Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

DAMA - Simptomele otitei n-am cum sa le stiu doar din ce-mi arata fii-mea, ca ea urla si daca ii arat degetul cand o doare ceva.
Dar ce am observat la ea azi-dimineata legat de ureghiusa a fost ca se tinea cu mana de ea si imi zicea "buba". Si chiar daca eu am lasat-o in pace tot isi punea manuta acolo.

Ca sa o testezi nitel inainte de-a o vedea un doctor, poti, sa ii apesi mastoida. Osul din spatele urechii. Daca ala doare mastoida e!

Apoi, urechea e mai zemoasa. Nu intotdeauna, dar de multe ori, iar daca stie sa-ti vorbeasca si il intrebi ce simpte, va zice ca-i infundata. Face temperatura in cele mai multe dintre cazuri.
Si-ar mai fi si alte chestii, dar cea mai sigura e sa apesi mastoida.


Cu aftele, alt capitol, care ma nelinisteste.
Ca mi-a dat Nistatin, explicandu-mi ca astea pot sa apara si pe dinauntru si nu-i bine sa tratezi doar local. Ca prin inghitire se contamineaza si intern.

Ce mai!
A reusit sa ma sperie, de acuma, i-as da toata sticla de Klacid si toata folia de Nistatin o data!!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Offf....Miria,imi pare tare rau.sanatate multa,ai grija cu otita asta,vb Damei,eu si acum trag din cauza unor otite repetate in copilarie.
Am cateva pozici noi,ca tot nu nea-m mai vazut de mult..sunt de la botezul de duminica de la Moara Vlasiei.Incep de aici:
http://good-times.webshots.com/photo/2361005980056437420bsWRrE
Pupici

Poze 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ce dragute sunteti amandoua!!

De la botez aia vut doar cateva pozite, asa ca, m-amuitat la toate. Si cea in care musca din copanel m-a facut sa ma gandesc la Damiana, care n-ar tine o bucata de carne in mana si s-o ademenesti cu o fabrica de dulciuri!


Acuma, legat de otita.

Ce sa fac mai mult decat am facut? Am mers la dr. si mi-a dat antibiotic si Otocalm. M-a mai sfatuit sa-i pun sare calda la ureche. Dar cum? Ca fii-mea nu sta ca atunci cand era micuta si o puneam cum vream io.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Miria noi batista o avem de mici bebelusi la Alexandros si mereu a fost scandal cu ea. Cand s-a mai marit si am putut vorbi cu el mai bine, daca avea muci faceam asa: il rugam pe el sa-mi ''scoata mucisorii'' din nas, el imi indesa aparatul de mama focului si era multumit ca primeam si eu ''doctorie''.Dupa care stergeam repede cu spirt si ii spuneam ca e randul lui.Evident ca nu era ferm convins, dar macar 2 min statea linistit si ma lasa sa sap.Sau tinea el aparatul si eu indesam mai in nasuc ca sa scoata tot.Altfel, cand n-avea chef si trebuia cu forta, in luam in brate ca si cand il puneam la san, deci intr-o parte, cu un picior ii imobilizam picioarele lui(peste genunchii mei), o mana dupa spatele meu, deci nu putea riposta cu ea si cealalta o tinem cu mana mea.Astfel imi ramanea o mana libera sa actionez.Nu stiu cat de explicita sunt, oricum aveam succes si gandeste-te ca Alex e baietel, are vana si indaratnicie mai rau ca o fata.Da-s vanjoasa....

Fetelor...am accesat arhiva DC pe cand aveam bebelusi de nov-dec ca sa caut cum ziceam eu ca doarme Alex.Tare am fost emotionata cand am citit si am revazut poze cu toti poznasii nostri mici -mici.Am gasit si un articol pe o pagina pe care ni-l copiase Try pe atunci despre sonnicul bebeilor.L-am salvat si eu acum, ca tare imi mai foloseste la Yannis..la Alex nu m-a interesat ca aveam copil model.Si am recunoscut in comportamentul lor de bebelusi viitorii copilasi.

Pun si niste pozici de azi.Va pup

Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Miria,parerea mea,repet,a mea,este sa consulti un dt.specializat in ureche,de ex.la Panduri,vis-a-vis de tine.Eu am o prietena care se trateaza cu o dt.de acolo,l-a dus si pe baietelul ei de 4 ani la ea cand au avut probleme(are si cabinetul ei).daca vrei,iti pot da nr.de telefon de la cabinet,apoi sigur te va chema la spital.am inteles de la alti medici ca e buna si specializata pe asa ceva.Pupici

Poze 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Paxela, multa sanatate copiilor. Sper sa dati de cap problemelor lui Silviu pana la urma, e tare frustrant sa mergi la 1000 doctori si practic sa nu stii nimic clar.

Miria, din cate stiu si din cat mi-au spus ORL-istii (ca Bianca a avut prin 2006 o serie de cateva otite, din fericire de atunci, deloc) la otite cel mai important e sa eliminam secretiile (din nas, ca ele migreaza apoi catre ureche daca nu sunt suflate). Primul dr mi-a dat de ex , pt ca bianca nu facea atunci febra, tratament numai picaturi in nas pivalone de 2 ori /zi +Rinonef de 4 ori/zi, parca vreo 2 saptamani daca nu ma insel (nu mai tin minte exact-exact). Alta data am luat antibiotic +picaturi de nas. In general ORL-istii nu recomanda picaturi gen Otocalm, care mai mult naclaiesc zona cu pricina si mentin urechea infundata. In mod normal, daca ai inceput antibioticul, va ceda si durerea repejor.
Cu aftele e destul de nasol, pana acum ne-a ferit Cel de Sus.

Dama, sanatate Davidutului!
Andreea, pupam nora frumusica!

La noi totul OK, Mihnea e f laudat si dupa a doua zi de gradinita cica e foarte cuminte si "mintos". Patesc ca la Bianca cand era mica, educatoarea o lauda ca e model de cumintenie si desteptaciune, si cand ajungea acasa facea de parca era scapata de la balamuc. Vad ca si el a fost mai agitat zilele astea, in plus, nu mananca deloc OK la pranz acasa, din cauza gustarii aleia nesuferite.


Roxana&Co

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

de aici pozici de azi.

Pup copilasii bolnaviori si mamicile si sa va faceti bine repede.



Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MIKI - Am inteles cum il ti tu, dar cred ca ai un baiat finut. Fii-mea, desi stau calare pe ea la propriu, ma salta de nu-i nimeresc nasul.


Tare n-as vrea sa mai fie un asa chis scosul mucilor, dar nu stiu cum sa fac altfel, ca de buna voie nu vrea.
am stat sa-i arat ca nu doare. Am luat-o de mana sa faca ea. Nimic!
Urla si se zbate ca o ....

Barbatul meu zice ca nu vrea sa socheze copilul si deasta nu se baga sau n-o tine cum trebuie.
Dar mai rau ii face ca lungeste chinul.

Acuma s-a sculat, abia, si a mancat ceva. Nici nu mai stiu ce sa-i dau! As imbuiba-o cu orice numai sa-i treaca mai repede!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Vai Andreea ce buze...ce mama...ce fata...sunteti superbe amandoua.Iti mai amintesti cand semnai cu Maria galagia....

Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MIKI - Ce scump e bebe!!!! Si ce grasun!!

ANDREEA - Pai, zi-mi cum o cheama pe doctora respectiva.
Anghel, cumva?

ROXI - Asa stiam si eu ca, trebuie sa-i drenez nasul k lumea. Picaturi de nas nu mi-a dat, decat ser fiziologic si Nazomer. Astea ca sa-i spal secretiile. I-am mai cumparat eu Vibrocil, ca este si infundata rau.

Cred ca-i voi lua si picaturilede care zici tu, ca rau n-au cum sa-i faca,la cum e acuma.

Fericit-o! Ca s-a integrat asa repede baiatul!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput