Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by monabella

A citit cineva "Maseurul Orb" aparuta la Polirom?



Eu nu l-am citit dar sper sa o faci tu si sa intri sa ne spui cum a fost.
Eu sa ma mai uit putin in urma sa ma inspir un pic pentru ca am ramas in pana de idei...vreau sa spun ca nu prea stiu ce sa citesc si poate imi sare ceva in ochi.
Acum am inceput un roman "Vrajitorul" dar...nu-mi place deloc personajul principal, este scabros si cand am de-a face cu astfel de personaje, mai ales principale, mi-e greu sa citesc o carte cu placere.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Cititoarelor unde sunteti????!!!
Eu voiam sa va spun ca am terminat "Periplul lui Baldassare" de Amin Maalouf si mi-a placut foarte mult. La fel ca si Samarkand.
Si voiam sa va mai spun ca aceasta carte mi-a amintit de o alta pe care am citit-o cu ceva timp in urma,dar cred ca nu eram membra a clubului atunci si nu v-am recomandat-o - Magul de Valerio Evangelisti
Acum m-am apucat sa citesc niste nuvele dragute de Anna Gavalda -"As vrea sa ma astepte si pe mine cineva".Si am in apropiere(pe noptiera) Alchimia iubirii, atat de frumos recomandata de carminabulina.
Lectura placuta si... astept sugestii pentru ca noptiera mea este aproape goala!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Eu am citit "Jurnalul unui scandal" - dar nu m-a impresionat.
Imi place enorm o carte (neterminata inca) "Sot si sotie"; trateaza pb unui cuplu ce se casatoreste de tanar si crizele prin care ajung sa treaca datorita imaturitatii.
Mi-am mai cumparat cartile lui Alice Nastase; am citit deocamdata doar "Dincolo de bine, dincoace de rau - despre iubire" si mi-a placut mult. E un colaj de editoriale din rev Tango.

www.flickr.com/photos/10546994@N06/" target="_blank">Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by CORNELIAP33

Cititoarelor unde sunteti????!!!



Eu m-am ratacit intre lingurite cu legume strecurate in gura Mirunei, canite gradate cu care masor cei 40 de ml de supa-crema pe care ii inghite la o masa etc. etc. Scuze de offtopic, da'-s in plina batalie cu un bebe care e asa de atasat de san ca n-ar vrea aproape nimic altcev de mancare.

In rest am liste, liste de lectura, teancurile de carti proaspat cumparate si necitite cresc vertiginos si risca sa ma dea afara din casa daca nu incep sa mai raresc din ele. Deci numai cu asta pot sa ma laud...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Vin si eu pe la voi, fetelor!
Citesc cu mare placere atunci cand am timp (din pacate in ultima vreme stau prost la capitolul timp, si ajung sa citesc la repezeala, ceea ce nu e ok....)
Dintre "citirile" cele mai recente vi le enumar pe cele care m-au impresionat cel mai mult.
Pe primul loc, fara concurenta, Gabriel Garcia Marquez cu un volum de povestiri, "Incredibila si trista poveste a candidei Erendira si a bunici sale fara suflet" . Sint extraordinare povestirile, si magia lui Marqez m-a facut sa ma simt frustrata ca nu pot sa scriu si eu asa...
Mi-au placut si "Veronika se pregateste sa moara" si "Diavolul si d-ra Prym" de la Coelho. Acestea (plus "Alchimistul", citit acum ceva ani) au fost singurele scrieri ale lui care mi-au placut. Altceva nici nu am mai reusit sa citesc de la el, mi s-au parut prea greoaie, prea mistice, aproape indigeste pentru gusturile mele (sper ca nu supar pe nimeni acum ).
In we asta am incercat sa citesc "Lolita" al lui Vladimir Nabokov, dar am renuntat cand am ajuns la jumatate. Nu stiu... poate nu am fost eu in dispozitia potrivita de a intelege un barbat atras sexual de fetite de 10-12 ani. Sau poate, si mai rau, o fi acolo vreo metafora care mi-a scapat.
In fine, am sa inchei cu o lectura care aparent este pentru copii. "Micul print", Antoine de Saint Exupery...... No comment....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Fetelor, stiu ca aici se face schimb de opinii despre proza (din cate am vazut pana acum), dar ..... va suparati pe mine daca va copiez o poezie care pe mine m-a dat peste cap? Se numeste "Antiprimavara" si este a lui Adrian Paunescu. Iat-o:

Ce daca vine primavara
Atâta iarna e în noi
Ca martie se poate duce
Cu toti cocorii înapoi
In noi e loc numai de iarna
Vom îngheta sub ultim ger
Orbecaind pe copci de gheata
Ca un stingher spre alt stingher.

Si vin din patriile calde
Cocorii toamnei ce trecu
Si cuiburi si-au facut la stresini
Si lânga mine nu esti tu
Ninsori mai grave decât moartea
Au fost si sunt si vor mai fi
La mine-n suflet este vifor
Si vin nebuni sa faca schi.

Si ninge pâna la prasele
Ninsoarea-mi intra-n în trupul tot
Un dans de oameni de zapada
Ce îmbratisarea n-o mai pot
La noi e iarna pe vecie
Doi fosti nefericiti amanti
Ia-ti înflorirea, primavara
Si toti cocorii emigranti.

Primavara, care-ai fost
Nu veni, n-ai nici un rost
Poti sa pleci suntem reci
Iarna ni-i pe veci.

................mie imi curge prin vene poezia asta. Voua va place?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

da, imi place poezia asta din adolescenta...

ma bucur ca am regasit-o, sunt in trecere in cautare de sugestii...

tocmai am terminat "Varstele lui Lulu" - despre care nu stiam ca e un roman erotic cand am cumparat-o...unul destul de dur, dupa parerea mea...dar e apreciat de critica din cate am vazut si nici eu nu pot afirma ca nu mi-a placut.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by Ana Stroe

quote:
Originally posted by khristin

Salutare cititoarelor ,

Am terminat de citit Breakfast at Tiffany's, draguta...dar asteptam mai mult de la ea

Acum citesc o carte spumoasa pe care v-o recomand cu caldura, cu siguranta ca va va descreti fruntile, un bestseller la vremea publicarii in Franta ....se numeste Hello Laziness (Why Hard Work Doesn't Pay ), traducerea originalului Bonjour Paresse, de frantuzoaica Corinne Maier, o economista care a lucrat la Electricité de France. Ca sa va starnesc si mai tare curiozitatea va spun doar cateva capitole The Cretins Who Sit Next To You, Why You Lose Nothing By Resigning.

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris



Am inceput Hello Laziness si m-a prins, e misto de tot!

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul




cartea asta s-a tradus si in limba romana?
iar autoarea e aceeasi care a scris articolul acela mult discutat si pe DC, e-mai-buna-viata-fara-copii...sau 40 de motive ca sa nu faci copii...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ioana, textul imi place fiindca-l canta Tudor Gheorghe. Am eu o problema cu Adrian Paunescu omul care imi inchide definitiv accesul la textele lui...

Dar dincolo de asta, sa stii ca mi-s mare amatoare de poezie. Rumeg mai greu experimentele astea contemporane, fiindca sunt in mod fundamental o modernista, dar cred ca citesc cam tot atata poezie cata proza. Acum fac o "cura" mai serioasa cu Rilke, de multa vreme imi propunem sa-l reiau.

La capitolul Lolita, cred ca lucurrile sunt oarecum delicate. Inteleg de ce poate sa nu-ti placa - pentru o mama e probabil mai greu de digerat subiectul cartii. Dar dincolo de asta, ma fascineaza la modul absolut cartea asta pentru felul in care e scrisa - un Nabokov ramane Nabokov, vorba ta: iti curge prin vene - si apoi tocmai pentru curajul de a aborda estetic o problema asa de controversata cum e pedofilia, fara sa cada in tezism, scheme morale simpliste, ispita de a-i spune cititorului ceea ce vrea el sa auda etc. Daca-mi amintesc eu bine, Andrei Makine a incercat si el sa scrie literatura despre subiecte dintr-astea tabu. La el era vorba despre incest, in Crima Olgai Arbelina. Cred ca s-a tradus la noi, la Polirom. Dar acolo nu ai de-a face decat cu o carte slaba, nereusita, despre un subiect "fierbinte"...

(Sa stii ca v-am admirat pe tine si pe Bianca pui!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Lia
Nu m-as declara fan Paunescu, ba....aproape din contra... La poezia asta am ajuns din pura intamplare. Are Alifantis un cantec frumos pe versurile lui, se numeste "Daca tu ai disparea", mi-a placut si imi place inca foarte tare, si cautand pe net si altecva...am dat de asta. Si a mai fost o conicidenta legata de asta. Prietena mea intru maxima visare avea la un moment dat la status niste versuri de-a Antiprimavara....
Cat despre Nabokov, da, am admis de la bun iceput ca eu am o problema, nu cartea, si din cauza asta nu o abandonez, doar o aman... Trebuie sa-mi gasesc starea potrivita pentru a citi dincolo de intriga, mai ales ca asta fac de obicei cand citesc, de asta nici nu prea agreez cartile in care "se intampla" ceva.
Acum am sa ma delectez cu inca un pic de Garcia Marquez ("Vijelia"), sa vad daca ma mai incanta la fel ca povestirile din "Incredibila si trista poveste ..."
Rilke nu am citit, dar pentru ca sint intr-o dispozitie "poetica" lately... am sa incerc.
A, si.....Lia ... M-a topit acel "daydreamer" din id-ul tau... M-am simtit de parca as fi regasit o veche cunostinta

Mergi la inceput