Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

shmily am vazut ca tu esti din c-ta. Cunosti vreun magazin interesant in domeniu? Eu in afara de merceriile de pe Cuza Voda nu stiu nimic. Era odata textilandia dar s-a desfiintat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

CORINA SI AURA bine ati venit !
DIONISIA tu intrebai de ac dublu (nu de piciorus).sunt 2 ace care cos in paralel si la cusaturi decorative ies modele deosebite .sunt 2 feluri de ace,unele cu distanta mai mica intre ele sunt pt brodat si cele cu distanta mai mare pt cusatura dubla la blugi
VIANNE..am facut poza cu palaria si ma tot chinui sa pun diverse poze dar sunt prea mari si nu mai am program sa le micsorez .astept sa le puna administratora pe site...si o sa dau link
MIDASNU...aceiasi problema o am si cu costumul de gravida nu il pot pune ca imi ies pozele prea mari si nu le pot posta
ca v-as pune multe poze
guguluff....ce mai faci?
am uitat pe cineva?
va pup pe toate
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

quote:
Originally posted by iulyp

shmily am vazut ca tu esti din c-ta. Cunosti vreun magazin interesant in domeniu? Eu in afara de merceriile de pe Cuza Voda nu stiu nimic. Era odata textilandia dar s-a desfiintat

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)






buna iulyp... ce pot sa-ti zic... si io la fel am reactionat dupa ce am vazut ca nu mai e textilandia... dar din cate imi aduc aminte (nu stiu sigur)... parca atunci cand s-a inchis era un afis ce scria ca se muta nu-stiu-unde... din pacate, nu prea imi statea capul atunci la croitorie, aveam altele pe cap, dar tot imi mai placea sa dau o raita pe-acolo, sa vad ce materiale mai sunt si imi faceam planuri ca odata o sa-mi fac nu-stiu-ce din vreun material de-acolo... daca am dreptate si s-a mutat in alta parte, si afli cumva unde... te rog sa-mi spui si mie...
asa, io am mai luat de pe ici-colo materiale... rochita roz pe care am postat-o zilele trecute era de fapt facuta dintr-un voal de perdea (am luat 0.5m lungime, dar materialul avea latimea de 2.5m...)si l-am luat de la marfuri confiscate de pe langa casa de cultura... m-a costat vreo 6 ron... in schimb, mai avea pe el niste modele patrate, tot roz, care-i dadea materialului aerul ala de "perdea"... io m-am apucat si am scos firele cu penseta si am lasat doar banda aia de jos... si a iesit fain... acum, la rochita pe care i-o fac, n-am mai gasit material care sa-mi placa acolo (sau cel putin sa-l pot transforma din perdea in rochie)asa ca am luat de la galeriile acelea de pe langa piata grivitei... intr-adevar, cam scumpe... dar aveam nevoie de ceva finut, ca mergem la nunta doar!...
a, inca un magazin ce merita vizitat e pe stefan cel mare, cand mergi dinspre gara spre Tomis mall, pe partea dreapta, cam vizavi cu libraria Einescu (parca asa se cheama)...oricum ai sa vezi ca scrie ca are materiale textile la kg... e f fain si are multe lucruri... dupa ce-mi iau masina de cusut vreau sa il vizitez mai des... si deja am pus ochii pe niste material (nu stiu cum ii zice, din-acela care are vatelina cum e la pilote...)... oricum, cred ca o sa-i iasa piticei o pilota super-faina din el! A, kg de material e 25 lei... nu mi s-a parut mult... mi se pare ca avea si material voal si pt perdea, dar alea erau 25 lei metrul...
Daca mai gasesti si altceva, sa ma anunti si pe mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Multumesc pt. raspuns Dana
eu ma gandeam ca poate exista un piciorus care se poate atasa masinii de cusut(electrice, obisnuite)si care poate executa o cusatura dubla...
...si acest ac se poate atasa masinii obisnuite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

shmily merci de pontul cu magazinul. Tb sa ajung si eu pe acolo. Am facut pantalonasii piticei. Rezultatul? Ma doare capul ingrozitor si nu cred ca o sa ii vina bine. Va spun eu maine. Intre timp am o gramada de intrebari care se inghesuie sa fie formulate. Oricum timpul si voi le va gasi rezolvarea.
Tonis merci de primire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

dionisia..
de obicei da...acul merge cam la orice masina,doar sa aiba tija aia clasica sa intre acum in cant ,ca sunt unele masini industriale sau semiindustriale la care se baga ata pe lateral si acolo nu se poate monta ac dublu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Dionisia, cred ca-ti mai trebuie la masina si un suport pt a doua bobina de sus si un orificiu in care se introduce suportul. Nu merge site-ul unde vazusem poza dar se monteaza sus 2 papiote si atele merg impruna pana la ghidajul acului, acolo firul acului drept trece prin ghidaj, celalat fir pe deasupra. Apoi bagi cate un fir de ata in fiecare ac.
Aura, bine ai venit. "Inghesuie" aici intrebarile ca cineva le va raspunde sigur. Singer e o masina buna, sigur are multe functii, ia-ti o revista Burda in mana, manualul de folosire al masinii si multa rabdare. Scoate tiparul din revista pe o foaie transparenta(hartie de copt) sau folosind indigo. Vezi ca sunt explicatii in revista despre cum sa scoti tiparele si ce sa faci apoi. Cauta modele cu un punct sau 2 de dificultate, pt inceput. Bafta!
Shmily, cu placere. Sper sa-ti fie util. Da cautare pe Google la Brother, Pfaff si Singer si uita-te la modelele lor. La Brother gasesti si preturi afisate si multe explicatii. Eu zic ca 100 euro pe o masina second ar fi foarte bine daca ai avea de dat. Te uiti la pretul de pe site si, in mod normal ar trebui sa fie la jumatate de pret cea second. Daca nu, sunt masini bune si la 150 euro noi asa ca le poate gasi la 50-75 euro adica vreo 200 lei. Merita sa-ti iei ceva bunutz ca sa nu ai limitari prea multe la cusut.
Dana, astept link cu poze mari si frumoase cu rochite si chestii finute si lucrate. Ca sa modifici poze poti sa folosesti ACDSee, incearca sa-l download-ezi de aici: http://download.kappa.ro/actionfile/id447.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata harnicutele!

Iulia pentru a pune poza intrii pe burdamode.com apesi pe revista, alegi modelul pe care il vrei si copii adresa de sus din bara, dai copy/paste pe forum si asa iti apare adresa.

Shmily, stai linistita ca nu e mare masina, o poti muta si singura, orice masina ti-ai lua, ca nu are masa, o iei in mana de maner (cel putin a mea asa are).

Corina, bine ai venit, imi place ca avem mai multe fete pasionate de croitorie si te asteptam cu intrebari, asa am inceput si eu cu portofelase si lenjerii.

Dionisia, acul dublu nu se potriveste la toate masinile, cel putin la a mea nu merge, trebuie sa te uiti pe cartea masinii daca este scris ceva, desi ma indoiesc, pentru ca ti-ar fi dat de rezerva unul.

Aura, bine ai venit, te ajutam cu sfaturi, pune mana si cumpara-ti burda, e mult mai simplu decat sa descosi altii vechi, imi pare rau ca nu ti-au iesit pantalonasii, (la mene se lasa si cu plans la un sacou mi s-a intamplat), dar sa nu te descurajezi, e doar prima pereche, si sa ne intrebi unde nu ti-au iesit, unde ai neclaritati.

Alina, asa te chinui tu la scos tipare? eu, cred ca v-am mai zis, le scot pe sac cu marker, se intretin bine, daca iti mai trebuie tiparul il mai poti folosi, nu se indoaie si cu posibilitate sa se rupa. Tehnica asta tot in croitorie am vazut-o.

Si acum pantalonii mei, care am reusit sa-i termin ieri dimineata, pozele sunt neclare, ca de obicei, si-mi cer scuze,
http://i40.photobucket.com/albums/e235/forest279/DSC00005_5.jpg
si
http://i40.photobucket.com/albums/e235/forest279/DSC00006_5.jpg

Va pup harnicutelor!

pentru toate

Elena 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, eu scoteam tipare pe hartie de copt ca altfel nu stiam. Am gasit de curand o rotita(ca alea de patiserie) cu zimtzi si treci cu ea peste tipar. Pun hartie de ambalaj si indigo si deasupra tiparul. E mult mai usor asa dar tot imi mananca timpul. Explica-mi si mie mai pe indelete cum scoti cu markerul pe sac? N-am prea inteles.
Pantalonii sunt super, ca de obicei. Sunt de stofa sau din raiat? Si ce material ai pus la burtica?
Va pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Multumesc fetelor!Dar sunt incapatanata si tot poftesc la acul dublu!
Va roooooog, cumparati-mi si mie unul si trimiteti-l prin posta, cu ramburs!(si mai vreau si ace cu varf rotund pentru tricot!!!)
aici nu se gaseste asa ceva, iar la Bucuresti nu ajung niciodata-sau aproape!

Mergi la inceput