Desfierea??

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali



E clar, eu - "cineva", sunt gresita. Chiar nu mi se pare in regula sa nu suni acasa 6 luni. Si nu din obligatie, ci din dragoste, atentie si grija pentru sentimentele celorlalti. In fine, chestie de perceptie, nu mai insist ca e off-topic, subiectul era despre problema Linei.




Nu esti "gresita". Esti fiica pe care orice mama o cere lui Dumnezeu in rugaciunile ei. Dar majoritatea fiilor si fiicelor nu sunt ca tine. Si ce ne facem? Continuam (in ciuda cresterii tensiunii) sa le cerem copiilor sa intre cu forta intr-un tipar de perfectiune sau ii acceptam asa cum sunt?

alice


Sincer, nu stiu ce exemple ai in jurul tau, dar majoritatea celor pe care ii cunosc eu (in jurul varstei de 30-35 de ani) nu sunt atat de egoisti incat sa nu se intereseze sase luni de parintii lor. Ori esti tu inconjurata numai de oameni egoisti, ori generalizezi fara temei doar ca sa-ti sustii ideea.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

misha, nu asta am vrut sa spun - ca un parinte adoptor nu trebuie sa aiba asteptari de la copilul lui. Am vrut sa spun ca ORICE parinte - natural sau nu - se poate astepta ca la maturitate copilul lui sa nu-l sune 6 luni sau sa nu se omoare cu vizitele. Iar asta sa nu insemne ca nu este iubit de copilul lui. Depinde foarte mult de firea copilului.


Am interpretat eu gresit, scuze! E adevarat ca sint si copii care sint mai reci din fire si nu pentru ca nu-si iubesc parintii, ci pentru ca asa sint ei. Nu-si pot arata sentimentele, chiar daca ard pe dinauntru. Si nu sint doar copii asa, ci si oameni maturi. Asta cred ca se trage tot din familie, pentru ca nu pot crede ca daca au vazut in casa cum discuta cu dragoste parintii lor, cum isi arata unul altuia ceea ce simt (si bineinteles si copilului lor), el nu invata ca asa e bine. E normal ca un copil sa copieze ceea ce vede la parintii lui.
Dar in privinta Linei, nu cred ca a putut fi rece cu Ioana, pentru ca o iubeste si acum extrem de mult, sint sigura de asta. Eu cred ca ea a facut chiar exces in dragostea cu care a inconjurat-o pe Ioana. Tocmai de asta rana este mult mai mare. E posibil ca tocmai acest lucru s-o fi speriat pe Ioana, iar ea a reactionat fugind. Sigur nu asa a fost invatata 9 ani cit a avut pina sa o adopte Lina, iar tocmai acei 9 ani si-au pus o amprenta mult mai mare decit banuia insasi Ioana, nu mai zic de Lina.

Chiar mi-as dori sa stiu ce mai faci, Lina? Stiu ca nici acum nu poti sa treci peste ceea ce s-a intimplat, insa dupa aproape 1 an sper sa fii macar putin mai linistita si mai impacata cu tine, pentru ca ai facut tot ceea ce era omeneste posibil pentru ca fetita ta sa fie fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Am citit si eu linkul si comentariile. Unul dintre ele spune un maaaaare adevar:

"A fi Parinte inseamna dragoste, securitate/siguranta si noroc, poti fi foarte sarac din punct de vedere financiar dar daca Parintii tai te fac sa te simti in siguranta si te iubesc, ai tot ce-ti trebuie pentru o copilarie fericita." (scuzati traducerea)

As adauga, in spiritul textului dinainte, ca este un mare noroc sa ai Parinti - pentru ca toti copiii se nasc din doi parinti, dar nu au norocul sa fie crescuti de Parinti.

Vedeti ce frumos scrie "Parinti" cu litera mare... pentru ca "parinti" cu litera mica ar trebui inlocuit cu "genitori" si atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Da este adevarat se face anul de cand Ioana a ales!
Este adevarat, ma repet, ca timpul aduce pacea, insa nu si uitarea.
Insa semne sunt peste tot, de exemplu, azi am fost in supermarket si lumea fecea cumparaturi de toamna, se pregateau de scoala...
E ca si cum s-a rupt brusc un fir care nu mai poate fi inodat si doare, e oprit mersul firesc al lucrurilor si nu ai ce sa faci, doar sa te resemnezi
Ne vedem fiecare de viata lui si gata, asta e.
Insa stau si ma intreb, apropos de il iubesti oricum ar fi, daca Doamene pazeste s-ar intampla ceva acolo, in lumea lor, in care el este braconier si daca ar merge si Ioana acolo cu ei , desi am avertizat-o, i-am explicat ce inseamna sa faci braconaj, implicatiile legale si tot ce inseamna peicol, si daca s-ar intampla ceva rau cu ei, cu Ea, Eu oare cum as putea sa o ajut? daca ii arati prapastia si ea se duce in ea, mai esti oare vinovat?Ai oare ce sa faci?
E viata ei si alegerea ei, insa eu nu o pot ajuta cumva?
Pentru ca desi nu e cu mine, mi-e frica pentru ea, pentru sanatatea ei, pentru viata ei...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Ba da o poti ajuta.
Sa o iubesti si sa o sustii indiferent daca-i impartasesti alegerile sau nu.
Gandeste-te ca sunt parinti ai caror copii au ales sa plece sa lupte pe front,sunt copii care au plecat la zeci de mii de km departare de parinti.
Tu esti o Fericita.Copilul tau se afla la cativa chilometrii de tine,este vie,este acolo unde a vrut sa fie,acolo unde simte ca este lumea ei,acolo unde si-a gasit barbatul pe care-l iubeste.
Sa-i arati ca este gresit ce a ales ar fi nedrept,ar insemna ca nu ai incredere in ea.
Lina,fata ta ti-a dat o lectie de care tu nu ai luat seama... "si acolo traiesc oameni"....ea isi apara originea,pe care tu i-o negi,ea apartine acelor locuri,acelei lumi,nu-i este rusine si nu trebuie sa-i fie.Binele este relativ,ce ptru tine este bine ptru ea poate sa nu fie,nu toti avem aceleasi perceptii.
Cum poti sa o ajuti? nu-i mai arata ca a gresit,fugi tu la ea in vizita,acolo in acea infundatura de lume si simtete bine fiindca esti langa ea ,chiar daca nu are apa curenta sau comoditatile pe care le ai tu.
Dragostea adevarata rupe orice bariera fie ea sociala,culturala de varsta etc.
Ai facut multe ptru ea,sa nu-ti para rau,ai vrut sa faci un copil fericit,ai avut norocul sa faci un copil fericit,sa-i oferi ce familia ei nicicand nu i-ar fi putut oferi.
A ales sa se intoarca la ai ei,acolo ii sunt fratii,acolo-i sunt radacinile...poate ca nu neaparat s-a intors la mama ,s-a intors din nostalgie,la fratii ei.Poate sta acolo fiindca s-a indragostit nu neaparat ca i-a fost rau la tine.
Fi prietena ei,poate ca i-ai fost mama dar ai uitat sa-i fi si prietena.
Povestea ei,a ta, mi-aduce aminte de filmul "My fair lady".
Oare tu nu ai vrut cu prea mare disperare sa o "finisezi",sa o educi,sa o schimbi si ai omis lucruri mai importante? cum ca ea a crescut,ca este o domnisoara,ca are nevoie de prieteni,de libertate?
Doar intreb.

Lina,
Da-i tel si spune-i ca o iubesti ASTA O POTI FACE ACUM!






Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

hei, nu despre asta e vorba!
aia a fost acum un an, gata nu mai vorbim despre ce a ales

DAR daca ala o baga in puscarie, e vina mea?
Ca in spital a bagat-o insa acolo am putut sa o ajut, insa din puscarie eu nu pot sa o scot!
Pot doar sa o previn sa nu faca ceva rau sau ilegal, lucruri absolut normale si firesti in acea comunitate in care traieste EA!

Nu vorbesc de toata Delta sa nu ma inteleaga nimeni gresit, acolo sunt oameni cinstiti si muncitori, gospodari care se lupta cu viata si greutatile, insa mai sunt si ceilalti, cei pe care din pacate i-a ales EA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu urmaresc subiectul de la inceput...Eu chiar o inteleg pe Lina, are niste sentimente foarte firesti.

Sigur ca iti iubesti copilul indiferent de ceea ce face si incerci sa-l ajuti. Dar eu cred ca e cel mai firesc lucru din lume ca un parinte sa fie suparat, nefericit cand copilul lui face anumite alegeri...Sigur ca un om, un adult are dreptul sa aleaga - si Ioana a ales, nimeni nu i-a luat acest drept. Si, cred cu toata sinceritatea ca binele este altfel pentru fiecare. Dar...si eu as fi necajita daca fiica mea ar alege sa traiasca intr-un sat in Delta, cu closet in curte, fara apa curenta si cu incalzire cu lemne. Mi-ar fi greu sa inteleg/accept ca e ceva bun in asta. Nu mi-ar pica deloc bine daca fiica mea ar trai alaturi de un om care nu numai ca a stat in inchisoare, dar continua activitatea care l-a dus acolo. Da, m-as gandi ca ar putea fi si ea implicata, intr-un fel sau altul, in aceasta activitate si nu cred ca as putea sa o sustin, sa-i spun ca face bine sau macar ca aprob faptul ca face asa cum crede ea.

Nu-mi spuneti ca si in Delta traiesc oameni. Majoritatea celor de acolo doresc sa plece si o fac atunci cand se iveste ocazia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Lina, ai citit articolul pe care ti l-am recomandat ? link-ul e cu o pagina in urma...te rog mult citeste-l, poate te va ajuta sa intelegi de ce face ce face fata ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Este mult mai usor sa dai sfaturi.
Este oribil ca Ioana dupa atata timp nu-si gaseste locul si ca de fapt nu a putut sa se adaptaze la stilul vostru de viata.
Are o revolta in ea!
Dar Lina acum chiar nu mai conteaza cine este de vina nici pentru trecut si nici pentru prezent! Vorbim e majori aici.
Tu, sunt sigura ca ai facut tot ce te-ai priceput mai bine, ai fost asistata si de psiholog.
Ofera-i dragostea neconditionata in continuare si sa speri ca in timp se va mai intelepti. Nu mai cuantifica ce nu face ca te vei supara tare de tot. Scoate iubirea si speranta in favoarea ei. Sa va ajute DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

[quote]
Insa stau si ma intreb, apropos de il iubesti oricum ar fi, daca Doamene pazeste s-ar intampla ceva acolo, in lumea lor, in care el este braconier si daca ar merge si Ioana acolo cu ei , desi am avertizat-o, i-am explicat ce inseamna sa faci braconaj, implicatiile legale si tot ce inseamna peicol, si daca s-ar intampla ceva rau cu ei, cu Ea, Eu oare cum as putea sa o ajut? daca ii arati prapastia si ea se duce in ea, mai esti oare vinovat?Ai oare ce sa faci?
[quote]


Tu ii cunosti pe oamenii cu care sta Ioana? Sti sigur, verificat de tine personal, cine sunt, cu ce se ocupa, ce aspiratii au, sunt oameni buni/rai? Ai petrecut cu ei ceva timp si ai ajuns sa-i cunosti?
Vad din postarile tale un dispret total si profund pentru ei. Ura nu o mai pun la socoteala - pentru ca ti-au "luat-o" pe Ioana.
De exemplu: spui ca fac braconaj. Dar sa sti ca brconajul in Delta este un lucru foarte obisnuit; oamenii acolo traiesc din vanatoare si pescuit. Nu pescuiesc mor de foame. Uneori devine aproape imposibil sa nu incalce anumite legi... Adevarul nu poate fi mereu alb/negru. Sunt infinite nuante de gris...

De ce spun asta... pentru ca daca acea comunitate nu este chiar atat de neagra, ci doar diferita de a ta, si tu o judeci gresit, Ioana are tot dreptul sa fie furioasa pe tine. Tu de fapt ii urasti si disretuiesti familia naturala; este ca si cum ai spune, poate fara sa vrei, ca o dispretuiesti si pe ea.

alice

Mergi la inceput