Durerea unei pierderi de sarcina ( 39 )

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

IRENE, LA MULTI ANI!!! Sa dea DD sa ti se indeplineasca cat mai repede cel mai mare vis si sa iti gasesti fericirea mult dorita!
Eu iarasi am reusit sa ajung in pragul disperarii. M-a sunat soacra mea "minunata" si mi-a spus din prima ca stie ca fi-su doarme, dar ca e important sa imi povesteasca de fi-sa care e gravida in 7 luni. Si eu vroiam numai sa urlu sa ma lase in pace sa imi plang copilul in liniste. Vreau sa uite ca exist, sa uite ca m-a cunoscut vreodata. O urasc si pe ea si pe cumnata-mea si pe toata lumea care are o placere deosebita sa joace tontoroiul pe nervii mei. Simt ca imi pierd mintile. In "prostia" mea inca mai sper ca dupa ce se termina hemoragia sa am test pozitiv si copilul meu inca sa mai traiasca. Sunt in stare sa dau viata mea pt o ora in care sa imi pot tine copilul in brate. De ce doare asa? De ce nu se gaseste "leac" pt suferinta asta crunta? De ce suntem inconjurate numai de lacrimi si chin? Oare noi chiar nu avem dreptul sa fim fericite si sa ne simtim "cu adevarat" femei?

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.myry spune:

Buna seara fetelor,
Doamne ce mult ati scris. Abia acum am reusit sa termin de citit. Mi-a luat ceva pina sa citesc si sa va raspund.Sper sa fi fost explicita.La ora asta in capul meu e o mare ameteala.
Eu am sosit de la dr. Dupa 3 ore de asteptat, mare lucru nu am aflat. Se vede ceva, dar sarcina e prea mica. Maine ma duc sa fac un BHCG la urgenta si trebuie sa-I spun dr. valoarea. Si daca e buna sapt. viitoare , marti, din nou la control. Am inteles ca trebuie sa creasca 1 mm pe zi ca sa fie in regula. Sper sa fie bine. Am patit ca la dentist. De emotie am uitat sa-I spun de durerea din stanga. De fapt nici nu o mai simteam. Il voi intreba maine cu rezultatul.
Nu stiu de ce dar parka nu presimt ceva bun. Parca dr. nu a zis cu toata gura ca ar fi bine. Poate se gandeste si la ce a fost si e mai rezervat. Offf, pina maine parka e un an. Abia astept sa iau rezultatul si sa fie bine. Incerc sa imi opresc lacrimile. Nu vreau sa pling ca sa nu fac rau lui bebita, daca e. Si nici sa va intristez pe voi si pe sot. Lui nu i-am spus chestia asta cu indoiala mea.
danangie -pt. capitol. Nu-mi vine sa cred ce repede s-a completat. Sper sa poarte tuturor noroc. Cum mai stai? . fa-ti timp si pt tine si mergi sa iei plantele. Sa nu se agraveze. Multa sanatate!
alinushca -ce bine ca esti optimista. Sper ca luna asta sa fie si pt tine cu ochisori.
L5845-doamne prin ce durere a trecut si mama ta. Multa sanatate si pupici!
Flavia-ce bine ca ai revenit. Ma bucur ca incerci sa iti revii. Nu stiu care e problema, dar ma rog sa fii bine. Si sa iesi din starea asta cu bine. Si vei reusi sunt sigura. Tu esti o persoana puternica si cu multe resurse. Iti trimit cele mai mari imbratisari si optimismul meu. Nu e prea mare, dar… mana mea e intinsa catre tine. O sa ma rog sa fii cat mai curand vesela si optimista. Multi pupici si pt. piticii tai care involuntar sufera alaturi de tine.
Am mai citit intre timp, doamne cu atatea pe cap. Si tu mereu ai gasit o vorba buna pt. toate. Nu iti face griji, poate nu va fi asa de rau. Niciodata nu stii cand ti se deschide o portita. Am incredere ca va fi bine. Ma rog sa isi gaseasca sotul ceva si sa nu fiti nevoiti sa vindeti casa. Multa incredere. sunt sigura ca Dyeu nu va va lasa la greu.
jojo_miha -te cred ca esti nerabdatoare sa iti vezi minunea. Sa dea DD sa fie bine, sa ai o sarcina usoara si o bebita sanatoasa. Stai linistita va fi bine. Tin pumnii pt sambata!
ANDREEA-ma bucur ca esti bine. Dar ma ingrozesti cu pretul ala. Pupici si tin pumnii sa fie bine la test.
Slimatei-ce bine ca sunteti amandoua bine. E normal sa iti fie un pic frica, dar va fi bine. Sin u te mai ingrijora cu kg. Azi la control o mamicuta spunea ca pina in luna a 4-a a luat doar 4 kg si in 2 sapt a ajuns la 9. Si cumnata mea din luna a 6-a nu a mai eliminate apa. Saracuta era asa umflata peste tot. Si gandestete ca organismul ei cerea 6-7 l de apa pe zi.Dar dupa nastere si-a mai revenit. Nu-ti face griji. Vei fi o mamicuta frumoasa foc. Si mai lasa-I pe ceilalti cu comentariile. Gandeste ca totul e in regula. La fiecare organismul reactioneaza altfel.
alyx -Off draga mea. Intra si discuta cu noi. Nu te inchide in tine. Mai ales acum, cand se apropie momentul dureros. Sunt sigura ca nu deranjezi. Eu asa am reusit sa trec peste durere. E normal sa ai si momente cand simti ca te scufunzi, dar nu te vom lasa sa cazi in butoi. Fii tare si incearca sa privesti lucrurile cu optimism. Multi pupici.
Laura Ioana -multi pupici. Si sarcina usoara in continuare.
Michelle81-si eu sper sa fie bine, dar parka inima mea e asa indoita. Nu vreau sa ma gindesc la rau, dar… Stiu ca durerile sunt normale, dar acum orice durere o asociez cu cele dinainte cand s-a oprit sarcina. Tot asa erau pe stanga, dar parka mai profunde. Imi pare rau ca se apropie si pt tinemomentul dureros. Iti trimit o imbratisare mare, mare plina cu optimism. Atat cat am. Incearca, pe cat poti, sa iti ocupi mintea cu altceva. Stiu ca e greu, daca nu uneori imposibil, dar… Si eu luna asta am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare. Cumnata mea a nascut exact pe 5. Si eu am asociat asta cu 3 luni de la chiuretaj – 5 iunie la mine. Din fericire mi-am revenit, dar Doamne ce a mai durut. Vroiam sa ma bucur pt ea, dar durerea ma sfasia. Doar sotul a stiut si asta pt. ca am plins o noapte intreaga.
musettepink-eu iau acid folic doar o pastila de 5 mg. Mie mi-a spus ca e sufficient, mai ales ca il mai luam si din alimente. Bine exista cazuri in care trebuie luat mai mult. Cred ca stie dr. de ce ti-a spus sa iei 2.
Sara76-Doamne prin ce durere ai putut sa treci. Ma bucur ca ati reusit sa treci peste si ca v-ati gandit sa dati dragostea voastra unui copilas abandonat.Sa va ajute Dumnezeu!
Ninia81 -multi pupici si ai grija de tine.
Caty-multi pupici si putere draga mea. Incearca sa treci peste si sa nu ne pierdem speranta. Doamne ce usor e sa spui altuia, dar inima mea e cuprinsa de panica. Insa sunt alaturi de tine. Ma rog sa depasesti cat mai repede durerea asta!
marryan -aici ai sa gasesti intelegere. Ai sa vezi ca va veni randul tuturor, mai devreme sau mai tarziu. Multi pupici.
IreneCAM-eu, cand incep intrebarile scutur tare din cap. Si refuz sa le fac sa iasa.. Nu rade chiar asa fac. Si pe strada se intampla. Si de multe ori, dupa gestul meu, vad priviri mirate… poate ma cred nebuna. Nu stiu cum reusesc. Uneori e asa greu ca imi dau lacrimile. Dar imi zic ca pe lumea asta sunt oameni mai batuti de soarta. Ma gindesc ca am un sot minunat, o casa, prieteni, pe voi, si parka incet imi revin. Si ma gindesc ca daca Dzeu da atator femei care nu merita copii, sigur pe noi, care ne dorim asa mult, nu ne va lasa fara! Si atat cat voi putea nu ma voi lasa doborata.
Liana-Doamne, ma mir cum de ai putere. Pupici pentru una din cele mai optimiste si curajoase fete din cate cunosc. Sa ai parte de tot binele din lume.
IreneCAM, liana – zic de pe acum. Mi-e frica sa nu pierd momentul. Asa ca tuturor sarbatoritelor LA MULTI ANI! Multa sanatate, fericire, numai impliniri si visul cel mare cat mai curand!

Pup toate fetele si va urez numai bine.

PS- OFFF, s-a mai oprit si netul! Dar bine ca nu a dura asa mult.




myry




Mami si tati te asteapta http://tt.lilypie.com/n3Iep3.png

_

Cuvintele bune pretuiesc mult si costa putin. - George Herbert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

IreneCam LA MULTI ANI!!!!Toate dorintele sa ti se indeplineasca si cat mai repede. Multa sanatate si optimism!!! si un buchet de flori virtual


Am reusit sa citesc tot ce ati scris si ati scris mult si am zis sa intru sa imi vars si eu durerea.... Cred ca ma chinui singura si cred ca toate facem la fel. De asta indraznesc sa va scriu voua. Azi "am sarbatorit" presupusul DPN daca sarcina din ianuarie ar fi ramas. Evident ca nimeni nu a emaptizat cu durerea mea ar fi sfost si greu. Toata ziua am fost trista trista trista si acum asa m-as ascunde undeva sa plang...dar nu mai vreau sa-mi supar sotul care oricum nu mai stie ce sa-mi faca. In baie ma si gandeam cum ar fi fost daca azi as fi nascut intr-adevar? Ce as fi simti? Cum m-as fi descurcat cu Mihnea care are doar 1 an si 4 luni si ar fi trebuit sa vin acasa cu o mogaldeata mica??? Si realizez ca am o gramada de "nimicuri" in jurul meu care ma fac sa turbez. Azi in parc m-am ascuns de toate mamicile care stiuau ca sunt insarcinata. Nu stiu de ce am facut-o. data trecuta mi-a fost mai usor sa ma intalnesc cu ele.
Nu mai descriu toate supararile mele plastic ca ar insemna nici mai mult nici mai putin decat sa-mi rasucesc cutitul in rana .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Catalina si o imbratisare puternica si un umar pe care sa plangi.

Vreau sa spun ca am ramas si eu masca cand am citit de vecina cu cele 44 de avorturi . Pana azi "recordul" il detinea vecina mea Tanti Vali cu doar 14 avorturi doar ca ea are si 3 copii. Asta e a facut si ea ce a putut. Si chiar si 14 mi se parea un numar fabulos mai ales ca peste tot mai auzeam de 5, de 6 chiar 10 dar niciodata 14. Acum ce sa ma zic?

Myry noapte scurta iti urez si sa-ti iasa vloarea care trebuie la BHCG si martea viitoare sa-i vezi si inimioara. Hai te rog, nu fii pesimista. Poate ca bebe e chiar mic ca sa se vada daca ii bate inimoara.

Michelle intra-devar e o zi trista cea de 26 si mai trista va fi luna viitoare. imi dau seama cam ce o sa fie in sufletul tau avand in vederea starea mea de azi. Dar stii ce cred eu? Ca poate asta va fi pragul maxim al durerii. Poate pana aici va fi si pe urma se va mai pototli durerea asta. Eu sper din tot sufletul ca in martie sa nu trec iar prin asta si poate cu putin noroc sa fiu chiar gravida pana atunci...dar sa nu exagerz totusi , nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ah, voiam sa mai scriu ceva dar nu mai am "voie", cel mic vrea sa scrie si el...si ma supara rau ca ar trebui sa doarma la ora asta .
Dar va pup pe toate ca sunteti minunate si nu numai de-asta si va urez o noapte usoara si cu vise frumoase. Poate maine va fi o zi mai buna .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Myry, ma rog la Doamne-Doamne pt tine sa fie bine bebita si sa vezi o inimioara acolo, pe monitor care bate pt voi...
Nu te mai gandi la ceva rau, k, gata raul a trecut, acum urmeaza bucuriile...Incet, incet o sa fie pt toate, una cate una...
Bebita, trebuie sa te simta fericita si sa te vada zambind...Curaj!

N.Petros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

slimatei sa faci bine si sa fii fata inteleapta si sa nu mai bagi la urechi remarcile " atotstiutorilor" despre sarcina si bebei. Ai tu grija de tine si de bebelina si nu mai permite sa te atinga toate tampeniile spuse de oameni care nu pot trai daca nu isi dau cu parerea, ca starile tale le transmiti inevitabil si micutei si te miri ca e agitata? Sarcina usoara in continuare, si urechi "astupate",da?
alyx incearca sa-ti regasesti optimismul, sa nu te mai ranesti singura cu ganduri negative si sa nu mai traiesti in trecut, ca doare si oricum nu poti schimba decat maxim viitorul, nicidecum trecutul, din pacate. Si pe noi nu ne bati la cap, sa-ti fie clar, da? Aici suntem o familie mare unde ne ajutam cu vorbe bune, ne sprijinim intre noi cand avem nevoie si se gaseste alinare cand e cineva trist sau cu probleme, indiferent de ce natura. Asa ca si tu, daca simti nevoia sa spui cuiva ce te doare si ce te framanta, noi suntem aici mereu si te ascultam si te ajutam cum si cu ce putem, draga mea. si ai grija de tine.
Laurici cred ca oasele te dor ca se largeste bazinul, in drumul spre nasterea puiului, cel putin parca asa am citit undeva. Dar pentru ce trebuie sa-ti iei CM, ca sa mai stai doar acasa sa te odihnesti sau din alt motiv? fata burticoasa cu surpriza .
mav draguto, sper sa-ti vina odata uratii (ce ciudat suna, nu?) ca sa poti face analizele, sa stii cum stai si de ce nu, sa te apuci si de bb2, nu trebuie sa excluzi asta. Cum se mai simte Sebilica? fata ocupata.
Michelle momentan nu mai fac nici o analiza, trebuie sa ajung la endocrinolog, dar mai dureaza putin, ca are sotul mult de lucru si vrea sa vina si el cu mine.In privinta ta, sunt sigura ca o sa gasesti resursele interioare, la un moment dat, ca sa poti depasi toate sentimentele dureroase cu care te chinui acum. Iti tin pumnii draga mea, ca momentul asta sa fie mai aproape, asta insemnand ca in curand sa ai bucuria sa fii gravi.
musette .
Irene deci LA MUULTI AAAANI !!! , multa sanatate, bucurii si un bebe cat mai curand, dar lasa mama tortu' atunci pentru sf. saptamanii, ca altfel nu mai ramane bucatica din el .
Sara imi pare rau ca ai trecut prin atatea incercari, dar iti tin pumnii, ca indiferent prin ce metoda vei alege, sa ai bucuria sa fii mama, cat mai curand. Poate ca dupa ce veti adopta, vei ramane si gravi,s-a intamplat in multe cazuri si a fost bine. Pana atunci, bine ai venit aici si sper, asa cum am mai spus, sa vii cu vesti bune curand.
Ninia bine ca a venit, acum macar stii ce si cum, te poti apuca de numarat si de facut analizele care trebuie, chiar daca acum te simti rau.Stai cuminte la caldurica in pat si o sa te simti mai bine cu siguranta.Iar cu vecina...no comment, doar ca ai putea sa-i arati aici cate fete plang sa aiba ce a aruncat ea cu buna stiinta la gunoi , poate asa macar o apuca mustrarile de constiinta, daca o avea asa ceva, halal mod de a se mandri .
catty gandul meu e alaturi de tine, sper sa reusesti sa te mai linistesti,sper in acelasi timp, totusi sa fie bb in burtica si sa fie bine cu el, cu toate ca sangerezi, noi suntem aici, incearca sa te calmezi, sa plangi ca sa te descarci, dar trebuie sa incerci incet sa depaseti etapa asta grea, poate ar fii bine totusi sa mai mergi odata la echo, sa vezi cum stai. Iar cu soacra, de ce nu-i spui la sotul tau ceea ce simti, poate vb el cu ea sa-i spuna sa te lase in pace, dar chiar si tu, spune-i odata si pentru totdeauna sa te lase in pace. Da-mi numarul ei, ca o sun eu si ii spun vreo doua de o sa-i merga fulgii, nemernica, sa nu te mai supere. Hai fetita, capul sus, manuta la noi si ridica-te, ca trebuie sa mergi inainte cu speranta si increderea ca va fii bine pe viitor.
marryan iti spun si tie,sa nu renunti, sa nu cedezi, sa nu-ti pierzi speranta si sa te linistesti.Si atat timp cat ai avut taria sa scrii prin ce ai trecut, inseamna ca esti puternica si trebuie sa incepi sa simti asta si sa mergi mai departe.Imi pare rau ca si tu faci parte dintre fetele care au trecut prin nenorociri, dar stii ca este o vorba, nu stiu a cui, dar tare adevarata e " ce nu ne omoara, ne face mai puternici", asa ca...privirea inainte si capul sus, ca vine si soare dupa furtuna.
Teo superbe pozele, ti-am mai zis eu ca mi-as dori sa fiu iar copil si sa merg la gradi, dar de data asta la gradi a ta . Nu am stare, ca m-am saturat sa stau in casa si sa fac aceleasi chestii, iar daca ai nevoie de ajutor, cu draga inima.Hai, ce-mi dai sa decupez si sa desenez, ca eu abia astept . pe burtica cu bebe Mihnea.
Flaviaa mi-ai facut fata o pofta cu friptura ta, de m-am pus sa fac si eu una pentru cina , iar reteta de pulpe, ti-o trimit pe mail, ca e mai sigur.Pai cum sa nu gasesc timp? Se poate? Inca nu am fost la medic, astept sa se mai elibereze programul sotului, ca sa vina si el. Tu? Cum te mai simti draga mea, ai reusit sa te mai linistesti? Hai, ca se aseaza ele apele, doar ca trebuie putintica rabdare. mamica de cocolici.
Mirelutza spor la calcat, bine ca tie iti place, ca eu, gasesc tot felul de tertipuri sa aman asta .
alinushca uite si poate iti mai alina durerea de dinti.
jojo sper ca acum te-ai mai linistit, mai ales ca sambata va fii ziua cea mare si mult asteptata. Stai cuminte si nu te agita, o sa fie totul bine, noi toate iti tinem pumnii si suntem alaturi de tine, stii bine.
Liana bafta multa la examene, felicitari pentru cele de care ai scapat si hai, spor la tratamentul pentru chist, ca sa fie bine si sa vina bb.
c.myry e bine ca faci maine testul, dar, nu te lega de toate prostiile si gandeste pozitiv si numai pozitiv,nu te gandi la rau si nu te otravi cu din astea, ca nu-ti face bine, iar daca nu esti sigura de dr. tau, mergi si mai cere o parere, ca nu are ce sa strice.Tin pumnii maine si abia astept sa nu mai plangi, tocmai acum cand ai visul cu tine in burtica, acum plangi si-ti faci griji? si op-ti-mism, da?
andreea16 ai fost la medic, cum a fost?
Va pe toate si sper sa gasiti toate puterea sa mergem impreuna spre implinirea visului drag.

Mai fete cucuiete cand m-am apucat sa scriu mesajul asta, erati la pagina 5, pana am terminat eu, ati ajuns la 7, e bine, inseamna ca e ceva activitate si ca totusi sunteti puternice, asa cum stiu .



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
Poze
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Nina pentru tine ar mai fi fost o intrebare: ti-a venit ciclul sau te-ai simtit doar rau si atat?


Si inca...Ale mai bine nici nu putea fi descris plecarea mea la spital: chiar asa m-am simtit ca un miel dus la taiere, cred ca de-aia am si plans de cand m-am internat si pana am adormit, cred ca imi plangeam si de mila .

Si acum chiar plec la treburile mele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

A venit ciclu, azi....durerile de burta au disparut. Ma simt chiar neastepat de bine, pt o prima zi de ciclu, iar cantitativ este ok...ma speriasem la gandul ca voi avea hemoragii si cheaguri, cum am auzit ca se mai intampla, Dar eu Slava Domnului sunt chiar ok. Park e mai bine chiar si inainte de chiuretaj... Cred ca noi voi avea niciodata cuvinte ca sa ii multumesc medicului meu, care mi-a facut chiuretajul...
Va pup si va doresc o noapte senina!

N.Petros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Carmina cat de bine te inteleg...si eu ar fi trebuit sa nasc luna asta daca nu pierdeam sarcina in februarie... sau as fi avut o fetita de 1 an si 5 luni daca nu as pierdut prima sarcina in martie anul trecut... din pacate au ramas doar amintirile care nu se pot sterge pur si simplu din minte...
Sper ca intr-o zi sa fie bine!



Mirela

Mergi la inceput