Mamici de septembrie - octombrie 2007 (83)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

multumim tuturor pentru aprecieri
oanacris de la Natalia
nu stiu ce sa va povestesc despre nastere...a fost chiar usoara
miercuri pe la ora 2 noaptea eram la spital pentru ca incepusera contractiile din 10 in 10 minute
am fost monitorizata toata noaptea si practic joi, pe la 8 -8.30 dimineata a inceput "procedura" de nastere
la 11:47 s-a nascut Natalia
nasterea a fost naturala cu peridurala si pot sa spun ca am fost o norocoasa pentru ca nu am simtit nimic (nici cand a iesit fata, nici cand m-a taiat, nici cand m-a cusut, nici cand a scos placenta); am fost total sub efectul anesteziei
cam atat...
felicitari fetelor care au mai nascut si celor care si-au serbat ziua de nastere intre timp !
azi a implinit fata mea 1 saptamana !

Mami de Natalia-13 sept. 2007
diverse


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Buna dimineata si de la mine,

Roxali ideea ca noaptea pic bustean si cand ma trezesc am deja sanii beton si in plus de cand bb doarme noaptea 6 ore mi-a scazut lactatia...cred ca o sa ma mulg pana la urma, ca sa stimulez...oare sistemul de cerere si oferta functioneaza si in functie de ore?

Roxana vad ca la tine s-au imbunatatit lucrurile cu bb Andrei. Iti doresc bafta la slabit....eu ieri m-am urcat pe cantar si in loc sa slabesc am +1kg fata de cele 8

Tomitza, bine ai revenit. Iti doresc refacere rapida, bebelina sanatoasa si mancacioasa!!!
Alysia bine ai venit!!! Iti doresc o sarcina usoara
Dantje bine ai venit si sarcina usoara in continuare

Noilor mamici Florina si Rodica, vreau sa va felicit pentru flacai!!! Va doresc refacere rapida, multa sanatate voua si bebeilor, mult laptic si numai bucurii!!!

Tzuc, bine ai revenit!!! Incearca sa ai grija de tine ca sa treci de saptamana 37. Oricum BB e maricel, asa ca este bine


Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
poze noi cu mine gravidutza si bebe Mario-Alexandru
poze noi cu bebe Mario-Alexandru
bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Multumesc mult de incurajari si sustinere.

Tocmai am experimentat unul din efectele secundare ale Gynipral-ului..adica tremurici..da nasol frate de ziceam ca ma ia cu lesin, pulsul o luase razna de tot..era 110/min, tensiunea 13,5 cu 7..putin mare..fata de cum o am de obicei ..uff ce speriata am fost..acum incep sa-mi revin, am dormit putin, cred ca si starea de somnolenta tot de la meedicament o am.
Acum o sa trec la jumatate de pastiluta..micsorez doza...

macar nu mai am burtica intarita..ce bine este..cateodata uit ca am burtica..ce bine esteeeee..uff si ce m-au chinuit pana acum contractiile..:-)

mda..ma gnadesc ca mai am un pic si trec la alta etapa ca voi, cu KK, pipi, colici..tusit etc ..pffff..dar sincer..abia asteptttt

sunt pe aici..va urmaresc si ma bucur pt. fiecare in parte pt. reusita unui kk mic si scos aer etc..

35s+6z, Maria +? cu codite

"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

In legatura cu sughitul si noi avem parte la greu...si in burtica sughita de cateva ori pe zi...la noi daca nu ii scoatem bine aerul atunci spuipa putin lapte si incepe sa sughite...dar este perfect normal. Medicul mi-a explicat ca bebe stranuta de cele mai multe ori cand ii vine lapticul pe nasuc si isi curata nasucul...si la mine stranuta de cateva ori pe zi.

Eu in schimb am alta problema...cand se scoala bebe parca horcaie sau are mucoase in gat...nu imi dau seama daca sunt in nas sau in gat. Am incercat sa ii pun picaturi in nas si sa il curat cu pompitza, dar cand am pus picaturile s-a inecat si nu a mai putut sa respire. Asa ca acum nu mai am curaj sa ii pun nici un fel de picaturi.

Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
poze noi cu mine gravidutza si bebe Mario-Alexandru
poze noi cu bebe Mario-Alexandru
bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Betty, eu ii pun ser fiziologic in nasuc-il tin inainte putin in apa calda. Ii pun seara dupa baita si daca mi se pare ca e infundata, ii mai pun si in cursul zilei. Uneori au iesit singuri muculetii dupa ce i-am pus, alteori cu pompita. Pediatra mi-a zis ca daca nu ies dupa aplicare ser fizilologic sa nu ma ingrijorez, ca ii inghite bebe si astfel se elimina.
La voi cum trece sughitul?


Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Betty, am experimentat si noi tot ce era de experimentat cu nasul infundat si cu secretiile care erau ba in gat, ba in nas. Acum e aproape rezolvata problema. Mai are foarte putine secretii, destul de fluide, care aproape ca ies singure cand stranuta. Daca ii puneam prea multe picaturi se ineca si Vlad. Ii puneam cate doua picaturi de ser sau apa de mare in nari, tinandu-i capul usor ridicat. pe urma ii strangeam usor narile, si il aspiram abia dupa o jumatate de ora, sau chiar mai mult. Daca il pui si putin pe burtica in perioada asta, se apropie mai mult de nas secretiile si le aspiri mai usor.

Cat despre sughit, al meu sughite cam dupa fiecare masa. Daca nu plange il las sa sughita cateva minute. Si de obicei se potoleste singur. Daca se agita, il mai pun putin la san si ii trece.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Miruna
Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:



Sau credeati ca am nascut?

Deci aseara am fost la Ana, am fost la clinica de data asta. L-a monitorizat pe bebe care era cam lenes si se pusese la somnic, dar i-am dat un pahar de suc de portocale si s-a trezit instantaneu si se apucase de tumbe.
Totul e ok, bebe in grafic, foarte adanc infipt cu capsorul in jos, iar de nascut, asa cum a vb tati cu el , se va naste in weekend, numai ca in weekendul asta nu cel care a trecut.
Deci suntem in asteptare.
Anita ne-a garantat ca la sf saptamanii o sa ne intalnim cu bub. In cazul in care nu apare, luni la 12 sa o sun si sa ne ducem iar in spital la ea sa il monitorizeze iar, si atunci o sa stabilim cu medicul ce e de facut, daca trebuie indusa nasterea au ba. Dar ea era tare zambareata si zicea ca nu mai apucam noi s ao sunam luni la 12.
Ne-a mai aratat si cum arata camera de travaliu, care e marfa, cum arata salonul in care vom sta si in care va fi cazat si tati, are pat lipit de al meu, avem absolut tot ce trebuie, de acasa aduc doar cu ce o sa stau imbracata, iar bub va sta in permanenta cu noi. Intr-un cuvant super conditii numai femei la nascut sa fie.
Dupa nastere va veni Anita la noi acasa in fiecare zi timp de 6 zile ptr bebe , pe urma timp de 3 sapt va veni o asistenta, o data pe sapt, iar dupa cele 3 sapt, din sapt 6 ne vom duce noi cu bb la control la clinica la care am fost in evidenta la Margret.
CAm atat despre noi.
In concluzie, suntem tot 2 in 1 si asteptam.
Pupici.


Nana, 40+ Andrei

Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

ion easca si rodica felicitari ptr. bebelini !!!!!!!!!! sa va fie sanatosi,papaciosi si fara colicei !!!!!!!!
tomitza bine ai revenit.bebelina e o dulcica! refacere rapida iti doresc si sa va bucurati pe deplin de micuta!!!
alesya alina si dantje bine ati venit.
yaia spor la treaba si La Multi Ani taticului!
tzuc sper sa mai reziste micuta in burtica macar 2 saptamani.menajeaza-te bine si ai sa vezi ca totul o sa fie bine.
cristina eu nu am nici un fel de contractie,poate sunt dar nu le simt si tare m-as mai bucura sa apara o data.
roxana ma bucur ca e mai bine bebelinul.incet incet vad ca deja ti-ai intrat in programul de dinainte (cosmetica,coafor etc )
devylla multumesc de majorete,dar bebelusha mea nu prea vrea sa apara,ii place in burtica!

toate burticile si bebelinii.sa aveti o zi faina!





danielle 39+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Nana, deci o sa punem majoretele la treaba in weekend.

Ana, ce frumusel e bebe Vladut!Ce mai casca el, hi,hi!

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by mandarinutza

Nana, deci o sa punem majoretele la treaba in weekend.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze



Cam da.
Sa vedem ce si cum atunci.


Nana, 40+ Andrei

Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput