Gheorghe zis Fomilu

Gheorghe zis Fomilu | Autor: Sabina

Link direct la acest mesaj

Povestea nasterii Sofiei nu am zis-o...nu difera foarte mult fata de cea de-acuma in detalii tehnice, doar ca a fost acum 5 ani.
Partea artistica se afla aici:
http://www.fotomozaic.ro/artikel.php?idstory=52&s=0

pana sa ajungem la asemenea subtilitati, sa povestim putin despre nasterea lui bb gheo....



_____________

cu o noapte inainte de operatie am avut contractii aproape continuu. Ma gandeam sa ma duc mai repejor la spital...
pana la urma m-am prezentat la ora 7.30, cum era prevazut. La camera de garda jale mare...nu ma baga nimeni in seama la receptia aia. Ca cica sa ma duc in ambulator.
Am iesit de-acolo si am inceput sa bocesc ca eu ma duc la loc acasa
A iesit o asistenta care a reglat conturile, dr meu fiind in garda, in garda mi se face internarea.

Booon. Dau tel la dr, ii spun ca am, ajuns, si ma cheama sus pe sectie.
odata ajunsa, surpriza!! sala de operatii e INAINTE de postoperator, dacatreci p-acolo si esti prea curios..brrrr.insa PO arata strasnic! renovat, frumos, nu senzatia de WC de gara de acum 5 ani.
Mi se recolteaza analizele si stau sa astept....
pe la 9.30 sun eu dr si il anunt ca ma plictisesc
Apare la mine in cateva minute, pipaie burtica si-mi zice ,dupa ce intreaba imprejur ce si cum, ca abia pe la 11 intram. Ma asigura ca nu-mi pune sonda inainte de anestezie , eu il anunt canu concep sa fie mai rau decat acum 5 ani, ca daca atunci nu mergea toptul struna, eu a doua oara pe la spital nu mai calcam
Cam obraznica Sabinela cu domnu doctor

la 11.30 simt ca mor, dar nu-l mai sun,. ar fi fost penibil.
Intre timp, se tot aduc diverse fete de la operatie, eu ma infior, imi aduc aminte si ma apuca teama....
Cea de vis-a vis de mine ma intreaba, dupa ce-si revine: esti sabina de pe Forum? cu o fetita Sofia? eu nu m-am inregistrat, dar va citesc!!!
draga mamica, please, inregistreaza-te!!! acuma nu mai ai scapare
intrre timp apare anestezistul, ma intreaba ce vreau, ii spun ca rahiperidurala,

pe la 12 fara 10 ma cheama: hai, Sabina, sa vedem un bb!!!
Curaj, gaina, ca te tai!!

Dr statea intr-o camera alaturata, se odihnea inainte de operatie, a venit sa ma asigure ca incep imediat ce "mi se creaza oaresce nesimtiri"
anestezia-i gata, si sunt asezata pe masa...ma apuca instant un tremurici care nu ma va parasi pana la o ora dupa operatie.Si de emotie, si de la anestezie.
simt ca se lucreaza p-acolo, in timp ce dr ma intreaba a mia oara cum il cheama pe bb, ii spun ca gheorghe si se bucura (a mia oara)!! Le povesteste tuturor cum a trebuit la rugamintile nevestii sa adauge la numele feciorului propriu si un Alexandru, dar ca el ar fi vrut numai Gheorghe
"tata sustine: Gogu e nume de barbat!"...si deodata aud un tipat!! La care nenea dr: ce faci mai, nici nu te-am scos si tu tipi la mine?? dragutul lu mama, el a dat de nitel aer si gata

mi-l arata asa plin de vernix, e un dulce...si e suparat pe viata rau de tot!!
pai are dreptate puiul lui mama!!

stiti ce i-au facut???

In sala de operatie exista acuma radio/casetofon ceva. Si suna o muzica din aia romaneasca proastaaaaaa.I-am zis doctorului: nu va suparati, da mie trebuia sa-mi puneti Bach!! el ma aproba (doar a avut o prima nevasta compozitoare) si se scuza ca nu au in dotare.Eu le promit o donatie in acest sens

dar pt Gheorghe, sa auda el primul sunet ceva de genu 3 sudest...ma scuzati, e mult prea mult pt nasul meu de elitista!!!

Urmeaza apoi prelevarea de celule stem, si plictis mare.Noroc de dr neonato, imi spune ca bb e superbine, si ca are nota 10.
eu clantan acolo din greu, fara sa-mi fie frig, si asteeeept. Pana la urma se termina operatia, dr mai dadea lectii la mana doua(o dr f draguta, blonda cu ochi albastri si niste craci traznet), si lauda anestezia rahi.Cica generala e doar pt urgente.
mai vorbeau si despre diverse cazuri din spital, eu avand si medici in familie cam simteam atmosfera

se termina, ma duc la salon unde tremur cu nadejde.Dar sunt f vesela, toate asistentele ma dau exemplu.Am cu mine 6 doze de anestezic, care imi vor fi puse prin cateter.Imi propun sa nu fac abuz.

Urmeaza primul alaptat .Vaaai, ce fin e bb! e asa de mic si...cam diferit de Sofia, nu e asa rotund la trasaturi, e mai nastrusnic! Si are un cap superb, micut si delicat, dar bine bombat in sus, de baiat destept, nu e pepenash

acum tot ce-mi doresc e sa merg la salon si sa plec acasa!!
dar vai....nu sunt locuri am ramas asadar acolo pana doua zi...cu peripetii.
Pe la 10 noaptea cer primul anestezic, nu mai doare nIMIC!! asa ca ma ridic singura in fund si ma rog de ei sa-mi scoata sonda...aiurea, nici gand.
Pe la 5 dimineata fac al doilea anestezic(de pe la 3 jumate l-as fi vrut...dar stiam ca urmeaza scosul sondei si mobilizarea, asa ca l-am facut inainte de aceste momente.

Abia am baut putin ceai si supa...barbatu nu avea voie din cauza acelei sali de operatii...pe la 12 ma scol sa arunc o sticla, asistentele nepasatoare in acea tura pleaca din salon, iar eu aud niste zgomote si voci speriate: a lesinat, a lesinat!!!
imi revin, sunt adusa in pat si incep sa bocesc instant.Se sperie toata lumea, si le zic ca bocesc pt ca e un sistem tampit, ca am voie sa mananc iaurt deja si nu e lasat sotul sa-mi aduca, si ca ce e ingrijirea asta de tot rahatul.
Speriate, pana il chem pe sot care a avut imediat voie, mi-a dat una din asistente un iaurt de la ea, pe care in alte conditii nu l-as fi mancat, dar acuma orgoliul era ultimul necesar.

in sfarsit, pe la ora 4 ma muta in salon.Reusisem sa mananc piept de pui, ma simteam bine, si asteptam seara sa fac doza 4 de anestezic.Aiurea!! cateterul era scos de la cazatura se pare...asa ca ultimele ore in spital au fost cu dureri.Eu demoralizata...noaptea sunt tantari!!! vreau acasa, dar ai mei se mira.Tu la 48 de ore vrei acasa?? eu depresie crunta: nu ma mai iubeste familia!! nu ma vor acasa!!!!

pana la urma, sambata am reusit sa plec.Bb sugea foarte bine, dormea, era totul in ordine.L-am chemat pe badiu sa-mi faca externarea, si el mi-a dat toata dreptatea, n-avea sens sa mai stau.

si uite-asa am ajuns acasa cu bb Gheorghe, zis Fomilu, cel mai cumintel copil din cati am vazut.

Sofia e in culmea incantarii, nu inceteaza sa spuna ca bebelusul ei e cel mai frumos, cel mai dragalas, cel mai dulce....





______________


______________

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
______________

Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

bun venit pe lume, bebe Gheo, pupa mama pe el, si pe mami Sabinuta si pe surioara mai mare, Sofia. felicitari pentru asa o familie superba, cu doi copilasi minunati, sa va traiasca si sa fiti fericiti.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

felicitari, sa fiti sanatosi cu totii!
pricepem ca doctorul tau a divortat intre timp, ca la nasterea sofiei nevasta, si nu prima nevasta era compozitoare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

neah, faza cu nevasta o stiu de la sarcina cu Sofia ;-)))

multumim de rabdarea la citit!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

ce mi-a placut povestea. nu stiam eu ce se intampla de nu primeam vesti de la tine, tot verificam mailul sa vad daca nu ai nascut, si ei te tineau pe holuri

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

felicitari,sabina!sa va traiasca baietelul cu nume sfant si sa va aduca numai bucurii,alaturi de surioara lui mai mare.

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Sabinelu', inca o data, felicitari!!!
Te rog io frumos ceva: pune si aici pozica aia superba cu Fomilu' dormind . Las-o macar pana maine, da' las-o putin! Este incantator BB Gheo! :-)

-------------------------
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
-------------------------
Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

multumim
iete si poza(miscata, LOL)

http://upload3.postimage.org/5665/photo_hosting.html





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

cat de dulce este si ce trasaturi fine are! imi vine sa-l pap. Sabinule, seamana cu tine! si sper ca gusturile muzicale sa nu-i fi fost afectate forever in incidentul nedorit cu 3sudest sau cum s-or chema. :-))

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Conchita, nu ca e adorabil? :-) Ileana zicea ca are o mutrita inteleapta :-).

Da' nu comentaeaza nimeni, nik in legatura cu reactia Sabinelului? Cand a zis el de ingrijirea de kko?!?
Bravo, Sabinel!
Io stiam ca e asa! :-)) Am fost odata cu ea la o cafeluta, intr-un barulet :-)) si... asa o instructie a facut cu bietu' baietu' ala....
mai tii minte, Sabina?
Intai s-a plans ca nu-i place muzica. LOOL.
Ala a zis ca e faina muzica, ce are 'mneaei cu muzica? :-))
Apoi, l-a rugat sa dea mai incet. Ala s-a conformat, da' din cand in cand se mai ducea pe sestache si marea volumu' :-))
S-a dus Sabinelu' o data, de doo ori, i-a spus sa dea mai incet si ala, desigur, se conforma :-))
Pe la sfarsit, nici nu se mai ridica Sabinelu' de pe scaun: doar ridica mana si striga la ala: muzica!!!! E prea tare!!! .
...si cand te gandesti ce mutrita de fetita care abia a dat capacitatea, are...:-))




-------------------------
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
-------------------------
Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Felicitari Sabina, sa-ti traiasca minunile !
Da` ce frumos e bbGheo !!! Wow
Sa-l pupacesti din partea noastra


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput