Zuzele (acum mamici) in bucatarie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by Ginger00

Cum e crema de zahar ars?Eu nu-mi aduc aminte

Ce ziceti de niste pastrav fript cu mamaliga si mujdei? diseara i-mi trimit sotzu' dupa peste


+22 sufletelele mele

Atat mai avem

http://www.flickr.com/gp/12633231@N05/Tj0xtE



Ginger, iaca:

pentru amestec
1l lapte
8 oua
300 gr zahar
zahar vanilinat

150 gr zahar pentru caramelizat

se amesteca ouale, zaharul, laptele si zahr vanilinat
se caramelizeaza (atentie sa nu se arda!) zaharul intr-un vas si se intinde pe margini in sus cat este lichid

se toarna compozitia in vas si se pune la cuptor, preferabil la bain-marie (altfel se face ca buretzelul pe margine )

se serveste rece, cu sosul de caramel care se face
Pofta buna!!

Monica

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

ah, fetele, azi am mancat niste nuga, asa buna a fost....
pacat ca era cu arahide, a trebuit sa le scuip una cate una (nu-mi plac deloc in dulciuri, imi plac doar prajite si sarate). trebuie sa caut sa-mi iau cu nuca!!

sotul meu tot imi spune sa va mai dau o reteta de prajitura, e foaaarte buna, dar consistenta si nu trebuie mai mult de o felie odata!! eu nu prea pot manca, pentru ca nu ma omor dupa ciocolata, dar pentru doritoare uite aici:

Prajitura cu ciocolata Oliver (de la Oliver de pe tvr2, blondu' cu mancarea)
100 gr zahar 150 gr nuci, 150 migdale, 6 oo, un pahet de unt, 300 gr ciocolata menaj sau tablete ciocolata neagra.
Se dau la mixer migdalele, si nucile, se toaca fin 200 gr ciocolata. Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat galbenusurile cu zaharul pana devine pastos. Intr-un castron se amesteca nucile, migdalele, untul, si galbenusurile. Se pregateste tava cu hartie pergament unsa bine cu unt. Se bat albusurile bine spuma, se amesteca cu compozitia, se amesteca usor sa nu se lase spuma. Se toarna totul in tava, se uniformizeaza cu lingura si se afunda in compozitie bucatele de ciocolata din ultima suta de grame (care poate fi si ciocolata cu lapte sau ciocolata alba). Se coace la foc mic aprox 1 ora.

se serveste buna calda cu inghetata pe deasupra
mmmmmm

Monica

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Si de ciorba de fasole nu zice nimeni nimic??? V-ati saturat deja de ea?!
Ieri dimineata mancam ciorba de fasole cu ceapa...
Mancarea mea preferata e, momentan, un sendvis facut la aparat. Contine muschiulet si cascaval... care se topeste.... Ce nu refuz niciodata in materie de carne e pastrama de oaie.

Ioana
16+
burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Ioana,
all time favorite pt. mine e tot ciorba de fasole, si ieri am mancat un pic la restaurant, dar fara ceapa, ca ma duceam dup-aia la curs... da' a fost buna si asa!!
Tot pe tine te rog, daca crezi ca e deja vremea lor -adica au mai trecut de greturi etc.-, sa le inviti si pe mamicile de martie-aprilie sa ne adunam mai multe la pofte aici!
Sau vreo mamica de noi-dec, daca ne citeste!

si iarasi dupa ce poftesc de vreo luna e pastrama de porc de la Selgros. fac ei la carmangerie pastrama doar cu sare si fum e asaaaa buna. pe alocuri cam cingo, dar nu-i bai! eu sunt oricum imuna la toxo, n-ar fi problema, numai ca nu ajung pe acolo sa cumpar, si cand imi aduc aminte iara ma ia cu hipersalivatie...

va pup si iar plec la curs, azi se termina mai devreme, apuc sa mananc bine la pranz!!

Monica 24

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by docdecap

Sau vreo mamica de noi-dec, daca ne citeste!





Va citeste si o mamica de nov-dec .

Momentan nu prea am idei culinare ... sunt in pana. In aceasta vacanta in Ro mi-am satisfacut cam toate poftele ... am fost rasfatata din punctul asta de vedere.

Dar ca sa raman in tema totusi, am facut zilele trecute fasole prajita cu jumeri si muraturi ... mmmm ...

Si o mancare la care imi sta gandul si pe care sigur o voi face sapt. viitoare sunt niste paste numite "pizzoccheri", iar reteta ar fi cam asta:

"pizzoccheri (un fel de taietei din faina de "grano duro") se gasesc la coop, iar pe cutie au si reteta. Iti trebuie doar cascaval, unt si parmigiano, cartofi, varza sau spanac. Reteta e super buna. De fapt, catofii si cu varza taiata se fierb 5 minute, dupa care se adauga peste ei pizzoccheri si se mai fierb 10 minute.
Pui un strat de pizzoccheri (fierti 12-15 min impreuna cu 1-2 cartofi taiati cubulete si un sfert de varza sau spanac), deasupra felii de cascaval semigras, parmigiano, iar un strat de pizzocheri si tot asa. La urma torni untul topit in care pui si un catel de usturoi ..."


Am gasit traducerea pe un alt forum ... E o mancare specifica zonei de munte de-aici, suuuuper gustoasa (cel putin mie imi plac mult de tot).

Petronela
bb Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna zuze din bucatarie;
Docdecap, in prajitura de la Oliver nu trebuie si ceva faina? Ca ma atrage tare, poate o fac zilele astea..
Fetelor ce ziceti de o ciulama cu ciuperci, pui si mamaliguta? Eu cred ca asta voi face azi. VOrbiti de icre miammiam, ce mult mi-as dori, sunt preferatele mele, dar aici nu exista. Pur si simplu nu au notiunea de salata de icre.
Intreba cineva Anca. Diana cred cum sa nu mai fie icrele sarate. Le pui la desarat inainte de a le prepara,le lasi apoi la scurs si pui paine inmuiata in lapte inloc de gris. Sunt o bunatate.
Va pipik, o duminica placuta.

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Super subiectul.Poate ma mai inspir si eu de la voi pentru ca nu prea mai am idei de mancare.Am mai invatat niste retete de pe culinar dar nu pot sa gatesc gras.
Ieri am facut Kufta,o mancare arabeasca.Azi cred ca o sa fac varza cu piept de pui.
Nu mai stiu cine scrisese la Odisee de oalele Zepter,oare sunt oale sub presiune?


Elena
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Voiam sa spun va pupik, scuze

Carmen mami de Mihai 24.8.99 ; 19+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:



azi s-ar putea sa pao niste sushi



Anca D.

20+ Luca Alexandru
http://bd.lilypie.com/LeePp3.png
http://www.flickr.com/photos/ancadiana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Kossir,
Ciulamaua e buna, io acum 2 sapt. am dat comanda la mama si mi-a facut, am mancat cu o pofta. mai ales ca merge bine cu usturoi!! si pui cu smantana si cu mamaliguta e buuun!
Nu se pune deloc faina la prajitura Oliver, o sa vezi ca sunt destul 300 grame nuci + migdale!!

Petronela, bine ai venti!!
E buna mancare romaneasca in sarcina, pe mine daca ma intreaba barbatu' daca mergem in oras, ce vreau sa mananc, nu ma prea tenteaza bucataria italiana, visez tochituri si ciorbita de fasole...
la mine in casa el e cu experimentele culinare, ii dau reteta de la tine, sa vedem ce iese!!

va pupic!
Monica 24+



Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput