Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Salutare, fetelor!

Sunteti niste minunate

Iulia, sacoul e bestial, nu imi vine sa cred ca l-ai terminat deja...

Alina, multzam dar nu sunt nici pe departe experta in docuri si altele

Elena, aici se gaseste orice fel de interfata vrei, mai groasa, mai subtire, mai moale, mai tzeapana, care se lipeste, care nu. Eu folosesc la genti, de cele mai multe ori una, mai grosuta, mai groasa decat polarul, si care e mai moale. O croiesc si o lipesc de materialul principal cu fierul de calcat. Imi place ca are si tinuta faina si e si moale la atingere.
Uneori mai folosesc si din cea care nu se lipeste si atunci, dupa ce le croiesc, le cos impreuna de jur imprejur sau mai poti sa le "matlasezi", adica sa pui materialele impreuna si sa cosi linii perfect paralele in diagonala. Dar pt asta iti trebuie un pic de rabdare. Daca nu ai inteles ceva, te rog sa ma intrebi. Aici interfata termocolanta e destul de scumputa, 5$/yard, 1yard e aprox 1m.

Iulyp, multzam pt intentia cu cartea dar am gasit si la biblioteca carti de genul asta.

Dana, spor la treaba!

Va pup!

Alina8+




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Buna harnicutelor!
M-ati dat pe spate cu lucrarile voastre, sunt absolut superbe, bravo!
Elena(midasnu) am ramas cu gura cascata la ustensilele tale. Ce-or fi alea toate, mama draga? Parca-s de chirurgie, eu nici sa le iau in mana nu stiu.
Iulyp, eu as vrea cate ceva din carticica ta, n-as zice ba! cate ceva mai usor, daca ai timp sa scanezi, nu te grabi, nu te stresa, ca nu dau turcii. O sa-ti trimit adresa mea de email pe PM. Multumesc


Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Vrem si noi bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Aura si Elena, apropo de material de pijamale, bine al meu nu este finet dar era la 1.8m latime. Era super ciudat, tubular, deci pliat pe jumatate si lat de 90cm dar dublu, netaiat la mijloc. Sper ca ati inteles. Si are si fir elastic in el, e materialul din care mia-m facut o camasuta de noapte mai demult. Misto rau, vreau sa-i fac si eu pijama cu picior pt fi-mea.
Alina, bine mai, fa-ne in ciuda ca tu ai si noi n-avem... Aici in Republica Bananiera Romania nu gasesti nici ace duble in capitala dar n-spe mii de intarituri... Si masina aia SInger este de 3 ori pretul din America, daca va vine sa credeti. Probabil ca le aduce cineva pe jos si le cara in spate. Mama lui de sistem ticalosit.
Sa revenim, Iulia, e misto sa ai deux-pieces sau chiar trois-pieces... E si mai si. Totusi fa-i fetei fusta si tie o geanta dintr-un material crem, sau tot maro dar alta nuanta. Ai incercat sa cosi piele cu vreuna din masinile tale? Merge?
Dana, eu nu stiu ce am dar de cand am vandut masina tot visez ca: croiesc, cos, etc. Cred ca ma bantuie masinuta mea veche ca am dat-o..
Va pup fetele, spor maxim si o zi cat mai senina in suflete.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Salutare .
Iulia e super sacoul. La ce minunatie ti-a iesit esti profesionista mama.

Eu ma oftic de mor ca am descoperit ca am 2 nr. 9 de Burda. Am crezut ca am 8 si 9 dar sunt de 2 ori 9. Asta ca sa vedeti ce inseamna sa cumperi si sa n-ai timp sa studiezi. SA mai spun ca in total am 3 reviste? 2 cu nr. 9 si una nr. 10. Ata ete.

Alina bine ca mi-ai zis ca intra la apa ca nu ii fac tiv si-l las cu 5 cm mai lung cracul. Da, ieri am gasit finet la 90 cm latime cu pestisori si cu floricele la 35mii lei m, iar azi am gasit cu dungulite la 250 mii kg. Mi-am luat azi ustensile de tica tica: clestisor, chestie de butoniere, foarfeca mai mare de taiat si o cutiuta de bolduri cu capete din alea perlate.
Ieri i-am facut lui fi-mea o caciulita. In final a iesit; poate o sa va povestesc si peripetiile cand o sa am timp. Pana atunci pupici si spor la tica tica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Ooofffffffffffff acum mi-am adus aminte ca am uitat sa intreb de doc la magazin si prea curand pe acolo nu ajung. Ce ma oftic.

Fetele spuneti-mi si mie cum si la ce se foloseste ac dublu. Am gasit azi la o mercerie si nu am luat ca nu stiu cum se baga atele. Mi-am zis ca nu merge la o masina simpla ca a mea care n-are decat un suport de papiota. Pls. aruncati spre mine cu niste explicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

iulyp...
acul dublu se foloseste la blugi sau la broderie
ies cusaturi interesante cu 2 ace si cu 2 culori
eu mai improvizez la unele masini care nu au tija pt a doua ata ,bag o croseta intr-o gaura sau pur si simplu pun o ata din aia mare in picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

guguluff.,..daca ai chef de cusut vino la mine ca iti pun la dispozitie cate masini vrei sa tot cosi......
intaritura se gaseste si la noi de toate felurile si toate texturile
la sam expo,la bucur obor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

tonsis dar atele de la cele 2 papiote merg impreuna? prin aceleasi locuri? nu se incurca intre ele? Asta nu inteleg eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata fetele, am trecut sa va salut, eu nu m-am simtit in stare de nimic zilele trecute, am racit si mai mult am stat in pat!

Va pupic, la cat mai multe creatii!

Alina ai mesaj

O zi superba sa aveti!

Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

elena,lamaie si ceaiuri......ai grija de tine ,odihneste-te!si eu sunt racita,e frig in casa ,astia nu au dat drumul la caldura inca.
iulyp...nu se incurca.important e sa plece de sus departate sa nu se rasuceasca.ca pe urma....se decurca ele!eu pt ca am mai multe masini,cand am nevoie imi pun triplokul sau alta masina in spatele celei unde am ac dublu si imi pun a doua ata pe suportul celeilalte.trebuie sa vina de sus sa nu se incurce intre ele,cam la acelasi nivel cu cealalta ata. hai ca nu le am cu explicatiile,oare ai inteles ceva?

Mergi la inceput