Desfierea??

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelush spune:


Buna! Vreau si eu sa iti scriu cateva randuri....Cred ca de fapt, ti-a fost dat sa intalnesti acesasta copila nu pentru a o ajuta pe ea, ci pe altcineva. Pentru ea era prea tarziu. Eu zic sa te pregatesti sufleteste pentru ce va veni. Cred ca asa a vrut Dumnezeu, asa iti vei face un loc in ceruri printre cei buni. Fii sigura ca va trebui sa cresti nu unul, ci poate doi copii de-ai Ioanei. Categoric va face repede copii, nu va avea nici intelegere, nici bunastare pentru a-i creste. Multe se vor duce de rapa, cine stie in ce colt al lumii va ajunge Ioana, insa copiii ei cred ca tu ii vei creste, oricat ai zice Nu in acest moment. E trist, dar adevarat...Macar ce va veni pe-asta lume sa prinda alte radacini. Dumnezeu iti este alaturi intotdeauna si a pus deoparte ceva bun si pentru tine. Sus panzele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Nu intotdeauna vestile noi sunt si bune!

Iata cine este "ginerica" este nedivortat, fost puscarias-recidivist in ale braconajului,unul care se inbata si isi bate MAMA de o baga in spital
in aceasta ordine de idei pe de o parte si frumoasa poveste cu Fat Fromos pe de alta parte, am sunat-o pe ea sa o intreb ce si cum, ca ma gandeam ca e mica si proasta si nu o sti si o "fac" aia cum vor
Si ce credeti???
Stia despre toate cele!
Dar "si ce daca, e nedivortat?" iar de povestea cu cazierul si celelealte, ce mare lucru , ca nu e adevarat, nu e chiar asa.....
si ca ea e ste foarte fericita si ca toata lumea trebuie sa traiasca si saracii si bogatii si ..toti si am continuat eu:"si hotii si crimilalii, ca si ei sunt oameni, nu?"

Ce ziceti de asta?
Ca sa nu mai vorbesc de implicatiile legale

ca ea are dreptul conform buletinului sa stea la adresa de domiciliu, dk face copii sa vina cu ei acasa la mine, ca e legal adoptata
si uite asa, facerea de bine..., eu cu mana mea, am fica, viitoare nevasta de puscarias,betiv, bataus de mame.

Cum scap doamnelor, mame din asta?
Ca nu stiu de ce este EL capabil, mai nou ii zice sa plece in Germania, la o sora de alui, care sincer, nu stiu cu ce se ocupe pe acolo!!...
Iar cand am vorbit cu mama naturala si cu tatal vitreg, unchiul lui ginerica, ei sunt ca niste flori, ca toti pe acolo sunt braconieri si betivi si este ceva normal sa fie asa
numa ca doar asta are cazier. altii nu
Aia sunt fericiti ca au scapat de ea
si mai mult decat atat, au zis " sa o iau ma usor, "ca imi poarta numele, si e a noastra!!!!!!!!!!!!!!

Simt ca ma ia cu racori nu imi vine sa cred!
Nu pot sa cred ca e asa puternica gena si ca au fost degeaba anii si educatia si totul, imi vine sa jelesc si sa spun la toti ce am patit
ma uitam ieri la poze si vedeam un copil fericit si noi pe langa ea, oare cand s-au pierdut toate astea , unde s-au dus?
Toate sperantele noastre pentru ea si pentru noi?

Am inceput sa ma duc sa fac psihoterapie pentru ca am cosmaruri noaptea ca imi intra in casa ea si cu ginerica si imi fac felul. nU cred ca vor ajunge aici, insa legea spune ca s-ar putea
Poate daca as reusi sa o conving sa isi faca mutatie acolo...
nici nu mai stiu ce sa fac si sa zic



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Draga mea,

Nici nu stiu ce ti-as putea raspunde la postarea ta.
Pare desprinsa dintr-o telenovela/film de groaza.
As vrea sa-ti scriu pe PM dar nu reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Draga Linasobolina,ti-am citit povestea,trist,foarte trist,parca este scenariul unei telenovele.Imi pare foarte rau sa aud ca treci prin asa ceva,sper din tot sufletul ca povestea asta sa aiba un final fericit.

Povestea ta seamana mai mult sau mai putin cu cea a sotului meu...

Mama naturala a sotului,o femeie alcoolica(acestea sunt cuvintele sotului) careia ii placea sa faca copii(ca pe banda rulanta)probabil ca sa traiasca de pe urma ajutorului sau cine stie....i-a nascut pe sotul meu si sora lui(gemeni,insa sora din pacate a murit la nastere)iar pe sot l-a abandonat intr-o maternitate.Oricum i-a spus in fata ca nu l-a vrut de la inceput si sa se multumeasca,ca cel putin i-a dat viata.
La nici 2 sapt a fost infiat de cea careia ii v-a spune toata viata mama,cea care l-a crescut si care a incercat sa ii ofere totul.Poveste dureroasa si cu mama adoptiva,nu cred ca este cazul sa intru in detalii,nu as vrea sa te intristez si mai tare.Mama(este vorba de cea adoptiva,pentru ca celei maturale ii spune pe nume)a stat cu sotul in spital timp de 6 luni din cauza unei complicatii care era sa-i fie fatala,mama a fost cea care l-a crescut si a incercat sa ii ofere tot ce este mai bun pe lume,insa tot mama a fost cea care l-a pus sa munceasca de la varsta de 15 ani,la 17 l-a dat afara pe motiv ca este suficient de mare incat sa se intretina singur,si ca de ce sa se duca dupa scoala cu baietii la fotbal si sa nu...stea acasa.Pana la varsta de 17-18 ani sotul nu si-a vazut mama naturala,insa atunci a vrut sa o vada,sa stie despre ea,despre tatal lui,si si-a intalnit mama pentru prima data.....urmarea??dansa nu a vrut sa-i spuna nici macar cine este tatal lui,DA,din pacate sotul nu stie cine este tatal lui natural,si nu o sa afle in viata lui asta,i-a spus numai vorbe grele si care binenteles ca dor,i-a interzis sa mai vorbeasca cu ceilalti frati(de mama)si multe altele....

Povestea e lunga,si dureroasa....din pacate mama a decedat anul trecut in noiembrie,cand sotul nici macar nu era langa Dansa,iar sotul mereu imi spune ca doar eu mai sunt familia lui,el practic a ramas singur,pentru ca,cu mama naturala nu o sa mai ia legatura niciodata.A incercat,insa nu s-a putut,sotul o va respecta intotdeauna pe cea care i-a dat viata insa doar atat,de iubit o iubeste,respecta si adora pe mama....care i-a fost alaturi mereu pana la varsta de 30 de ani...

Nu am fost foarte coerenta....plang in momentele astea,si citindu-ti povestea am revazut fara sa vreau fragmente din viata sotului(una nu foarte usoara)

Iti doresc multa forta si sper ca intr-o zi fata ta sa isi dea seama de greseala facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Nu avem copii deocamdata,insa vrem sa adoptam unul,ne asumam riscurile,este un vis al sotului si cum si eu iubesc copii cu siguranta o sa adoptam un suflet nevinovat a caror parinti au fost inconstienti.Cum de unii isi doresc cu ardoare un copil si nu il pot avea si multi sunt cei care....de ce este Doamne-Doamne asa nedrept cateodata?.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Linasobolina, ti-am citit si eu povestea. Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta. E dezamagitor si neplacut, dar nu cred totusi ca esti in pericol fizic sau de vreun alt fel. Chiar daca are in buletin adresa voastra, nu cred ca va poate obliga nimeni sa o primiti in casa impreuna cu iubitul ei, iar fara el nu prea o vad venind.
Mie mi se pare ca intre voi se duce acum un razboi surd, si daca nu te superi o sa iti spun unde cred eu ca gresesti: in continuare o judeci si vrei sa ii demonstrezi ceva, acelasi lucru pe care l-a simtit, probabil, de cand ati luat-o la voi, ca nu e ok asa cum e, ca are nevoie de imbunatatiri, ca o dispretuiesti defapt, ca esenta, dar ca in anunmite conditii, daca se ridica la inaltimea asteptarilor tale, ai putea-o iubi.
Am vrut sa=ti scriu si legat de albumul cu poze pt nunta. Nu era o idee buna, nu faceai decat sa ii subliniezi cu el acelasi mesaj, ca te=a dezamagit, ca nu va duce o viata suficient de buna, etc.
Eu nu zic ca nu ai avea dreptate, dar cred ca mai ales in conditiile in care se asociaza cu persoane dubioase ar trebui sa nu o invrajbesti, sa nu o mai judeci, sa nu o mai faci sa se simta atacata. Ai vazut, cand spune ca toata lumea trebuie sa traiasca se apara si isi apara familia naturala si iubitul.
Eu cred ca voi ati iubit o proiectie, canda ati luat=o la 9 ani ati crezut ca e un bulgaras de aur in tarana, o fetita f inteligenta intr=un mediu nefavorabil, dar ea poate nu a stralucit niciodata si acum vrea intr=un final sa fie asa cum e, sa nu mai trebuiasca sa joace un rol, sa pretinda ceva, si la urma urmei asta e de inteles.

Ti/as mai scrie cate ceva, dar nu as vrea sa te supar, esti intr=o situatie grea si ai nevoie de sprijin, sper ca te ajuta si o alta perspectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

quote:
Originally posted by linasobolina
...
Am inceput sa ma duc sa fac psihoterapie pentru ca am cosmaruri noaptea ca imi intra in casa ea si cu ginerica si imi fac felul. nU cred ca vor ajunge aici, insa legea spune ca s-ar putea
Poate daca as reusi sa o conving sa isi faca mutatie acolo...
nici nu mai stiu ce sa fac si sa zic



Intreaba si vei primi un raspuns!



Stai ca asta nu o mai inteleg. Cum adica.... eu cred ca atata timp cat e majora, iar voi, parintii ei in viata, n-are nici un drept sa se instaleze la voi. Singurul moment cand va avea drepturi asupra locuintei voastre ar fi doar ca mostenire si asta in conditiile lipsei unui testament.
Lina, nasoala poveste. Ceasu' rau. Oricum n-are nici o legatura cu infiatul (sau desfiatul). Se poate intampla oricand si la copiii naturali. Sper sa-si revina intr-o buna zi. Daca nu, asta-i alegerea ei, probabil ca ea nu-si doreste mai mult de la viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Legea spune ca are dreptul sa locuiasca la adresa de domiciliu din buletin, ea si copii ei, dk va avea

Apoi, este foarte adevarat ca imi doresc sa se intoarca "cu lectia invatata"
si iarasi e adevarat ca pun distanta intre mine, familia mea si alte categorii, da, este adevarat, ce sa fac, am si eu defectele mele, sa traiasca toata lumea, dar nu la masa mea!

Nu sunt de acord
nici cu maneaua,
nici cu aia cu sabii,
nici cu aia "descurcareti" in afara legii,
nici cu nimeni,
ca asa sunt eu am valorile mele, bune sau rele, nu zic ca sunt perfecte, ce sa fac, poate asa am fost crescuta, "sa ma pazesc de rele,sa fiu corecta, sa treaiesc intr-un mediu protejat "

Si vin sa va intreb PE VOI, MAME, voi cum va educati copii?
Nu doriti pentru ei ce e mai bun?
Asta inseamna ca ii desconsiderati pe ceilalti?
Sau ca are legatura cu familia din care provine copilul vostru?
Ii lasati sa ia contact cu mizeria fie ea umana sau nu?

Le spuneti, "vai mama ta naturala, familia ta naturala, care te-a parasit, e super"!
Stii de ce au facut-o?
Pentru binele tau, cand o sa cresti mare sa te duci sa le multumesti!

Si tu la randul tau sa faci la fel, ca nu e nimic rau in asta, ce daca iti lasi plozii prin toata lumea?
Se gasesc "neputinciosi" care ii iau si ii cresc si daca mai pot sa storc si niste bani de la ei....
Iata o noua sursa de venit, pentru ca EU pot sa fac copii si EI, NU!

Pentru ca ei asa gandesc, O STIU, mi s-a spus, am fost santajata, au vrut sa imi vanda copilul... Si eu sa accept?
Hai sa fim seriosi!

II invatatm si apoi ei aleg, insa ESTE NU NUMAI DREPTUL NOSTRU CI SI DATORIA NOASTRA DE PARINTI sa le spunem copiilor ce este bine si ce nu.
Si revenind, EU nu cred ca este BINE ca FIICA mea sa traiasca asa cum a ales, insa ESTE DREPTUL ei sa o faca!

Si inca ceva, stiu ca se poate intampla orisicui, nu este eneaparat ca e copil adoptat sau nu, se poate intampla si doare pe orisice parinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Pentru mine esti o "lectie de viata",din toate punctele de vedere.Multumesc

Aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Lina, eu cred ca tu ai facut tot ce trebuia sa faca o mama, nu ai de ce sa cauti o explicatie in perioada asta, Eu cred ca cei sapte ani de acasa atarna cel mai greu in educatia unui copil, iar tu tocmai de aceasta perioada ai fost privata. Atunci copilul invata sa munceasca sa doreasca, sa respecte si sa pastreze ordinea. Este perioada marilor descoperiri si formarii deprinderilor.
Acum nu putem decat sa le facem cunoscuta parerea noastra, doar atat. Ei sunt maturi si vor face cum vor ei. Cred ca este momentul sa ai grija de tine, sa te obisnuiesti cu gandul asta, ca nu ai ce sa-ti reprosezi si ca partea ta de educatie s-a terminat. A ramas ea sa traga concluziile.
Ai grija de tine, ai grija de sotul tau. Sanatatea voastra este importanta acum, singura care depinde de voi. La soarta Ioanei, nu puteti fi decat spectatori deocamdata. Trist, dar adevarat.
Hai, ridica-te de jos, scutura-te de praf si mergi mai departe (vorba unui prieten bun).
Trebuie sa ramai un exemplu pentru nepotii tai!

Mergi la inceput