Desfierea??

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Fomalhauti e cel mai aproape de ceea ce cred si eu ca este de facut si chiar asa am si facut, adk i-am zis ca trebuie sa isi lamureasca ea ce si cum este cu mama cu fratii si cu viata boema.

INSA, nu as vrea sa se intoarca DOAR pentru confortul de aici!
NU SUNT HOTEL!!!!!
As vrea sa se intoarca pentru relatia cu noi si ceea ce reprezinta ea.
Vreau ca "ACASA" sa insemne ceva, sentimente, protectie, grija.
Vreau sa inteleaga valoarea cuvantului MAMA.
Sa hotarasca ce vrea, eu o pendulare speculativa nu vreau!

Naturala mai are un frate si o sora, fratele traieste din pensia bunicii, undeva la mare,23August, cu nevasta si copii, iar sora mamei, la Costinesti cu un copil ramas dupa ce 2 barbati-soti s-au sinucis, unul inecat si unul spanzurat,si traieste din turismul de vara
Cam astea sunt optiunile Ioanei. Dk ceva nu merge in delta, se duce la matusa sau la unchiu=mamaie sau vine la noi, asa crede ea, ca se vaplimba de colo colo, fara capatai si eu sa stau si sa stept la mila ei, "Penelopa"?

Insa clar ca si partea materiala formeaza si motiveaza un om, creeaza personalitatea, insa ea oricum este de un egoism feroce, de mica si asa este si acum, Chestia cu tendintele manipulatorii sunt exact pe modelul ei, totul pentru ea, ea pentru nimeni.
Ajutorul de specialitate il perimeste de ani buni de zile, regulat,cu superprofesionist, poate si de aceea a avut taria sa incerce plecarea.

De convenit , cam nu ii convine, statul acolo, nici ei, nici naturalilor, asa cum am mai zis cred ca aveau si ceva interese, credeau ca ii trimit bani, insa eu nu o fac, pentru ca atunci ar fi ca in tabara.
Va veni si iarna, acolo nu sunt lemne, numai stuf, iarna sta toata familia intr-o singura canera, un singur foc.

De gresit sigur am gresit si noi, pentru ca la noi era altfel, noi ne purtam cu ea ca si cu un bibelou, sa u pateasca ceva, nu o puneam la munca, la treaba, ea era doar eleva, asta era serviciul ei.

Ea nu stie valoarea muncii, nu o interesa ca lumina se plateste si se face economie, sau ca apa calda se contorizeaza. Acum a aflat

Poate cei de acolo vor reusi sa o invete ceea ce noi nu am reusit.
Valoarea muncii si a banilor
Noi ne-am ocupat de partea mentala, educationala, unde era deficitara, protejand partea fizica.

Cioacanitul la cap il faceam pentru ca ea nu are sistem de protectie, instinct de conservare, la ea nu functioneaza.Nu stie cand e frig sau cald, intotdeauna se inbraca anapoda, sau inota pana lesina in bazin ca ea vroia sa inoate, nu stia o masura, ca oboseste.
Acum poate se va dezvolta

Ceea ce este foarte clar este ca ea va putea sa faca o alegere, in cunostiinta de cauza, si poate la sfarsit vom avea o relatie de prietenie, fara preiunea relatiei mama-fiica
Vom vedea ce va fi.

Cand a intrat pe usa, nu stia ce o asteapta, ii era si jena si frica, nu stia cum o vom intampina. Nu inbratisari, nu nimic, era ca si cum ar fi venit de la piata si ar fi pierdut banii, dk ma intelegeti.
Apoi, mai tarziu a cerut voie sa faca dus!!!!! si sa-si ia un sandwish????? ceva ce nu am vazut!
POate acolo asa face, cere voie sa manance, sau poate se credea straina la noi, habar nu am
Bineinteles ca i-am spus ca e la ea acasa si nu tre sa intrebe, ci sa-si ia singura ce vrea, ca e ca si pana acum.
I-am mai zis ca am jelit dupa ea si ca am suferit si ca asta e, daca asa trebuia sa trecem si prin asta, asa sa fie, insa macar de ar invata ceva si ar fi de folos toata jalea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

lina sobolina,acum am vazut mesajul tau in care spui ca a venit acasa sa-si ia haine.
Mi se pare un pas mare pentru Ioana, sa vina sa-ti ceara ajutorul (pentru ca, inconstient, a venit la tine ca la singura persoana care poate sa-i ofere ajutor, bolnava fiind).
Sa ai rabdare, e in plina criza de identitate si de cautare a scopurilor in viata. Din ce ai scris in ultimul mesaj, nu cred ca Ioana e o persoana care sa aprecieze intr-o foarte mare masura avantajele materiale, nu cred ca poti sa o amagesti cu apa calda si sapunul.
Dar, daca intr-un colt din mintea ei s-a cuibarit ideea ca trebuie ajutate mama biologica si bunica ce a avut grija de ea, trebuie sa fii pregatita pentru asta. Poti sa folosesti lucrul acesta ca parghie pentru a-si continua scoala. Poti sa o ajuti, si sa faci astfel o investitie afectiva pe termen foarte lung (acceptand-o cu tot ce ii apartine - inclusiv 'biologica', ii arati dragostea ta neconditionata).
Trebuie sa ai rabdare. Acest capitol din viata ta si a Ioanei nu s-a incheiat inca. Iti tin pumnii si ma gandesc la tine. Sa-ti dea Dumnezeu putere sa mergi mai departe.

ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns t.erinula spune:

am citit intreg topicul,nu am copii,sunt baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

quote:
Originally posted by t.erinula

am citit intreg topicul,nu am copii,sunt baby



Cum adica: "sunt baby"?

mamica lui Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Lina, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere sa duci tot ce trebuie sa duci.
Candva, peste un timp, cu siguranta va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Adica e baby sitter

Doamne..citesc...si doar ma minunez..si plang..si incerc sa-mi dau seama ce durere ai in suflet....

Lorellay si Scumpy Codrin
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

http://www.tvr.ro/emisiune.php?id=621#
aici, in josul paginii, la emisiunea inregistrata din 28-11,
este povestea Ioanei
Veti vedea pozitia ei, a mamei naturale si veti vedea o Ioana relaxata care se gandeste bine inainte sa vorbeasca.
Poate aveti rabdare sa o urmariti pana la sfarsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna,

Am vazut emisiunea, ma abtin sa comentez la ceea ce a spus d-na psiholog.
Parerea mea e ca se va intoarce Ioana la voi, las-o iarna asta si ai sa vezi cum vine mancand pamantul inapoi.
E jale iarna in Sf.Gheorghe, si mai ales ca familia ei de acolo nu stau pe roze cu banii, sa vezi frigul naibii si ce alizeu e pe acolo, nu ai ce sa faci, nu ai ce sa vezi, pustiu pustiu.
Eu chiar si vara cand mergeam in vizita la fratele meu, care a fost preot acolo, si ma plictiseam de moarte,iarna am incercat doar odata, si nici ca am mai calcat pe acolo.
Cred ca Ioana are ceea ce multi dintre noi am avut, criza aia adolescentina, imi aduc aminte ca intre 16-20 de ani, ma certam cu mama in fiecare zi, mi se parea ca sunt erou, ca pot cuceri lumea si ca ma pot descurca si fara parinti.
Aiurea, a fost suficient odata sa dau cu capul de prag, ca ma trezisem la realitate.
E greu pt toti parintii cand copii lor ating varsta adolescentei, cateodata nu conteaza cat de mult te iubesc parinti, sacrificiul lor, buna educatie, tu ca adolescent te crezi buricul pamantului si nimic altceva.
Nu stiu daca o vizita a ta, sau a voastra o va ajuta sa se decida mai repede sa se intoarca la voi, o poate lua ca un afront, fortare dea voastra , si sa nu faca un gest pripit si sa plece de acolo la rudele de prin Constanta.
E greu cu decizia asta de a merge la ea acolo, sunt sigura ca o sa luati cea mai buna hotarare.
Rabdare, si daca o iubiti pe Ioana, faceti in asa fel incat sa fie decizia ei sa vrea sa se intoarca la voi, nu ii reprosati plecarea ei,dar nici nu ii faceti capul banita cu cat va fost dor de ea, ca poate are sa profite de sentimentele voastre si uite asa are sa o tina intr-o plecare si reintoarcere toata viata ei.
Poate sunt rea in ceea ce zic, dar ganditi-va si la voi ca si voi aveti sentimente,si aveti o viata a voastra de trait.

Toate cele bune,si sa fie asa cum va doriti voi!

Poze
Animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_mtx spune:

Linasobolina, felicitari pentru Ioana !!!!
Ti-ai facut datoria de MAMA cu succes.
Asa cum reiese din interviul ei, este o adolescenta educata, stapana pe sine care mai trebuie doar sa treaca de o etapa.. sa isi gaseasca echilibrul intre chemarea naturii si chemarea dragostei, reprezentata de tine..
Nu comentez pozitia mamei bilogice (nu folosesc "naturala" caci mi se pare chiar anacronic... mai naturala fiind mama adoptiva, daca pot zice astfel..) insa cometez pozitia psihologului de duzina, mare participant la emisiuni tv: BLEAHHHHHHHHHHHHH !!!!!!!!!

Din tot ce ne-a dezvaluit linasobolina, ea a respectat intocmai "indicatiile" pshihoterapeutilor: i-a facilitat Ioanei accesul la radacini, a cultivat nevoia ei de trecut, a inlesnit contactul... asa ca nu are ce sa-si reproseze iar parerile "profesionistei" aleia sunt apa de ploaie. Ca si remarca savanta a realizatoarei Almasan "ca vom face o vizita la Sf Gheorghe, la mama naturala, CEA BUNA a Ioanei" ... a tunat si i-a adunat in emisunea aia, Doamne!
Draga linasobolina, asa cum zicea si Ioana, "nu prea a meritat sa-si lase scoala ca sa-si cunoasca mai bine mama biologica". Isi va reanaliza pozitia legata de familia ei biologica si va restabili legaturile afective cu voi, avariate o perioada. Iti doresc sa te tii tare si sa ai speranta. E ca o boala, care va trece. Ii va lua mai mult sau mai putin Ioanei sa faca asta si amintesc opinia unui phihoterapeut francez, Francoise Dolto, care a studiat bine strafundurile afective ale copiilor adoptati si care aprecia ca acestora trebuie sa le acordam in astfel de situatii un timp echilibrat (nu neaparat egal) cu perioada cat nu au crescut impreuna cu familia adoptatoare.
Singura hiba pe care o vad in adoptia Ioanei este ca a fost prea MARE cand a venit la voi. Si efortul ei de adaptare a fost prea intens si pentru prea mult timp. De aceea cred ca e bine sa adoptam copii foarte mici. Macar le atenuam suferinta emotionala. Pacat ca nu o si putem face, cu legea asta idioata. Si tot vor fi cazuri precum cel al Ioanei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Am avut rabdare si am urmarit toata emisiunea ( chiar daca sunt la serviciu ).
Cred ca mesajul Ioanei a fost destul de clar- se va intoarce. Nu stiu de ce am avut sentimentul ca plecarea ei la acea familie a fost de fapt o razbunare asupra voastra. A vrut sa va pedepseasca pentru ceva. Stia ca acest lucru va poate face sa suferiti cel mai mult.

Poate e doar o parere si-mi cer scuze daca gresesc.

Ce m-a enervat pe mine cel mai mult a fost ceea ce a spus d-na Marina Almasan inainte de interviul cu mama naturala a Ioanei, ceva de genul
" MAMA BUNA A IOANEI " Noi cele care adoptam cum suntem "NE-BUNE"

Si psiholoaga invitata face echipa buna cu d-na Almasan. Nu am inteles de ce spunea ca vorbesti "urat "despre Ioane atunci cand aminteai in ce conditie era cand ai luat-o ? Tu expuneai doar niste fapte si nu acuzai pe nimeni.

Multa putere si Dumnezeu sa-ti lumineze calea.




Edit : am scris in acelasi timp cu Laura, care se pare ca imi impartaseste parerea in ceea ce o priveste pe psiholoaga si expresia d-nai Almasan

Mergi la inceput