Durerea unei pierderi de sarcina ( 39 )

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

kossir, e terifiant ce ti s-a intamplat, inclin sa cred ca ai avut un dr..... mai bine nu spun cum...e oare posibil sa ti se deschida colul brusc? fara nicio problema in prealabil? nu stiu cum as putea sa te imbarbatez, e groaznic prin ce treci, eu am pierdut 2 sarcini, mici ce-i drept si-am suferit si acum stau cu o frica... dar la 21 saptamani... imi pare nespus de rau, suntem alaturi de tine. parerea mea este sa mergi la alt dr. nu stiu sa-ti spun despre sani, stiu mai bine fetele care au luat ceva medicamente, cred, sigur te sfatuiesc ele daca stiu.

Marina, o in cu Mihnea-Adrian 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Carmen, draga mea, iti spun si aici ca-mi pare foarte rau Medici din astia incompetenti si fara suflet sunt peste tot in lume, m-am convins pentru a mia oara! Ai facut bine ca ai venit la subiectul asta, sa stii ca te ajuta foarte mult sa vorbesti despre necazul tau...te ajuta sa te vindeci mai repede...durerea va trece cu timpul, ai sa vezi si te va ajuta Dumnezeu sa-i dai o surioara sau un fratior lui Mihai. Nu stiu ce sa-ti spun pentru sani (mie mi-au dat pastile pentru oprirea lactatiei), atat doar ca faci bine daca pui comprese reci (sper sa nu spun prostii).

26+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Marina, multumesc de sustinere.
Uite tocmai asta nu voiam, sa sperii pe toata lumea, nici nu intrasem la odisee, am venit aici crezand ca nu sunt gravidutze.
Te rog, nu te speria, doar ca trebuie sa fim mai atente cred, nu sunt in masura sa va spun azi ce sa faceti.
Doctorul sigur o sa-l schimb, deja l-am anuntat ca nu mai vreau sa-l vad sa ca ar fi cazul sa-si deschida macelarie. Nu vreau sa va spun cum a decurs, dar a fost absolut anormal.
Va doresc sa fiti departe de asa probleme, tot binele din lume.

Carmen mami de Mihai 24.8.99

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Multumesc Laura, va simt pe toate alaturi de mine, si desi nu ma pot opri din plans, profit ca e fiul meu la scoala, imi e mai bine ca vorbesc cu voi.
E nedreeeeept.

Carmen mami de Mihai 24.8.99

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:


carmen, nu-mi vine sa cred! la inceput, eu tot am mai intrat pe la zuze (doar citeam, fara sa scriu), ma atasasem tare de voi... acum citesc pe acolo mai rar... nu invidiez pe nimeni, doamne fereste, dar n-am mai avut timp nici de mine (am un program foarte aglomerat -la inceput asa am ales eu, sa am mintea ocupata, sa nu ma mai gandesc la pierderile mele, apoi daca am intrat in hora... trebuie sa joc...), dar sa mai citesc prin alte parti... uite, nici aici, n-am mai apucat sa citesc macar ce scriu fetele astea dragi!
cand ai fost ultima data la control? dr tau n-a vazut nimic suspect? dar cu sangerarile cum a fost? stiu ca si tu ai pierdut sange si chiar cheaguri atunci cand mi s-a oprit mie sarcina in evolutie, dar nu mai stiu ce-ai mai facut apoi.... oooooffff imi dau seama ce greu iti va fi sa-i spui lui mihai ca nu mai e bebe.... si cat va suferi si el, mai ales ca isi dorea atat de mult fratior sau surioara... imi vine sa ma dau cu capul de pereti cand imi aduc aminte cum a reactionat sebi al meu (la cei 3 ani jumate ai lui)... si cand imi dau seama ca pt mihai va fi si mai greu....
acum e inca prea curand sa te poti linisti, dar iti doresc sa treci cat mai curand peste aceasta cumplita incercare....
pt sani, nu-mi vine in minte sa-ti zic decat sa-ti pui comprese reci si eventual niste foi de varza, zdrobite, astfel incat sa-si lase zeama si sa "traga" inflamatia. la medicatie pt acest caz nu ma pricep si ar fi mai bine totusi sa-ti intrebi dr...
dar cum de esti acasa atat de repede????
te imbratisez si sunt alaturi de tine!


Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Draga de tine, stiu ca-i nedrept...viata asta asa ne loveste uneori, de nu ne putem reveni!!!! E bine ca plangi, sa nu tii durerea ascunsa in tine! Sa spui oricui vrei tu ceea ce simti, e bine sa te descarci! Plangi cat poti, ca altfel e prea mult pentru tine de suportat!

26+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

KOSSIR, nu am cuvinte, iti inteleg suferinta si stiu cat de greu este ca totul in jur sa-ti aminteasca de sarcina...fetele de aici sunt minunate, te pot ajuta, si pe mine m-au sprijinit f mult dupa ce copilul meu s-a stins. Imi pare foarte rau ca a trebuit sa treci prin asta, multa putere iti doresc si sper ca baietelul tau sa-ti dea forta sa mergi mai departe.
Nici eu nu am avut lactatie, dar sanii erau beton...eu am luat Brocriptin, stiu ca si Dostinex este foarte eficient, poate chiar mai bun. Poti urma schema de administrare din prospect. Si compresele reci ajuta.
Referitor la cauze, eu cred ca ar trebui sa mergi la un dr dedicat care sa te indrume spre investigatii...De multe ori medicii ridica din umeri si atunci trebuie sa facem noi toate eforturile pentru a afla cat mai mult. Daca nu e prea tarziu, o analiza genetica a fatului ar fi un inceput...
sa reusesti sa iti revii din acest cosmar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

MAv, sangerarea a fost in saptamana 4, cred, a fost un cheag care a picat, apoi s-a oprit intr-o jumatate de ora. Am luat tratament, utrogestan, initial injectabil, apoi progesteron. Pana la 3 luni. Ultima consultatie a fost pe 25 august, cand am mers si cu rezultatele la TT, care au fost cu risc mic. Atunci a facut consultatie manuala si ecografica, masuratori, totul ok. Col inchis, lung, a zis el. Liber la inot, mers pe jos, sex, fara efort fizic exagerat. Urma sa merg pe 5 oct la control, si intre timp sa repet toxoplasmoza. Asta a fost pana cand m-am trezit cu contractii dureroase si ama juns la spital.
Mi-a oprit contractiile, apoi a zis, e prea tarziu, provocam din nou contractii.
Nu vreau sa intru in amanunte, a fost groaznic, cosmar, iad. Am simtit tot, nu vreau sa va spun ce am simtit. Apoi, dupa o ora, zice ca e pericol de hemoragie, hai iar in sala, la curatat, aspirat. La fel ca si prima data, dupa ce am urlat, nu ma puteam abtine, mai ales pentru ca nu voiam sa se intampkle asta si simteam ca nici copilul din mine nu voia, voia sa stea, sa creasca. Deci mi-a facut anestezie generala doar pentru 10 minute a doua oara in decurs de 2 ore. Am dormit doar o noapte acolo si n-am mai rezistat. Acum sunt acasa, nu inainte ca sotul meu disperat sa-i spuna macelar.
Va intristez, imi pare rau, gata, nu va mai dau amanunte.

Carmen mami de Mihai 24.8.99

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Carmen,
citesc mesajele tale si plang, plang asa cum n-am mai plans de cateva saptamani, am retrait durerea mea si as vrea sa pot sa fac ceva sau sa pot sa-ti spun ceva care sa-ti aline durerea, dar stiu ca e imposibil
Eu am patit acelasi lucru cu o sarcina gemelara la 20 de saptamani, la fel, la cateva zile dupa ultima vizita la ginecolog care ma asigurase ca totul este normal
Am ajuns cu dilatatie 5-6 cm care nu a putut fi tinuta in "frau" cu nimic si la 48 de ore de la internare am nascut
Nu mi-a spus nimeni care a fost cauza si nimeni nu se sinchiseste de durerea noastra sa caute o explicatie
Trebuie sa gasesti in tine puterea de a merge inainte si de a-i darui fiului tau un fratior sau o surioara
Despre sani, eu pot sa-ti spun ca lactatia mea a durat mult si bine, nu s-a oprit cu bromcriptina (pe care am luat-o din prima zi) , a cedat abia la dostinex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

carmen, de ce trebuia sa repeti analiza pt toxoplasma?


Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput