Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Deci m-ati lasat gura casca ... eu am 4 cutii de mancare diferita, habar n-am ce, diferite granulatii si pastile si gata, le dau prin rotatie si manank precum porcii ...
Parpalak, m-ai innebunit, ma repet, cu betta ai tai ... uofff ...
Akella, multi pupici la voi si spor la lucru de luni incolo! Sa pui poze cu pestii !!!
Vali, spor la trebi



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Da, mi s-a parut si mie c-am sarit calu' asa ca azi dimineata le-am dat scurt graunte si fulgi de spirulina. Grauntele sint roz si scrie pe cutie ca-s pentru betta... Si cam pe cind ma pregateam sa-mi fac procese de constiinta, unde nu-mi vad bettanii ca halesc spirulina cu pofta maxima...
Daria, pe post de scurta introducere in alimentele pestilor , cele mai gustoase sint alea vii, cu pericolul ca pot sa transmita boli, apoi alea congelate (pot si ele sa transmita, un numar mai mic de boli), apoi alea freeze-dried (uscate prin congelare?), nu scapa nici o bacterie din procesarea astora, si pe ultimul loc alea procesate bine, stil fulgi si bobite. Betta-s renumiti ca-s mofturosi, dar depinde de la individ la individ. Am unul mofturos rau (sau chior). Sau depresat rau. Abia catadicseste sa manince. I-am pus si vreo doua daphnia, de-i tot inotau pe linga bot si el nimic.. Le-a pescuit el pina la urma, da' i-a luat ceva sa se hotarasca.. Sau o avea probleme cu locuitul cronic in apa cu nivel de amoniac crescut, cica se repara greu dupa asa ceva.. Ala a fost singura exceptie, dupa ce-i aduc de la magazin, maninca toti de zici ca nu mai vad mincare doua saptamini..
Io acuma tin microworms si vinegar eels pentru pui. Betta sint foarte mici, asa ca nu maninca cine stie ce, dar se bat turcii la gura puilor de xipho Am mai pescuit doi, acu am 14 la cresa. Si tot 37 la gradi - aspir in fiecare zi la ei, e incredibil cit kk pot sa faca!!!
Daria mama, da' de ce zici ca te-am innebunit cu betta ai mei? Ia-ti si tu si innebuneste-te cu betta ai tai! [:)}

Edit ca sa zic ca l-am pescuit si pe nr 15.
..si... artemia = brine shrimp...

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Desi am 3 femele si un mascul de betta, inca nu m-am apucat sa-i pun la icrat, pentru ca trebuie sa le gasesc/confectionez un acvariu special, in care coloana de apa sa nu depaseasca 10 cm... Gratie unui prieten acvarist cu state vechi si crescator de betta splendens, am aflat ca puii de 5 pana la 7 zile se pot hrani cu infuzori, apoi pot fi trecuti pe galbenus de ou fiert tare.
Am gugalit oleak (pentru informatii exacte) si iata ce am gasit: "Infuzorii sunt vietati unicelulare, microscopice si reprezinta hrana preferata a alevinilor. Administrarea infuzorilor se va face in cantitati mici de 4-5 ori pe zi, cat sa fie consumati in maxim 2 minute.
Pentru puieti de pana la o saptamana, hrana principala va consta in infuzori. Infuzorii sunt usor de reprodus: intr-un vas de 8-10 litri cu apa de acvariu introducem o bucata de cartof, gulie, o frunza de salata, napi sau niste paie apoi acoperim vasul si-l lasam cateva zile la o temperatura cuprinsa intre 18-20°C. Cultura se poate hrani cu material vegetal, lapte praf, etc."
Nu am idee ce hrana vie se poate procura in Canada, la noi insa se gasesc tubii vii la pet shop, iar bettanii mei sunt innebuniti dupa ei... Ai mei nu sunt deloc mofturosi, mananca si hrana uscata, fulgi (nu dafnii uscate care au continut caloric zero!), si hrana umeda la pliculet, de Hikari nu mai zic...
Ma retrag, duty calls (respectiv supa chinezeasca de pe aragaz)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

akella, le-am luat si eu tubii vii la xifo ai mei acu 20 de ani.. :) Si m-am mirat foarte tare sa vad ca p-aci nu-s la moda.. Ca sa nu zic ca nici n-am vazut hrana "umeda". (Decit la ciini, si dihania mea, strimba din nas mai nou si la aia.. De fapt, cred ca strimba din nas cronic, poate-poate oi pune-o la regim de friptane..)
Da'n orice caz, e greu de re-inceput acvaristica in mod bilingv De exemplu, pestii mei n-au avut gris acu 20 de ani si nici astia d-acu n-au "ich" . In schimb, mi-a facut bettanu din acvariul mare pop-eye . Na, sa mai tratez acvariul mare... Sint convinsa ca de la aia i se trage.. Am scos filtrul de carbon cu ocazia tratamentului, asa ca cred ca s-a murdarit apa. Nici nu-i fac analize, sa nu fac atac de cord.. Instructiunile astea pentru tratamente sint cam incomplete.. Da' nici n-o sa ma apuc sa fac schimbare de apa de 100% (20 de galoane = 70 de litri?) Oricum, momentan frumosul e la separeu si cam necajit..
akella, singurul pericol cu infusoria e ca poate sa adaposteasca bacterii (nu mi-e clar de ce nu-i la fel si cu micro-viermii aia..?) Oricum, aia se tin fara probleme si ma distrez foarte tare sa-i vad pe piticei cum infuleca.. Chiar si xifo de peste 1 cm nu se da in laturi de la viermisori.. Unii recomanda sa pui gramezi de plante in acvariu si se fac infusorii in mod natural, nu tre sa-ti mai bati capul..
Cu galbenusul de ou fiert am reusit sa dau chix, nu pricep cum am reusit, ca doar pe vremuri mi-a tinut. Nu maninca xifo ai mei galbenush, neam. Imi vine sa-i bat.
Si nu-ti trebuie acvariu special pt prasit betta, doar unul normal pe care nu-l umpli de tot, ideea ca incepi sa-l umpli cind se fac puiandrii mai mari. Am pus pe site-ul terapeutic descrierile acvariilor mele, da' sa le mai zic odata aicea, pe romaneste. Un acvariu mare, de 10 gal, cu 10 cm de apa in el si cu incalzitor bagat intr-o rina. Am incercat si filtru, dar am renuntat.. Si unul mic, de 1 galon jumate, cu vreo 15-17 cm de apa, nu de alta, da' pina pun aia ouale, se murdareste apa (nu prea pricep de la ce.. in fine, poate or mai face si ei un pic de kk) si au oleaca mai mult de "alergat" dupa oua si dupa aia el, dupa pui, da' e ok, merge si-asa..
Acu planuiesc sa pun puii impreuna in acvariul mare si sa incerc inca o pereche.. Cam am emotii, ca-s sensibil tare la schimbari de mediu..
Am gasit un articol despre genetica bettanilor (imi place mult mai tare pluralul asta, barbatu-meu insista sa le zica "betzi" ) si cica la generatia 3 or sa fie toti crowntail (fin'ca n-am o gagica CT). Acu sa vedem.. Imi fuge mintea la CT galbeni, daca mi-or iesi.. din CT rosii si veil tail galbeni.. (mintea cred ca-i fugita mai demult, de fapt..)
Alta gaselnitza e "indian almond tree leaves", cica le merge mai bine cu frunza asta in apa, e si antibiotic si face si cuibul mai "lipicios", dar nu foloseste impreuna cu sare. Nu prea pricep eu cum is frunzele astea din habitatul lor natural, cind ei locuiesc in principal in orezariile din Tailanda.. Or avea migdali indieni pe marginea orezariei?.. In sfirsit..
Acu ma duc sa vad daca reusesc sa-mi redobindesc "tresele" in bucatarie.. Am gasit reteta aia de piine de-o faci in juma de minut (adica doar amesteci faina cu apa si drojdia) si-o lasi la dospit pina a doua zi si din ce poze am vazut aci pe forum iese ceva destul de impresionant - sa-mi tineti pumnii - in principiu pare destul de greu de gresit reteta... oricum, sa-mi tineti pumnii..
Va pupa mama si s-aveti un weekend fain.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Deci pe mine m-ati dat gata, doamnelor !
Eu never ever nu m-am preocupat de meniul pestilor Sotul mai cumpara chestii de pus la congelator, pe care le serveau din plutitor ... habar n-am ce erau.
Eu le dau doar hrana uscata.
Daca ar sti pesti mei ce bine le merge alor vostri, cred ca ar migra imediat




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Incredibil, am reusit sa stric piinea! Am copt-o 45 de minute, la 500F, dar ori trebuia mai mult, ori am taiat-o prea repede, ca miezul era ca de coca, in pofida faptului ca arata ca de piine!
Deci Daria, cred ca ar migra pestii la mine, da' oamenii la akella, la supa chinezeasca si la tine la desert!
Glumeam, nu stiu care peste ar migra la mine, momentan is toti cam stresati de la atitea tratamente si apa stricata de la aceleasi tratamente..
Abia astept sa vina lunea, sa zica akella de feng shui, ca ed cite ori scriu un reply stau cu postul initial sub nas (ala care zice de feng shui )
Pina la urma am pus puii de betta impreuna. Aia marii (iesiti de Craciun) deja e vizibil cum mesteca... sint adorabili.. Sper sa nu-i manince p-aia micii..
Nu stiu daca v-am spus intelegerea mea cu magazinul de pesti. Cind se fac "comerciabili" ii duc la magazin contra un sfert din pretul de vinzare, cred ca o sa stau pe linga ei sa-i bat la cap pe potentialii cumparatori despre cum se ingrijeste un betta.. (oohhhh... what's wrong with me????)
Deci Daria, ziceai ca-ti iei un betta?
Am gasit si in Canada (cred ca-i prin imprejurimile lui Toronto, adica sper) un breeder de HM (half moon), clatiti-va si voi ochii: http://www.halfmoonspread.com/index.htm


Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Pana la urma tot de acasa va scriu una-alta... Postez aici ce am spicuit de pe ici-colo, ca de cand am ramas gravida, stau foarte prost cu memoria... Uit de la mana pan' la gura... Nu-mi mai gasesc nici cartile prin casa (recunosc ca le am puse in biblioteca pe doua randuri...)

Potrivit Feng Shui (Feng insemnand vant, iar Shui apa), pestii inseamna noroc si bani multi, cuvintele chinezesti pentru peste si belsug sunand la fel. Apa are puternice calitati care stimuleaza si hranesc curgerea energiei Chi. De aceea, o imbinare a celor doua elemente, apa si pesti, este benefica, in majoritatea caselor chinezesti gasindu-se cel putin un acvariu. Pestii, prin miscarea lor permanenta, insufletesc energia Chi si dau calitati Yang apei.
Acvariul cu pesti este unul dintre cele mai indragite "talismane" Feng Shui chinezesti. El este un simbol clar al prosperitatii, norocului si castigului financiar. Un acvariu cu pesti poate fi pus pe birou sau in camera de zi. Atentie, insa, si numarul pestisorilor este important: cel mai bine ar fi sa ai opt aurii si unul negru.
Daca un pestisor moare din cauze inexplicabile, e semn ca un ghinion se apropiase de tine, iar moartea pestisorului l-a contracarat. Oricum, adu un nou locuitor in acvariu, cat de repede poti.
Zonele unde este bine ca acvariul sa fie asezat:
CARIERA, SEXUL, AMBITIILE, VOINTA, PUTEREA este reprezentata de zona de NORD a casei sau zona de CENTRU-NORD a incaperilor

Pentru promovare la locul de munca, pentru succes in afaceri proprii sau in profesie, pentru gasirea carierei potrivite, asezati aici:
- figurine cu broaste testoase, dragoni, cai
- un copacel din cristale
- plante
- o mica fantana improvizata
- un acvariu cu pesti
- obiecte de culoare albastra sau neagra
- fotografii sau tablouri cu imagini acvatice (cu exceptia dormitorului)
- clopotei de vant cu 5 tuburi metalice de culoare albastra sau neagra
- oglinzi (simbolul apei)
- cristale, flori de mina, roci, un bol cu pietre de rau, o piatra de mari dimensiuni
- sticla, materiale transparente, alte elemente ce inspira apa, forme neregulate, unduitoare, valurite, curbe
- un cristal swarovski
- pietre semipretioase de culoare albastra sau neagra
- figurine reprezentand cocosi, lei, cai, dragoni, animale puternice, pesti, animale acvatice, glob pamantesc

BOGATIA, BANII SI PROSPERITATEA sunt reprezentate de zona de SUD-EST a casei sau incaperilor.

Pentru o situatie materiala in crestere, pentru castiguri si acumulari financiare, pentru o viata prospera,asezati aici:
- trei monezi chinezesti legate cu ata rosie, simbolul prosperitatii in feng shui
- vase cu apa - boluri, fantani, acvarii sau fotografii care inspira curgerea apei (cu exceptia dormitorului)
- plante cu frunze rotunde, ce sugereaza monezile
- plante cu flori rosii, purpurii sau violet
- trei obiecte identice: trei vaze, un candelabru cu trei brate
- obiecte verzi, bleu, aurii, rosii sau purpurii
- obiectele ce inspira acumulare de bani si bogatie: cecuri, pusculita, casa de bani
- colectii de monezi, un recipient cu bani noi
- caseta cu bijuterii, obiectele scumpe
- un tablou scump sau un obiect de arta de lux, plante
- plante si copacei de apartament
- imagini reprezentand copaci sau plante
- obiecte inalte si suple
- clopotei de vant cu 8 tuburi din lemn.
- un cristal swarovski
- figurine reprezentand broscute cu ban norocos, lingouri de aur, bani sau monede de jad ce accentueaza zona banilor

In acvariul din sufragerie mai am doar trei carasi portocalii si unul alb... Midnite a murit... Ca sa-mi fac numarul de pesti indicat de feng shui, ar trebui sa-mi iau un acvariu mai mare, care sa poata adaposti 9 carasi (8 aurii si unul negru)... Dar sotul cred ca face infarct daca-i spun... Cat despre celalalt acvariu, imi bat capul unde sa-l mut, ca sta deocamdata in dormitor la Daria si nu e prea indicat: in bucatarie e frig rau pentru bettane, in sufragerie nu mai are loc decat pe lampa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

akella, multam fain, acuma mi-e clar ca-mi trebe cel putin inca doua acvarii si da, o sa trebuiasca sa ma interesez mai intii care-i primul ajutor in caz de infarct..
De ce nu-ti iei molly, sint si aurii si negre si nu ramii in pana niciodata? Si nici nu cresc de doi coti .

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Carasii nu i-am luat de capul meu: fii-mea l-a tocat la cap pe ta-su 3 saptamani: "vau peshtisholi loshii"... La pet shop nu a vrut sa-si ia decat carasi... Iti dai seama ca incepe al treilea razboi mondial daca-i dau pestii? In plus, sotul din dotare, admirator fervent al chinezismelor si japonismelor (din cultura si istorie, nimic legat de tenisi ) a decretat ca vrea carasi chinezesti si japonezi... Na. Iaca asa au hotarat altii ce pesti tin in sufragerie. Cei din dormitor, bettanele si cory, sunt alesi de mine...
Si mi-as mai lua niste comete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Akella
Multumesc fff mult pt toate informatiile date



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput