Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Dana, tu probabil ca le stii bine pe vanzatoarele(patroanele) din Sam expo. Eu frecventez catava standuri dar nu pot sa spun ca ma trag de sireturi cu ele. Nu prea se pricep la croitorie sau pur si simplu nu vor sa ajute prea mult. Adica ce-i ceri aia iti da. Si in Obor, mai ca nu te iau la palme... Alea de la merceria de la intrarea mare sunt batute rau in cap. O sa caut si eu mai bine ca as vrea sa-mi mai fac ceva gros, vreo geanta, etc. Nu pot sa vin ca plecam zilele astea si sunt cu bagaje si chestii pe cap .
Aura, atele merg impreuna prin ghidaj pana la clench-ul dinaintea acului(sarmulita aia prin care se trece ata inainte de a o baga in ac). Acolo se pune ata din stanga prin ghidaj si cealalta pe deasura lui, apoi se baga in ac. Nu mai am masina ca-ti faceam o poza.
Elena, am citit ce-ai scris. Mai vb pe mess.
Fetele, am sa deschid eu un nou capitol si fie va mutati acum acolo fie dupa ce terminati 20 de pagini. Sa fiti cuminti si sa lucrati chestii frumoase pana ma intorc. Vreau sa-mi clatesc ochii pe frumusetile voastre...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Buna dimineata, fetelor!
Ce mai faceti? Io azi stau in casa ca am ceva probleme din cauza unui canin stricat am abces si mi s-a umflat jumate de fata... iau antibiotice de zor si ma plictisesc... a, si m-am apucat de treaba: ma pregatesc pt cand voi avea masina de cusut... am gasit in sifonier o rochie pe care nu am purtat-o niciodata (cadou de la o matusa care nu stiu ce-a gandit ca io asa ceva nici prin casa n-as purta...). Azi am dat peste ea si mi-am dat seama ca materialul e f fain si chiar poate fi facuta o fustita destul de faina din ea... asa ca m-amapucat s-o desfac, cusatura cu cusatura... si bucatile de material o sa incerc sa le croiesc (vreau sa incerc sa fac o fusta de pe un tipar, sper sa-mi iasa ca n-am lucrat niciodata cu alt tipar decat cele facute de mine)si voi termina fusta cand voi avea masina de cusut... in fine... o sa va spun io ce mi-a iesit, sau ce nu mi-a iesit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Fetele innebunesc daca mai pierd si mesajul asta. Clachez efectiv. Am computadoru bolnav asa ca trimit mesajul pe bucati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

ClacheeeeeeeeeeeeeezMama lui de cmputador.
Reiau. Elena mai ia pe langa multe ceaiuri cu miere si lamaie si Oscillococcinum. E un remediu homeopat care se gaseste la farmacie si e f. eficient si mai ales nu efecteaza bebeul din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Servus dragutelor...... SI SUPER HARNICUTELOR. Tot stau si ma minunez.... O zi sau doua daca nu intru pe net e plin de mesaje de-ale voastre. Abia apuc sa citesc ce ati mai scris si sa va mai vad creatiile.
Tonsis vreau sa te intreb ceva... acul dublu poate fi folosit si pt cusaturi in zig zag sau alte cusaturi decorative? E drept ca eu nu am incercat la masina (mi-e mai usor sa intreb intai)
Vazand ce tot povestiti incepe sa imi stea si mie gandul la o masina de cusut mai performanta desi la cat lucrez eu nu cred ca e cazul.... Dar brother-ul acela mi-a picat cu tronc. Cred ca gugulufff l-a postat.
Inca nu am reusit sa pun nasturii la sacoul meu dar o sa vi-l arat dupa ce termin.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna harnicutele!
Aura, nu mi-au dat de la farmacie oscillococcinum pentru ca nu este recomandat sa inghiti nimic pastile pana la 4 luni, dupa cica mai merge. Si vroiau reteta de la medic, pe medici i-am sunat (ginecolog si med. familie) si niciunul nu mi-a recomandat pastile, nimic, doar ceai cu lamaie.
Shmily, sanatate multa, stiu cum este cu durerea de masele!
Tonsis, mersi, asanatate si tie, am aflat (de la sursa oficiala) ca la noi or sa dea drumul la caldura din seara asta, oricum eu las aerul conditionat pe cald si e bine in casa, prea rau nu era doar ca sunt eu friguroasa de fel.
Alina sarumana pentru noul capitol! Asteptam sa revii cu vesti bune, o sa ne fie dor de tine, pana atunci sper sa mai croitoresc si eu ceva interesant.
Spun asta pentru ca zilele trecute mi-am facut o perna, dar nu e nimic spectaculos la o perna, de-aia n-am mentionat-o.

pupici

Elena 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele, urmatorul capitol e aici :
Capitolul 4
Iulia merci de mail, l-am citit. Cam asa as vrea si eu, ceva teapan sa-mi traga si gros si piele dar sa aiba ceva cusaturi decorative. Sper sa gasesc magazine second ca altfel... dau faliment.
Elena, am retinut ce si cum. Vorbim.
Diana, astept sa ma intorc sa-ti vad sacoul. Si merita o masina buna dar numai eu stiu cat m-am chiorat dupa ea.
shmily, ia antibiotic si dupa ce se desumfla mergi neaparat la dentist. Sanatate!
Aura, da-i o defragmentare la calc., baga un antivirus. Bafta.
Alina, n-ai mai scris nimic. Vorbim cand ma intorc. Sper ca esti bine si lucrezi de zor...
Dana, spor la rochite. Vrem poze multe:)
Va pup pe toate, multa indemanare si spor, va doresc.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Neata fetelor si o saptamana plina de realizari va doresc.
Eu in final(adica soata) a reinstalat sist. de operare ca colcaia de virusaki computadoru meu.
Vroiam data trecuta sa explicitez daca am inteles bine explicatiile(tonsis si Alina saru'mana pt rabdare). Deci daca pun papiotele in 2 pahare inalte si le pun la distanta unul de celalalt nu mi se vor incurca atele. Si ambele ate le trec la fel prin sistemul ala? Alina parca tu ziceai ceva ca trebe sa fac cand ajung la sarmulita aia(clenci) dar n-am prins ideea. Mai zi-mi data pls. Azi ma duc sa imi iau ac dublu ca sa merg cu 2 cusaturi in paralel. Mama ce tare o sa fiu daca imi reuseste.

Fetelor cum se fac butonierele? e o chestie speciala care se foloseste sau le trag din oki?( trasez cu pixu si trag marunt pe margine un dreptunghi). Vorbeati voi la un moment dat de ceva in 4 pasi si in 2 pasi.Daca e vreo smecherie spuneti-mi si mie ca sa imi iasa mai repede. Am terminat pijamaua fetii si a iesit super, mai am de pus nasturii dar m-am impotmolit la butoniere(si nici timp n-am avut ca sa incerc teoria mea). sa pun si poze cand o sa reusesc sa recuperez acumulatorii de la aparat.
Si inca rugaminte cine are 2 minuti liberi sa imi dea un PM cu pasii ca sa imi deschid o chestie sa pun pozele ca am avut o adresa pe yahoo dar i-am uitat parola si s-a duuuuus.

la toata gasca din clubul tica tica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Elena cine ti-a zis sa nu iei oscillo dr. de fam sau farmacista? Daca ti-a zis farmacista data viitoare sa nu ii mai ceri parerea ca s-ar putea sa fie paralela cu farmacologia si e pusa acolo doar ca vanzatoare.Eu am luat oscillo la inceputul sarcinii si bebele nu a patit nimik. Si pt. raceala mai e bun si tantum verde care merge la gravidute. Oricum pana acum cred ca ti s-a ameliorat starea si esti mai bine. Multa sanatate. Si preventiv consuma multa lamaie sub diverse forme.
Shmily tu ce mai faci? Banuiesc ca si tie ti s-a retras umflatura si acum tratezi caninul da? Nu-l lasa asa ca data viitare o sa fie mult mai nasol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

bai dar pe aici nu mai trece nimeni?
pls nu ma parasiiiiiiiiiiti

Mergi la inceput