Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Multumsec mult, dragutelor. Sunt multumita de cum a iesit corsetul in mare dar nu cred sa am timp sa-mi fac unul din piele eco pana sambata. Asta e, il port pe asta. Am terminat bermudele si ca de obicei sunt foarte mari. Nu mai inteleg nimic din masurile Burda, dupa tabelul lor am 36 dar tot ce-mi fac e mare(la bust inteleg ca-mi sunt mari dar si in rest...)
Elena, ce aiurea.. Aici la mercerii se uitau toate ca tutele, cica nu mai vazusera si nu aveau. Ma gandeam sa merg la reprezentanta la Brother dar oricum pastram legatura pe mess. Si tu spui ca faci chestii fara tipar; pai esti chiar priceputa, zau. Eu i-am facut fi-mii cateva si au iesit ok dar pt mine n-am curaj. Mai ales pt alti... Sincer, e mult mai usor decat din Burda, adica e munca mult mai putina ca nu scoti tipare, nu decupezi, etc. Dar oricum trebuie sa fii sigura pe tine.
Iulia, daca poti da-mi si mie tipare pt. corsete cu cupe, mi-ar placea mult. Macar sa ma uit si eu desi ma indoiesc ca ma pricep, daca spui ca e complicat. Oricum, sanatate multa iti doresc, sper sa-ti treaca repede.
Alinaaaa, ce ma bucur cand scri pe aici... Ne era dor de tine. Ma bucur sa aud si ca e ok burtica, sa-ti creasca mare. Si sa stii ca glumeam cu laptop-ul; nici habar n-aveam ca e asa scump dar oricum glumeam.
Dana, hai mai, fa-ti timp si pentru tine. E pacat, ai atata imaginatie, sigur tie ti-ai face ceva muuult mai frumos decat pt altii. Ce sa mai zic, nu pot decat sa visez ca am sa ajung in Germania sa-mi iau una alta de tica-tica. Tu spui ca ti-ai luat si masini de cusut, n-au fost probleme la vama, nu? Cred ca au preturi mult mai bune si gasesti orice, nu ca in Romanica noastra(asta o spun ca sa se oftice Alina).
Va pup pe toate cu burtici cu tot.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Salutare albinutzelor!

Iulia, multumsec pt cuvintele frumoase

Elena, esti artista in ale croitoritului Suna tare bine bluza si ai facut-o in timp record. Tin pumnii sa iti gasesti un doctor bun.

Alina, esti haioasa. Aici sunt ace duble dar nu sunt o gramada de alte lucruri care sunt in Romania. Papa bun e prima care imi vine in minte

Pun si eu poze cu 2 chestii care le-am facut. Un fluturas, poate fi decorativ sau pentru a lua de manere cratitele fierbinti.
http://good-times.webshots.com/photo/2877685810080163766bSOcmT
Si am mai facut ceva cu dedicatie pt al meu sot. E o chestie de atarnat pe perete, 45cm/45cm.
http://good-times.webshots.com/photo/2854972170080163766vrYbWH
http://good-times.webshots.com/photo/2574813370080163766KxYyKy
http://good-times.webshots.com/photo/2577048160080163766hbetfy

Voi stiti cum sa sa postez altfel pozele astea. Adica sa scriu fluturas si cand apesi pe cuvant sa vezi poza. Era ceva cu url...bla bla. Nu stiuOare ati inteles ce am vrut sa zic?

Hai ca fug sa imi fac o ciorbita.

Pupici

Alina 5+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Super dulci "chestiile" tale. Fluturasul e ingenios, n-am mai vazut chestie de apucat cratitile sub forma de fluture. Si dedicatia in romana? Ii place romana, sotului tau?
Alina, chiar vreau sa-mi spui si mie daca e ok masina ta de cusut. Ma rog, cand ai timp sa-mi spui bile negre sau ma rog, daca isi merita banii. Am luat oferte de la Pfaff si Singer si sunt muuult mai scumpe si fac mai putin decat fratele mai mic al masinii tale... O gresezi ca pe astea normale sau nu? Sa nu te superi pe mine ca te treg de limba dar nu gasesc detalii prea multe de la utilizatori. Ma dispera cand vad ce bine trage masina ta, materiale groase si genti, nu mai zic. A mea nu poate, saraca...
Hai ca va pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Alina, sotul meu invata romana. De fapt noi vb engleza cel mai mult dar si romana si portugheza braziliana. Pt ca vrem sa invatam.

Iti zic cu mare drag de masina, cum nu... Sa stii ca sunt multumita de ea. Am luat-o cred ca prin mai dar nu am gresat-o, habar nu am daca trebuie. Dar merge bine, sa stii. Stiu ca pffaf si singer sunt mai scumpe. De asta am renuntzat si eu la pffaf. A mea e computerizata si parerile sunt impartite, unii zic c asunt bune altii ca nu...Eu pana acum nu am avut nici o problema cu ea. A mea a fost aici 1.000$, nu stiu cat o fi acolo, daca exista.

Nu stiu ce sa iti mai zic despre ea. Are o gramada de accesorii. Mai intreaba-ma tu.

Pupici

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Alina, vad ca ne-au lasat singurele, fetele astea. Cred ca croitoresc de zor in timpul liber...
Am sa-ti spun un secret, imi super place portugheza si in special aia braziliana(am albume cu cantareti brazilieni ca-mi place cum suna). Ma rog, asa imi place sa aud si germana dar de aia nu m-as apuca sa o invat.
Asa, sa revenim la croitoreli. Am niste poze jalnice cu o fusta plisata(masura 34, in sfarsit am nimerit-o bine)
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2320.jpg si niste bermude de in: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_2325.jpg
Pe astea din urma trebuie sa le mai modific macar in lungime, vreau sa le tai, imi vin pana la genunchi si arat ca un aurolac, cu ele pe mine...
Alina merci de detaliile legate de masina de cusut. Mai vorbim.
Fetele: Elena, Dana, Iulia, si eram si mai multe de atat... Unde sunteti?

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina, imi place mult cum ti-au iesit bermudele, cel putin pe umeras! nici nu zici ca sunt din in! si fusta este frumoasa, i-ai pus ceva jos, la pliuri? asa se vede... adica nu este ca si cum i-ai fi facut tiv. (ai o surpriza pe mes)

eu aseara mi-am scos tiparul la pantalonii de gravi dintr-o revista Burda 2005, azi sper sa tai materialul si sa-i cos. Sa vedem ce-o sa iasa. Alina raiatii tai maro m-au dat pe spate, foarte bine lucrati sus, nici nu-ti dai seama cum este prinsa chestia aia elastica.

va pup, sunt cu vooi!


Elena 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Azi ma simt un pic mai bine.
Alina,au iesit fain bermudele,as vrea sa te vad si imbracata cu ele.Asa ,arata f.bine,mai bine ca in revista.Cand am vazut tiparul m-am gandit cum vor veni cu pliul acela pe picior.Fustita acum ai facut-o,ai gasit tipar?Ti-a iesit bine!Am vrut sa iti trimit un mes. cu corsetele dar nu reusesc.Dupa ce l-am scris si am vrut sa il trimit mi-a aparut ceva in care imi spunea ca am subiect.Ce trebuie sa fac?
Elena,din descrierea ta,bluza nu a fost chiar atat de simpla,asa ca inca o data felicitari.Acum asteptam pantalonii!
Vianne,tare dragut fluturasul!Dar vorba lui Guguluff,ma enervez ca nu pot coase asa gros la masinile mele.
Mai gravidutelor,voi nu aveti pofte? Eu am o pofta teribila la un BROTHER BC2500!Abia ieri am vazut o reclama intr-o revista si ,din descriere,mi s-a parut foarte complexa. Cred ca daca ma aude al meu sot ma trimite de acasa!Asa ca va trebui sa imi pun pofta in cui!
Acum va las,ma duc sa ma mai doftoricesc un pic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Iulia cu poftele nu ma omor, dar un triplok tare mi-ar placea si mie, m-ar scuti de multa munca. Si in perioada asta as avea nevoie de al pentru jerse mai ales! dar cred ca pofta asta o sa mai astepte

pupici


Elena 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

Iulia, iti spunea ca NU ai subiect; la mess, mai sus, mai ai o rubrica/linie, scrie:" subiect "si acolo trebuie sa scrii ceva-ca titlu; te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dionisia10 spune:

eu nu am vazut raiatii Alinei

Mergi la inceput