Albumul mamelor si tatilor singuri (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Mussica-sigura 100%. La vama se cere ori declaratia tatalui, ori sentinta definitiva- copie xerox. Probail prietena ta nu avea sentinta la ea, de aceea i s-a cerut declaratia tatalui.


Multumesc de raspuns Gabi. Bun de stiut.


39 saptamani & still counting :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

MUSSICA,din cate am citit maine e ziua cea mare .Iti doresc nastere usoara sa ai un bebel sanatos,necolicios si sa te faca fericita.Iti spun din proprie experienta ca nu iti inchipui fericirea care ti-o poate aduce,o sa ai seri cand o sa stai uitandu-te la el,plangand si spunand doamne ce norocoasa sunt.Astept sa ne relatezi momentele alea.Sa nu iti fie frica,gandeste-te daca ai dureri ca sunt pentru o cauza nobila si ca dupa ele va veni minunea
Referitor la liniuta si baiatul meu are liniuta si nu ma deranjeaza cu nimik si nici nu cred ca va fi afectat de lucrul asta,exact cum se spunea decat sa stau sa umblu dupa domnul tata sa-mi dea o semnatura sau sa-mi ceara ceva in schimb mai bine sa ii explic baiatului mai tarziu de ce are liniuta.Vreau sa cred ca nu mai sunt atat de multi oameni cu gandirea dupa vremuri si ca nimeni nu imi va diferentia copilul ca are liniuta la tata.
Si eu sunt o mamica singura de la inceputul sarcinii,povestea mea este foarteee lunga si cine doreste sa o citeasca se afla la semnatura.
Va urez tuturor putere sa mergeti inainte si sa razbiti peste toate greutatile care sunt

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
BOTEZ IRINEL

o perioada din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Madalina

Mussica nastere usoara!!! Sa ne tii la curent!

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Madalina multumesc pentru incurajari. Inca nu am nascut, pare ca bebi se lasa un pic asteptat. . Dar poate a vrut Doamne Doamne sa fie asa, caci azi am avut infatisarea la divort. In alte conditii nu stiu daca ma puteam prezenta. Asa macar am avut ocazia sa rezolvam una din probleme: divortul, mai ramane partajul pe rol. Asa ca ne asteapta un drum in 2, pe mine si pe Bebi. E neprevazut, e cu multe nelinisti..dar cred/sper ca vom face fata. Am norocul unei familii si a prietenilro care ma sprijina.

Recunosc ca i-am dus lipsa in momente in sarcina. Ca noi am fost tare apropiati si am fost rasfatata. Dar asta este...viata e facuta si din bile albe, dar si din bile negre. Trebuie sa invatam sa ne bucuram de moment.

In ceeea ce priveste liniuta...si eu sunt impacata. Cum o fi sa fie. Sa reusesc eu sa fiu linistita, sa trec prin nastere bine (pt ca mi-e frica de mooooor) si sa ii dau acea liniste si lui Bebi si fim amandoi o echipa frumoasa.

Inseamna mult pentru mine citind povestile/mesajele voastre sa realizez ca lumea nu s-a terminat aici, ca imi pot face viata frumoasa chiar daca nu este asa cum mi-am planuit-o, imaginat-o eu.

Gabi multumesc de incurajari. Si va rog din suflet sa-mi trimiteti un gand bun...mi-e foarte frica de nastere si vreau sa trec cu bine peste.

39 saptamani & still counting :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanilla_baby spune:

Mussica sa nu cumva sa-ti fie frica de nastere
De unde vine temerea? Spune-mi mie si sa vezi ce fac cu ea

Inteleg ca astepti declansarea travaliului ceea ce e un prim pas
catre o relatie foarte stransa intre tine si bebe. Si daca il vei si avea la san repede si imediat in grija... pai sa vezi ce minunat o sa fie si cum n-o sa mai conteze nimic altceva pe lume

Dar indiferent cat de smooth sau nu vor fi primele zile / saptamani nu uita sa ai incredere in tine si in instinctul tau. Vei vedea, faptul ca nu exista "tati" poate fi trist si amar insa sunt cateva avantaje, mai ales daca esti impacata cu situatia.

Mai vorbim noi pe parcurs


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Citat:
citat din mesajul lui vanilla_baby

Mussica sa nu cumva sa-ti fie frica de nastere
De unde vine temerea? Spune-mi mie si sa vezi ce fac cu ea



Of..temerea vine din faptul ca am o toleranta la durere foarte foate scazuta . Am fost o norocoasa pana acum si nu am avut probleme de sanatate si nu am stat in spitale.

Pentru ca pe langa durere, mi-e frica de spital, de salile alea horror, de personal medical care te repede si vorbeste urat cu tine, de faptul ca nu te intreaba nimeni de sanatate daca nu dai un ban (si eu chiar nu am banuti).

Mi-e frica ca voi naste fara epidurala - eu nasc la Giulesti si noaptea nu se face aneztesie la cerere. Mi-e frica ca nu voi face fata. Eu in prezent nu am unde sa stau si stau la nasii mei de cununie. Mi-e frica ca ii voi deranja cu Bebi, ca va plange, ca voi fi eu irascibila. Si uite ca s-au adunat. Nu stiu de ce mi-e frica mai rau. Sper ca voi rezista durerii.

40 saptamani & still counting :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanilla_baby spune:

Citat:
Of..temerea vine din faptul ca am o toleranta la durere foarte foate scazuta

in timpul nasterii naturale, mai ales cea neasistata cu medicamente, organismul elibereaza hormoni si au loc o multime de reactii care anesteziaza organismul si te ajuta. e ff important sa respiri cum trebuie (lung si apasat, in pe nas, out pe gura), sa te relaxezi intre contractii si sa fii tu cu tine (ajuta si sa-ti imaginezi cum coboara bebe si pur si simplu sa stii ca fiecare val de duerere/contractie inseamna ca esti un pic mai aproape de a-ti intalni copilasul
Citat:
Pentru ca pe langa durere, mi-e frica de spital, de salile alea horror, de personal medical care te repede si vorbeste urat cu tine, de faptul ca nu te intreaba nimeni de sanatate daca nu dai un ban (si eu chiar nu am banuti).

Nu stiu daca la Giulesti ai rooming in, adica daca ai bebe cu tine in camera, dar daca se poate atunci nu o sa-ti mai pese de nimic altceva. o sa vezi
Citat:
Mi-e frica ca voi naste fara epidurala - eu nasc la Giulesti si noaptea nu se face aneztesie la cerere. Mi-e frica ca nu voi face fata.
epidurala nu face decat sa-ti ia controlul si sa i-l dea medicului. si el al tau - al tau si al copilului
Citat:
Eu in prezent nu am unde sa stau si stau la nasii mei de cununie. Mi-e frica ca ii voi deranja cu Bebi, ca va plange, ca voi fi eu irascibila.

in primele saptamani / luni bebe nu are nevoie decat de mama - daca il alaptezi la cerere, il tii in brate cat poti tu de mult (fara teama de rasfat si alte aberatii) si nu il lasi sa planga deloc (adica ii raspunzi imediat la primele secunde de plans) eu te asigur ca ai cele mai bune sanse sa ai un bebe linistit si fericit
si nu stiu care sunt conceptiile tale, nu vreau sa-ti par deplasata, dar faptul ca eu dorm cu Lia a insemnat enorm - am putut sa o alaptez noaptea fara sa ma scol (chestie extraodinara) si am creat o legatura foarte stransa intre noi. plus ca clipele trezitului sunt minunate si crede-ma ca nu vrei sa le pierzi

pffff am scris un roman
sper ca te ajuta cate putin din ce am spus
daca vrei, iti dau un link cu povestea nasterii mele
sa-mi spui




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Da, da-mi linkul . Si da, ma ajuta romanul .

Stii... deep deep inside sunt convinsa ca va fi ok. Nu doar la nastere, ci si la viata fara "tati" alaturi de noi. Cat de mult mi-as fi dorit sa fie altfel... Tare mult.

Noi ne-am separat cand eu eram in luna a 2-3. Au fost oameni care m-au intrebat de ce nu am facut avort, ca era timp, ca imi putea vedea linistita de viata mai departe singura si de la capat. Nu am putut o secunda sa ma gandesc la varianta asta. Am stiut din prima ca trebuie sa il aduc pe lume pe bebe. Si de aia spun...sigur va fi bine, ca am luptat de la inceput.

40 saptamani & still counting :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanilla_baby spune:

esti pe drumul cel mai bun :)

iti dau imediat PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

MUSICA fi puternica si lasa frica,stiu cum e caci eu din frica ca nu il aud pe bebe am cerut pe loc anestezie totala in loc de rahie dar sunt sigura ca daca as fi putut as fi nascut natural caci exact asa cum spunea si Vannila orice durere e un pas catre bebic.Iar de nasi daca ei au acceptat sa stai la ei nu te mai stresa tu ca ii deranjezi,o sa vezi ca or sa le faca placere sa aiba un bebe mic in preajma
Vannila foarte frumos i-ai raspuns si ai etalat raspunsurile la fricile ei

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
BOTEZ IRINEL

o perioada din viata mea

Mergi la inceput