Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Aura, am uitat sa-ti zic, eu ianinte de creta, ca nu gaseam si stateam la tara si numai de creta nu-mi aduceam aminte cand veneam la oras, aveam sapun uscat, atunci cand ti se termina sapunul cu care te speli pe maini ai vazut ca iti ramane o cojita subtire, pe-aia o pui la soare sa se usuce si dupa ce s-a uscat, traseaza foarte bine pe material, mai ales inchis. Sa stii ca exista si creta "fantoma" (imi scapa acum cum se numeste exact) se gaseste in mercerii costa in jur de 0,7 lei si are proprietatea de a se sterge (evapora) singura dupa circa 2 ore, este ideala pentru cusaturi decorative facute pe fata materialului, floarea la pantaloni (floarea este partea de la fermoar si se vede ca un J, nu stiu daca ma intelegi).

Materialul se croieste cu fata in jos, doar cand croiesti simetric se pune cu fata in sus.

pantalonii se cos in urmatoarea ordine: eu intai surfilez partile, apoi daca am de pus buzunare, pense, le fac, urmeaza sa cos fata de spate DAR este o regula, spatele sta intotdeauna pe transportator (altfel se suceste pantalonul pe picior), adica odata cosi de la betelie la tiv si apoi de la tiv la betelie, sa ai grija sa-ti vina crestatura in crestatura fata cu spatele, la mijloc. Dup[a care cos turul spatelui, apoi fata pana unde vine fermoarul, pun fermoarul (la urmatorul fermoar promit ca pun poze), dupa care cos intre picioare. la final betelia, dupa care ii bag la apa, sa nu-mi ramana scurti si la final tivul. daca ai bagat materialul inainte la apa nu mai este necesar sa faci asta inainte de taiat tivul.

eu cred ca ai croit cum trebuie, numai ca nu ai cusut normaul, si cred ca stiu unde ai gresit, ai croit la mijlocul materialului, trebuie sa tai intre, intelegi? se taie tiparul pe toate partile, ia sa-l ati asa cum ti-am zis si sa vezi ca-ti iese! nu ai stricat materialul

in speranta ca nu te-am incurcat mai rau, oricum astept intrebari, pupici la toate albinutele!

si am uitat sa va spun ce era mai important, ne-am luat camera foto, asa ca o sa am si eu poze de calitate


Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Servus fetele.... Midasnu, sa stii ca am tinut cont de recomandarile tale si am reusit sa prind captuseala la jacheta. Nu e chiar o opera de arta dar sunt multumita. Dar.... (bineinteles ca trebuie sa existe un dar)... am uitat sa ii cos buzunarele (avea doua buzunare aplicate). Cred ca e urat sa le cos cu tot cu captuseala asa ca sper sa arate bine si fara . Si, inca ceva,.... de data asta nu am mai lasat margine pt cusatura pt ca toate lucrusoarele facute dupa tipar din burda imi ieseau prea mari. Culmea e ca de data asta ma cam strange in spate. Dar ce sa fac? Asa o port.
Voi lasati margine pt cusaturi la tiparele din burda? Ca acum nu stiu cum sa mai fac.
Va pup. Si aveti grija de burticile voastre (fetele gravidute).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

da, e urat sa le cosi cu captuseala, dara daca ai rabdare, poti descoase jos captuseala si sa le faci, nu-i mare bai.

Sa stii ca asa am patit si eu ca tine cu un sacou, l-am croit fara rezerve si ma tinea in spate, nu cred ca ai ce sa-i mai faci, eu l-am dat cumnatei, de ea era bun; asa ca mai bine le mai trag ulterior decat sa le fac fara rezerve...

pupici si spor!

Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Midasnu, numai acum am vazut mesajul tau. Vreau sa te intreb ceva. Am si eu probleme la capitolul pantaloni. Numai dupa ce pui fermoarul cosi fata de spate? Cum reusesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

asta e valabil doar la fermoarul din fata pantalonului, nu lateral.

Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Eu vreau sa ma bag la pantaloni iar. Am sa fac tot un model care seamana cu bermudele, adica la betelie e asemanator in rest sunt lungi, drepti. Incercati sa gasiti prin Burde un curs ilustrat de croitorie ca arata si desene.
Diana, vrem sa vedem sacoul. Merge si asa, fara buzunare. Eu fac nr cel mai mic, 34 daca este. Adaug rezerve la tipar ca-mi ies mai exacte asa, dupa desenul lor. La pantaloni, in Burda asa recomanda, cusatura din spate se coase ultima si apoi betelia.
Elena, merci de ideea cu folia transparenta. E mai misto decat hartia si muuult mai ieftina. Sper sa termin bluza de polar pt fi-mea si sa pun poze diseara.
Va pup fetele cucuietele. Spor.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Servus albinutzelor!

Shmily, e frumoasa foc rochita

Fetelor, eu cred ca m-am prostit Voi vorbiti aici de pantaloni si mie mi se pare ataaaat de complicat Sper sa imi treaca...

Elena, ma bucur ca bebelusul e bine. Doamne ajuta in continuare.

Alina, sanatate multa!

Va pupacesc1

Alina7+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

quote:
Originally posted by midasnu

Buna albinutelor!

Eu am fost la tara in week-end si nu am avut posibilitate de intrat pe net.
Vianne, te pupic, am fost la eco, bebe e bine, luam pastilute ca am eu o problemuta; sa-ti treaca greturile mai repede, te asteptam la noi!
Aura lasa ca-ti fac eu niste poze la usrtensilele de croitorie pe care le am.
Shmily, foarte reusita rochita piticei, ai avut tipar, ceva? sau este creatie proprie?
Alina, poate ar trebui sa o gresez si eu mai des, poate de-aia nu-mi coase jerse? ar fi o problema asta?

Oricum va pupic pe toate, fug!

Elena 12+



Nu am avut tipar... am "proiectat-o" eu... am masurat pitica "pe toate partile" si mi-am facut singura pe foaie tipar pt partea de sus... si pe masura ce lucram, ma orientam daca sa o fac intr-un fel sau altul (de ex, la inceput ma gandisem sa aiba si un guleras de vreo 7-8 cm, ceva exact ca manecutele... da cand a fost sa ajung la guleras, mi s-a parut ca daca il fac o incarc prea tare, si nu mi-ar mai fi placut asa "aglomerata")... la partea de jos, in schimb, a fost mai usor ca materialul avea latimea de 1.5 m si pe lungime am taiat eu cat am avut nevoie (cat am vrut sa fie de lunga rochita), am masurat talia si am avut grija s-o incretesc in asa fel incat sa-mi ramana doar nr de centimetri dorit.Partea mai proasta a fost ca lua mult timp pana sa cos la mana atat... si mai ales ca nu-mi iesea daca le faceam toate odata, asa ca intai am cusut materialul de care era atasat tulul, apoi satenul si apoi voalul (fiecare cu "incretiturile" lui)
Sper ca ati inteles cam ce am vrut sa zic... io nu prea ma pricep sa explic in termeni "de croitorie"... cateodata ma si uit cum explicati unele lucruri pe care le faceti, sau unele sfaturi... si ma ingrozesc!!! sunt atatia termeni pe care nu-i stiu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

in cazul asta shmily,toata admiratia, apuca-te de croitorit serios, pentru ca te pricepi!

Revin cu pozele pantalonilor la cererea Alinei, desi nu stiu cat or sa se vada si acum, vorba sotului sunt antipozat! pant.fata ; pant.spate si burtica.

Aici ustensilele promise. Eu folosesc foarte mult clestisorul de croitorie, fara el nici nu ma apuc sa cos, taie foarte repede ata, si faci doar un clic, nu te mai chinui sa iei foarfeca sa tai. Si celelalte doua chestii cred ca le stiti, sunt pentru taiatul butonierelor, cea mica alba a avut-o masine pe cealalta am cumparat-o eu, este ideala pentru materialele groase. si chestia pe care stau este tot pentru croitorie, de fapt pentru masina de cusut, ma ajuta sa nu "fuga" cand cos, foarte utila.

Alina ma bucur mult ca te-am ajutat cu scosul tiparului, ai sa vezi ca in timp o sa-ti vina foarte usor.

Va pupic noapte buna!

Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

alina (guguluff) am si eu masina singer si sunt multumita de ea ,dar e din aia cu suveica orizontala si mi se pare mai greu de manevrat .stii ca eu sunt fan privileg....am fost la iris si mi-a placut mult,super atmosfera.
midasnu,pantalonii tai seamana oricum cu aia pe care ti i-am promis ca ti-i trimit ,doar ca ai mei au pe deasupra o vesta lunga care se leaga la spate.eu am probleme inca cu pozele,nu prea imi merge calculatorul bine,trebuie sa il mai curat.
vianne....salutari....ai grija de burtica
va pup pe toate
dana

Mergi la inceput