Mamici de septembrie - octombrie 2007 (83)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Buna dimineata!

Tomitza, bine ai revenit, Naty e scumpa foc si seamana cu tine.
Florina felicitari pentru bebe Gruia!
Rodica, felicitari pentru bebe Darius Filip!

Dantje si Alysia bine ati venit, sarcini usoare in continuare si nastere si mai usoara!

Betty,scuze ca iti raspund abia acum. Da eu alaptez, sper sa nu am probleme cu lapticul, o sa mai iau vitamine, mananc destul de bine si cam de toate.



Tzuc, stai cumnintica si o sa vezi ca o sa ajungi la termne. Mlti pupici pentru tine!

Yaia, la multi ani pentru tati!


Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Bun venit Gruia si Darius Filip, sa fiti sanatosi, papaciosi si norocosi. Feliciari proaspetelor mamici si refacere rapida.

Roxana, ma bucur sa aud ca bebe Andrei este un cuminte. Ma intebai cum arata iritatia: ca niste cosulete cu cap galben, care se sparg si apar altele. Cand am plecat din spital avea si pe brate, de acelea am scapat, ma ingrijoreaza cele de pe picioaruse, sau mai exact din zona pampersului.Dr pediatra a spus ca le-a luat de la scutecele din spital, adevarul ca statea infasat, si cum a astat asa 5 zile iti dai seama, plus ca nu prea se stie cum si cand era schimbat.

Voiam sa va intreb, bebelusii vostrii sughita, al meu sughita tare rau de 2-3 ori pe zi, uneori nu trece nici cu o picatura de lamaie.

gata s-a trezit.....revin


Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)
http://community.webshots.com/user/cecilialata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

BB-lusa mea se enerveaza de fiecre data cand ii e foame. Si pana o pun la san, o apuca o criza de sughit de zile mari! Apoi suge printre sughituri. La incepui m-am speriat si eu, dar moasa mi-a zis ca e absolut normal la bebelusi. Sa nu ii dau nimic, ca trece de la sine. Oricum in burtica sughita o groaza...

Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielaradu spune:

si a mea sughitza desi ii scot aerul mereu dupa masa
cateodata imi sughuta dupa fiecare masa ma si sperii
si in plus mai si stranuta de cateva ori pe zi de am zis ca a racit
e normal sa sughite si sa stranute?
azi am apelat la termometru ca nu reusea sa fak kk dimineata si saracutza se scremea de numa numa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Cecilia, si a mea mai sughite. Eu o schimb de obicei dupa ce manaca, pentru ca face kk in timpul mesei. Si uneori dupa schimbat o apuca sughitul, eu o pun la san, suge utin si ii trece in cateva minute. Sughitul este frecvent si normal in primele saptamani.
Si eu am plecat cu bebelina iritata la fundulet din maternitate, i-a trecut cu bepanthen, acum o dau in zona scutecului cu Mustela pt prevenire iritatii, care este f hidtratanta.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielaradu spune:

mie mi-au zis sa nu o schimb dupa masa chiar dak face in timpul mesei pt ca varsa ce a papat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Daniela, nu stiu ce sa zic. Noua la maternitate, ne-au zis sa ii lasam putin dupa ce mananca si apoi sa ii schimbam iar daca sughite sa o pun la san.
Ma gandesc ca se irita, daca o las cu kk, daca face pipi, poate sa stea neschimbata, ca se absoarbe mult mai bine.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Hai ca va scriu pe fuga, puiutul nu vrea cu nici un chip sa doarma. Desi e cam obosit. Acum plange de burtica cred si nu poate adormi. Sper ca dupa espumisan sa se mai linisteasca. Apropos, am inceput sa ii dau de 2-3 ori pe zi cate 5 picaturi si parca ajuta. Insa date dupa mese.

Tzuc, sper sa fie bine si sa ajungi macar la 38 de sapt. Respecta indicatiile si fii cat poti de cuminte.

Yaia, pai ce succes la slabit, mi s-a facut apa in gura cand am citit de prajiturile tale. Spor la treaba, petrecere frumoasa, si sa iti traiasca sotiorul, sa fiti fericiti si sanatosi.!

Cristina, dupa mine cam e timpul sa nasti si cred ca ai si semnele cu pricina. Nu sunt totdeauna dureroase contractiile de inceput sau nu prea dureroase.

Carpatina, nu alaptez de fraiera! Nu am insistat cat trebuia si cand trebuia, nu l-am pus suficient pentru ca eram super obosita si nu mai rezistam sa stau cu el non-stop la tzitzi, cu bibe era ok ca dormea bine. Asa ca l-am pus mai rar pe bebe, laptic a scazut drastic, nu mai iesea mare lucru. L-am pus si asa insa, pana cand s-a saturat bebe si a refuzat san, ca deh, nu curgea ca la bibe si nici nu iesea mare lucru. Ultimele incercari la san erau motiv de nervi, ca nu voia si nu voia, scuipa mamelonul imediat. Cam asta...Sa nu faceti si voi la fel, alaptarea e o chestie de perseverenta - atunci cand ai laptic. Cand nu ai si nu ajuta BB, nici nu ai ce pretinde. Dar eu aveam.

Cecilia, Andrei sughite de minim 6 ori pe zi, aproape dupa fiecare masa, uneori si de 2 ori dupa o masa. E normal, am discutat si cu pediatra. Te-am intrebat de iritatie pentru ca am mai vazut diverse iritatii la bebelusi. Ce descrii tu seamana a stafilococ auriu, trece cu baneocin crema. Zic si eu...pediatra ta stie mai bine.

Daniela, e normal si sa stranute. Eu ma speriasem, Alex sugita rau dar nu a stranutat deloc. Acum ma panicasem si am vb cu pediatra, care a zis ca stranutul si sughitul sunt normale la bebelusi. L-a auzit si ea pe Andrei in cabinet stranutand si a zis ca e ok.

Mandarinutza si Daniela, Andrei sughite indiferent daca il schimb sau nu dupa masa. Nu miscarea declaseaza sughitul.

Daniela, daca o tii 5-10 min ridicata dupa ce papa, si ii scoti bine aerul, nu varsa sigur chiar daca o schimbi. Daca la ea dureaza mai mult sa scoata aerul, trebuie tinuta mai mult. Musiu al meu eructeaza imediat, fata de fie-mea pe care o plimbam jumatate de ora pe putin ca sa scoata o urma de aer.

Pfiii, cred ca a adormit Andrei. Sper. Il lasasem putin sa mai bazaie, ca nu adormea, si pana sa scriu al 2-lea paragraf vad ca a capitulat si face nanita.






Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielaradu spune:

rox a mea e mai puturasa si scoate aerul mai greu cam 5 minute ma rog de ea dar scoate in cele din urma
asa mi-a zis si mie sa o lasa min juma de ora dupa masa si apoi sa o schimb - eu ziceam ca nu chiar cum a termiant masa - m-am exprimat gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Mandarinutza multumesc mult de raspuns. Asa ma gandeam si eu...dar nu eram f sigura.

Noi suntem bine, mancam dormim, mai scancim nopatea...cred ca are colici...insa e bine asa. Mi se pare ca a crescut...nu l'am cantarit da are falcutzele mai mari.

Crishtina & Robert
09.09.2007

Mergi la inceput