Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 15

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elen spune:

Fetelor, azi a venit pediatra sa le vada si sa vorbim despre diversificare
Eu credeam ca e ceva frumos diversificarea asta:), dar zau daca mai cred asa

Noua ne-a zis sa incepem cu cereale - eu stiam ca ii ingrasa.

Dupa care, planul e asa:
piure legume
piure fructe
suc fructe
carne
ou
iaurt si branza de vaci din comert

Voi cum ati diversificat? Adica care a fost schema? Supitza nu ati dat? Ca asta am uitat sa intreb

Ii multumesc lui Doamne Doamne ca o am pe mama, caci mi se pare complicata treaba cu diversificarea, mai ales in contextul in care ma intorc la servici

CUm au reactionat bebicii vostri la inceput? Va intreb pt ca nu stiu daca sa incep de la 6 luni cd ma intorc si la servici sau sa incep mai devreme ca sa nu coincida toate: plecare mami la servici, mese de lapte praf in loc de tzatzi si mancarica.

In alta ordine de idei, noi avem 6,5 kg si 62,5 cm , respectiv 6 kg si 62 cm.

pussi - http://www.buggy.de/english/twinnertw.php?farbe=cr
iti place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Oana tine pumnii sa gasiti ce va trebuie si ce va place si unde va place.

Elen eu acum observ ca nu sunteti in lista... nu stiu de ce... Am vrut sa ma uit cat au fetel tale si nu gasesc... La cate luni au 6 kg?
Sa-ti spun cum am facut noi cu diversificarea.
Am inceput la 5 luni jumate, cu cereale. Ai mei sunt micuti... aveau 6050 si 6250 la 6 luni (dupa ce au luat f. bine in greutate de cand le dadeam si cereale in afara de lapte). La 5 luni aveau cu 600 si 750 g mai putin.
Am continuat cu fructe amestecate cu cereale.
Apoi piureul de legume (fara zeama chioara) ingrosat tot cu cerealesi cateva masuri de lapte (ca sa le placa).
Iar pe la 6 luni jumate le-am bagat carne de pui, azi ficat de pui.
Si tot azi le-am dat si putin iaurt cu cereale.
La noi cerealele sunt baza... pt. ca nu mananca decat daca piureurile sunt suficient de consistente... Asa ca le ingrosam cu cereale. Si pt. ca sunt mai micuti decat altii de varsta lor... asa ca au voie cereale...
Branza inca nu, ou inca nu... probabil dupa 7 luni. Aflu la urmatoarea consultatie.

Eu as zice mai putine cereale... daca sunt grasute pt. varsta lor.
Eu am sarit peste zeama de la legume... nici dr. nu mi-a spus sa le dau doar zeama... ci piureul.
Prima data le-am pus dovleceul, morcov, ardei, telina si ceapa (ultimele doua nu le-am pasat). Apoi pot adauga si alte legume, pe rand. Nu au voie rosii si cartof (asta-i schema pediatrului nostru, fara cartof pana la 7-8 luni)

La capitolul fructe... le dau mere coapte (crude nu mananca), piersica, caisa (de la borcanas), banana dupa 6 luni (dar nu le-a placut), pere (dar grija cu astea... deobicei se dau daca sunt constipati). Nu le dau sucuri de fructe... inca. Si nu le dau portocala pt. ca se irita f. tare... e acida.

Nu stiu ce sa mai iti zic...


Poze cu bb-ii (de ieri) si carutul cel noi aici


Carutul din linkul de la elene... cam asa este si al nostru... Este de la hauck... problema e ca sunt f. grele (si cel din linkul de la elen si cel de la hauk)... si rotile sunt f.f. mari... Asa este f. bun... dar te indoaie cand trebuie sa-l ridic sa-l bagi in casa...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

elen multumim frumos! ne place ..mai ales varianta pe rosu. mi se pare cam greu la 17.5 kg., dar in rest este super stabil! Imi spui si de unde l-ai luat si cu cat? Si sa-mi zici daca cate din accesori ai .. si daca sunt incluse in pret?



PUSSI 28+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 9 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

elyanne, daca vrei adauga-ma si pe mine in listuta te rog:
Daria si Irina - 24 aprilie

Avem 5 luni:). Nu cred ca sunt mari ptr varsta lor. Eu aveam la 3 luni 62 cm si 6,2 kg (m-am uitat in fisa):). Deci ele m-au ajuns la 5 luni:)
dar vorba mamei eu aveam 2 tzatzici numai ptr mine, ele cate una:))

multumesc ptr schema, seamana cu a mea

dar mai am o intrebare : am vazut la Nestle 3-4 ctg de cereale si nu m-am dumirit, poate stii tu: aveau Nestle etapa 1 dar era orez, N etapa 2 cereale simple, N etapa 2 cereale cu fructe si lapte.
de care pisici o trebui sa iau?

pussi - am dat 25 mil lei si am toate accesoriile
l-am luat de la o firma din tg mures. ei il trimit si il platesti la livrare
noi l-am comandat la baby expo. daca vrei, caut factura pt a gasi coordonatele vanzatorului si ti le dau
este f bun sa stii, cu rotile alea care se misca in toate directiile, cu frana, landourile sunt fff bune. eu le-am folosit si la plimbarile fetelor in masina (caci nu am vrut sa le pun in scoica ); se pliaza ceea ce e f important caci nu intra pe usa de la intrare:)) fiind asa unul lg altul


si noi avem tot rosu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

fetelor, calciul gluconic e totuna cu gluconatul de calciu?

tb sa ii dau Irinei de maine si asa mi-a dat farmacista, insa acum, dupa ce am citit prospectul, parca nu pare totuna

voi stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by elen

elyanne, daca vrei adauga-ma si pe mine in listuta te rog:
Daria si Irina - 24 aprilie

Avem 5 luni:). Nu cred ca sunt mari ptr varsta lor. Eu aveam la 3 luni 62 cm si 6,2 kg (m-am uitat in fisa):). Deci ele m-au ajuns la 5 luni:)
dar vorba mamei eu aveam 2 tzatzici numai ptr mine, ele cate una:))

multumesc ptr schema, seamana cu a mea

dar mai am o intrebare : am vazut la Nestle 3-4 ctg de cereale si nu m-am dumirit, poate stii tu: aveau Nestle etapa 1 dar era orez, N etapa 2 cereale simple, N etapa 2 cereale cu fructe si lapte.
de care pisici o trebui sa iau?

Va trec imediat in lista...
Nu sunt mari pt. 5 luni. Sunt f. bine asa cum sunt... Eu zic ca le poti da cereale. Sunt copiii care la 5-6 luni au 8-9 kg. Atunci nu se recomanda cerealele... pt. ca pot deveni obezi...
Cereale... trebuie sa le iei din alea de la 4 luni, sau Etapa 1 de la Nestle. Pt. ca cele peste 6, 8 luni au gluten si nu e indicat pana dupa 6 luni...
Eu nu m-am impacat deloc cu nestle. Fac cololoase. In plus, au prea putine natii pt. etapa 1: orez simplu si orez cu roscove.
Folosesc orez simplu cand le adaug la legume. Dar cand vreau sa le fac cerale ca masa in sine le dau de ex. Humana cu mar sau Humana cu vanilie. Parca doar astea doua de la Humana sunt de la 4 luni. Altceva n-am mai incercat pt. ca am fost multumita de Humana.
Acum nu prea le mai dau doar cereale. Le amestec cu fructele. Daca le dau mar copt, le pun humana cu mar. Daca le dau iaurt, le amestec cu altele... cu banane sau cirese... nu mai stiu exact care au fost ultimele desfacute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alhassanvicky spune:

elyanne multumesc

fetelor, referitor la diversificare..o fi doctora mea mai dusa dar mie mi-a spus sa incep cu suc de morcovi si portocala, si asta la 3 luni jumate,in conditiile in care fata mea nu a vrut san deloc si era si constipata. am continuat cu supa de legume. ea nu a vrut zeama aia goala dar dupa ce fierbeam legumele (morcov, ardei gras, telina, ceapa,rosii),zeama rezultata o fierbeam cu gris( la indicatiile doctorei). la 4 luni si 2 sapt ii dadeam pireul din legume la pranz, pireu de fructe( mere, piersici, caise, banane) amestecate cu cereale, la ora 10, seara cereale si inca 3 mese de lapte. nu am avut nici un fel de problema cu ea, de genul iritatii, alergii sau alte chestii, in prezent mananca tot ce-i dau si are 11 kg la 1 an si aproape 5 luni. acum..ce sa zic..poate am avut eu noroc de copil rezistent..eu am urmat exact ce-a zis doctora si m-am orientat si dupa o carte mai veche, iar cand am inceput sa ma informez de pe forum m-am cam speriat ca am gresit..dar era cam tarziu..

sincer (nu dati cu rosii)..nu sunt ferm convinsa ca le face rau banana, portocala, rosia si altele..ci depinde numai de sensibilitatea fiecarui bebe in parte

va pup pe toate

Vicky mami de Elissa , cu gemeni 25+


http://picasaweb.google.com/nickydrag/BestOfElissa
jurnalul Elissei - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103718
viata mea in Emirate - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103958

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Eliana .....dar iubita de Elenita.....unde e????????? Vreau si eu sa vad o mandrete de fata , domnisoara, nu alta, nu mai are ea un picut si face 3 anisori?!!!!!!!!!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

elyanne - norocul nostru ca am facut cate doi bebei o data, ca nu sunt in pericol de obezitate:)

mie mi-a zis sa le dau cereale nestle pt ca folosesc la completare lapte de la Nestle - Nan 1 si cica unele sunt cu lapte in ele
eu cd am vazut ca scrie orez pe cutie, m-am gandit ca e orez, nu cereala:) - mama fara experienta!!

cred ca o sa fac cum zici tu - iau si Humana. si vad care le place. nu cred ca e f important sa fie aceeasi firma

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Elen sunt si la alte frime fara lapte. De ex. Humana cu mar sunt fara lapte si se fac amestecandu-le cu formula. Eu tot Nan le dau si nu le-am dat cereale Nestle.

ainia promit sa pun in curand si cu Elena Da, mai are mai putin de o luna si face 3 ani.

Vicky asta e schema veche de diversificare... Intre timp au "descoperit" ca nu e tocmai ok sa incepi cu sucurile... Dar inca sunt o grama de dr. care recomada diversificarea de la 3 luni cu sucuri de fructe. Din mai multe motive... inlocuiesti o masa de lapte (sau chiar o parte din ea) cu suc de fructe... in locul laptelui care este hranitor. Iar ei sunt in crestere.
Problema nu e numai de eventuale alergii atunci, cand ii dai. Poate avea efecte in timp, la maturitate...
Acum, majoritatea dintre noi am crescut dupa schema aia de diversificare si uite ca sunte ok... Deci, parerile sunt impartite.




Mergi la inceput