Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamiAmi spune:

Fetelor, spuneti-mi si mie pentru gravidutza cum iau masurile din Burda? Eu am masura 34 in mod normal, dar acum am pus 12 kg si la bust am marimea 40. Dupa care marime decupez tiparul din Burda?
Spor la treaba si pupici dulci la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiAmi spune:

Alta intrebare
ce inseamna webkante(n) si stoffbruck? k la germana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

MamiAmi, bine ai venit pe la noi. Eu ma gandesc ca te masori acum la solduri si bust si-ti stabilesti masura. E prevazut in tipar si marimea burticii. Oricum marea majoritate sunt pe materiale bi-elastice deci se intind si pe masura ce creste burtica. Instrustiunile in germana nu le stiu dar ia-te dupa cele in engleza(pune-le intr-un dictionar online sa le traduca sau scrie aici ce scrie in engleza). Poate stiu fetele si in germana cum e. Asteapt-o pe Elena(midasnu) sa raspunda luni ca ea croieste niste pantalonasi de graviduta si te poate ajuta mai mult.
Dana, ma bucur ca ai terminat lucrusoarele la timp. Inseamna ca cineva petrece in rochitele tale chiar acum, nu? Misto. Eu la Picasso am fost din disperare de cauza cautand ac dublu. Am facut o bluza si mi-a iesit cam naspa cusuta simplu, dar asta e. De acolo am luat capse si o panglica cu capse atasate pe ea(5lei/m). Mi s-a parut bun pretul si capse cu dispozitivul ala de plastic de atasat nu mai gasisem, asa ca am luat de acolo. In rest m-am shocat de pretul la fermoare 0.8lei/cm. Sunt suuuper scumpi.
Uite ce model de bluza am facut(pe negru):
http://www.burdamode.com/City_Styles,1270777-1463237-1436892-1436899-1436936,enEN.html
Va pup din nou si ma retrag... Ma pregatesc de rock la maxim, vai de urechile mele.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna,fetele!Imi cer scuze ca nu am mai intrat,dar am avut ceva de lucru,si sincer va spun ca nici nu prea am loc de fiica-mea,la calculator.A mea e destul de mare(14 ani) si trebuie sa stau la rand.
Am o cunostinta care vinde perdele si draperii.Acum un an si jum. cand s-a apucat de negotul asta m-a intrebat daca pot sa cos perdelele ptr.clientele care nu cunosteau vreo croitoreasa.La inceput erau putine iar acum toate vor,li se pare mai convenebil sa le ia gata cusute.Mai sunt si pers. care vor din mat. ptr. draperie sa le fac si asternut de pat si fete de perinite.Asa ca de cate ori vreau sa-mi fac si eu ceva,fac pe bucati.De accea nu mai termin eu sacoul.E adevarat,sunt multumita de de ce-mi "iese",dar cand o vad pe Guguluff cate si-a cusut saptamana asta...Sper sa il termin saptamana viitoare.
Azi am iesit prin oras si la o mercerie am gasit strasuri Svarovski si nasturi,tot svarovski.Acum ma gandesc ce sa-mi fac sa-mi lipesc strasurile si sa-mi pun si nasturii.
Midasnu,Guguluff si eu vreau sa-mi fac palton,mi-am luat chiar si mat.asa ca il vom face impreuna.Eu inca nu mi-am cumparat BURDA,sunt curioasa de model.Mi-am mai facut unul,dar l-am cam gresit.L-am vrut pe talie si cand i-am pus captuseala matlasata abia imi incheiam nasturii.
Guguluff,eu cand am cate un material care fuge ii trag o inseilatura mai rara ca sa il pot coase.
MamiAmi bine ai venit si sa stai cat mai mult cu noi!
WEBKANTEN = marginea materialului
STOFFBRUCH = indoitura materilului (adica mat.indoit la jumatate)
Vianne,te inteleg,stiu cum e cu greturile!Am avut pana la 3luni jum.si nu puteam manca nimic. Am slabit 5 kg. Dar fii puternica,ca vor trece !
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

quote:
Originally posted by iulia72





Buna la toata lumea! Sunt noua pe forum si m-am bucurat mult sa gasesc cate ceva despre croitorie... de ceva timp, am si pasiunea asta... si as vrea sa invat mai multe... poate o sa gasesc ajutor la voi!
Inca nu mi-am luat masina de cusut dar cat de curand imi voi lua si sunt foarte nerabdatoare... dar asa, la mana, i-am facut piticei mele de 1 an si 7 luni o rochita pentru nunta... acum avem o a doua nunta si fac si a doua rochita tot la mana... dar sunt un pic incurcata pt ca vreau sa ii fac si o bentita asortata cu rochita... si nu reusesc... poate e vreun secret si nu stiu eu... deci, bentita e din elastic cu voal pe una din margini(asa l-am cumparat)... ei, io vreau sa cos 2 astfel de elastice...dar atunci cand le cos, din cauza atei de cusut elasticul nu mai ramane elastic... ce-i de facut?
va multumesc si sper sa gasesc si io raspuns la intrebare...si la urmatoarele intrebari, ca v-am spus: sunt la inceput si sunt sigura ca am muuulte de invatat!

a, si inca ceva: voi cum faceti ca sa postati pe forum? ca io n-am gasit decat cu tot cu citat de la alta postare... "replay with quote"... dar replay simplu n-am gasit... sau nu m-am uitat unde trebuie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

shmily ...bine ai venit!
daca cosi cu mana 2 elastice unul langa altul...strange ata ...si nu mai sunt elastice. cel mai bine e cusut la masina la zigzag sa fie cusatura elastica...dar daca nu ai inca masina, o alta idee ar fi sa prinzi din loc in loc elasticele intre ele pe latimea lor,astfel incat sa cedeze la intins.
mamiami...bine ai venit !
guguluff...iti dau eu un ac ac dublu daca iti trebuie dar din ala de brodat care are distanta dintre ace mai mica decat la cel de blugi.
iulia...ce fericita esti ca ai fata asa mare!
vianne si midasnu....cum stati cu greturile?
fetelor cand va apucati de paltoane sa imi faceti si mie unul ca nu are cine.......................
va pun niste poze,nu stiu o modalitate sa pun mai repede si mai usor.abia am postat 2 pe site-ul ala pe care am eu poze,restul nu s-au incarcat. mai incerc si va mai trimit
acum pun rochia la care am cusut dantela aurie.are o bordura falsa in spate ,am decupat pe langa flori si am prelungit marginea cosand de mana .
http://www.bebo.com/PhotoAlbumBig.jsp?MemberId=20524116&PhotoAlbumId=5502639817&PhotoId=5696183499
si rochia la care am cusut margele
http://www.bebo.com/PhotoAlbumBig.jsp?MemberId=20524116&PhotoAlbumId=5502639817&PhotoId=5696183433

va pup ca iar m-a prins 1 noaptea
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

guguluff...am uitat sa te intreb...te duci vineri la iris?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Multumesc tonsis pt raspuns... asa ma gandeam si io sa cos "mici puncte" din loc in loc... ca sa ramana elastic... ma gandeam ca poate e vreo alta metoda... of, abia astept sa-mi iau masina de cusut... cred ca pe la sf lunii asteia sau cea viitoare, ca pleaca un prieten in Germania si am vb cu el sa-mi aduca de-acolo una second-hand, dar in stare functionabila... o sa incerc sa pun si io o poza cu rochita care i-am facut-o piticei in august... sper sa reusesc
http://img233.imageshack.us/img233/3821/hpim4122wp5.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Shmily, e superba rochita pt fetita ta... Si fetita e o papusica. Noi nu prea mergem pe la nunti/botezuri si nu prea am de ce sa-i fac rochite de seara, dar creatia ta este superba. Neaparat sa-ti cumperi masina de cusut, esti talentata. Nu stiu daca merge, dar incearca sa gasesti la mercerie fir de elastic. Este pe papiota, ca si ata si merge cusut cu el, in loc de ata. Cred ca ar ajuta daca ai coase elasticele cu acest fir.
Dana, superbe ca de obicei rochiile. Aceea cu bustul plin de margele... e mortala. As vrea sa merg si eu la nunti mai des sa port rochii de seara. Prietenii nostri sunt in cupluri dar amana casatoriile si normal si botezurile... Si rochia cu dantele e misto, as vrea sa vad si spatele, cand ai poza poate ne pui link-ul. Iti trimit PM.
Iulia, merci de poze. Vorbim. E misto ca faci perdele si draperii, eu am gasit o tafta creponata prin Sam expo si ne-am apucat sa facem pt geamurile mamei mele. As vrea din acelea pana in pamant dar maica-mea nu le considera practice ca aduna praful de pe jos. Poate ne pui poze sau ma rog, idei, modele. Poate gasim un model mai usor de palton, eu vad ca si cele mai simpliste, cu maneci gen raglan si largi sunt tot cu 3* de dificultate in Burda. Ma tem ca ma apuc si nu-l termin decat la primavara...
Am luat ace duble, fir de elastic, dantele, panglici, etc. Iubesc Buzaul, sunt mare fan. Au o mercerie plina de chestii care nu se gasesc in Bucuresti. Exemplu de pret: 0.6lei(6.000 lei vechi) un ac de 90 de masina; ac dublu tot de 90 costa 3.5lei; fermoar ascuns de fusta 0.7 lei si e finutz. Ma rog, sunt fericita; mi-am luat o groaza de chestii utile si greu de gasit.
Pun poze cu mine imbracata numai din tzoale facute de mine. M-am simtit super, am fost admirata si cand am spus ca eu mi le-am facut nu am fost crezuta. http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2446.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2447.jpg
Dana, am sa-l intreb pe sotza-miu daca mergem la Iris.
Va pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Multumesc, guguluff... o sa incerc sa iau si fir de elastic sa vad daca ma descurc cu ala... o sa-ti zic dup-aia daca a mers...
am vazut pozele si !!! Chiar ca te pricepi!!! Io inca n-am avut curaj sa-mi fac si pentru mine, dar dupa ce o sa-mi iau masina de cusut cu siguranta voi posta si io niste poze cu propriile creatii
pana atunci mai ma inspir de la voi si mai invat cate ceva... a, acum, peste o saptamana, mai mergem la o nunta si rochita pe care o va purta pitica va fi tot facuta de mine, tot la mana... dar inca nu e gata... cand o termin pun link s-o vedeti...

Mergi la inceput