Bebei cu alergii (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionik76

Buna, fetele! Sunt mamica disperata a unei fetite de 2 luni suspecta de alergie la proteina din lapte. Spun suspecta, pt ca alergia nu e confirmata inca prin teste, maine avem programare la spital pt investigatii, insa am fost la un medic pediatru de renume din iasi care i-a pus din start diagnosticul asta si, dupa simptomele pe care le prezinta, din ce am citit pe net si am aflat si de la voi inclin sa cred ca asa este. Nu am alaptat-o deloc, pt ca am Ag Hbs pozitiv si mi-a fost frica, am inceput cu humana, in prima luna a luat cam 700 g in greutate si, desi cam putin, nu mi-am facut totusi probleme. Insa din a doua luna am observat ca nu prea creste, avea colici f. puternice si pieluta aspra, am cantarit-o si concluzia a fost ca in a doua luna a luat abia vreo 400 g in greutate. In plus, era mai mereu iritata pe fata si pe gat, pete rosii si uneori bubite, pe care initial le-am pus pe seama caldurii si, acum, citind cele scrise de voi, realizez ca are si pb respiratorii la care initial nu le-am dat importanta. Respira mai greu, cu suieraturi si uneori are nasul infundat, stranuta des, aparent inexplicabil si de cateva ori i-am scos secretii abundente cu batista bebelusului, fara sa aiba insa vreun alt simptom de raceala. Abia acum imi dau seama ca e simtom de alergie. Pb e ca nu stiu ce sa-i dau sa manance, pediatra de care vorbeam mi-a zis sa-i dau aptamil pepti, e aproape 80 lei cutia de 400 g, i-am luat, dar nici nu ii place gustul si nici nu vad o ameliorare in simptome. Sunt disperata, ce lapte va accepta oare, ce fac cu ea, ca e prea mica sa-i dau altceva ? Poate a mai fost cineva totusi in situatia mea, ajutati-ma, va rog, cu un sfat!


Buna ionik76
Cred ca in primul rand ar trebui sa te bucuri de partea buna a lucrurilor-in sensul ca daca este sa fie alergie la proteina ai aflat destul de repede si ai toate sansele sa indrepti lucrurile in favoarea bb-ului . In cazul alergiei la proteina poti sa ii dai lapte de soia(este putin riscant in sensul ca o parte din bb cu alergie la proteina laptelui de vaca au si la soia) sau de orez. Lapte praf de orez sincer habar nu am daca exista, insa de soia sunt de la mai multe firme-din pacate destul de scump. Noi i-am dat o perioada pregomin de soia-pe vrea aia(acum vreo 3ani) era 60ron cutia, dar stiu ca si Humana avea o formula de soia si era si mai accesibila la pret.
Este normal sa nu accepte din prima pe cel de soia pt ca este mai putin dulce decat cel normal; dar eventual mai testeaza si celelalte variante si in plus persevereaza pentru ca pana la urma se va obisnui cu gustul si nu or sa mai fie probleme. Mult succes si mai ales incerca sa te gandesti ca este sper binele bb si asta o sa va ajute pe toti

Te asteptam cu vesti sau nelamuriri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Fetelor sunt intr-o ceata totala.
Am citit tot ce ati scris voi si raman surprinsa sa vad ca luati de referinta rezultatele analizelor.

Fetita mea are 1 an si 10 luni si are manifestari astmatice la praf, polen, efort si alte mirosuri puternice.
I-am repetat IgE-urile de mai mute ori. De fiecare data le-am facut la Synevo.
In Aprilie :IgE total era in limite, la fel si cei specifici.
In Iunie : IgE-urile specifice la praf, mucegai = negativ si restul= 0,35.
In septembrie : IgE total=123 si trebuia < 60; IgE specifici negativi sau 0.35;

In concluzie, pe Specifici niciodata nu a iesit alergie; pe total doar in septembrie.
Medicul pneumolog m-a pus sa repet analiza, zicand ca e o greseala. Nu avea cum sa creasca asa pe tratament cu Singulaire.
Mai mult, se pare ca si la alti copii, s-au descoperit anomalii, concluzia lui: un kit a fost cu probleme.

Intrebarea mea e:
copilul e alergic sau nu ?
Pot fi folosite ca referinta in diagnosticare, analizele la aceasta varsta ?

Multumesc,


Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Am nevoie de ajutorul celor care ati mai trecut prin experienta alergiei la proteinele din lapte, in special cu bebelusi sub 4 luni, care nu mananca deocamdata altceva decat lapte. Fetitei mele care acum are 3 luni nu i-a mers cu Althera, care e din proteine extensiv hidrolizate, a facut alergie si la el, am incercat cu Pregomin, a dezvoltat alergie si la soia si ultima solutie a fost Neocate, un lapte deosebit de scump, la care nu a mai avut nici o reactie alergica, dar care numai lapte nu se poate numi, mai degrab aun amestec de substante non alergene. Pe deasupra e si extrem de scump, nici vorba sa mi-l pot permite, nu se prea gaseste, iar spitalul nu mi-l mai poate asigura din lipsa de fonduri. Am primit pana acum 5 cutii, cu multe interventii, dar dupa ce le termin chiar nu stiu ce voi face. Mi s-a spus, si stiu ca asa e din ce am mai citit si eu, ca acest Neocate nu se da for ever, e mai mult un tratament si dupa circa 1 luna de utilizare se face testul de provocare si se incearca daca nu tolereaza un alt lapte hipoalergenic. Aveti idee ce ar putea sa mearga, ma gandesc ca daca nu a tolerat Althera care e extensiv hidrolizat, cum va putea tolera alte formule HA partial hidrolizate ? Am vazut ca Novalactul are formula HA fara cazeina, cel putin asa sustin ei, oare e posibil sa mearga? M-ar ajuta mult, ca nu se compara costurile, plus ca nici nu cred ca sunt mari sanse sa creasca cu Neocate. Mentionez ca IgE total i-a iesit bine, iar ca IgE specific a fost testata numai la betalactoglobulina si e OK. Ma gandesc ca ar putea fi alergica la caseina. Dar ca sa-i fac analizele din nou, ar trebui sa consume din nou lapte obisnuit, nu? Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati putea da niste lamuriri. Mai e cineva, eventual care a folosit Neocate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Of nici nu stiu daca mai e de actualitate subiectul scriu totusi aici.
Mai demult ma plangeam de Andreas cu greutatate mica stagnare crestere, cearcane, paloare, anorexie si nervii mei praf.
I-am facut analize, IGE total mare, alergie crescuta la albus de ou, betalactoglobulina pozitiv.DAR, doctorii dau din umeri, inca, pt ei daca nu are manifestari respiratorii si cutanate nu exista alergie.
Din cand in cand i se mai umfla si fata.Dr.spune ca sigur este o manifestare alergica data de viermisori, asa ca i-am facut si tratament cu Zentel, fara nici un rezultat.Acuma, la cat e de slab, slabeste, nu pune un gram, are fluctuatii de 1kg in sus si in jos.
Proba de digestie arata o digestie proasta, dar iar a fost nerelevanta pentru doctori.Constiapat de 2 ani, doctorul i-a prescris laxative.Copro e negativ, nu mai stiu ce sa fac!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Salutare Angelli,

Tocmai am descoperit acest subiect si eram suparata ca nu mai scrie nimeni aici, cand am vazut postarea ta. Din pacate nu pot sa iti dau nici un sfat.

Si baietelul meu Andrei de 7 luni este foarte alergic. I-am facut teste la 5 luni jumate, si Ig E este foarte ridicat. De asemenea este alergic la proteina din laptele de vaca si albusul de ou (doar testele astea le- am facut).

La noi a inceput totul la o luna jumate cand au aparut bubite pe fata si a fost diagnosticat cu dermatita atopica. Dupa aceea au aparut pete pe tot corpul. Am facut o gramada de tratamente si nu a reactionat la nimic timp de 3 luni a fost tot rosu pe pielicica. O oarecare imbunatatire s-a vazut cand dermatologul mi-a dat Mycostatin - un siropel.

Acum mai are inca pete si bubite la coate si la genunchi. Pediatra de la cluj, unde am facut analize, mi-a dat sa-i dau Ketof.

Eu sunt foarte curioasa daca trece sau nu. Mi-a zis sa incerc sa ii dau produse din lapte dupa un an. Acum inca il mai alaptez, si am inceput diversificaea la 6 luni. Mai folosesc pentru el si NAN HA, cand ii fac cereale.

Problemele cu greutatea le avem si noi. Foarte slab ia in greutate.

Sper sa mai apara mamici pe aici sa ne povesteasca din experienta lor.



CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Cristina, Andreas a avut dermatita atopica pe la 7 luni, ce coincidenta.Am fost cu el la toti dr pediatri din oras, tot asa,acelasi tratament clasic, fara rezultate.In final o dr dermatolog mi-a explicat ca formulele hipoalergene nu sunt chiar hipo si mi-a spus ca stia un lapte cu proteine din zer hidrolizate extensiv, Alfare de la nestle, dupa trei zile s-au vazut rezultatele, fara sa folosesc nici o crema.L-am folosit un timp apoi am inceput din nou cu formula HA apoi lapte obisnuit.Un dr mi-a spus ca nu conteaza cantitatea de alergen, tot face reactie.Poate reusesti sa intrebi un pediatru despre laptele acesta.
Va doresc o piele fina si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicabu spune:

Oooof..buna mamicilor! Avem si noi 3 luni de zile...pline de experiente neplacute...
la 3 saptamani am ajuns la urgenta la pediatrie cu colici puternici (am aflat ulterior)...Pentru a atenua colicii si pentru ca a fost suspectat de intoleranta la lactoza, am fost sfatuita de dr sa gasescdintr-o lista de 5 tipuri de lapte o formula fara lactoza.Am gasit Humana HB25 cu gust de babane pe care puiul meu nu l-a acceptat. Am trecut pe Milupa fara lactoza pana la 6 saptamani...can a inceput sa regurgiteze mult si sa faca diaree (el care era constipat de la nastere cu un singur scaun pe zi). La telefon dr mi-a zis ca prezinta simptomele toate unui copil cu intoleranta la proteinele din lapte de vaca si sa incarcam sa-i introducem o formula de soia... Dupa 2 zile am fost cu copilul la control si avea inceput de pneumonie. Ne-am internat cu tratament de antibiotic injectabil 7 zile...Dupa 2 zile a inceput sa faca crize de colici de la antibiotic zic eu...(in timp ce-i dadeam 4 tipuri de siropuri anticolici concomitent)Dupa ce am iesit din spital eram deja pe formula complet introdusa de soia (cu o masura de glucoza la fiacare masa ca sa nu ne faca probleme gustl rau al laptelui). In tot acest timp, si mai ales dupa ce am introdus laptele de soia, copilul meu lua foarte bine in greutate ( asta fiind si singurul aspect care nu ne facea probleme). Dupa aceasta pneumonie, copilul meu a ramas foarte fonfait la nasuc si multa vreme ii aspiram nasucul de 3-4 ori pe zi si noaptea pt ca avea f multe secretii. Cand s-au oprit secretiile era in continuare fonfait...Pe la 9-10 saptamani i s-a umplut nasucul de bubite. Med de familie zicea ca toti copii hraniti artificial fac si sa nu imi fac griji. Am inceput sa-mi fac griji inainte de botez cand incercasem deja 4 tipuri de unguente su nasucul lui era tot mai rau. La unul dintre desele controale la pediatru acesta mi-a zis ca e un copil alergic si de aceea are bubitele. I-a prescris Zyrtek care parca i-a mai desfundat nasucul si advantan milk pt bubite dar...nimic..La un moment dat a inceput iar sa faca diaree (dupa ce, uitasem sa precizez eram de la 6 sapt pe mucilagiu de orez care-l constipa si mai tare pt ca a fost diagnosticat si cu reflux gastroesofagian)si sa regurgiteze mult iar partea de sus a spatelui i s-a umplut de pete rosii cu piele uscata. Pediatra ne-a zis sa oprim laptele o zi dupa care sa il reintroducem treptat ca poate e doar o infecti la stomacel.Dupa o noapte fara lapte i s-au estompat si bubitele de pe nasuc. I-am facut un eco sa vedem dc nu are ceva probleme la stomacel (pt ca tot regurgita mult)la un alt medic pediatru. Ambii medici ne-au indemnat sa-i facem analizle de alergie si....sa trecem pe Alfare sau Aptamil pepti. Pediatra care il urmarea pomenise de mul timp de ele dar nici nu am vrut sa ma gandesc ca am putea ajunge sa folosjm lapte asa scump....Pana au venit rezultatele de la analize am inceput sa cautam sa cumparam acest lapte scump...Am fost asigurati ca ambele tipuri de lapte au aceleasi proprietati. Am gasit prima data Aptamil Pepti....90ron....Maare greseala are lactoza...asa ca copilul meu a facut crize de colici din prima seara....A doea zi am luat Alfare 100ron...Naspa la gust si miros..Dupa 2 zile am primit si rezultatele de la analize...IGe total mare 29,5 deci, un copil alergic... IGE specifice la proteine si lactoza cica sub nivel detectabil!!!! Dar cu tot Alfare si cu furazolidon 5 zile, copilul face diaree ca niciodata pana acum...Si atunci Ce o fi cu colicii f puternici...cu toate manifestsarile astea alergice daca a mancat numai lapte pana acum...cu laptele asta scump totusi cu care am fost sfatuiti sa continuam pana la macar 6 luni?....nu stiu....Nu stiu de unde sa mai apucam problema... Cred ca ne-ar prinde bine sa ne spuna mamicile care au postat anul trecut problemele lor cum au iesit la lumina cu alergiile....
Multa sanatate si la cat mai putine alergii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

o sa va povestesc cum a fost in primele 16 luni de viata ale lui Mirciu al meu...de ajunsesem dispreti, nu altceva... dar mai pe dupamasa ca acum tb sa plec din casa.
Ideea e ca pana la urma se rezolva...cat de cat.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Intrebare (trebuie sa fug si nu am vreme sa detaliez,dar poate se gaseste cineva disponibil si priceput sa-mi rapunda): daca suspectez o alergie la lapte, trebuie sa renunt total si la unt,iaurt,branza, sau este posibil ca alergia sa fie numai la o componenta a alptelui care nu se regaseste la celelalte lactate?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alioana spune:

buna

eu am un baietel de 3 ani. a fost depistat cu alergie la proteina din lapte la 2 luni (sange in scaun) si de atunci reactiile sunt din ce in ce mai rele. de 6 luni incoace incepe tusea asmatica doar daca este langa cineva care mananca ceva cu lapte. daca mananca ceva care are o urma infima de lapte (mi s-a intamplat de la produse pe al caror ambalaj nici nu se preciza ca ar putea sa aiba urme de lapte) se umfla in 20-30 de secunde. umblam vesnic cu supozitoarele cu cortizon dupa noi si cu ventolinul si zyrtecul. e foarte dificil sa citesti toate etichetele si sa gatesti totul in casa de la paine la biscuiti si inghetata. din fericire la soia e ok, dar incerc sa nu abuzez. l-m alaptat pana acum o luna si am stat si eu 3 ani fara lactate pt ca daca mancam 0 inghetata sau o felie de cascaval, la urmatorul supt se umfla si imi intra in soc.
am aflat ca laptele se gaseste in atat de multe chestii de la cosmetice pana la mezeluri.
mai rau e ca nu il pot duce la petrecerile de copii, la gradinita nu mi l-au primit, la locurile de joaca am patit-o de multe ori sa iasa cu blande pe palme sau cu ochii umflati, tusind de mama focului doar pt ca ceilalti copii mancasera ceva cu lapte inainte de pune mana pe jucariile alea.
am noroc ca de la 1 an jumate stia sa nu ia nimic de la nimeni pana nu afla ca nu e cu lapte (i-a facut o faza de asta inclusiv bunicii in parc: nu a vrut sa puna gura pe turta dulce pana nu a ajuns acasa si mi-am dat eu ok-ul). poarta bratara cu "alergic la lapte" dar pana acum nu s-a pierdut de noi.
doctorii deja spun ca s-ar putea sa ramana pe viata cu ea (15% din copiii alergici la lapte raman cu alergia) si nu stiu cum o sa fie la scoala si la adolescenta (am patit-o cu o matusa care l-a pupat pe obraz dupa ce mancase mozzarela si i-a aparut imediat buboiul).
am incercat tratamente homeopate dar nu s-a imbunatatit nimic. de o desensibilizare nu se pune problema, nu stim ce sa mai facem.

scuze ca m-am intins dar acum v-am gasit si m-am descarcat un pic

Mergi la inceput