Desfierea??

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Sa le luam pe rand, raspuns simali

"Tu ii cunosti pe oamenii cu care sta Ioana? Sti sigur, verificat de tine personal, cine sunt, cu ce se ocupa, ce aspiratii au, sunt oameni buni/rai?"

Raspuns, DA

Ai petrecut cu ei ceva timp si ai ajuns sa-i cunosti?
RASPUNS: DA

Vad din postarile tale un dispret total si profund pentru ei. Ura nu o mai pun la socoteala - pentru ca ti-au "luat-o" pe Ioana.

TOTAL GRESIT: NU URASC PE NIMENI, E UN FAPT DE VIATA

De exemplu: spui ca fac braconaj. Dar sa sti ca brconajul in Delta este un lucru foarte obisnuit; oamenii acolo traiesc din vanatoare si pescuit.

GRESIT DIN NOU, OR FACE BRACONAJ , DAR SI PUSCARIE??????
Nu pescuiesc mor de foame.

GRESIT DIN NOU!!!
POTI PESCUI LEGAL SI TRAI SUPER DECENT
A RESPECTA LEGEA....

"Uneori devine aproape imposibil sa nu incalce anumite legi... Adevarul nu poate fi mereu alb/negru. Sunt infinite nuante de gris..."
POATE SUNT SI NUANTE DE GRIS, PANA TE PRINDE, CAT ITI MERGE, APOI... SUNI LA MAMI SA TE SCAPE?!

"De ce spun asta... pentru ca daca acea comunitate nu este chiar atat de neagra, ci doar diferita de a ta,"

ESTE ADEVARAT CA ESTE O LUME DIFEREITA, AM TRAIT ACOLO SI O RESPECT, ADICA PE CEI CARE SUNT GOSPODARI, HARNICI, CINSTITIT, AM MAI SPUS , NU GENERALIZEZ!

"si tu o judeci gresit, Ioana are tot dreptul sa fie furioasa pe tine."
NICI MACAR NU E FURIOASA PE MINE, II PLACE ACOLO SI SE COMPLACE IN SITUATIA DATA, SA NU MAI ZIC ESTE CHIAR FERICITA, BRAVO EI! ASA A ALES, ASA SA II FIE!


"Tu de fapt ii urasti si disretuiesti familia naturala; este ca si cum ai spune, poate fara sa vrei, ca o dispretuiesti si pe ea"

NU AM MICI UN MOTIV SA CAD IN EXTAZ FATA DE O MAMA CARE ISI ABANDONEAZA COPII, SI NICI MACAR SA INCURAJEZ ACEST LUCRU, SA SE PERPETUEZE.

DESPRE IOANA, NU NICIODATA NU O SA URASC ACEST COPIL, COPILUL MEU, PENTRU CA EU AM CRESCUT ACEST COPIL, EU AM INVESTIT SENTIMENTE TIMP DRAGOSTE SI BANI IN EA!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Of Lina,.....cum e viata .La mine in familie,...desi nu e nimeni adoptat,....tot au fost separari dintr-astea.Adica,...tatal meu s-a casatorit impotriva fara acordul mamei lui cu mami meu,....care era o femeie cu un copil,...si era cu 8 ani mai mare decat el.Si tata nu si-a vazut mama timp de 10 ani,dar nu asa,s-au mutat din oras si nici macar nu i-au spus bunicei unde se duc,nu au dat un telefon si nu au scris o scrisoare timp de 10 ani,nimic,de parca ar fi murit.Cand s-au impacat si au locuit o vreme buna in aceeasi casa parintii mei cu bunica,...ea imi povetea,dar fara dusmanie bunica,era tare calma si blanda,....cat a suferit,....si ca o ironie a sortii ....nu l-am vazut pe tata timp de 10 ani,.....am plecat in America fara sa-i spun,....m-am casatorit fara sa-i spun lui sau mamei,....de-a rasul plansul.Sa-ti mai spun ca aici am cunoscut persoane care au trecut prin asa ceva,....iar mi se pare ironic.Cunosc o tipa ,e profesoara de pian,...avea concerte la tinerete,...are 66 de ani,si-a crescut fiul singura de la 5 ani ai lui,....a facut sacrificii cum e de inteles....ore predate ca sa-i asigure copilului satisfacerea tuturor mofturilor(se mira si ea cum de a putut cumpara 33 de perechi de timpane doar pentru ca fiu-su dezvoltase o obsesie pentru ele),...si dupa casatorie,...fiul nu mai vrea sa-si vada mama care-i cumparase 2 case,....iar mama nu-i deranjeaza,....nu l-a vazut 10 ani,..ce coincidenta,zau,....iar apoi in 2006 isi vede nepoata de 8 ani si nepotelul de 13.Concluzia,....nu stim ce ne rezerva soarta sa trecem chiar cu copiii proprii,...si de ce,....numai dumnezeu stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Mi-am furat-o!
Am cancer la san de gradul 3 Am deschis subiect la femina intim.
Si stati sa vedeti ce greu e nu numai psihic, ca poate scap ci si juridic.

Si sentimental.
Si nu stiu ce sa fac, daca sa ii zic sau nu Ioanei, daca ii pasa sau nu, daca are rost sa o plictisesc cu problemele mele.
Poate va fi o stire noua sau poate o va afecta.
In sfarsit voi vedea ce voi face.

Insa e nashpa rau.

Trebuie sa imi pun ordine in lucruri si in viata.
Tatal meu a murit mai de mult, nu am facut suucesiune, ca mama batrana fiind zicea ca ce tre 2 succesiunui, ca dupa ce moare ea..
Ei acuma ar trebui sa o fac, sa i cedez partea mea, ca sa nu fie in situatia de a pleca din casa ei, daca imi vin mostenitori la portie

Adica dk eu dau coltu, nu-i asa?
Si cu firma nu stiu ce voi face adica legal se mosteneste sau oare cum se intampla?

Sau sa nu ma gandesc si sa isi sparga ei capul dupa?
Habar nu am cum ar trebui sa fac!!!!!!??????????

Poate ma sfatuiti voi, va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

lina... imi pare rau... sunt alaturi de tine... fii puternica, ai incredere, lupta...



mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Asa cum te stiu pe tine vei lupta si vei scapa.
Nu este "poate scap" ci "o sa scap".

Nu stiu daca ar trebui sau nu ca Ioana sa stie (apropo, ati mai vorbit din august si pana acum?).

Insa trebuie sa clarifici lucrurile, nu "in caz de dat coltul" ci pentru ca o sa te ajute si pe tine lucrul asta, psihic. Cel putin eu asa cred.
DA, rezolva si clarifica lucrurile din punct de vedere juridic. (de fapt, cred ca asa vei si face, indiferent de ce iti vom spune noi pe aici).
Cauta un avocat sau un notar, afla cum pot fi lamurite lucrurile (exista mai multe cai legale, din cate stiu eu) si nu lasa nimic nerezolvat.
Nu stiu de ce cred cu tarie ca incercarea asta vine doar ca sa fie mai bine pe urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

lina, m-a intristat ce ne-ai zis. Incerc sa inteleg ce simti si cred ca doare rau...
Era normal sa plangi si sa suferi atunci cand ai aflat si probabil ca o vei mai face dar asa cum te stiu pe tine, o fire puternica, te vei ridica si vei lupta. Ca doar asta e viata, o lupta continua cu tot ce ne inconjoara, cu ce avem, cu ce vrem si nu vrem...
Iti doresc multa tarie si sunt alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Lina,
Imi pare sincer rau de situatia in care te afli. Uneori, imi vine sa cred, ca unii oameni sunt lasati pe pamant sa sufere.
Eu cred ca acum ai nevoie de liniste pentru a trece peste boala de care suferi. Trebuie sa gandesti pozitiv pentru a-ti castiga din nou sanatatea.
Si eu iti sunt alaturi. O sa ma pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Lina, eu te-am tot citit "din umbra", dar nu am scris niciodata la subiectele de aici. Esti o femeie buna, puternica, cu suflet mare si stiu ca iti vei recapata sanatatea . Boala asta e o incercare, dar va fi totul bine pana la urma.

In ceea ce priveste succesiunea, parerea mea e ca trebuie totusi facuta. Sa fie toate in regula... nu neaparat din cauza bolii... dar nu se stie niciodata, si e bine sa fie toate in ordine si facute la timpul lor... macar pentru linistea ta psihica, asa cum zice Mmmaria. Si eu si sotul suntem sanatosi, inca tineri dar amandoi suntem cu testamentele facute (nu ca am avea averi, nu e cazul), avem asigurari puse la punct...iar dupa ce se va naste bebelina vom avea grija sa fie "revazute" toate... just in case. Orice avocat/notar te poate sfatui, eventual Marius sau careva de la "juridice".

Sanatate multa iti doresc... si sa treaca incercarea asta cat mai repede. O sa fie bine, draga mea



Dark Bendis



35+ cu "Huckleberry" Baby

AMR 5 SAPTAMANI!!!!!

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Lina,stiu ca a venit pentru tine cea mai grea incercare a vietii,crede-ma ca sunt cu sufletul alaturi de tine si te inteleg ff bine,desi eu am fost incercata altfel am simtit poate ce simti tu acum la un moment dat.Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa pui totul in ordine din punct de vedere juridic,este cel mai bine pentru tine,pentru mama ta,iar cel mai important este sa te rogi mult ,cu incredere si nu te da batuta.Fii o luptatoare,ce a tinut de tine ai facut(ai crescut un copil desi nu era al tau iar asta nu poate sa faca oricine,ci doar cei care au suflet prea bun).
Ai multa incredere in Dumnezeu,nu vei obtine totul atunci cand te astepti dar rugaminti-le tale vor fi ascultate .
Eu iti doresc tot ce-i mai bun in continuare .

adelyna si piticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Scuze pentru eroarea gramaticala la rugamintile.

adelyna si piticii

Mergi la inceput