am citit parerea unui medic primar de obstretica-ginecologie, Dr. Alexandra Crisan, care zice asa:
"In Romania nasterea prin operatie cezariana este la moda si motivele alegerii ei sunt uneori departe de a fi medicale : teama de durerile nasterii, teama de complicatii fetale ce pot aparea in cursul travaliului, lipsa de informare, comoditatea unor obsteticieni.
Pentru multe gravide, aflate de obicei la prima sarcina, apare intrebarea asupra modalitatii optime de nastere: nastere vaginala sau operatie cezariana?
Decizia ar trebui sa apartina in principal medicului obstetrician.
Indicatia de cezariana poate fi stabilita inainte de instalarea travaliului in cazul anumitor afectiuni medicale sau obstreticale sau in timpul travaliului ptr. anomalii sau ptr. semne de suferinta fetala.
In concluzie, modalitatea de nastere trebuie aleasa la momentul potrivit, astfel incat sa se finalizeze cu o mama si unul sau mai multi copii sanatosi.
Printr-o mai buna informare a pacientei si o ingrijire mai atenta din partea personalului medical, nasterea vaginala ar trebui sa devina metoda preferata de majoritatea femeilor.

Un "NU" hotarat cezarienei planificate !!!
La copii nascuti prin operatie de cezarana planificata riscurile sunt mai mari sa prezinte tulburari ale aparatului re spirator decat la cei adusi pe lume prin nastere pe cale naturala planificata (conform rezultatelor unui studiu publicat in revista American Journal of Obstetrics and Gynecology).
Un alt incovenient in cazul cezarienei il reprezinta declansarea lactatiei, care survine la 3 zile dupa nastere.
Cu toate acestea, peste 30% dintre romance opteaza anual sa nasca prin operatie de cezariana.


Simona 32+ TOBIA
AMR 8 SAPTAMANI !!!
http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

"CEZARIANA,O SOLUTIE DE ULTIM MOMENT !"

Exista cazuri exceptionale cand medicul obstetrician recurge la cezariana pe ultima suta de metri, desi tottul era planificat pentru o nastere naturala. Asa numita cezarana "neplanificata" poate interveni in una dintre urmatoarele situatii:
1. colul nu este suficient dilatat, in ciuda contactiilor puternice, iar travalul nu progreseaza.
2. batalie inimii copilului, in perioada de travaliului, devin neregulate.
3. cordonul ombilical se afla in jurul gatului copulului impiedicandu-l pe acesta sa mai respire.
4. placenta se desprinde de peretele uterului inaintea inceperii travaliului sau acopera colul, iar bebelusul este in pericol.

Simona 32+ TOBIA
AMR 8 SAPTAMANI !!!
http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

pussi, hai ca esti tare!!! stiu ce inseamna prof sau conf, te-am intrebat ce ai vrut sa spui?? adica el face garzi pt ca nu e nici prof nici conf,nu?? asta ai vrut sa spui...

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

34+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra

AMR maxim 4-5 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

pussi, hai ca esti tare!!! stiu ce inseamna prof sau conf, te-am intrebat ce ai vrut sa spui?? adica el face garzi pt ca nu e nici prof nici conf,nu?? asta ai vrut sa spui...

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! te asteptam puiutz!!

34+ si bubulina IASMINA ALYSSA

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">
bubulina noastra

AMR maxim 4-5 sapt!!!!



sigur face garzi...



PUSSI 29+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 8 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

simonicutza... apropo de ce zici tu.Era una cu mine in salon care statea acolo de o sapt jumate si are 29 de sapt.Si va mai sta cel putin 5 sapt pt ca a doua sarcina s-a prins exact de cicatricea uterului unde s-a facut cezariana la prima sarcina... si acum sangereaza in fiecare zi ca la ciclu

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput