Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Servus fetele! Am intrat sa va salut pt ca de cusut nu pot inca
Corina, foarte fain sacul de dormit.

Alina, imi place taaaare mult sarafanul Ti-am trimis e-mail. Ai vazut?

Elena, e super ideea ta de a scoate tipare, eu ma chinuiam intr-un hal... Maine parca te duci la ecograf, nu? Tin pumnii!

Dana, sa te mai si odihnesti, bine?

Va pupacesc!

Alina 7+


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Corina, nu am retinut de unde scoti tu tiparul pt pijama dar am vazut ca sunt in Burda nr. 10, deci asta noua, tipare pt o pijama de copii. Baiteleul tau cred ca are intre 104 si 128 cm deci ii gasesti masura buna.http://www.burdamode.com/Children%E2%80%99s_Fashion,1270777-1000019-1553281-1553532,enEN.html Uite si modelul, doar ca nu-i pui flori...
Alina, am vazut mail-ul. Vorbim. Sper sa scapi de starile astea mai repede ca ne lipsesti.
Spor la croit si un week-end placut

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

ce fac albinutele in week-end?
eu am dormit ca niciodata dupa amiaza vreo 3 ore.
am fost la iris,ai fost ,alina?
pun poze zilele astea...
vianne,elena (midasnu)cum va simtiti?
de cand nu mai apuc sa scriu multe lucruri mai realizati...
am vazut tot ce ati postat,felicitari tuturor pt creatii........
va bag si eu poze curand
paaaaa
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Din pacate n-am avut timp sa ma ocup de tipar, poate in seara asta daca se indura asta micu' sa adoarma inainte de 11.30.
Alina, o sa ma uit dupa Burda, cred ca-s la fel peste tot, nu? Doar limba difera. Dar solutia ta cu patura indoita si ace este excelenta, cred ca mai intai incerc asa. Ca pe aici sunt asa de scumpe revistele astea ca de banii astia ii iau lu' fii-miu pijama noua gata facuta. si de folosit alte tipare de acolo inca nu ma simt in stare, de aia va admir pe voi asa de mult.
pupam harnicutele....

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Vrem si noi bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Buna albinutzelor. Eu am sa va raspund pe masura ce va citesc ca sa fiu sigura ca scriu tot ce vreau.
Guguluf Singerul meu nu stiu ce serie este dar are 8 tipuri de cusaturi iar din cartea tehnica nu inteleg mare lucru, traducerea este aiurea asa ca........Oricum cand am luat masina vroiam sa fac lenjerii de pat pt. mine si a fost ideala, apoi am mai facut 2 fustite lui fi-mea si 2 ursuleti din carpa. Isi face treaba.
Mi-am adus aminte o intrebare: cum se curata masina, cum se unge. Eu de cand o am nu i-am facut nimic ca sa nu o stric.
Si alta intrebare: care sunt uneltele de baza in afara de masina de cusut, ata si o foarfeca normala. Cu ce se semneaza pe material ca sa il tai?
Midasnu ce pasionala esti( sa plangi cand nu iti iese sacoul). Offf ce te inteleg. Si la mine se lasa cu d-astea si cu mari dureri de cap.
Aldebaran e super sacul si imi plac culorile mult.
Guguluff e super sarafanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Asa cum v-am promis, pun poze cu "noua mea creatie" pe care a purtat-o pitica la nunta la care am fost sambata:
http://img257.imageshack.us/img257/6870/hpim5059kt2.jpg
http://img127.imageshack.us/img127/6302/hpim5053hk7.jpg

...ma scuzati ca le pun abia azi, dar am avut musafiri si nu prea am mai avut acces la calculator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

shmily
felicitari!frumoasa rochita si pitica la fel de frumoasa...
sunt si eu pe aici fetelor dar iar am de lucru
sa aveti o saptamana buna!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Dana, n-am ajuns la Iris, din pacate... Al meu sotz a fost racit rau si acum ma ia si pe mine. Era frumos daca ne vedeam desi ce a fost acolo. Bafta la rochite superbe, sa aveti spor maxim saptamana asta.
Corina, asta e ultimul nr. Burda: http://www.burdamode.com/Magazines,1270777-1000019,enEN.html;jsessionid=757D43B573BFF20F46BEACBC90DFC58F La noi e cam vreo 3 euro si mi se pare ok pretul pt ce ofera. Dar daca n-ai sa lucrezi altceva din ea, nu merita. Sper sa gasesc video ala explicat cu scosul tiparului dupa ceva mai vechi. Daca mai ai intrebari sa ma intrebi.
Aura, eu gresez masina destul de des fata de restul lumii... A mea da rateuri daca nu e unsa. Si in cartea tehnica se recomanda cam la 2-3 obiecte vestimentare sa o ungi. Citeam la Singer la un model mai scump ca recomanda la fel. Doar ca nu prea pot sa te ajut ca nu stiu cum e masina Singer. Cauta in manual sau pe net. Folosesti creta de croitorie(de la mercerii) sau creion normal(chiar si colorat). Copiezi tot ce scrie pe tipar la modelul respectiv(la culoareaa aferenta) si apoi tai cam cu 1,5 cm de jur imprejurul tiparului.
Shmily, superba rochita. Cata rabdare poti sa ai sa cosi de mana... Eu ma plictisesc repede si nici nu le mai insailez. Am cusut fermoarul la sarafan direct, il tineam cu mana si trageam inainte, pe la 1 noaptea. Daca mai si insailam... Ma bucur ca ai avut un week-end placut, printesa mica a fost vedeta, banuiesc.
Elena si Alina, va asteptam cu burtici cu tot, la raport.
Iulia, pe unde mai esti? Perdelute sau hainute misto, ai mai facut?
Cine mai are masina de cusut Singer in afara de Aura? Vreau sa stiu daca sunt ok in general sau necesita service des. Stiti ceva?

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna albinutelor!

Eu am fost la tara in week-end si nu am avut posibilitate de intrat pe net.
Vianne, te pupic, am fost la eco, bebe e bine, luam pastilute ca am eu o problemuta; sa-ti treaca greturile mai repede, te asteptam la noi!
Aura lasa ca-ti fac eu niste poze la usrtensilele de croitorie pe care le am.
Shmily, foarte reusita rochita piticei, ai avut tipar, ceva? sau este creatie proprie?
Alina, poate ar trebui sa o gresez si eu mai des, poate de-aia nu-mi coase jerse? ar fi o problema asta?

Oricum va pupic pe toate, fug!

Elena 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

shmily e superba si rochita si fetita. Ce mandra tb sa fi fost mica printzesa cu asa minunatie de rochita.

midasnu vezi ca te tin minte cu promisiunea cu poaza ustensilelor. Nu de alta dar mi s-a pus pata sa imi fac singura hainute, dar cu ajutorul vostru

guguluff eu n-am gresat masina absolut deloc ca nu stiu cum se face. Eu semnam pe materiale inainte sa le tai cu pixul. Deci am notat creta de croitorie sau culoare.
Dar cand pui tiparul sa trasezi o faci pe fata materialului sau pe dos? Eu la pantalonasii fetei am dat rateu din start de la croiala, am facut 2 jum. de crac stang spate si 2jum. de crac stang fata, am tras pe margine si apoi m-am blocat ca am pus invers. Of nu stiu sa explic, venea spate spate pe crac.
Mi-am mai adus aminte o neclaritate a mea. Cum se trag pantalonii, care sunt ordinea cusaturilor? Eu intai am tras lateralele exterioare, apoi turul pantalonilor spate si fata si apoi interiorul pantalonilor. E bine?
Hai ca mai fac si pauza ca m-am intins ca o pomana tiganeasca

Mergi la inceput