Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Vianne mercic de idee. Cand o sa ajung pe la magazin sa intreb de doc, sa vad cat costa si cum e ca n-am nici o idee. Nu cunosc decat vreo 3-4 materiale dupa denumire, restu.........trebuie sa le invat

Mi-au placut pijamalele pt. pitici din ultimul numar din Burda. Asa ma trage ata sa le incerc. Azi mi s-a pus pata sa fac caciulite la copilaraia din dotare din panza care o am. Sunt in dubiu daca sa descos o alta caciulita si sa ii iau tiparul sau sa ii fac tipar dupa oki.

Azi merg sa imi iau si eu folie de sac ca sa scot tipare pe ea.
Va pupacesc apasat pe obraz pe toate si pe gravidute un pupic usurel pe burtici. Asa va iubesc ca semanati cu red bull, imi dati aripi. Mai dar voi sigur nu aveti legatura cu red bull

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Fetele care stati prin strainataturi si nu numai, care nu aveti posibilitatea sa va cumparati tipare am o carte de la nasa mea de prin anii 70 in care arata cum sa construiesti tipare pt. pantaloni, fuste, rochii si bluze. Cine are multa rabdare poate sa le faca. Eu am incercat mai demult un tipar de pantalon dar nu am stiu la tur cum sa ii fac linia aia curba si am abandonat. Ma gandesc ca cine chiar nu are tipare e o idee sa isi prinda urechile. O sa scanez cateva foi si o sa le trimit. Asta daca aveti intr-adevar nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele harnicutele, eu ieri nu am avut net la serviciu si dupa am fost la medicul de familie, aglomerat, trebuie sa fac alta eco etc. am venit franta! Mi-a fost dor de voi!

Alina, foarte misto polarul, sus i-ai pus bie de la bluza ta cu inodata la spate, nu? si inimioara

Iulia, ce de masini, mamaaaaa, tu lucrezi la toate? super tare si ai si bust, te ajuta asa de mult un bust? intreb si eu, habar n-am, eu cred ca mai rau m-as incurca de el. Oricum la ce arsenal de masini ai ar fi si pacat sa nu faci bani cu ele (cusutul draperiilor, perdelelor)

Aura, cred ca explicatiile lui Vianne iti sunt de ajutor, asteptam pozele ruxacului.

Dana te pupic, spor la croitorit ca esti foarte ocupata!

Shmily, eu cred ca ar trebui sa incerci sa intrebi, ca pana la urma te pune la proba sa vada ce stii, nu te intreaba termeni "croitoresti", cel putin eu cu proba am intrat sa lucrez intr-o croitorie (putin timp), sa ne spui ce-a iesit! multa bafta, poate se da de lucru si acasa, mai ales daca stai aproape. Eu am o matusa care pe vremea lui ceasca a lucrat lenjerie, sutiene acasa, veneau, ii aduceau, veneau le lua, si asta intr-un sat in Bz, demuuuult (acum are vreo 58-60 ani), deci bafta.

vianne, pupici, demult vroiam sa te intreb, tu interfata aia o lipesti de material, sau sta asa intr-e materiale? Eu aici nu gasesc interfata doar dublura dinaia de se pune la revere, mai groasa, merge si aia? vreau sa-mi fac o geanta (bine ca eu vreu multe sa-mi fac) si sper sa-mi iasa bine, as vrea din blugi sau imitatie din piele, ce zici? Ai grija de tine, asteptam vesti bune!

Va pup pe toate fetele harnicutele, multumesc de aprecieri, sunteti toate niste dragute!

Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iulia, esti .. Ce arsenal frumos si bogat ai. Triplockul e modelul misto, am citit pe net ca mult mai bun decat cel mai ieftin al Privilegu-ului. Si manechinul e prezentabil doar ca eu nu as avea loc in casa de atatea. Sacoul arata super ok in stadiul asta, da-i inainte cu el ca vine iarna in curand:) Iti scriu mail cu tiparul atasat si vorbim.
Aura, ce sa zic, bafta la rucsacele si huse. Uita-te la un magazin la o husa din aia si sigur iti iese. La capitolul sfaturi, Alina(din SUA) e persoana experta la doc si captuseli. Doar ca si Elena a zis, daca ceri interfata se uita la tine ca la felul 14... Acolo au j-de mii de materiale si dubluri la noi cateva.
Shmily, ai toate sansele. Fa un efort financiar acum si ia-ti o masina de cusut bunicica si niste reviste Burda. Apuca-te sa faci chestii cu 2*, mai simple si sa vezi cum inveti si ceva termeni, in cateva luni, la interviu, sigur te descurci. Aici in Bucuresti e cerere mare de croitori/ese poate si in Constanta.
Dana, ghici ce-am visat ieri noapte; ca faceam costume pt un film. COstume de muschetari mai exact si rochii de epoca. Ultimul lucru mi-au cerut de urgenta o haina gen palton scurt rosie... Cred ca m-au inspirat costumele tale de pirati si sacoul Iuliei.
Alina, ma faci curioasa rau. Abia astept sa vad posetita. Si eu cam am idee de straturi si bucatele ca am pus la corset 34 bucati. Eu folosesc autoadeziv pe care il calci pe material dar tot timpul uitam sa le croiesc impreuna si taiam de n-spe ori.
Elena, m-ai ginit cu polarul. E facut din ce apuc dar imi place mult. E masura 80, si fi-mea cam atatia cm are dar se pare ca si la pitaci sunt masurile mai mari. Tu o sa faci 62 ca mai mici nu sunt desi bb are vreo 50 la nastere.
Iubitele eu am ramas fara masinuta mea. De unde altii au mai multe eu mi-am vandut-o si pe asta. Tineti-mi pumnii sa gasesc alta cat mai curand ca deja imi lipseste rau... E microb mare tica-tica(croitoria) asta.
Va pup, talentatelor si dragutelor.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina, ti-ai dat masinuta? super, abia astept sa-ti iei alta, mult mai frumoasa, mai "tragacioasa"!!! Sa nu ne parasesti cat timp nu ai masina, noi te iubim!!!

Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

alina(guguluff).....cred ca ne-am intalnit aseara in vis.......eu astept de 2 zile un telefon de la o tipa care e producator a unei emisiuni de copii si asteptand tel ei am visat ca faceam intruna costume de epoca,palarii...o gramada de costume si accesorii.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Mi-am cumparat finet pt. pijamale. Mi-am luat si folie din aia de plastic. Marker permanent am. Acu sa va tineti bine ca ........
Trebe sa fac o poza la ustensilele mele de la masina ca sa mi le explicati si mie( ce sunt si cum se folosesc) ca nu mai stiu pe unde am cartea. Of cata treaba o sa am. Pacat ca nu se gaseste si timp de cumparat

Shmily incearca sa mergi sa ajuti o croitoreasa de cartier care are mult de lucru. Ea iti va spune ce si cum sa cosi si sa o ajuti iar tu in felul asta vei invata. Croitoreasa se va bucura ca termina la timp lucrurile si ca nu ii ceri bani iar tu te bucuri ca inveti croitorie. Asta e gandul care ma bate pe mine sa fac dar nu cunosc nici o critoreasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

In sfarsit am terminat sacoul!L-am pozat pe bust ca nu am nici un "pozar" acasa si nu am vrut sa mai aman.
http://i186.photobucket.com/albums/x174/iulia72/AAAA0017.jpg
Acum trebuie sa-mi fac pantalonii si vreau sa-mi fac si o geanta(asta ar fi premiera ptr.mine).Numai ca fiica-mea vrea o fusta din acelasi mat. cu sacoul meu.Sa vad daca imi mai ajunge ptr. ce vreau.

Shmily,eu am lucrat 12 ani la romtelecom,coseam ca oricare dintre la inceput,dar imi placea foarte mult.Dupa ce am ramas fara serviciu,am zis ca singurul lucru care imi place si la care ma pricep putin(asa credeam eu)e croitoria.Spre norocul meu am gasit un anunt la un magazin care avea un atelier mic.Patroana era croitoreasa,si mi-a spus ca daca imi place si vreau sa invat ma angajeaza.La inceput mi-a fost foarte greu ptr.ca era foarte pretentioasa,cerea calitate dar in acelasi timp si cantitate.Bani,nu mai zic,luam 1 mil.500 pe luna.Am zis ca stau sa invat;decat sa dau bani cuiva sa ma invete mai bine stau.Recunosc ca am invatat foarte multe chitibusuri de care trebuie sa tii cont si pe care nu le gasesti in nici o carte.Era bine ptr.ca lucram produsul de la cap la coada cu toate fazele intarit,calcat,sulfilat,tot.Numai ca am invatat foarte bine sa cos dar nu si sa croiesc.Se lucra tot de pe Burda,se mai modificau unele tipare.La croit pot sa spun ca am "furat" ptr. ca nu puteam sa stau langa ea cand croia.Acolo am vazut la ce imi foloseste bustul.Cand faci un sacou,ca sa-i aranjezi reverul il pui pe bust si il calci direct pe el.Asa esti sigura ca nu risti sa ai un rever mai scur si unul mai lung.In perioada aceea mi-am luat multe materiale si accesorii.Asta ptr.ca aveam ocazia sa le luam direct de la distribuitor.Am plecat de acolo ptr.ca doamna devenise lacoma.n-o mai interesa calitatea o interesa cantitatea.Nelucrand intr-o fabrica nu aveam deprinderea de norma,si mi s-a reprosat ca le bibilesc prea mult,lucrez bine dar cam incet.Salariul la vremea aia (dec.2006)era de 5 mil.Pana la urma trebuie sa recunosc ca acolo am invatat ce este croitoria,dar totusi nu pot sa ma numesc experta.

Guguluff,tot l-a Brother ai ramas? Abia astept sa-ti vad masina!

Trebuie sa va las ca am o vizita,revin mai tarziu !

Va pup,pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

e mortal sacoul!!! Vreau si eu... Dar eu sunt mic, nu stiu nimic... Iulia, esti buna rau. Si tintele alea mici sunt belea, cum le-ai montat? Pai poti sa-i faci la haine rockeritei tale...
Eu nu mai stiu ce sa-mi iau... Brother-ul asta: http://www.brother.com.ro/g3.cfm/s_page/72430/s_level/29040/s_product/NX400ZU1
Fie Singerul asta: http://www.singer.ag/uploads/media/futura_prospekt.pdf
Ultimul e muuult mai scump dar si brodeaza... Am dileme mari, ma gandesc ca n-o sa stiu sa-l folosesc, etc. Noi plecam in strainatate si acolo vreau sa caut mai ieftin ca la noi, dar am vazut ca la modelul Brother Nx 400 aici in Bucuresti au oferta foarte buna. E cu vreo 1000lei mai ieftin decat la ei la reprezentanta. Acum sper sa-l gasesc prin magazine de profil ca pe net nu gasesc decat din State, unde sunt la jumatate de pret fata de aici

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna gagici!

Aura spor la croit pijamalutele, si eu caut finet pentru pijamalele sotului, numai ca gasesc mai mult cu flori, ai grija ca intra la apa! mie mi s-au scurtat niste pijamale pentru ca nu am bagat materialul la apa inainte. Tot cu latimea de 90cm? Si asteptam pozele tale la ustensile, le dam noi de cap! Eu ce mai am in plus, piciorus pentru butoniera, pentru pus fermoar, pentru prins nasturi si mai am unul care nu stiu pentru ce este, cred ca vreun tiv ceva, nu l-am folosit decat odata cu greu....

Iulia, mama, esti experta, daca din faza in care era, astazi arata asa, te declaram experta! (cel putin eu). La cat mai multe creatii si asteptam sa ne dai sfaturi in croirea/finisarea sacourilor! sa-l porti cu placere!

Alina, ce sa zic, abia astept sa-ti iei masina, eu nici macar nu visez la asa minunatie! mie amandoua mi se par de vis, una mai de vis decat cealalta!

Va pupic fetele!



Elena 12+

Mergi la inceput