Clubul cititoarelor (8)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
Originally posted by Ripley

Carmina, eu am vazut doar filmul Jurnalul unui scandal si mi-a placut enorm, acum regret ca nu am citit cartea prima, insa ea a aparut ulterior doar.



Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)



Asa e, cartea a aparut la noi dupa ecranizarea ei. Si daca si aici se aplica regula ca "filmul e o replica slaba a cartii", iar tu zici ca a fost deosebit, inseamna ca ma asteapta o lectura placuta .
Doar ca nu reusesc sa-mi gasec cartea in casa. Stiu suna a zona crepusculara dar...pur si simplu nu o gasesc.
ieri am primit si de la polirom si de la Anticariat.ro pachete de carti, vreo 20 buc. si azi cand le-am asezat prin rafturi nu am mai gasit "Jurnalul...".
Am cautat-o peste tot in toata casa, nu este un ac sa fie greu de gasit si cu toate astea....
Am inceput sa citesc ieri dim, am apucat sa citesc 5 pagini, s-a trezit copilul, am primit pachetele de carti, am iesit in parc cu copilul. Am vazut eu ca nu prea imi sarea in ochi dar la ce debandada era prin casa nu mi-am facut probleme. Abia azi dupa ce am aranjat totul am observat disparitia. va tin la curent cu desfasurarea lucrurilor .

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ce liniste e pe aici. Sunteti la ora de lectura ?

Mi-am gasit cartea. pur si simplu m-am pus la nivelul copilului meu de 1 an si 9 luni si am cautat-o. Acum o pierdusem iar dar am gasit-o la cosul de gunoi. Nu stiu ce are cu ea, ca pana acum nu si-a mai manifestat gelozia fata de cartile pe care le citesc.

Tocmai mi-a mai sosit o comanda de la polirom si jur ca e ultima macar vreo 3 luni de-acum incolo. cred ca mi-am cumparat anul asta (adica in 2 luni) carti pentru 3 ani. Sper sa ma timp sale citesc pe toate.

Mi-am cumparat asa:
1. Umbra vantului- de Carlos RUIZ ZAFON
2. Alte galsuri, alte incaperi - de truman capote
3. Autorul la rampa - de David Lodge
4. Leon Africanul - de Amin maalouf
5. In pielea unui leu - de Michael Ondaatje
6. Complexul lui Di - de Dai Sijie
7. vrajitorul - de Tim O'Brien
8. Trei povestiri - de Umberto Eco


Din acest set de carti de-abia astept sa citesc "Umbra vantutlui".
Dar acum am de terminat "Jurnalul unui scandal" pe urma "Vanatorii de zmeie" si pe urma aasta. Ca sa nu mai zic ca mi-am cumparat vreo 10 carti despre cum sa-ti cresti si educi si intelegi copiii, abordare Attachment parenting.
timp am doar noapte dupa culcarea copilului si ziua asa...tot cam cand doarme el.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

quote:
Originally posted by CORNELIAP33
quote:
Originally posted by vikingaChiar eram curioasa sa aud citeva pareri, ma temeam sa nu fie mai mult titlul de ea. Dar dupa ce am citit Copiii din miez de noapte, pot merge oricind pe mina lui Salman Rushdie. Imi pregatesc o lista pt viitoarea comanda de la Polirom si o sa iau macar inca o carte din ale lui.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
"Versetele satanice" sunt reduse cu 30% la Polirom, saptamana aceasta!!!Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)Fotografiiwww.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."
Danke sehr. La cit costa cartea asta, 30% se simte:)Carmina, Vinatorii de zmeie ai luat-o de la polirom?Eu citesc acum Leon africanul, insa nu ma prinde, cred ca am o problema cu Amin Maalouf, care mi-a placut tare mult la inceput dar acum ma plictiseste, am citit una dupa alta vreo 6-7 carti de ale lui si am ajuns cred la saturatie. Asa ca trec la Etruscul a lui [b]Mika Waltari.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Vikinga, "Vanatorii de zmeie" nu am luat-o de la polirom ca e aparuta la editura Niculescu si am comandat-o pe net. Uite de aici si am asteptat 3 saptamani sa-mi vina. vad ca deja sunt la o alta editie, ca eu am alta coperta.

Despre Maalouf: eu am citit prima data "Stanca lui Tanios" si pur si simplu m-a incantat. Dar la "Gradinile luminii" m-a pierdut. vreau sa spun ca ma plictisea destul de rau. Se poate sa fie vorba si de saturatie, era sa o patesc la fel cu Llosa. Am citit 3 carti scrise de el una dupa alta si gata. Acum fac iar o pauza.

Edit: asta era linkul : http://www.librarie.net/carti/62070/Vanatorii-de-zmeie-Khaled-Hosseini, unde sa te uiti.


Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Am terminat "A free life" - cartea lui Ha Jin. Stilul lui de scris, usor, cu capitole scurte, e foarte relaxant, si usor de citit. Carte despre emigranti chinezi, in America.


Astazi am inceput Love in the Time of Cholera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by liadorian
Ce citesc de acum incolo? Ce am in casa si s-ar lega minunat de cartea asta e Regele arinilor, a lui Michel Tournier, eventual Portretul lui Dorian Gray, si ar mai Colectionarul lui Fowles, dar pe asta am imprumutat-o unei amice si dusa a fost. Daca are cineva o alta sugestie, sunt aici.






Pana la urma am recitit www.stilus.ro/librarie/regele-arinilor-p-3252.html" target="_blank">Regele arinilor, cartea lui Michel Tournier. Dar am recitit descompus in atatea fragmente, cu intreruperi asa de dese incat am impresia ca facut din cartea asta extraordinara avioane si le-am lansat prin casa, sa vad cum plutesc prin aer. Speram sa-i citesc Unei, fetita mea, cand se joaca, dar sunt absolut incapabila sa inteleg ce citesc cu voce tare.

De acum ma duc la... sa vedem, sa vedem... Cred ca recitesc In mers de rac a lui Grass. Sa raman pe fondul celui ce-al doilea razboi mondial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

A citit cineva "Maseurul Orb" aparuta la Polirom?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am terminat "Versetele satanice" duminica seara. si-s inca in transa. daca nu stiam istoria cartii o descriam ca o opveste exceptional scrisa. e solicitanta. cateodata simti nevoia de mai multe note de subsol sau sa ai alaturi o copie a Coran-ului. mi-ar placea enorm o discutie pe tema ei cu ceva musulmani, libera de orice rautate - o pura analiza de text din punct de vedere religios. poate asa - avand in fata o alta opinie iti poti da seama mai profund de implicatiile pe care le poate avea o fraza asupra psihicului unui om care chiar crede in lucrurile acelea.
spun asta din punctul meu de vedere - care am vazut frumusetea frazelor, minunata lor imbinare, cursivitatea povestii, si tot asa... si am fost mai putin atinsa de "infamia" unor apropieri si "insinuari".
oricum, m-am hotarat sa citesc Coran-ul cat de curand.

Roxana

PS: am inceput aseara "Underground" a lui Murakami. foarte deosebita de tot ce a scris anterior, cel putin in primele 100 de pagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Bine v-am regasit! Am terminat acu vreo 2 zile www.polirom.ro/catalog/carte/in-mers-de-rac-1049/" target="_blank">In mers de rac a lui Grass si n-am reusit sa ma adun ca sa scriu un pic despre ea. Am gasit in schimb un interviu interesant cu Grass www.contrafort.md/2006/143/1094.html" target="_blank">aici.

Buuun... Acum despre In mers de rac. Un roman de colportaj scris de un jurnalist - scris adica alert, succint, fara prea multa stilistica si fara prea multa grija pentru efectul literar, in schimb mereu atent la surse si la fatetele adevarului. Povestile pe care le reconstituie se combina asa, intr-un fel de zig-zag intre trecut si prezent - retragerea populatiei germane din Prusia Orientala spre Vest, pe masura ce inainteaza trupele Armatei Rosii, scufundarea vasului Wilhelm Gustloff cu mai bine de 9000 de refugiati la bord, reemergenta neonazismului in randul tinerilor germani de azi.

Si un pasaj scurt din roman:
"Apoi, pentru cohorta de ziaristi comandata a inceput vizitarea navei. Orice alte intrebari au fst reprimate. Si eu - care in profesia mea reala n-am descoperit niciun scandal, n-am gasit niciun cadavru in pivnita, nicio afacere dubioasa cu banii publici, nici vreun ministru mituit - , de-as fi fost unul dintre ziaristii de atunci, mi-as fi tinut gura la fel ca toti ceilalti. Puteam doar sa ne exprimam uimirea, la datorie, de la o punte la alta. De la cabinele speciale pentru Hitler si Ley, pe care n-am avut permisiunea sa le vizitam, nava era amenajata curatel, fara clase. Desi cunosc toate detaliile numai din fotografii si din materialul transmis, ma simt totusi ca si cum as fi fost de fata, entuziasmat si totdata asudand de lasitate."

quote:
Originally posted by Sanca
Astazi am inceput Love in the Time of Cholera.


Cum merge lectura? Sunt curioasa fiindca asta e una dintre putinele carti ale lui GGM pe care nu le-am putut duce pana la capat. Asta si Cronica unei morti anuntate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am terminat de citit mai multe carti si romane...

Ripley, am citit "Jurnanlul unui scandal" am vazut si filmul, foarte bune amandoua doar ca diferite de la cer la pamant. cartea este o drama sa-i zic sociala, iar filmul este un frumos thriller psihologic. tot ce au in comun cele doua sunt: numele personajelor, copilul cu sindromul Down, scandalul sexual care in carte este subiectul principal iar in fil pare a fi doar un motiv de santaj.
Asa ca poti citi cartea, este foarte buna si o sa ai o revelatie .

Dupa "Jurnal" am citit "Vanatorii de zmeie"...Ufff, foarte trista, atat de trista incat aproape ca nici nu mai puteam respira. este o carte pe care nici nu stiu daca sa o recomand si daca "da" nu as stii ce argumente sa folosesc. este o carte foarte buna dar stiu ca este sfasietor de trista.
Am vazut si filmul dar evisent ca nu se compara cu cartea, filmul pare mai mult o telenovela afgana.

Credeam ca dupa "Vanatorii de zmeie" o sa-mi fie greu o perioada sa ma apuc de alta carte asa ca mi-am pierdut timpul cu cateva carticele despre cum sa ne crestem copiii frumosi si sanatosi (sau frumos si sanatos) iar intr-o seara la ora 7 am inceput sa rasfoiesc "Umbra Vantului" si am tot rasfoit-o pana la 6.30 dimineata pentru ca mi-a fost imposibil sa o mai las din mana.
Asa ca celor carora le place romanul gotic sau cu tenta gotica il recomand la sigur. Povestea insa este contemporana si nu din evul mediu.

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput