Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Multumeeeeeesc muuult, fetelor!
O sa ajung si la odisee dar sa trec de perioada in care trebuie sa stau in pat...Sunt foooooarte fericita!!!!
Pupici! Fug in pat!
Da, Alina, ai avut gura aurita

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Revin cu poze, lucrez la un fel de poncho-capa-vesta cu gluga pt fi-mea. Ma rog, un hibrid vestimentar, sper sa iasa bine.
Gata: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2290.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2281.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2279.jpg
Vianne, inchiriaza un laptop ca sa stai in pat si sa ne scri... Si ca sa nu te plictisesti nici tu. Iti tinem pumnii sa fie totul bine si sa revi in forta la tica-tica si pe DC.
Elena, acum o sa faceti bisericute, gravidute contra negravidute. Acum imi faceti si mie pofta si o pun de bb2... Glumesc, normal.
Iulia, nu e nimic de confuzia cu corsetul. Merci de fustite, e super aia cu material creponat roz. Si corsetul meu, mai am 9 butoniere si gata. Nu am pus decat un ochet si restul pauza.
Dana, tot ocupata? Te asteptam printre gravidute si copilasi. Fetitele tale sunt mari, ce-ti pasa...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

fetelor!!!!!!!!aseara am scris o gramada si nu s-a postat mesajul,nu stiu de ce nu mai imi intra automat si dupa ce am scris mi-a cerut userul si parola...si am pierdut tot
vianne....felicitari...ma bucur pentru tine,ai grija de tine si stai pe aproape sa mai vorbim.
guguluff am vazut ultima ta creatie...nu te-ai gandit...tot nu vrei sa vii sa lucrezi cu mine??foarte frumos si foarte atent lucrat....
felicitari!
midasnu...tu cum te simti? am vazut o pereche de pantaloni...de gravida super ...blugi largi,cu talia foarte jos, cu cuta de fermoar doar de forma ,iar din cusatura de la talie ,din betelie mai aveau inca o parte cusuta care se inchidea ca la trening cu siret si era din bumbac ,cam de vreo 35-40 cm de la talia blugilor.bucata asta de bumbac acoperea la fix burta si erau foarte haiosi.
iulia ce mai faci?
sper sa mi se posteze
aseara am fost la teatru
o vecina de=a mea a nascut sapt trecuta gemeni (fata de 2,900 ,baiatul 3,300) iar prietena mea cea mai buna e insarcinata si sper sa fiu eu nasa copilului
asa ca vedeti ce e pe capul meu in afara de munca ...
va pup ,albinutelor!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

neata fetele!
Alina - foarte, foarte frumoasa capa-vesta cu gluga pentru fetita ta! felicitari, imi place ca i-ai facut si cusaturi decorative! la mai multe creatii pentru tine si pitica!

Dana - cam cum descrii tu pantalonii, mi-am cumparat si eu unii din raiat, numai ca nu au sus siret, dar stau super si ma simt bine in ei, problema lor si nu stiu de la ce, se scamoseaza pe interior, daca am dres se ia pe el numai scamute de pe dosul pantalonului!!! materialul e de vina nu? desi nu ar trebui la cat au costat....

eu vineri cand am ajuns acasa primesc telefon de la cumnata daca sunt acasa sa-i fac o bluza pentru nunta. Nunta de sambata desigur! si cum in weekend nu am fost acasa a venit vineri pe la 6 si am stat pana pe la 11,30 de am terminat-o. Si material din voal, o nebunie....imi pare bine totusi ca am reusit s-o fac repede, fara tipar, dupa alta bluza cu care a venit, si am mai ajustat-o pe parcurs. Am trisat un pic la maneca, adica am facut-o dupa tipar, in rest sunt multumita de munca mea! astazi sunt plina de modestie!!! nu puteam sa zic sa facem o poza si pentru ce, dar ma crede-ti pe cuvant, nu?


Va pupic, eu tot pe fuga, sa aveti spor!

Elena 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna fetele!
midasnu....si eu intr-o pauza....am facut 2 tinute de seara cu dantela din aia scumpa ,cos de joi de mana la ele
si eu la fel de modesta ca tine!
pantalonii scamoseaza de la material...
celelalte fete unde sunt?croitoresc de zor?
va pup pe toate!
spor la treaba!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Buna fetele. Deci v-ati distrat in week-end cu tinute de seara. Nu pot decat sa regret ca nu aveti poze cu creatiile voastre. Sunt sigura ca erau superbe(deci va cred) dar vreoiam si eu sa ma mai inspir...
Eu am terminat corsetul de vineri si am lucrat la bermudele incepute de mult. Sunt aproape gata.
Corsetul: fata(dedicatie speciala pt Alina care vrea sa ma vada in intregime:))
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2310.jpg
spate: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2311.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2312.jpg
Si am si eu o intrebare pt fetele care folosesc ac dublu. De unde gasiti asa ace? Am cautat in tot Oborul si Cocorul si nimic. Dana, sa nu-mi spui ca le aduci si pe alea din Germania ca ma impusc.
Va pup si sper sa revin diseara cu poze cu bermudele, daca le biruiesc.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna ...GUGULUFF si bine te-am ....vazut!
ce frumos se vede corsetul...imi place...sambata cand am fost la teatru mi-am dat seama ca eu nu am cu ce sa ma imbrac....pentru ca mie nu imi face nimeni haine...
o sa fac poze cu rochiile ,o sa le pun sa le vedeti.
ace duble mi-am adus si din germania,dar am luat si de aici ,de la reprezentanta pfaff care e pe bulevard,pe la cinematografe pe acolo.stiu ca acum vreo 3 ani am dat 100.000 pe unul acolo

noapte buna!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Feteloooor, ce harnice sunteti
Dana, m-ai dat pe spate cu ce lucrezi. Esti foarte talentata si arati si super fain
Elena, tot respectul! Eu nu as putea sa lucrez sub asa presiune... Nu ai facut o poza la bluza? Cu burticica esti bine?
Alina, arati superb... Corsetul e turnat. Si multzam pt dedicatie:-))

Mai, sunteti nemaipomenite, pe bune

Eu am fost azi la doctor, e totul bine, Slava Domnului. O sa incep incet incet sa ma misc.
Alina, nu imi vine sa inchiriez laptop cu 50$/zi. Am avut ce citi, chiar mi-a prins bine statul in pat.

Pupipci

Alina 5+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna,fetelor,harnicutelor!
Vad ca ati avut un week-end productiv!
Guguluff e super tare corsetul si iti sta f.bine.Si,totusi,i-ai mai pus ochetii sau au ramas doar butonierele?
Vianne,ma bucur ptr.tine,sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la sfarsit.Poate incet,incet,bebita te lasa sa ne mai incanti cu cate o creatie de-a ta.
Midasnu,felicitari!Chiar,trebuie sa fii mandra daca ai reusit sa croiesti fara tipar! Eu,inafara,de o fusta dreapta,nu pot sa croiesc fara tipar.
Dana,abia astept sa vad rochiile!Sunt sigura ca sunt deosebite.Am gasit vreo cateva tipare cu corsete cu cupe.Nu stiu daca sunt ceea ce cauti,dar cred ca croitoresele tale le pot adapta.Am sa-ti trimit un mesaj.
Eu am avut un week-end tare "urat".Bolesc,de sambata.E tare aiurea,am o viroza care nu-mi da pace nicicum.Sper sa-mi revin cat mai repede sa va prind din urma!
Nu va pup,sa nu va "virusez"!
Spor la croitorisit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina foarte frumos corsetul, felicitari, foarte frumoasa si creatoarea lui!
ac dublu avea si la mercerie aci la mine, daca nu gasesti iti trimit eu, e in jur de 10 lei unul (parca), ma anunti daca nu gasesti, si sa te interesezi daca merge orice fel de ac dublu la masina ta. (la mine spre ex nu merge niciunul).

Dana ai fost tare ca tie nu-ti croieste nimeni haine, asteptam poze.

Vianne ma bucur ca e totul bine, nu am putut sa-i fac poza, mi-a fost rusine sa-i zic cumnatei...oricum in trei cuvinte descrisa: material voal bej, foarte subtire, a trebuit sa-i fac dublura pana la talia fustei, anchior adanc (are sani) la gat si pus volan la el (asa era si fusta cu un volan cā#351;), maneca pana la cot, partea de jos taiata in colt si fata si spate, toate tivurile finisate cu, cusatura zig zag, a iesit ondulat, foarte impresionata cumnata! a fost o masura mare (50), poate ca a fost si mai usor de lucrat. cu burtica sunt bine, deocamdata, nu mi-a confirmat nici un doctor, saptamana asta sper sa ma programez la unul, e greu de gasit la mine in oras....mersi de intrebare.

Iulia eu cred ca si tu ai sti, cand trebuie cuiva urgent, si mai ales ca nu este stresata persoana sa nu-i strici materialul, tai fara frica. Nu stiu cum eu am prietene care se gasesc in ultima zi sa le fac ceva, si eu le tin langa mine pana termin, sa vada ce munca este, si sa le imbrac/dezbrac! Multa sanatate iti doresc!

va pup pe toate si sa aveti spor!

Elena 10+

Mergi la inceput