Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Ionela, mai este nevoie sa vin si eu sa intaresc ceea ce au spus fetele? Ai niste minunatii de fete mey... Eu una am ramas fara glas cand am vazut pozele si nu-mi ramane decat sa sper ca voi face si eu o fetita macar pe jumate de frumoasa...

Noi ne-am pregatit intens de gradinita...DAR...eu nu m-am gandit decat la faptul ca va merge in colectivitate,ca se va imuniza,ca va invata lucruri noi...Nu m-am mai gandit si la "amanunte" gen pipi,kk sau mancare. E adevarat ca l-am inscris la program scurt si nici prin cap nu mi-a trecut sa se va trece atat de usor peste aceste capitole. La capitolul mancare,au voie cu o gustarica,dar sa si-o ia singur daca i se face foame.Daca are nevoie de pipi sau kk trebuie sa mearga singur la baie,fara nici un fel de ajutor.Eventual poate o fi femeie de serviciu prin zona ca sa-l ajute. Ceea ce mie nu mi se pare normal.Sau is io defecta? Pai chiar toti copiii de 3 ani stiu sa se descurce in astfel de situatii? Si mai ales la o buda turceasca? Si cei care nu stiu nu mai merg la gradi?
Robert mananca singur,dar numai cat ii este f foame ( Miria ) si pana se plictiseste...dar nu i-am spus niciodata :"daca ti-e foame du-te la frigider si i-ati ce ai nevoie". La capitolul asta sunt multe de spus,sunt constienta ca am facut multe greseli,dar eu una am fost multumita ca mananca fara sa faca mofturi.Prea multe.
Mamici cu experienta...lamuriti-ma si pe mine...is eu cu prea multe pretentii sau am nimerit o gradinita...naspa?

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Neata!

L-am dus pe musiu' la gradinita si acum stau ca pe ace! N-a avut nici o treaba, nici la revedere n-a venit sa-mi zica, era fascinat de jucarii, iar Bianca il plimba de mana peste tot( ca i-am zis sa aiba grija primele zile de el). Sper sa fie OK, mai ales ca educatoarea lor lipseste 3-4 zile (lui nu-i pasa oricum, dar aveam eu mai multa incredere...).

Andreea, da, pacat ca n-am avut cum sa stam de vorba mai pe larg. Daca tot suntem la capitolul laude, pai tu arati grozav , soro, iar nora-mea e o frumoasa. Nu stiu cum ii facem pe amorezi sa se apropie , ca vad ca nu prea au tangente unul cu altul, trebuie sa mai lucram la problema.


Roxana&Co

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Ionela, mai este nevoie sa vin si eu sa intaresc ceea ce au spus fetele? Ai niste minunatii de fete mey... Eu una am ramas fara glas cand am vazut pozele si nu-mi ramane decat sa sper ca voi face si eu o fetita macar pe jumate de frumoasa...

Noi ne-am pregatit intens de gradinita...DAR...eu nu m-am gandit decat la faptul ca va merge in colectivitate,ca se va imuniza,ca va invata lucruri noi...Nu m-am mai gandit si la "amanunte" gen pipi,kk sau mancare. E adevarat ca l-am inscris la program scurt si nici prin cap nu mi-a trecut sa se va trece atat de usor peste aceste capitole. La capitolul mancare,au voie cu o gustarica,dar sa si-o ia singur daca i se face foame.Daca are nevoie de pipi sau kk trebuie sa mearga singur la baie,fara nici un fel de ajutor.Eventual poate o fi femeie de serviciu prin zona ca sa-l ajute. Ceea ce mie nu mi se pare normal.Sau is io defecta? Pai chiar toti copiii de 3 ani stiu sa se descurce in astfel de situatii? Si mai ales la o buda turceasca? Si cei care nu stiu nu mai merg la gradi?
Robert mananca singur,dar numai cat ii este f foame ( Miria ) si pana se plictiseste...dar nu i-am spus niciodata :"daca ti-e foame du-te la frigider si i-ati ce ai nevoie". La capitolul asta sunt multe de spus,sunt constienta ca am facut multe greseli,dar eu una am fost multumita ca mananca fara sa faca mofturi.Prea multe.
Mamici cu experienta...lamuriti-ma si pe mine...is eu cu prea multe pretentii sau am nimerit o gradinita...naspa?





Iti raspund eu pe la pranz, acu trebuie sa plec un pic

Roxana&Co

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fetelor!

Lu'fii-mea i s-a pus diagnosticul de traheo-bronsita. Acuma are si laringita ca sa fie treaba completa.
Nu i-a data antibiotic insa. Mi-a zis doctora sa mai asteptam 2 zile si daca nu se amelioreaza simptomele si febra o sa-mi dea si din ala.

Asa ca, ma simt si batuta si ...cu banii luati.

Asa regret gradinita si faptul ca am cedat prea usor insistentelor sotului care acuma imi zice sa fac cum vreau si cum cred ca-i mai bine. De fapt, n-am cedat usor, dar cand il apuca nu ii mai pasa de nimic.

In fine!

Cand le-am dat astazi telefon sa le zic ca nu vine fata mi-au zis "Imi pare rau!" si au inchis.
In viata mea n-am simtit ca vreau sa iau pe cineva de par, dar astazi am cunoscut sentimentul.

Acuma, sa se faca fata bine si vad eu ce voi face!!

Pupici la toata lumea!!




Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

quote:
Originally posted by ionela roxana
Dana ce mai face Iris papusica?; mai continuati cu lectiile de calarie?
si Emily este fan cai, doamne ce-i mai plac, de fapt este inebunita depa animale, orice, dar in special caii, cum spune ea "POCO, POCO", dar poate spune si cal, chiar si in romana; aaa, si mai este inebunita dupa orice poveste ce are in contest lupul, si o atrage muuuuult si povestea fetitei din Alpi(Haidi), defapt orice poveste care are animale; ii place sa se uite la dvd, sau sa colorese, dar sa fie ceva animale, caci altfel nu prea o atrage; o compar iarasi cu sorusa si sunt f. uimita ce diferenta poate fi, ptr. ca sorusa nici acum nu este atrasa prea mult de animale( da, se uita la ele, "vai ce frumoase sunt", dar daca de cu nasul de miros mai ciudat renunta definitiv, sau daca trebui sa aiba grija de ele se strica prietenia, animalele in imaginatia ei ar trebui sa fie ca niste papusi???)

mamica celor doua cucuiete



Ionela, da, continuam cu calaria, Iris e in continuare extrem de interesata.
Si a mea are o fascinatie pentru LUP... se si sperie de lup dar in acelasi timp are un soi de respect pentru faptul ca e puuternic si fioros... de ex. ea mananca si doarme ca sa cresca mare si sa-l invinga pe lup, in caz ca acesta o sa vrea s-o manance

La fel ca Emily, tot ce e cu animale este extrem de interesant...pe noi cei din familie ne aseamana cu animalele...spre exemplu eu sunt o VACA...dar imi spune cu atata drag... 'Mama, esti o vaca'... incat imi vina sa rad.
Inca nu are perceptia peiorativului, evident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

LA SCOALA

Sunt obosita dar multumita sufleteste de elevii si parintii pe care i-am cunoscut astazi.

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Miha, problema e in felul urmator: la gradinitele de stat, la program scurt, exista o singura educatoare, nu-s ingrijitoare sau alte ajutoare. Ei, oricat o iubesc eu pe educatoarea alor mei, sa stii ca la sters la fund si ajutat la baie nu se prea baga din pacate pt cei mici. Bine, daca e vorba de inchis un nasture sau chestii la care nu se descurca cei mici, normal ca ii ajuta. De fapt ea mereu cam ia in grupa copii maricei, iar cei mici trebuie sa se descurce cu una alta.
Masa: la ora 10, merg toti intr-o salita mai mica, se aseaza pe scaunele si isi scot din ghiozdan mancarea de acasa pe care o mananca fara ajutor. Au juma' de ora sau chiar mai putin pt asta, apoi isi arunca la gunoi ambalajele, etc, pun cutiile in ghiozdan si gata. De asemenea , ajutorul e minimal sau lipseste cu desavarsire.
Pare un pic greu pentru cei mici la inceput, dar ai sa vezi cat de repede incep sa se descurce, si va fi in folosul lor. Mie de ex nu-mi place chestia cu gustarea de la 10, ai mei nu mai mananca ine la pranz din cauza asta...

Eu sunt foarte multumita, Mihnea a fost azi cuminte, a stat dupa fustele fetelor mari , a desenat si s-au jucat cat cuprinde. Cica merge si maine. Daca nu era Bianca cu el in grupa, sigur bocea un pic pe acolo, asa s-a simtit ca acasa, avantaj el!

Miria, imi pare rau ca s-a imbolnavit Damiana, sa stii ca asta-i riscul gradinitei. Si la stat si la privat, in primul an belele se cam tin lant, n-ai incotro. Din cate am auzit prin jur, f. putini au scapat de viroze si alte cele. Multa sanatate si nu renuntati la gradi din cauza asta. Sa gasesti alta , da , asta te sfatuiesc din suflet, acolo nu pare prea OK, nu-mi place ca , avand asa putini copii in grupa, nu se descurca sa aiba grija de ei (ma refer la accidente).

Onitza,oooo, sarumana doamna invatatoare! Cum fuse prima zi? vad ca ai primit o caruta de flori!Succese multe in continuare!


Roxana&Co

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Esti o draguta Oana si o sa fi o invatatoare sufletista!
Bafta si nervi de otel!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Multumesc, Roxi!

Nu renunt la gradinita din cauza asta, ci din cauza banilor. Nu mi se par echitabile serviciile primite pentru cati bani trebuie sa dau.

Mai cu seama ca le-am avertizat, cum este Damiana si ce stie sau nu sa faca. Am rugat educatoarea ca atunci cand sunt scosi sa i se dea o bluzita pe ea ca va raci sigur. Si, uite, ca a racit. Concluzia care e? Ca nu a imbracat-o. Ca doar stiu cum e fii-mea, ca ies cu ea afara de 2 ani, pe toate vremurile!

Acuma si daca as vrea sa mearga la gradi tot nu pot, ca-i bolnava, deci bani aruncati pe apa sambetei si bani multi!!!

Deasta renunt! O sa vorbesc la o gradinita de stat si voi vedea ce raspuns primesc. Vroiam sa o dau mai repede ca sa se invete, dar ma costa prea mult! Ca la cati bani arunc pe gradinita, mai adaug si tariful doctoritei si reteta ei pe care n-o mai compensez, ca-mi ia prea mult timp dusul la med, de familie cand asta mica are temperatura si se simte rau.

La gradinita de stat prefer sa le dau ceva directoarei si educatoarei cat sa se invioreze si sa reactioneze pozitiv cu fii-mea, ca oricum nu ma costa (7mil X 12 luni)X4 ani.





Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
onitza, ma bucur tare mult ca esti multumita de copilashi si parinti, bafta multa in noul an scolar sa fie plin de succese...deja ti-ai intrat in "rol" si pe tine si scolarelul mic
roserbina, ma bucur ca totul a decurs conform "planului" si mih utul a fost super incantat de gradi...multa bafta si in continuare
miria pe Dami sa se face bine repejor
miha, exact cum a spus roxana asa este si la alex la gradi...de fapt la ei la gradi nu este grupa mica, deci la 4 ani se considera ca sti sa mergi singur la baie, sa papi singurel, etc...bafta multa robertelului
noi suntem bine, cred ca suntem printre putinii care nu au icneput inca gradinita(la ruxi ma refer) desi ea isi doreste tare mult...sa vedem poate luam masuri
va pup pe toate si pe copilashi


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput