Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

andreap, ce frumushica este mariutza(are cu cine semana)...parca pe zi ce trece se face si mai frumushica...i-a crescut perishorul si-i sta tare bine... si ma bucur ca v-am mai vazut macar in poze
miria, sa sti ca asa am patit si noi cu aftele cand era ruxi cu amigdalita si otita...poc...au aparut si aftele, cica atunci cand este organismul slabit atunci apar si ele...multa sanatate Damianei sa se faca bine repejor(la noi cand a avut ruxi afta ne-a spus ca abia dupa 2-3 zile poate manca ceva solid fiindca pana atunci are usturimi in guritza, trebuie evitat sucul de portocale si orice poate da usturimi...nici laptele nu face bine...si ce este cel mai rau este ca stau in gurita intre 5-7 zile...cu orice tratament...de fapt tratamentul este ca sa amelioreze putin durerea nu ca sa treaca afta)
roserbina, ma bucur ca mihnea este ok cu gradinita...gata ai copilashi mari deja...ai scapat de griji ... gradinarii
miki, sa-ti traiasca minunile...cel mic grasunel e dulce foc cum doarme el pe burtika si cu basmalutza rosie pe capshor (zici ca are 3 luni nu 3 sapt) iar alex e un pupacios frumushel


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nu-sh ce-am facut ca am trimis mesajul fara sa-l termin
onitza, cum a fost astazi la scoala
mihaela pana la urma nu mai stiu te-ai reintors la vechea scoala si copilashii de anul trecut?
felis, nu ne-ai mai zis nimik, a ramas d-na la voi pana la urma, cum mai este mihaita, se intele bine cu ea?
cuscra, da nu apari pe unde esti...cumva la plaja prin italia?
try, cum mai merg lucrarile la subsol? ce mai fac copilashii?
adriana, ce mai fac gemenushii? sunt ok?
va pup pe toate si sunt prin zona

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Stiu ca aftele dor de mori, dar a mea tocmai acuma s-a gasit sa ceara portocale. Si-i dau ca au vit. C si ma gandesc ca-i fac bine.

Ce porcarie si aftele astea!

Toate bubele le-a facut fii-mea acuma!
Si uite ce timp frumos e afara!
In loc sa profitam de el, bolim prin casa!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Multumesc de aprecieri si pup toti copilasii bolnaviori!! insanatosire grabnica dragii de ei!!!!!!!!!!

PAXELA aunt socata, chiar nu am vazut intr-un an jumate atat de multi copilasi raciti si atatea sticlute cu siropeluri si antibiotice cum ai observat tu!!!! brrrrrrrrr...mititeii!!! tare curios la Silviu de ce nu iese la analize ce are..nu cred ca sunt limbrici...sa tina peste un an simptomele de raceala cu mucisori interminabili si lipsa pofta de mancare de la limbrici????? de fapt nu stiu, doar ma dau cu parerea, dar...totsui sper sa iasa la analize ce are, macar stii ce sa tratezi cum sa tratezi, te linistesti si tu!!! insanatosire si Deliei!!!

MIKI m-am topit dupa Yannis, ce dulce eeeeeeeee!!!!! din poze eu imi dau seama ca e genul de copil care doarme si mananca! asa iti doresc si in continuare!!!

Paul e bine, din fericire nu suntem raciti, Tatiana pare in continuare multumita de el, pana acum am reusit sa ii dau sa manace acasa si sa il culc eu..incerc sa nu o stresez f tare pe femeie...cum reusesc sa plec de la scoala, fug sa il si iau.

Va pup, ma duc la treaba!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MONICA n-a fost f bine: azi i-am testat, punandu-i sa citeasca si sa recapitulam nr nat la mate..insa dezamagire, vreo 2, 3 sunt la zi cu cititul, in rest, e jaleeeeeeeeeeeeeee...

MIRIA , parca PAXELA i-a dat lui SIlviu niste pastile f bune, care ajuta sa iasa mucii...stiu ca era f multumita, dar nu mai stiu cum se numesc, PAXI ii spui tu???

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

PAXELA - Ziiiii-mi!!!!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

onitza, bafta multa la scoala sa-i aduci pe "linia de plutire" pe copilashi...poate sunt si ei dupa vacantza...si-si revin repejor.
ma bucur ca paulica este bine si se intele ok cu d-na


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by ionela roxana
am spus ca daca imi cere iertare o iert; a trebuit sa ma rog de ea 30 de minute, si la final deja lacrimi nu-i mai curgeau, doar maraia, si ca printr-un suspin aud o voce ragusita, spunandu-mi "mama iartama"; sau faza cand a venit tatasu acasa si adus o clama de par, si a rugat-o sa-i multumeasca; nici vorba, nu vroia si pace, in nici o limba, asa ca tasu s-a enervat ca de obicei, spunand ca "asta nu-i ca Arisa, si ca nicidata in viata ei nu va sti sa multumeasca, ptr. ca ii prea increzuta", iar eu ca sa nu renunt, am rugat-o sa supa macar "merci", daca multumesc nu poate, si a spus

try ; si eu ti-am vazut flacaii, si sa stii ca seamana intre ei; Andrei s-a facut mare sii un dolofanel but de smotocit, iar Alex este f. deszoltat, dar are cu cine semana; vad ca taticul este mai vanjos; ce bine de tine ca ai ajutoare!!!
bine grait in legatura cu doi copii, cu toate cda sotul nu-i de aceasi parere



Ioana, alex a prins calea profitorului. El a vazut ca te for frumos si iarta-ma fac minuni si a fost suficient de destept sa le puna i naplicare in folosul lui. Zice usor te rog frumos (care acum s-a transformat in to fos, nu mai zice to fo. Iar cand ma supar pe el si tip la el sau il duc in camera la el vien repede si imi alearga in brate si-mi zice mami iarta-ma. Stie ca apoi ne pupam si ne dragalim. Dar daca a facut o prostioara mai mare ii spun pe un ton totusi rezervat, mami te iarta, dar te rog sa nu mai faci cutare sau cutare ca uite ce se intampla etc. Dar intotdeauna l-am iertat daca si-a cerut iertare si nu m-am mai aratat suparata dupa asta. Vreau sa invete usor sa ierte si sa ceara iertare tocmai pt ca si eu si sotul sutnem doi incornorati care taaare greu ne cerem iertare oricui, nu neaparat intre noi doi.
Sper insa sa-l tina minunea cu iarta-ma. Si cred totusi c-o sa-l tina pt ca de felul lu ie atat de pupacios ca nu poate rezista. de la un timp mancam impreuan seara cu totii, copii, parinti, bunici si tac-su si-a luat rolul de a-l hrani pe alex in timp ce adrian sta langa mine. Si pt ca uneori imi simte lipsa si de cele mai multe ori ar prefera sa-i dau eu sa mamance (deh, in ultimul an a avut de-a face doar cu mine) si i ntimpul mesei il apuca uneori dragostea de ma-sa si-m izice ca vrea sa ma pupe. Coboara de pe scaun, inconjoara masa si vien si ma pupa pe mana sau unde-apuca.
Adrian insa n ucred ca va fi la fel de maleabil ca alex in privinta lui te rog frumos si iarta-ma. Isi arata si el nervisorii de pe-acum. Nu stiu daca il imita pe alex sau pur si simplu s-a manifestat mai devreme la el decat la alex. Dar sa vezi ce se arunca si el pe spate cand nu-i convine ceva si se zbate daca-l iei in brate si-ncerci sa-l impaci. Nu dom'le, el e suparat si gata.

noutati despre noi: avem 9.2 kg si 73 cm, relativ bine. Saptamana trecuta ne-am ridicat priam data la patut si dupa cateva zile a inceput sa se ridice cu usurinta singur de jos pe langa masuta sau canapea. Mai avem insa pana om merge in picioare singurei. Deocamdata nu emrge nici macar tinut de-o mana.

S-a regalt si cu somnul si-a revenit iarasi la doua treziri pe noapte. A fost probabil partial de la premolari (are gingiile ingrosate unde ar trebui sa dea premolarii (acum nu stiu cand or rasari din gingie, dar se vede clar ca au crescut sub gingie), partial de la frig. Din noaptea in care l-am invelit cu pilota (nu stiu ce mi-a traznit mie ca poate se trezeste de frig) s-a trezit doar de 2 ori. Dar to din noaptea aia am folosit iarasi Camilia (ceva contra durerilor de dinti la bebelusi si care-i si ajuta sa doarma mai bine peste noapte). Deci sunt multumita c-a revenit la programul lui initial.
Am inceput si operatiunea intarcatul. Gata de vineri am cumparat lapte praf si ii dam in fiecare zi si lapte praf completare. Inca ma mai mulg si-i dau sa suga, cat oi mai avea, dar nu am ifac eforturi sa-mi mentin productia. Cand s-o termina asta e si gata. iar el va trebui intr-un final sa bea si din canuta lapte praf. Bea cu inghitituri, nu bea continuu ca orice copil. Asa ca dureaza ceva pana papa 100 ml de laptic. Si astia uenori cu mare greutate. Dar i ntimp se va obisnui si-i va placea.

Alex s-a jucat alaptaieri cu tataie-su si a cazut cu pometul obrazului de marginea futonului si a facut o vanataie la coltul ochiului de toata frumusetea. A facut si hematom dedesub, dar nu ma lasa sa ating ca sa-mi dau seama mai bine ce si cum. Azi noate a facut pisu in pat, a venit la noi la 1:30 noaptea si era suparat. Initial mi-am facut probleme ca ce-o fi cu el, deja in ultimele 7 zile a mai facut pisu de 2 ori pe jos la el in camera, deci nu s-a dus la baie, insa nu am reusit sa-mi dau seama daca s-a luat cu joaca si a uitat, daca i-a fost teama sa iasa din camera si sa se duca la baie pt ca era pedepsit. Si cand l-am vazut si azi noapte ca a facut pe el, m-am gandit ca e prea mult sa fie o coincidenta. Cand revin in pat, imi spune soata ca da, ca a baut multa apa si suc, a mancat pepene inainte sa plec cu ei la baie (desi el mititelul face pisu mereu inainte sa-l culc, dar nu a fost de-ajuns). Macar stiu ca are o explicatie logica pisul lui si ca nu e o problema. Mi-a fost tare mila de el cand a inceput sa planga ca e ud e pijamale.

In ultimele seri isi ia vreo 4-5 jucarii de plus sa doarma cu ele in pat si daca l-ati vedea cum le pune una langa alta ca pe sardele si el se aseaza unde mai ramane loc, adica spre margine. Si ca urmare doua nopti la rand mi-a cazut din pat pt ca jucariile aveau loc berechet si el era pe muchie. Am incercta sa i le dau mai la perete ca sa aiba loc, dar e de-a dreptul tipicar in modul cum le aseaza, le dau un pci mai incolo, el le pune la loc cum vrea el.
Ii place tare mult sa-si ia un "prieten" sa doarma cu el in pat. Il tien cu-atata afectiuen in brate si dimineata coboara cu el in brate. Iar seara daca nu are o jucarie langa el plange daca nu-l lasa sa se duca sa-si ia pe cienva cu el in pat. Mai nou si-a format si-un obicei, frumos de-altfel, de a cobora dupa baie jos la taica-su sa-i spuna noapte buna. Si se duce si zice "noapte buna, tati", "noapte buna, mamaie", "noapte buna, tataie" pe un ton cum era la desenele animate de pe vremea noastra cand spuneau "noapte buna, copii". E un dulce si-ti vine sa-l manaci cand e asa.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

M-am ridicat si eu din pat, am plecat de la servici la pranz ca sunt prea bolnava sa imi stea mintea la calcule. La Panduri vreau sa ajung si eu, sa vad daca reusesc pe baza asigurarii de aici, daca nu habar nu am cum pot fi vazuta de un medic fara trimitere de la cel de familie care eu nu il mai am. Mie de la otita din luna a 9-a de sarcina mi se trage, am tot strans din dinti si am zis ca trece si pana la urma am luat atunci Augmentin prescris de ginecoloaga. Iar dupa tratament mi-am revenit eu dar nu am mai fost la ORL sa vada ca este bine urechea, am nascut si am uitat de ureche. Pana anul trecut cand am venit de paste cu urechile explodand de durere in Norvegia iar aici nu am primit antibiotic, de fapt nimic. Mi-am pus picaturi Otalgin si trece durerea pe moment dar uite ca nu trec 2-3 luni si iar fac. Acum ma doare capul, urechile rau de tot, gatul mai putin, am si muci dar sunt constiincioasa. Ma gandesc cu groaza ca o sa fiu pe avion asa bolnava si doare rau cu otita si diferentele de presiune. Ce ma intriga cel mai tare este ca am ganglionii sub ureche umflati, la inceput am crezut ca este amigdala.
Eeeh, cum rezolv eu ganglionii umflati?

Dama, tu cum tratezi otitele? Stii ceva naturist?
Andreea, ai cu ce te lauda si ce frumos i-a crescut parul Mariucai, cred ca ar fi trebuit sa o rad si eu pe Ana in cap, este foarte tocat la spate si mai scurt decat al Mariei.
Miria, stiu ca se gasesc niste pernute care se pot incalzi cu baterii. Eu imi facusem un sac micut din panza dar mai multe straturi sa nu iasa sarea, puneam sare grunjoasa la incalzit in cuptor si dupa aceea o puneam in sac si il tineam la ureche si simteam mult mai putin durerea. Ieri in disperare de cauza mi-am pus cana cu cafea fierbinte in zona urechii.
Anul trecut o colega de servici a avut fetita ei otita. Nu i s-a dat nici un tratament, mergea zilnic sa vada ca se strange infectia si ca nu perforeaza timpanul cred. Iar copilul plangea tot timpul de durere pana intr-o noapte cand a adormit si dimineata cand a ridicat-o era plina perna ei de sange si puroi. Mie mi s-a parut foarte crud tratamentul, eu ca adult de abia rezist ce sa mai spun de un copilas de 1 an. De asta nu mai vreu sa merg acum aici la doctor, oricum nu cred ca mai prind vreo programare dar nici nu cred ca voi primi vreun medicament.

Am uitat sa va spun ca am primit si o veste buna, Ana nu este alergica la testele standard recomandate.

Otilia, sotul Vlad si gogosica Ana Maria (18 Decembrie 2004)
Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

OTILIA - Te doare si pe tine urechea?
Of! E asa rea durerea! Mi-o amintesc din copilarie, desi eu n-am prea avut probleme cu urechile, dar ma mai tragea si pe mine curentul.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput