Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

asta este intradevar problema gradinitelor fie ele de stat sau particulare, de aceea este bine sa mearga intai la cresa, sau la o gradi particulara cu grupa de cresa, asta dup parerea mea
si silviu a reinceput cresa azi, am zis ca apuc sa ma odihnesc si de la 7 dimineata nu am apucat sa stau, cresa a inceput saptamana trecuta, dar am zis sa amanam un pic ca e inceput de an copii noi ,planste mai bine ma stam, si azi cand lam luat era ca la farmacie pe masuta din sala de asteptare, cati copii atatea medicamente, nurofen eferalgan, pic de nas, minunat, atatea nu am azut niciodata erau cel mult 1 2 sticlute in periadele cu multe raceli, dar azi erau peste 10 diferite, oricum nu mai pot da vina pe cresa , a stat 3 luni acasa si nu a avut o zi fara muci, nici dupa 2 sapt la mare, la testele de alrgie nu a reactionat, acum astept analizele de sange pt alergii si cele de sage pentru viermisori, sa vedem ce si cum, caci deja ............
delia a reusit si ea sa raceasca un pic, stranuta si ii curge nasucul ( bine ca a inceput azi si nu maine ca dadeam iar vina pe silviu ca vine cu ele de la cresa)

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Off, si noi tot pe lista racitilor sau virusatilor cam de vreo saptamana. Iata ca peste tot, astea-s "avantajele" gradinitelor.

David mi-a dat si mie raceala sau ce-o fi ca deh...prea imi era mie bine. Asa ca zilele astea mai mult am bolit sub patura si cu ceaiuri la greu, ca altceva nu prea am voie.
Cat despre ingrijitul picilor la gradi, fetelor sa nu va faceti iluzii, caci prin strainatate e si mai si... Desi sunt ingrijitoare si la masa si la somn si mai e si educatoarea, eu l-am gasit pe David cu pantalonii mai mult taras (ca nu stie sa si-i ridice chiar bine), in alta zii cu manecile de la bluza ude fleasca (ca deh...ii place sa se joace la baie cu apa de la robinet) si lista nemultumirilor poate continua. Doar la masa nu-mi fac griji, ca David mananca singur orice fel de mancare, mancare sa fie... Dar nu vreau sa renuntam la gradi pt ca lui ii place foarte mult acolo si chiar cand o fi bebe 2 acasa nu stiu daca le-as face fata la amandoi. Tind sa-i dau dreptate Paxelei, ca e mai bine ca intai sa treaca prin sistemul cresa, asa ajung de se si imunizeaza impotriva virozelor si invata si autonomia cat de cat. Azi nu l-am dus (in we a avut doua reprize de febra), dar maine, daca la noapte e bine, il duc iar la gradinita. Nu i-am dat antibiotic si sper sa scapam cu bine fara el.

Doresc tuturor puiutilor sa treaca cat mai usor prin faza de adaptare la gradi si fara "neplacerile" specifice. Ce bine de Mihnea, ca o are pe Bianca cu el, chiar ca nu simte ca e in alt mediu.

Onitza, am vazut ce entuziasta esti la scoala si ce frumos ai pregatit tu totul pt primirea micilor scolarei... iti doresc multa bafta in noul an scolar.

Ionela, ce scumpa la vedere ai fost, dar ai si avut de ce. Ai tinut ascunse frumusetile-ti de cucuiete, pe care si eu ardeam de nerabdare sa le revad, ca si pe tine de altfel. Un BRAVO mare mamicii cucuiete pt ceea ce face pt ele si cum le creste. cele 3 cucuiete

Miki, e mortal Alexander, ce expresii are deja. De apt si din poze se vede ca e un ghidusel si ca-i sclipeste mintea la toate. Iar Yannis, e scump tare, grasunelul.

Am vazut-o si pe Diana lui Ochi verzi, o gospodina frumoasa foc. Si m-a impresionat filmuletul realizat de Paxela cu fratiorii iubareti.

Acum inchei ca deja nu prea mai pot sta multa vreme in fund pe scaun.

Va pupam si va dorim sanatate multa



cu bebe2 & David, pilotul "avid" (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Miria, sanatate multa Damianei, sper sa isi revina repede. Deja m-a speriat experienta ta cu gradinita, daca la noi unde temperaturile sunt mai mari si a racit asa repede afara, apai eu ce sa mai zic ca aici va fi si mai frig si cel mai mult ma sperie faptul ca degeaba stie romana bine, nu va stii sa se exprime in norvegiana.
Dama, ne luam de manuta, si eu tot racita cu muci, dureri de urechi, masele si gatul rosu.
Onitza, ma bucur ca esti multumita de cum a inceput noul an scolar.

Otilia, sotul Vlad si gogosica Ana Maria (18 Decembrie 2004)
Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dama,davidut si oti...sanatate multa si voua sa va faceti bine repejor

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Dama,Miria,Paxela,sanatate multa la puiuti.
Monica,nu esti singura "intarziata"..nici Mariuca nu merge la gradi inca.La anul sper sa reusesc sa o inscriu la o gradi de stat..daca nu,o sa vad cum fac.
Eu sunt cam 'tuflita' in dimineata asta,cred ca ma cam ia cu gripa..sper sa nu ia si Mariuca.In rest suntem bine,ne mai bucuram de zilele astea calduroase.
Pupici

Poze 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Multumesc pentru urari, fetelor!

A facut si otita. Asa ca, dimineata la 8 am fost acasa la doctora cu ea de manuta si dupa ce-a vazut-o i-a dat Clacid.
In plus, a vazut in fundul guritei afte!!
Pentru noi sunt o noutate ca nu am avut probleme cu asa ceva pana acuma.
Dr. zice ca intretin febra si mi-a dat si Nistatin.

Of, Dumnezeule!

Mi-a mai zis sa am grija sa nu colecteze muci. pai, stiam si eu asta de cand am nascut-o, doar ca acuma este mare si grea si n-o mai pot tine. Am cumparat de ceva vreme batista bebelusului, dar o apuca isteria cand dau drumul la aspirator!!
Taica-su este un pampalau cand vine vorba de ea si n-o tine z lumea, iar eu cum sa prididesc?!

Cand m-am intors de la dr. m-am suit pe ea, efectiv. Daca ma vedea cineva credea c-o omor.
Dar cum s-o imobilizez ca sa-i scot mucii?

I-am pus o data ser si o data Nazomer si, apoi, de fiecare data am aspirat-o, dar urla ca din gura de sarpe, fratioru'meu!!

Pai, si eu ma gandisem sa inceapa la grupa mica sau cresa inainte de gradi, ca deasta am dat-o la particular la grupa mica. Sa se imunizeze si sa se socializeze, sa se sature de copii si de joaca, dar cu incetul si sa aiba parte de mai multa ingrijire, ca de! platesc pentru asta!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

miria multa sanatate puiutei

lui silviu iau iesit o parte din analize
a iesit ca ar avea limbrici dar in analize de sange ca la coopro nimic
igE normal
are igG si igM normale IgA marit dar vedem noi azi la dr ce inseamna
mucii nu s-au oprit o zi macar, si mai vine si iarna
mai astept un rezultat de niste alti viermisori , care cica dau curs de nas , sunt rari la noi in tara, dar nu stiu daca sunt rari ca nu stiu toti dr de ei sau ca apar rar, si se iau de la joaca in locurile pe unde trec cainii, cum ar fi orice parc
poate ii dau cumva de cap ca mai am putin si bubui
acum mai e si matza mica mucioasa, cred ca turbez

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Paxela - Sanatate si tie!!
Hai, ca ne luam de mana!

Damiana a adormit, mititica!
A mancat destul de putin acuma, dar se vedea ca nu-i in apele ei.
I-am dat si medicamentele. Acuma sa vedem ce-o mai fi.

Eu ma apuc sa gatesc ceva, dar, zau, daca am vreun chef de asta!

M-a sunat taica-su sa intrebe cum se simte si a luat foc cand i-am zis ce-a mai adaugat doctora pe reteta. Vroia sa se duca la gradinita sa vorbeasca cu directoarea. Ce sa spun!! Acuma, face pe revoltatul, dar cand ii ziceam ca nu simt ca-i bine s-o dau si sa o mai lasam acasa, facea pe sfatosul cu mine! Acuma eu trag, el doar face valuri.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

Multumesc pentru urari, fetelor!

A facut si otita. Asa ca, dimineata la 8 am fost acasa la doctora cu ea de manuta si dupa ce-a vazut-o i-a dat Clacid.
In plus, a vazut in fundul guritei afte!!
Pentru noi sunt o noutate ca nu am avut probleme cu asa ceva pana acuma.
Dr. zice ca intretin febra si mi-a dat si Nistatin.


Of, mitica de ea, cate belele pe ea...of si aftele alea sunt si dureroase, nu numai ca intretin si febra.
Miria, la otita, ai observat vreun simptom, s-a plans de durere de urechiuse sau cum? Eu sunt obsedata de otite (eu patimesc si acum de la otite netratate cum trebuie in copilarie) si daca se tine al meu de urechi fie si in joaca imediat ma duce gandul la otita.


quote:
Am cumparat de ceva vreme batista bebelusului, dar o apuca isteria cand dau drumul la aspirator!!
Taica-su este un pampalau cand vine vorba de ea si n-o tine z lumea, iar eu cum sa prididesc?!

Cand m-am intors de la dr. m-am suit pe ea, efectiv. Daca ma vedea cineva credea c-o omor.
Dar cum s-o imobilizez ca sa-i scot mucii?

I-am pus o data ser si o data Nazomer si, apoi, de fiecare data am aspirat-o, dar urla ca din gura de sarpe, fratioru'meu!!


Scena asta imi asa de cunoscuta...si David urla si abia reusesc sa-i imobilizez maini si picioare, ca in tac'su nu-mi pun nadejdea deloc (lui i se pare ca maltratez copilul). Eu nu am acea batista bebeului, am un alt sistem de aspirare, dar imi inchipui ca pt ei mititeii el la fel de neplacut. David de frica lui a invatat sa-si sufle nasul, dar tot nu reuseste sa o faca bine, deci trebuie sa-l chinui si eu.

si sanatate Damianei.



cu bebe2 & David, pilotul "avid" (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
off...imi pare rau ca sunt copilashii bolnaviori...multa sanatate Damianei, lui silviu s Deliutei
Dama...si eu sunt la fel de stresata cu otitele ca ai mei au facut de n ori ce mai face david, dar tu?
andreap si ai grija de tine sa nu racesti
vad ca si ruxi este putin infundata in nasuc dar apoi isi revine si nu mai are nimik...asta este mai mult noaptea spre dim...cand zic gata ii dau cu marimer...nu mai are nimik si ei ca sa-i pun ceva in nasuc trebuie sa fac asa cum povesteste miria
eu am un ochi rosu, cred ca m-a tras curentul dar sper sa nu fie nimik grav...
va pup pe toate si pe copilashi
sanatate si sa auzim de bine

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput