Mamici de Martie-Aprilie 2008 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

multumesc mult elara de raspuns.
Ideea e ca eu mai tot timpul am avut lipsa de calciu si magneziu. Si am facut si glutanat injectabil intr-o vreme. Dupa ce fac tratament sunt ok, iar dupa aceea iar scade sub nivelul minim.
Sper sa fie bine in final.oricum abia astept eco, cum o fi ea sa il vad pe bebica ca e bine!

ma duc acasa!

Mihaela
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Buna, feteloor!!!
Am fost si eu la eco. E bine buburuza, dadea din labute SI...SURPRIZA!!S-a vazut o putzulica. Dra zice ca 70% e baiat. In fine, o sa merg si eu la Iosup dupa nunta, (adica pe la 14-15 saptamani) dar cica am avut marele noroc de un moment in care s-a asezat cracanat in fata ecografului si ca se vedea ceva ce nu putea fi nici cordon ombilical, nici manuta etc ci doar putza...Eu nu vedeam prea bine, taica-su da. Se vedea si nasul (o fi lung??ca noi amandoi suntem carni!). CRL 51,8 mm, e putin mai mare, cu cateva zile, decat varsta cronologica; translucenta nucala 1,9; inimioara bate bine, placenta e situata ok. DECI, mai astept confirmare cand mai creste dar deja ma gandesc cu nostalgie sa nu mai caut nume de fete si sa ma concentrez pe cele de baieti.
...Asta ca tot declaram aseara ca "vreau fata, claaarr?!)-acu-s asa de incantata ca e bine ca zburd ca un ied. Doamne ajuta, la noi toate! Mai asteptam cateva saptamani si purcedem la statistica noastra caci iat, corpul galben pe dreapta ne aduce se pare tot mai multi baieti...
Fetelor, cum sa-mi schimb semnatura adaugand carut, ca nu stiu??

naty 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Elara, iti va face el din propria lui initiativa, fara sa fie nevoie sa ii spui tu, eco morfologica de prim trimestru, numai cand va auzi in ce saptamana esti. Deci el intre 12-14 saptamani face morfofetala de prim trimestru. Te va intreba insa daca vrei sa inregistrezi ( cred ca si la Fortis se poate inregistra ) pe cd..Eu aveam programare pentru morfofetala ( care se face obligatoire in 2D ) si 3D. Am uitat insa complet de 3D, deci asta cred ca trebuie sa vorbesti iar cu el.

Omul este super super atent la ce face. Tu la inceput ii spui absolut tot despre tine. Nu omite NIMIC din ce stii despre sarcina, chiar spune-i despre Rh-ul tau, sunt lucruri care pot avea legatura cu masuratorile si stiindu-le, devine SI mai atent ( ex: spunandu-i eu despre trombofilia mea, a masurat mai atent IR-urile, si a sapat minute bune dupa hematomul ala pe care nu l-a mai gasit niciunde... ). Si intreaba-l absolut tot ce vrei! Eu am vorbit cu el despre triplul test, de ex...despre tratamentul pentru trombofilie...iti raspunde la tot!

Trebuie sa stii ca el nu prea initiatiza conversatii. Si nu iti arata: "Uite! Aici e femurul..aici e putza..." Dar daca intrebi " Ce e acolo?" iti spune...E foarte glumet, vorbeste numai cu "dumneavoastra" ( lucru pe care eu il apreciez extrem de tare!) Prima oara cand am fost, aveam vezica prea plina si m-a trimis de vreo trei ori la WC, care era in cealalalta parte a cladirii. Dura calatoria mea, timp in care a vorbit cu Radu, de atunci cand am plecat de acolo, era el mai instruit decat mine, si mai informat despre ce si cum se intampla pana la 6 saptamani de sarcina...

Hai ca scriu pana maine! Concluzie: intreaba-l tot ce vrei sa stii!!! Vei auzi oricum tot ce ii dicteaza asistentei ( valorile tuturor masuratorilor ), dupa ce face masuratorile.

Ma mai gandesc si mai scriu!

Olga 15+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Naty, felicitari pentru bebe baietzel !!!! Ce mai gasca de baietzei!!!! Sa fiti sanatosi !!!

Zozela, maine merg la carciuma sa mananc ciorba, ca m-ai omorat!

Olga 15+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre28 spune:

Chiar. Cum se adauga carutul la semnatura?

Andre16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Felicitari pentru putza Naty!!!
Vrei sa-ti trec in listutza?
Daca vrei sa pui caruciorul la semnatura mergi la profil personal si-pt.a aparea -scrii [ baietel ] fara spatiile pe care le-am lasat eu in interiorul parantezei.
Hihi..se inmultesc baieteii

Ela.. in 14sapt.!!

Varsta mogaldetzei

Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Salut!

M-am inscris pe forum acum vreo sapt,dar nu prea am asa de mult timp sa intru.Azi am avut si am apucat sa citesc toate discutiile din ultimele 4 zile.Am vazut ca din pacate,s-au intamplat si "rele" dar din fericire "bunele" sunt in numar mai mare.Eu fac maine 10 sapt si abia astept sa merg la eco la 12 sapt.Sunt de-a dreptul impresionata ca unele dintre voi au vazut manute si nasuc de bebe la 10 sapt!!!!Abia astept sa vad si eu!!Nu mai am rabdare pana atunci!
Revin cu o intrebare,am mai pus-o dar nu m-a bagat nimeni in seama:
Ati facut cumva DRY TEST?
Cica e un fel de triplu test care se poate face mai devreme,12 sapt.Am mari dubii si pana ajung la doct tb sa iau decizia daca il fac sau nu!
Si inca o intebare:e cineva la dr.Dima de la Polizu?


Rox 9+


rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre28 spune:

Andre16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

quote:
Originally posted by andre28

Andre16+



Uraa!Ai reusiit!

Ela.. in 14sapt.!!

Varsta mogaldetzei

Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory3maz spune:

Sa traiasca Soacra-Mareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, Naty![bum]

Bravo-bravissimo, Naty, pentru noile vesti cu care ai venit in cioc, dupa controlul la dok!!! Deci tu zici ca medicul tau i-a vazut putzika lui bebe la 11+ saptamani...MISHTOOOOOO! Inseamna ca si la bebele meu, pe 30 sept ar trebui sa se vada "bijuteria"!!!

Ma bucur ca e bebe al tau bine si mami sanatoasa si OBLIGATORIUUUU frumoasa, ca indata e mireasa!

Salutari speciale si lui Simonette, care tre' sa-l alinte pe Luca si din partea mea si lui Clauclau, mamika de Razvanel!

Roxana-Claudia
, Steaua a cam luat-o pe coaja la meci!!! Da' sper ca sotzul tau sa nu uite, cumva, de nervi, de cadoul tau!!!

Am o groaza de trebi casnice...de facut un borsuletz cu perisoare, chiftelute cu smantana si salata boeuf...iar Larisa ma bate la cap sa-i fac fursecuri glazurate...cred ca mor azi in bucatarie, langa aragaz!!!

Va sarut pe toate!

11+ si mamik de Larisik

cory3maz

Mergi la inceput