Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Buna

v-am urmarit din umbra in ultimul timp caci nu am avut timp sa mai citesc in ultimile luni...
Am fost in week-end la o noua librarie ce s-a deschis aprope si m-am intors cu " Vrajitoarea din Portobello " a lui Coelho. Sunt la jumatatea cartii si nu pot sa spun ca m-a prins foarte tare.
Primul contact pe care l-am avut cu Coelho a fost prin intermediul Alchimistului, acum multi ani, care m-a fermecat. Urmatoarele carti insa m-au dezamagit putin, am avut senzatia ca incerca sa reconstruiasca stilul si vraja Alchimistului insa ceva se pierduse pe drum.

Am sa va redau un pasaj din " Vrajitoarea din Portobello " care m-a surprins in mod placut ( scuzati calitatea traduceri, ce imi apartine, cartea nu e in romana ) actiunea se petrece la Bucuresti in 1990:

" In ziua sosirii mele, am incercat din nou sa merg un pic pe strazile sale, impreuna cu traducatorul meu, insa nu se vedea mare lucru in afara de mizerie, dezorientare, sentimentul ca nu exista nici viitor, nici trecut, nici prezent: oamenii traiau intr-un soi de limbo ( nu stiu cum se numeste in romana spatiul de la marginea iadului, unde se duc sufletele ) fara sa stie ce se petrecea in tara lor sau in restul lumii. Zece ani mai tarziu, cand m-am reintors si am vazut toata tara renascand din propria cenusa, am inteles ca omul poate trece peste orice dificultate, iar poporul Roman este un exemplu. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cititoarelor duceti-va azi sau maine, daca aveti timp, la intalnirea cu Pamuk: http://www.curteaveche.ro/pamuk/evenimente-op.html
si dupa aceea scrieti si cum a fost pliz!!!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

cititoarelor duceti-va azi sau maine, daca aveti timp, la intalnirea cu Pamuk: http://www.curteaveche.ro/pamuk/evenimente-op.html
si dupa aceea scrieti si cum a fost pliz!!!

Roxana



Chiar n-a fost nimeni? Mor sa aflu cum a fost...

quote:
A, si.....Lia ... M-a topit acel "daydreamer" din id-ul tau... M-am simtit de parca as fi regasit o veche cunostinta

Ma bucur ca ti-a placut. Pai... hai sa ne regasim mai des aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

cum sa fie?! am stat la coada si am luat autografe ...pe toate 4 cartile. iar la ateneu a fost interesant. nu-s ce sa-ti spun mai mult...

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Si io...si io am fost la Pamuk. Mie mi-a placut, parea foarte modest, deschis, cu umor...m-a scos din minti Hurezeanu ...debita numai platitudini.
Problema a fost ca s-a cerut traducerea din engleza si astfel s-a pierdut mult timp...asa ca in loc sa i se puna macar vreo 10 intrebari, abia daca a fost timp pentru 6. In plus duduia care facea traducerea mai gresea pe ici pe colo...asa ca cei care nu vorbeau deloc engleza au fost dezavantajati. Plus ca impresia mea a fost ca nu i s-a tradus foarte corect nici din romana in engleza. La autografe nu am mai stat, caci imi uitasem cartile acasa. Insa de el mi-a placut mult...imi pare rau ca nu avem mai multe ocazii de acest fel...sa ne intalnim cu scriitorii, ei cu cititorii, sa dialogam.
P.S.Pamuk in turca inseamna bumbac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ce frumos ca ati fost....super! imi pare bine ca Pamuk este asa cum mi-am inchipuit.... adica "om normal"

(hihihi stiam de "bumbac"... de pe pungile cu vata )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Uffff.... ce perioada incarcata ... N-am avut vreme sa fac nimic ca lumea, n-am putut nici sa termin "Vijelia" lui Marquez .... (care, by tha way, imi place ff tare so far)... Asteptam zilele astea libere (am avut liber si vineri) ca sa-mi "fac de cap" in sensul asta, dar.... in afara de cumparaturi, curatenii si ceva (subtirel) de mancare....

Dupa ce termin "Vijelia" ma apuc de "Lumea Sofiei" de Jostein Gaarder. A citit-o cineva?

Vreau sa va urez un Paste minunat, cald si linistit, cu cat mai multe bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat ialaltaieri Alchimia dorintei -de Tarun Tejpal si sunt inca in transa... absolut superba, delicioasa, incantatoare... Nu stiu daca este bo capodopera literara, nu stiu daca are o valoare artistica, culturala...nu va pot spune despre curente literare sau stiluri, etc... eu nu sunt critic... eu citesc de placere... si aceasta carte mi-a facut o deosebita placere, m-a transpus, am trait odata cu ei(eroii), am iubit , am plans, am fost trista... a fost fascinant!
Acum m-am apucat de Vanatorii de zmeie, de Hosseini deocamdata pot spune ca este o carte frumoasa si sensibila, dar voi reveni!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Cornelia, sint convinsa ca starea pe care ti-a dat-o tie lectura cartii este ceea ce urmareste de fapt un autor cu adevarat valoros. Asta este bucuria unui scriitor, sa provoace asemenea incantare celor care il citesc
Fetelor, am avut azi o imensa bucurie inca de la prima ora, si tin neaparat sa o impartasesc cu voi. Am trimis acum vreo doua saptamani o scrisoare la reviste Dilema Veche, si azi am avut surpriza si incantarea imensa de a mi-o vedea publicata printre scrisorile primite de la dilematici! E prima data cand imi vad ceva publicat (este a doua incercare de aceste gen, prima fiind catre o revista pentru femei), si sint asa de bucuroasa....
Am vrut sa va spun si voua asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ioana felicitari pentru reusita ta! Si multe inainte!!!
Am terminat Vanatorii de zmeie si sunt iarasi extaziata... Trista, sfasietor de trista... dar totusi in final se intrevede o luminita... la capatul tunelului. O carte despre o viata de om sau doua viei... despre prietenie, dragoste, lasitate, frica, onoare, despre aceste sentimente in contexte diferite ...Fenomenal acest Hosseini!!!
Oare cand se va traduce si cealkalta carte a sa "O mie de sori"(traducere libera)

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput