Durerea unei pierderi de sarcina ( 39 )

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

quote:
Originally posted by kossir

Buna fetelor!!
Multumesc mult, Mav.
Efectiv nu stiam unde sa ma indrept. Umblu de dimineata pe forum si nus tiu unde sa ma opresc. Tot la odisee ajung, dar nu mai am ce cauta acolo. Si nici nu vreau sa le sperii pe fete cu problemele mele.
Asa ca bine v-am gasit.
Mie mi s-a intamplat la 21 de saptamani, cand totul mergea aparent absolut normal. Ma trezesc de dimineata cu contractii dureroase la fiecare 5 minute. Dupa o ora sunt medicul, merg la urgenta si......... diagnostic. Col complet deschis, fara posibilitate de cerclaj.
Nu o sa va oripilez cu ce a urmat, doar va spun ca un sufletul pustiit, nu-mi revin, nu-mi vine sa cred. Totul in casa imi aminteste de sarcina mea fericita. Fiul meu de 8 ani nu stie inca, nu stiu cum sa-i spun, icerc sa-l pregatesc spunandu-i ca se paote sa fie ceva in neregula, se paote sa-l pierdem, dar ca va veni altul, DOAMNE AJUTA; In primul moment i-au dat lacrimile instantaneu, apoi vad ca incepe sa s eobisnuiasca cu ideea, se autoconsoleaza, se gandeste la o verisoara care a patit asa ceva, iar acum are un fratior sanatos. Trebuie sa va spun ca motorul, intiativei de a avea un al doilea copil a fost el, Mihai, fiul nostru, care-si doreste asa de mult un fratior sau surioara, incat ne-a convins ca nu-i nici tarziu, nici imposibil. Mi-e groaza, sa-i spun.
Nu stiu ce sa va mai spun, merg sa mai citesc de pe la voi, poate ma mai linistesc.
Daca are cineva idee cum se poate rezolva problema sanilor intariti. Nu am inca lactatie, dar am sanii de piatra si fierbinti. Dr. nu mi-a dat nimic pentru asta, iar acum nu vreau sa-l vad in nici un caz. Am pus coprese, am facut masaj, dar oare trebuie sa iau ceva medicamente?
Va doresc o zi buna.


Carmen mami de Mihai 24.8.99



Kossir-m-au dat lacrimile citind povestea ta...Doamne prin ce treci acum...cata durere...imi pare atat de rau...Eu mi-am pierdut fetita la 24 de saptamani,stiu cat de tare doare,stiu cum totul in casa iti aminteste de copilasul tau din burtika...stiu cat e de greu sa le spui persoanelor iubite ce s.a intamplat...Doamne nu pot intelege de ce nu se opresc aceste tragedii,nici nu pot sa te incurajez caci m-am pierdut...m-am pierdut in fata mesajului tau...Iti doresc din toata inima putere sa mergi mai departe de dragul fiului tau,de dragul familiei tale...Imi pare atat de rau!am uitat sa iti spun ca mie mi-au dat nsite pastilute pentru oprirea lactatiei...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Toxoplasmoza trebuia repetata pentru ca nu eram imuna, si o faceam regulat. Nu stiu daca asta e cauza, ma indoiesc.
Acum am aflat de pastilute, am trimis pe cineva sa-mia duca, si varza e buna, am auzit.
Dar cand ma gandesc ce bun ar fi fost sanul asa mare in alta situatie.


Carmen mami de Mihai 24.8.99

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

kossir, draga de tine, nu tu m-ai speriat, sunt eu asa de la inceputul sarcinii, pur si simplu mi-e frica sa ma bucur. eu foarte rar intru la odisee pt ca mi-am pierdut inocenta si nu vreau sa le intristez si pe fete. aici ma simt in largul meu alaturi de fetele care m-au incurajat si pe care la randul meu le-am sustinut. e groaznic prin ce-ai trecut, iti doresc multa putere sa treci peste acest moment si sa redevii foarte repede optimista caci ai un copil care are nevoie de atentia ta, mai ales acum ca sufera si el. te imbratisez cu drag si sa nu indraznesti sa nu mai scrii din cauza mea ca nu cumva sa ma sperii, te rog. ma rog pentru tine.

Marina, o in cu Mihnea-Adrian 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Dragelor, eu nu cred ca voi mai prinde curaj sa mai incerc inca o data pt bebe.... probabil ca nici nu mai pot tine o sarcina... Le cer scuze fetelor care au motive sa sarbatoreasca, nu sunt in stare sa urez nimic acum, pt mine azi e z1 cu un ciclu cam ciudatel, probabil ca intr-adevar e sinechie (si am aflat cam tarziu la al 4-lea cm si nici n-as fi avut habar daca nu pomenea alinush despre asta si nu ma mobilizam sa merg atunci la dr, care n-a exclus posibilitatea, ba chiar a luat-o in calcul fara sa zic eu ceva), nici nu vreau sa mai aflu, nu mai vreau nimic, SANATATE era tot ceea ce-mi doream, atat pt mine, cat si pt cei dragi. Si asa eram speriata, deprimata... acum nu mai reusesc sa-mi revin din plans... eu nu vreau sa aflu DE CE ni se intampla asa ceva, as vrea sa nu mai treaca nimeni prin aceasta suferinta... Am sufletul atat de greu...



Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

mav, imi pare rau s te vad asa deprimata...nici nu stiu prea bine cum sa te linistesc. sinechie? din cauza asta zici tu ca n-ai putea tine o sarcina? nu ma pricep si sa ma ierti ca te intrb. te rog numai sa te gandesti ca ai un copil minunat care te vasimti imediat daca esti trista. indeparteza un pic gandul de bebe, macar o saptamana, incearca sa faci altceva, stiu ca ai mai incercat, stiu ca n-ai timp nici sa respiri, dar poate-ti va prinde bine. te pup si-ti trimit optimismul meu.

Marina, o in cu Mihnea-Adrian 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Mav

Carmen mami de Mihai 24.8.99

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Teo, iubita, imi pare rau ca am izbucnit asa... sper ca nu ti-am facut rau! Daca vrei sa te inveselesti, sa stii ca zilele trecute am scris (cu bucurie) cum au fost primele zile de gradi ale lui Sebi (la subiectul lui, stii tu), offf, sper sa nu ma simta... ca am o zi asa proasta... oricum eu tre' sa plec acum la un curs si ajung abia diseara acasa, sper sa-mi revin pana atunci...
Carmen, e bine sa te exprimi, sa nu tii supararea in tine, imi pare atat de rau ca ai ajuns aici... dar macar sa stii ca nu esti singura, ca ai cu cine vorbi, ca din start ne ai pe noi alaturi!

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

mav, scumpo, durerea voastra nu-mi face rau, te rog nu-ti cere scuze, eu incerc sa va incurajez si mor de ciuda ca nu-mi gasesc cuvintele.

Marina, o in cu Mihnea-Adrian 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Mav-draga mea imi pare rau pentru ziua1 de cm...
dar de ce crede doctorul ca ai sinechie?Dupa ce s.a luat ca doar tie ti-a venit cm-ul normal nu?Hai nu iti pierde curajul tocmai acum dupa ce ai batut un drum atat de lung?Nici mie nu imi vine sa mai incerc,am doi ingerasi sus deja si la mine exista sanse mari sa se repede si se va vedea numai in luna a cincea sasea deci iti dai seama ce inseamna asta pt mine nu?E greu dar nu trebuie sa renunti...daca vei renunta iti vei prelungi suferinta mai mult,hai te rog eu suntem cu toate aici si ne tinem de mana si mergem tot inainte,nici o fata nu va fii lasata in urma fii sigura de asta...suntem puternice trebuie sa credem in noi...stiu ca e greu...de cate ori am zis si eu ca renunt ca nu mai suport aceasta durere,aceste amintiri zi de zi iar acum nici nu mai raman gravida,mi-e greu dar voi mi-ati fost mereu alaturi,m-ati inteles si nu m-ati lasat sa ma opresc din drumul nostrul catre visul mult dorit:un copilas sanatos!Nu renunta acum te rog mult!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

carmen, mav, sunt cu sufletul alaturi de voi, sper sa treceti repede de aceasta stare, cu toate ca stiu ca este greu, greu, greu.

nu am cuvinte sa va alin suferinta, sper sa gasiti puterea sa iesiti din aceasta stare si cei dragi voua sa va sprijine.

pup, aveti grija de voi.

din experienta, varza ajuta la durerile de sani

Mergi la inceput