Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

eu doresc sa-mi fac o fusta de toamna maron-ciocolata, imi placea un material cu dungulite fine, dar n-am avut nicio inspiratie pentru un joc de linii, ceva;
am mai gasit un material uni-aici mi-ar placea o fusta model lalea ; daca aveti vreo idee, ceva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna,fetele!
Shmily,bine ai venit!Foarte frumoasa rochita,si fetita e o papusica ,sa-ti traiasca!Sa-ti cumperi neaparat masina de cusut,ai talent!daca ai cusut asa ceva la mana ,la masina sigur vei face lucruri frumoase.
Azi mi-am luat BURDA,si am vazut tiparele de palton.Mie mi-a placut cel lung(mod.111).Nu stiu sa pun imaginea din revista,poate ma invatati voi.

Vianne,ma bucur ca totul e bine!Vei mai avea multe momente emotionante.Cand citesc ce scrii parca retraiesc momentele mele chiar si dupa 14 ani.Revenind la tema,sa stii ca nu e chiar greu sa faci un palton.Cine si-a facut un sacou captusit cu siguranta reuseste sa faca si un palton. Am sa incerc sa pun si niste poze cu draperiile,dar nu prea stiu cum .Eu le cos banda pentu sina,dar nu le incretesc,iar la unele le mai pun si urechiuse ptr.galerii.

Alina ,tare de tot tinuta ta! Nu-i ca te simti mandra cand spui ca sunt facute de tine (cu toate improvizatiile,ciobanelile si alte chestii)?Oricum nimeni nu le stie. Eu asa ma simt!

Dana,ai toata admiratia mea!Rochia bleo,mi-a placut la nebunie!Mie imi place sa cos la mana(o perioada am cusut goblenuri),e o tehnica in a coase margelele? Mi-ar place sa invat!Si cea cu dantela e super.cred ca imbracate ,pe un corp frumos(ca al Alinei)sunt si mai si.

Elena,asteptam vesti bune si de la tine, de la ecograf!Imi prinde bine sa lucrez acasa,mai ales ca se merita,dar cateodata,as vrea sa mai cos si ptr. mine si nu mai am timp.
Ieri am mai lucrat la sacoul meu,dar azi il las,ptr.ca am primit iar de lucru.Apropo.m-am enervat la culme cu masina mea! Abia am reusit sa fac cusaturile duble pe sacou.Nu imi coase pe gros mai deloc,troncane,face ca toate alea.daca pe raiat face asa nu stiu cum voi reusi la palton! De asta as vrea o masina pe care sa pot coase si materiale mai groase,nu numai materiale subtiri!
Imi pare rau ca nu am ce sa postez si eu!

Va pup,si va urez spor la cusut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Buna fetelor... si va multumesc din suflet pentru primire
Tot citind cat de harnicute sunteti, parca am mai mult spor la facut noua rochita ptr pitica... si parca nu mai am rabdare sa vad masina de cusut... apropo, dati-mi si mie ceva sfaturi: io n-am avut masina de cusut pana acum... si nu prea stiu ce imi trebuie... si ma tem ca atunci cand va pleca cunostinta mea in Germania o sa ma-ntrebe ce fel o vreau si n-o sa stiu ce sa-i zic decat ca o masina de cusut second-hand... si doamne-fereste ce-o sa-mi aduca(e barbat si e genul "ce daca, tot masina de cusut se cheama si asta")
...asa ca vreau sa-i dau indicatii f clare despre ce sa-mi aduca...
as vrea ca ea sa fie de-asta mica (sa nu trebuiasca sa-l astept pe sotul de la serviciu sa o pot muta... sau sa ocupe cine-stie cat spatiu, ca si-asa suntem cam inghesuiti)...si sa faca cat mai multe lucruri utile... daca ma puteti ajuta, va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Buna iubitele.
Iulia, ai dreptate, e misto sa fi complimentata la haine si tu sa stii ca ti le-ai facut. Din cauza asta nici n-am sa mai zic ca le-am facut eu. O sa zic merci de compliment si o sa zambesc. Apropo de BC 2500, poti sa suni tu la reprezentanta din Sibiu si sa intrebi de accesorii. Mie nu mi-au raspuns la mail inca. Cei din Bucuresti nu mai au modelul deocamdata ca ei raspund la mail foarte repede.
Dionisia uite o fusta cu joc de linii, http://www.burdamode.com/Casuals,1270777-1463237-1462122-1462127-1462223,enEN.html platca are linii orizontale si mai groase si pliseurile sunt facute pe material cu dungi fine verticale. Daca ai revista uita-te putin pe explicatiile de la fusta.
Elena, ma bucur ca te-am inspirat cu link-urile. Si eu am sa-mi fac, daca o sa mai fiu burtica, diverse hainute largi. Astea speciale sunt scumpe si de multe ori proaste.
Alina, ce dulce ca i-ai auzit inimioara deja. Eu m-am dus la control abia la 3 luni si nu avea ecograf... Sa-ti traiasca samburelul si sa va bucurati de el. Burda e misto rau, ma ofticam eu ca nu se gasesc tipare aici dar sa dai 10-15 euro sau dolari pe un model, e enorm. Noi dam 3 euro pe toata revista...
Dana si Sibip sper sa iasa frumos salul poate puneti poze.
Fetele, merci de complimente pt fizicul meu dar nu arat chiar asa. Parca eu nu v-as fi vazut in poze: Alina, Dana si Iulia. Pe Elena chiar am vazut-o pe viu. Toate aratati bine si sunteti slabe si v-ati gasit sa ma complimentati pe mine. Alina si Elena lasa ca-si revine ea burtica dupa bb, sigur. Eu inainte faceam sport dar acum... nimic... si tot si-a revenit. Inainte nu aveam suncutza de loc pe burta, alea vremuri bune...
Va pup pe toate.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Buna fetelor talentate! Eu va tot citesc si va admir creatiile ca nu am pretentia nici macar la statutul de incepatoare, poate doar aspiaranta. Am luat si eu o masina de cusut acum cateva luni, ceva simplu, ieftin si no name cu care m-am incumetat doar la ceva portofelase si gentute, nimic serios. Acum ma chinui la un sac de dormit pentru fii-miu, sper sa reusesc sa-l termin pana da frigul.
Sper sa ma tolerati prin prajma voastra pentru ca am de gand sa vin cu ceva intrebari de novice cand va fi cazul.

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Vrem si noi bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Corina, bine ai venit. Asa eram si eu acum cateva luni si acum ma incumet sa port ce fac. Am facut un sac de dormit dar pt carucior, ceva mai gros cu material matlasat pe afara si polar inauntru. Sacul de dormit va fi simplu de facut, o sa mai caut tutoriale pe net.
Shmily, eu am sa-ti spun sa-ti iei o masinuta medie, nici cea mai simpluta sa nu fie. Daca are peste 15-20 de cusaturi pare ok, daca gaseste la pretul pe care esti duspusa sa-l dai, o masina mai complexa cu atat mai bine. Sa coasa zig-zag, sa poti folosi ac dublu, butoniere intr-un pas(daca nu macar functie de butoniere in 4 pasi, e simplu si asa), sa aiba piciorus pt cusut fermoar si in general cat mai multe picioruse suplimentare ca te ajuta mult(de surfilat, de cusut bentita, pt fermoar ascuns, de teflon, etc.) Si eu zic sa-ti caute ceva dintre firmele Brother, Pfaff, Singer, sunt cam cele mai bune si mai gasesti piese sa le schimbi, alte accesorii, etc. Sa mai completeze fetele sau sa ma corecteze. Dana stie mai multe ca a incercat mai multe modele.
O seara placuta, va doresc.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Multumesc guguluff ptr raspuns... wow, si cand ma gandesc ca majoritatea nici nu stiu bine ce inseamna!!! Sper ca saracul om sa nu-si ia campii cand o sa-i dau lista... ca ii fac lista sa fiu sigura ca nu uita ceva! Cat despre pret... chiar nu m-am gandit la aspectul asta... dar, o vreau second, nu noua... asa ca sper totusi sa nu ma sperie pretul... daca stiti cam la cat ar trebui sa ma astept... puteti sa-mi spuneti, macar sa ma obisnuiesc cu ideea... ca oricum o vreau neaparat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

fetelor, puneti o poza cu un piciorus dublu, si cu ce cusatura iese cu el!ziceti ca se potriveste la toate masinile de cusut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

acesta este modelul pe care il vrea Iulia:
http://www.burdamode.com/Casual,1270777-1000019-1553271-1553273-1553306,deDE.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Buna fetelor harnicutze. Va citesc de multisor si tare va admir si pe voi si pe creatiile voastre. Mi-ar place tare mult sa pot face si eu chestii asa interesante.
Croitoria este un hobby al meu si mi-am luat acum un an si ceva o masina singer de la metro cu vreo 6 mil. Spre rusinea mea nu am facut mare lucru la ea pt ca nu ma pricep la croit si nu prea am de unde cumpara materiale convenabile. De ieri insa am descusut o pereche de raiati care i-au ramas mici lui fi-miu si vreau sa fac o pereche de pantaloni pt. fetita mea dintr-o draperie mai veche potocalie. Mi-a luat o ora sa descos pantalonii, sper sa nu dau gres. Va tin la curent.
Oricum va admir maxim.

Mergi la inceput