Zuzele (acum mamici) in bucatarie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

quote:
Originally posted by kossir
Ati incercat ulei de masline cu paine prajita calda si daca va place si cu usturoi mmmhhmmm.
Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,


Eu nu-s dar peste uleiul ala as mai pune si niste oregano (am mancat in Grecia si e delicios )

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

quote:
Originally posted by Anca.Diana
Nu vreau sa cumpar negro sau cine stie ce alta minunatie. Vreu sa mi le fac singura. Dar cum se fac? Si ce fel de icre sunt foarte bune? Si de unde iau icre proaspete din Bucuresti? (stau in zona 1 Mai). De ce salata de icre facuta de mama e intotdeauna foarte sarata? Pe ea nu pot sa o intreb acum ca e plecata pentru 2 saptamani din tara. Asa ca o sa va pisez pe voi la cap in absenta ei, nu va suparati?

Anca D.
20+ Luca Alexandru
http://bd.lilypie.com/LeePp3.png
http://www.flickr.com/photos/ancadiana/


Reteta mamei mele (care mie nu mi-a iesit niciodata):
Se pun icrele la desarat intr-un tifon scufundat in apa. Se schimba apa de mai multe ori. Se fierbe niste gris si dupa ce se raceste se amesteca bine cu icrele (din pacate nu stiu cantitatile). Se adauga treptat uleiul, putin cate putin, dar cu mare atentie ca se taie imediat. La urma se adauga zeama de lamaie si ceapa taiata fin. Pofta buna.
Sper ca nu v-am suparat ca m-am bagat ca musca in subiectul .

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Cristina, ne bucuram de interventie, orice ar putea ajuta niste gravide in pofte!! (noi ne-am mutat de la odisee ca nu toate eram la fel de pasionate de sub. mancare, mai aveam si o cu diabet de sarcina, la ea era chiar un chin!)

Multumim!

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Monica Matz, nu intrii pe aici?
Am vazut ca cineva are cartea lui Anton Roman, iar tu ai cerut-o. Ai primit-o? Ma gandeam ca mi-o poti trimite si mie pe userul comun, ca ma gandesc ca au fost atatea care i-au cerut-o, poate foarte multe.
merci.

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

Cristina, multumesc pentru reteta! o sa mai consult si cartea de bucate inainte si maine poimaine ma pun pe treaba

Azi am fost la un restaurant thailandez (Thai Moods). Am papat o ciudatenie cu gust foarte bun. Continea carnita de porc, taitei, ceapa, morcovi, bambus, usturoi, ciuperci si inca ceva ce nu am reusit sa identific. Am mai baut ceiut de crizanteme. a fost bun dar prea scump ca sa ma mai intorc sa pap iar la ei:)



Anca D.

20+ Luca Alexandru
http://bd.lilypie.com/LeePp3.png
http://www.flickr.com/photos/ancadiana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Ce delicios e subiectul asta ...

Eu sunt o randunica de martie-aprilie, cu foarte multe pofte... Gurmanda eram si inainte, dar ma mai abtineam din motive de silueta. Dar acum, de cand cu bebe... Yupii!

Cat despre icre, eu dupa ce le frec cu ulei, ca sa nu se taie le pun niste miez de paine inmuiat in apa - asta le mai ia din grasime si parca nu mai pica asa de greu la stomac. Apoi pun ceapa tocata, si lamaie dupa gust.



A inceput o mare dragoste

Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Bine v-am gasit! Tocmai am facut niste cornulete dupa reteta de aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16515 a ameliei, si au iesit perfecte. Facute cu unt, mmm fragede si bune. Le invarteam eu de zor si imi aminteam cum ma punea mama cand eram mica sa rasucesc rahatul in ele. Sigur voi face si eu asta cu copiii mei!
Pofte bune!
Si intreba cineva unde sunt icre bune. Eu iau numai de la Cora (numai de stiuca sau crap), ca mi s-au parut cel mai putin sarate, si nici nu ma obosesc sa le desarez, si ca sa am reusita sigura si nici sa nu muncesc prea mult, presar miezul de la o felie-2 de paine peste ele inainte sa le fac, amestec putin, le las la frigider vo ora or so si apoi le frec cu ulei, pun ceapa multa si marunta si sa vina orgasmul! mie imi place sa combin cu muraturi. Aolooo gata tac ca iar imi vine pofta de muraturi.
va pup!

sovi 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eva-maria spune:

Buna, fetelor.

mi-ati facut pofta de paine prajita cu sos de usturoi, am mancat asa ceva la Roma la aperitiv dar tin minte ca au pus si niste sos de rosii, f. gustos. o sa-mi fac si eu diseara cand ajung acasa.
sovietica, am citit reteta de cornulete, poate o fac si eu daca nu dureaza prea mult (tie cat timp ti-a luat?) o sa pun gem in loc de rahat.

Pupici.

Eva 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Kossir,

Da da... am primit cartea lui Anton Roman si sincer asa mi-o plouat in gura dupa niste poale'n brau cu busuioaca de bohotin si ciorba de varza acra.

YAMI YAMI!

Nu stiu exact care este adresa comuna. Daca imi spui, cu cea mai mare placere trimit o copie.


Monica-Matz 21+ cu Andreea Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

mmmm fetelor! sunteti mortale!

Ca vorbiti de aperitive, eu fac paine prajita la grillul cuptorului astfel. Tai bagheta tipic frantuzeasca sau si o franzela merge, dar sa fie paine alba. Fac un pic de mujudei de usturoi si intind pe fiecare feliuta. Deasupra pun fie emmental (un fel de cascaval la noi) sau branza de capra (care se topeste super bine) si o dau la grill. Nu pun nici un alt condiment, dar cred ca puteti incerca oregano, ca a zis cineva pe aici.

Kossir, sigur nu gasesti tarama?! Si eu am fost uimita sa vad ca de fapt e roz, nu asa cum stiam eu icrele in tara.
Aveti insa grija cu icrele... nu sunt indicate in sarcina!

Eu azi am facut salata de boeuf! ca tot vorbesc de interzise...

La dulciuri eu sunt deocamdata la clatite... cu multa dulceata!!!



Mitza cu bb2 si Miron Radu (06 oct. 2004)

Nazdravanii de sept-oct 2004 la 2 ani

Mergi la inceput