Desfierea??

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

linasobolina, felicitari pentru modul in care ai ingrijit-o si ai crescut-o pe Ioana! E o fata matura care stie ce vrea, macar pentru momentul prezent: sa-si cunoasca radacinile biologice, sa-si cunoasca identitatea. A repetat de atatea ori (de 6-7 ori?) ca a plecat de-acasa ca sa-si cunoasca mama ("biologica") incat nu stiu ce alt raspuns mai e de cautat. Cand va avea raspunsul, respectiv cat din ea, Ioana, vine de la 'biologica', se va intoarce la tine.

Parerea mea este ca ar trebui sa te duci acolo, in Delta, cu acordul ei (neaparat!) sa-i faci o vizita. Sa aiba un feed-back la emisiunea asta, si tu de asemenea. A zis "sper sa nu mai fie suparati pe mine" ceea ce inseamna ca din tot ce i-ai spus tu, ea nu a retinut decat reprosul din glasul tau.

Si-mi pare rau ca te contrazic, mie nu mi s-a parut deloc relaxata, pauzele pe care le facea erau din cauza emotiilor.
E un copil-adult nemaipomenit si se va face o femeie de nadejde!


ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Doar o mama adoptiva poate stii ce e in sufletul tau, Lina, daca nu esti direct implicat in problemele adoptiei nu vezi multe, nu intelegi multe. De aici insa, pana la a face o remarca de genul "mama cea buna" cand te referi la mama biologica e maaare distanta, mi se pare cu totul deplasat sa nu te pregatesti, ca moderator, cu un limbaj adecvat temei emisiunii, chiar daca poate e prima data cand te gandesti si vorbesti despre adoptie. Pai Lina ce e, mama cea rea???
Dar poate ca nici nu trebuie sa ne mai suparam pentru felul in care vad altii "detalii" de acest gen, important e ce simtim noi.
Ioana mi s-a parut dezorientata si cu regrete. Poate isi va face curaj sa ii ceara iertare mamei si sa revina la viata normala pe care o avea alaturi de parintii ei, cei adevarati (la fam Istrate ma refer, ca sa nu fie dubii), ca sa ne exprimam in stilul Almasan.
Sper sa nu trecem vreodata prin asta, fiindca oricat as vrea, nu as putea fi pregatita pentru o asemenea lovitura.
Lina, ma rog sa fie bine pentru voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Lina ai o fata de nota 10. Am ramas impresionata... Este un om sensibil si matur. O sa aveti o relatie excelenta. Nu-ti face nici un fel de griji. Va reveni. Oricum, afectiv nu a plecat niciodata de langa tine.
Lina, cred ca tu, implicata brutal in toata povestea asta, nu vezi de fapt esentialul. Ioana te iubeste, va iubeste pe voi parintii ei. Are nevoie de spatiu si timp, atata tot. Veti iesi cu totii din incercarea asta mai uniti si mai puternici ca niciodata.
Va doresc tot binele din lume. O meritati. Felicitari pentru felul in care ati reusit s-o cresteti si s-o educati.

(aplauze nu numai pentru Ioana, dar si pentru tine. Nota 10 pentru amandoua - mama si fiica)

Cat despre expresia "mama buna". Eu cred ca sunteti voi exagerat de sensibile la subiect (fetele care ati comentat asta). Nu era decat o expresie ca si "fratele meu bun" - "fratele meu vitreg". Nu "bun" in sensul de apreciere, ci "bun" in sensul de relatie de rudenie directa.
Asta-i limba romaneasca - bat-o vina.
Eu care am un frate bun, unul numai dupa mama si unul vitreg, nu stiu nici o data cum sa spun in romaneste ca tare suna peiorativ, desi toti imi sunt dragi..... Mai simplu in engleza, brother, mi-brother and step brother.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Da. e greu sa fii in papucii altuia.
Insa am venit acasa si m-am uitat pe inregistrari, la rece, cadru cu cadru si am inceput cu pozele prezentate.

V-ati uitat putin la limbajul trupului?
Ati vazut, din poze, care era relatia intre ea si tata?
Erau suflete pereche, de nedespartit! Vreau sa zic , sotul meu este o persoana care nu isi exteriorizeaza sentimentele , insa dupa ce a venit Ioana la noi, era ca un soare, era plin de energie, de sperante, de viitor.

Apoi sa va uitati, pe masura ce a crescut, a inceput sa faca echipa cu mine si eu cu ea. Sa va uitati la haine, la fizionomie, care a inceput sa se schimbe, la inceput semana cu naturala, era rotunda la fata, pozele de inceput si apoi, usor usor..

Foto de la Babele era imediat dupa operatie, dupa reconstructia de anus, si era cu pampers pe ea.
Foto din biserica era de la Prima Impartasanie, cu parinte catolic, si era o mica printesa. Cat am mai cautat rochita speciala pentru ea!
Acum 10 ani oferta era mai limitata, nu ca acum

Rochita de la pomul de iarna, era daruita de o buna prietena, era prima ei rochita, din viata ei si am avut o mare problema cu gasirea pantofiorilor de lac, pentru ca era iarna, nu era sezon, in sfarsit. Cand i-a primit a dormit cu ei sub perna.

M-am uitat si la filmarea de la Sf.Gheorghe, tot cadru cu cadru. Ati vazut ca erau inbracati cu geci in casa? Cred ca e frig de mori, sau au filmat in camera buna unde nu e soba?
Si inca ceva, ati vazut ca atunci cand au filmat pe fratele mic, pe Simion, I-au pus o carte in brate? Deci in subconstient, cartea e biletul de drum catre o viata mai buna, si cu Ioana ce au facut?
Cand o rujeaza pe mama naturala, ati simtit relatia dintre ele?
Si care anume este?

Insa sa stiti ca m-am lamurit cat de cat. Cred ca ea a plecat din cauza ca familia de aici, noi, societatea de aici functiona dupa niste reguli, dupa un sistem, si a incercat sa evadeze in relatii cu iubiti, insa si acolo erau anumite cerinte, de fidelitate, respect reciproc, deci alte legi.
In momentul in care s-a certat si cu iubitul , nu a vazut alta scapare din acest sistem decat acolo, in salbaticie, parerea ei, insa si acolo societatea are legile ei si cu siguranta va descoperi asta.
Nu ea este cea care hotaraste cand pleaca trenul sau care sunt pasii de dans sau cum trebuie sa inoti.Pentru ca ea nu de "scoala" a fugit, ea abandona tot ce inseamna sa faci ce zice altcineva.
Nu vroia sa plece in tabara pentru ca acolo era un program de vizitare, de excursie si trebuia respectat. A fost suparata ca era orar la Vatican, adk ce, si acolo e program....

Ea vrea sa fie "sef" si sa nu asculte de nimeni si pe nimeni!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Suntem sensibile, intradevar, la amanunte de denul "mama cea buna", fiindca mama adoptiva este, in opinia noastra mai buna decat cea care nu a ingrijit copilul, nu i-a fost alaturi cand era bolnav, nu a stat treaza pana cand a ajuns copilul teafar acasa si altele... Biologica, naturala, se accepta, dar "cea buna"???
Si mama mea a murit cand eram f mica si tatal meu s-a recasatorit dupa cativa ani, dar niciodata n-am prezentat-o pe mama ca fiind "vitrega" sau alte expresii de genul asta si nici pe sora mea (care e fiica mamei din prima casatorie) ca fiind sora vitrega. Ele sunt mama si sora mea, fiindca asa a hotarat Dumnezeu, fara a insemna ca mama mea naturala, Dumnezeu s-o ierte, e "cea buna" sau nu. Pentru mine ambele mame sunt bune, fiecare a facut totul pentru binele meu, in masura in care au putut.
De fapt sensibilitatea noastra ar fi mult diminuata daca adoptia ar fi privita mai firesc de cei neimplicati direct, nu neaparat ca o "fapta crestineasca" sau vreo dovada de mila cum o cam descria prezentatoarea emisiunii si cum o percep multi, din pacate...
Pentru noi e doar un alt mod de a avea copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Lina, ce mai faci? Ioana ce mai face?

Si totusi exista iubire...

Mama lui Teu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Am citit partial paginile de aici.Am vizionat partial emisiunea din nov.Mda o lectie de viata.Si merita sa te gandesti de o suta de ori inainte sa faci un astfel de pas.Parintii adoptivi sunt ai nimanui dpdv legislativ?Cunosc un caz soldat cu un esec.Nu voi povesti nimic pentru ca povestea nu este a mea.Dar respectivii s-au ales din toata treaba cu un mostentitor ac ei nu vor mai fi...si atat.Ca "norocosul" a avut de unde sa aleaga la parinti si a ales...
Este evident ca mama "buna" scolarizeaza fetita.Mi-a ramas intiparit raspunsul la intrebarea ce parere aveti despre parintii adoptivi ai Ioanei?...:pe langa ca i-a denumit turisti cunoscuti de actualul sot de pe vremea cand erau studenti..."Ioana trebuie sau le datoreaza respect pentru ca au crescut-o 10 ani".Comentariile cred ca sunt de prisos.
Legat de pisicoloaga din emisiune madam Jivari,de Almajancanu mai jic nimicAu cam speriat-o pe prima cei 8 ani de psihoterapie urmati inclusiv de mama adoptiva spre beneficiul copilei mai ales,ca a lasat ciocu' mic si s-a abtinut dupa puterile danseisa mai bata campiile "psihologiei"
Iar concluzia ca fata este matura...sincer nu ma astept sa fie Platon sau Socrate sau mai stiu eu ce somitate in filosofie la 19 ani,dar e cam aeriana...fara suparare,iar mamica cu adevarat buna cea care ne-a impartasit necazul ei va trebui sa fie foarte bine cu picioarele pe pamant pentru ca fetita s-ar putea dovedi o unealta (din pacate)in mainile unor oameni nu tocma curati la suflet si in intentii.S-au cam batutut cap in cap inceputul,continuarea cu sfarsitul interviului dat de ea.Afirmatiile.Nu cred ca mai are sens sa exemplific.Oricum se gaseste la o varsta la care poti lua de usor de bun ce spun altii mai ales daca ceea ce spun binevoitorii se incadraza in tiparul nazuintelor tale de moment.Cred ca ei ii gadila mai placut urechile = ce spune dna din Delta.
Inca ceva:si un parinte obisnuit(biologic+legal) se poate trezi lasat cu ochii in soare de catre copil.Dar asta este alta poveste.
Si e al naibii de greu sa faci alegeri mature si in special si mai ales in beneficiul copilului. Mi s-a ridicat parul in cap numai citind intamplarea.Chiar nu stiu cum as proceda...Asa ca mult succes mamico!Noroc ca este un Dumnezeu acolo sus si le vede pe toate si are grija de toate.

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Doamne Linasobolina, debea acum am vazut emisiunea. Nu mai conteaza ce pareri au fost, conteaza doar fata dumneavoastra, atunci cand fetita a spus ca atunci cand reportera a intrebat-o cand spune cuvantul mama la cine se gandeste, iar fata a spus sincer <<LA ANTONETA>> . Am plans nitel.
Oricum si eu zic sa-i faci o vizita. Ce-i mai rau este faptul ca a pierdut deja un an de scoala. Eu sper sa revina la Bucuresti si sa-si termine scoala. Apoi, cine stie care-i soarta? Fata tot pleaca odata si odata. Nu uita toti avem greutati in viata, iar la fetita ta deabea acum incep. Va avea multa nevoie de tine. Fi alaturi de ea. De fapt am vazut ca tu esti alaturi de ea cu toata fiinta ta. Intr-adevar fata iti seamana foarte mult.
Du-te la ea in vizita si spune-i ca o astepti., ca atunci cand va vrea sa se intoarca acasa o astepti cu bratele deschise.
Mama naturala, daca se gandea pitin la viitorul ei, trebuia sa-i impuna faptul sa vina acasa la easa-si termine scoala, nu ca ar trebui sa se intoarca si nu mai stiu eu ce....
Sa ne ti la curent.
Sunt alaturi de tine si ma rog pentru tine. AAAAAa
Inca ceva, esti foarte frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Drgalasa CONS.. multam de compliment, insa ce nu face putin machiaj...
Revenind la Ioana
vorbim de 2-3 ori pe saptamana si constat ca din ce in ce e mai saraca in vocabular,acolo vorbeste cu gainile sau cu caii, in rest..
Se "prosteste" pe zi ce trece
A pierdut legatura cu lumea, cu tot ce o tinea cat de cat in priza si usor, usor devine de a lor, simpla in gandire si dorinte asa cum este de fapt genetic.
Insa E FERICITA SI MULTUMITA!
E o viata grea, fara solicitari din partea familiei care nici macar nu indrasneste sa ii zica ceva, sa faca ceva, pentru ca ei sunt in "culpa" ca au dat-o !!!!
Si uite asa se alege prafu de viata ei, dupa parerea mea si standardele mele de viata, etaloanele mele.
insa dupa modelul lor, se poate trai si asa, la tara, fara conditii,fara speanta de mai bine sa te multumesti cu ce ai si sa fii fericit
Mai departe ce sa zic??? Sincer nu cred ca intoarcerea ei in Bucuresti i-ar face bine, pentru ca a pierdut acest tren si readaptarea ar fi imposibila, clar, pentru ca nu mai este copil, ar suferi foarte mult sa constate ca nu poate si nu e in rand cu ceilalti.
Asta e!
Dupa cum ati vazut am plimbat-o prin lumea larga sa vada cum traiesc si altii si sa aleaga ce i se potriveste ei!
Si a ales!
Mai pot sa zic ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Dina categoria" cand oamenii nu se invata minte"

Am initiat campanii de ajutorare a copiilor sarmani care au parinti nevoiasi.
Nu vreti sa stiti ca exista si o astfel de lume, in care nu poti interveni sa o schimbi, poti doar sa ajuti fara sa judeci.

INsa sa va zic ceva din prisma cuiva care a adoptat un copil si ATENTIE! voi ce vreti sa adoptati un bb!

Am vazut copii nou nascuti ai caror parinti erau retardati si care continuau sa faca copii fara sa ii sfatuiasca nimeni in nici un fel, copii nevinovati condamnati inainte de a se naste!

Il vezi pe bb mic, frumos, sanatos, neplangacios si nu stii din ce cauza elipsit de reactii si e asa cuminte..

Nu vreau sa ma judecati, insa ma gandeam ce usor poti sa iei un copil despre care nu stii nimic, pe care nu il poti examina si te trezesti ca o tragi toata viata.

Pentru ca ADN e important
Un tata boschetar, care face copii la betie, ce gene poate transmite?
Si mama aurolaca care stie sa procreeze si atat?
Apoi paraseste copii si ii adoptam noi

Insa se poate intampla si sa ii creasca eisi ajung la randul lor paria societatii, delicventi aurolaci sau boschetari FARA SA FIE EI DE VINA!.

Poate ca ar fi binevenite niste programe care sa intervina cu metode de contraceptie gen sterilet pentru ca de prezervativele sau pilula....

Nu stiu , sa va mai ganditi si voi si mai ales, VA ROG, NU VA SUPARATI PE MINE1

Mergi la inceput