Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele harnicutele!

Alina chiar ca e un eveniment ca te-au chemat asa de repede sa iei revista! Asta este paltonul pe care vreau eu sa-l fac http://www.burdamode.com/Update,1270777-1000019-1553271-1553276-1553411,enEN.html si o sa-i lungesc maneca. Foarte bine iti vin pantalonii, felicitari, si fustita vine foarte bine! La fel ca si Vianne, ma minunam de abdomenul tau, sper ca dupa sarcina sa revin si eu la "burta lipita de spate".
Foarte misto bluza pe care ti-ai facut-o, si eu am vrut sa mi-o fac, dar masina mea coase greu jerse si pacat de material, s-a cusut greu?
Imi plac mult "toalele" facute de tine, iti vin super, oricum tu esti o comoara ai un corp finut ; si mie mi se intampla destul de des sa nu fiu crezuta ca eu am facut lucrul respectiv si chiar nu au mai cerut detalii, eu cred ca este invidie mare.
Ma bucur ca ti-a placut Buzaul si ca n-ai batut drumul degeaba! Te mai astept!
Nici eu nu stiam de firul de elastic, mersi de pont!

Dana,foarte frumoase rochitele! ai muncit la margele, nu gluma! nici mie nu-mi place sa cos cu acul si din cauza asta eu nici macar nu insailez inainte, prefer sa stric si sa cos iar . O sa gasesti tu pe cineva sa te ajute, numai ca daca deja au cliente e mai greu sa le angajezi, e mai lejer cu clientele tale, parerea mea.

MamiAmi, bine ai venit, eu mi-am croit pantalonii de graviduta tot dupa masura 38 cum imi faceam si inainte, pentru ca sus am pus jerse si se intinde, oricum a iesit mare si cu jerse si a trebuit sus sa-i pun elastic, o sa pun si poze, doar ca mai am sa-i scurtez, sambata i-am bagat la apa.

Iulia, mi se pare super ca ai de lucru, mai ales ca ies bani din asta. Sa stii ca si eu cand mi-am cumparat m-au intrebat daca vreau sa mi-l coasa, e bine ca ai clientii asigurati, bravo, asta mi-ar fi placut si mie, mai ales ca nu te chinui la croit, probat, etc.

Shmily, bun venit pe forum, foarte frumoasa rochita, cred ca te-ai chinuit ceva s-o cosi! chiar merita masina de cusut, mai ales ca te pricepi!

Va pup fetele, harnicutele


Elena 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

shmily,felicitari! am stiut noi ca nu primim pe oricine in gasca noastra!suntem meseriase,nu-i asa,fetelor?
midasnu,unde esti?n-ai mai aparut de cateva zile.ce mai mesteresti pe acolo?
vianne,o sa incerc sa pun si palaria aia sa o vezi.
pozele mele sunt mari si nu pot sa le postez si nu am timp sa ma acup,sa mesteresc la ele
guguluff,ti-am raspuns pe privat.
pa pa ,spor la treaba harnicutelor!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

elena (midasnu) cred ca am postat aproape in acelasi timp .e diferenta de 2 minute .eu cand am scris nu era mesajul tau,de aceea ma intrebam ce mai faci,ca nu ai mai scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

da, am vazut ca am postat in acelasi timp, eu in weekwnd nu prea am timp de internet, incerc sa-mi rezolv treburile prin casa, uneori ma duc si la tara la parinti, depinde. Ma bucur ca sunteti active si harnicute, mai ales ca avem si nou venite!

pupici, sunt pe fuga

Elena 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Buna fetelor,

am o problema de croitorie si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva.

Mi-am cumparat un material (un fel de voal) pentru un sal (cam 2 m lungime). Caut pe cineva care sa mi-l tiveasca / surfileze, dar cu o cusatura mai finuta. Eu nu ma pricep deloc si oricum cu siguranta este nevoie de masina de cusut. Nu m-as duce la o croitorie pentru ca materialul este destul de finut si ma tem sa nu mi-l strice.

M-ar putea ajuta cineva (bineinteles contra cost)? Eu stau in zona Muncii.

Cu multumiri anticipate,
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Sibip, cred ca te poate ajuta Dana(tonsis) ea are triplock deci poate sa surfileze.
Elena, chiar ma uitam cand apari. Ma bucur ca ti-a placut tinuta mea. A fost misto ca erau numai haine facute de mine. Bluza am facut-o sambata, improvizatii, ciobaneli, chestii, totusi a iesit purtabila chiar daca nu am folosit ac dublu. Ce sa zic, jerseul elastic e pacoste si la croit si la cusut dar merita. Tine la tavaleala, nu se sifoneaza... Uite ce am gasit cu hainute de gravida(cred ca le stiai dar eu tot pun): http://www.burdamode.com/Main_Collection,1270778-1128998-1003726,enEN.html
Si niste modele gratuite, tunica poti sa ti-o faci pt burtica deja: http://www.burdamode.com/DOWNLOADS,1333669-1413206,enEN.html Si geanta XXl e facubila, o asteptam pe Vianne cu sfaturi.
Dana, merci de raspuns. Cand le pui pe site-ul tau sa ne dai link ca mie personal, imi place sa vad poze mari, detailate. Mai ales la operele tale de arta: mii si mii de margelute.
Iulia si Alina, fetele ocupate, ocupate? Sper ca esti mai bine Alina si poti sa gatesti macar. Asteptam semne de la voi.
Pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

guguluff saru mana pt reclama !
sibip...eu stau relativ aproape de tine,la morarilor.Am un triplok care face tiv rulat special pt rochii de seara si esarfe de voal.iti dau tel meu pe pm si vorbim

elena.,,mai lasa treburile si mai odihneste-te !
si eu sunt pe fuga
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Feteloooor, ce harnice sunteti

Iulia, pune niste poze cu draperiile, cred ca sunt tare faine..

Dana, ce faci tu e arta, ai o rabdare de fier, pe bune. Te admir! Astept si poze cu palaria:-)

Shmily, foarte frumoasa rochita iar pustoaica e superba. E ca o papusa. Sa iti traiasca!

Alina, arati mortal Super si hainutele! Al tau sot cred ca e tare mandru de tine...

Elena, eu nu am indraznit sa imi fac palton. M-a tentat de multe ori sa imi fac un pardesiu pana la genunchi, colorat dar nu am avut curaj. Abia astept sa vad cum iese

Ce norocoase sunteti ca aveti Burda acolo. Aici am gasit-o intr-un singur magazin de ziare, in Manhattan, dar ar trebui sa mergem cu masina 2 ore dus intors pt asta si am zis ca nu merita. Tipare am mai luat la bucata, asa sunt aici. Si scumpe rau, cam 10-12$ tiparul

Cineva zicea ceva de o poseta neagra, parca tu Alina. Intrebai de tipar? Ca materialul cred ca deja era incretit.

Fetelor, azi am fost la doctor si am auzit inimioara samburelului. Ne-au dat lacrimile amandurora.
Astazi m-am simtit mai bine, Slava Domnului. Dar inainte de a trece la cusut am de trebaluit prin casa, e un dezastru... Edson, dragutzul, ma ajuta mult dar vine si el rupt de oboseala seara... Tre' sa mai si gatesc, daca ar fi dupa mine as manca numai cartofi..

No, va pup albinutzelor!Pupici

Alina 6+


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

'neata harnicutelor,

Alina mersi frumos de linkul cu hainute de gravide, chiar nu am stiut de el si geanta clar e "facubila", eu am facut asa o geanta, am dat-o cadou unei prietene, i-a placut foarte mult cand a vazut-o si i-am facut-o cadou, eu o facusem din raiat negru, pe fund i-am cusut un carton ca sa stea batos si in fata i-am facut doua buzunare cu capse cusute in spate unul cu fermoar (unde pui cheile), ca de obicei n-am poza......

Vianne, la indemanarea ta nu cred ca este o problema sa incerci sa faci palton, imi pare rau ca nu gasesti revista acolo.
Ma bucur mult ca esti mai bine, ca a fost bine si la ecograf, eu ma duc sambata, si am asa o teama, sper sa fie totul ok.

Imi pare rau ca nu am avut ieri timp de pantaloni, am avut treburi prin buctarie! astazi sper sa-i termin si sa pun si poza.


Va pup, harnicutelor!

Elena 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Guguluff, multumesc! Dana astept PM.
Va pup,
Ioana

Mergi la inceput