Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mr Betta al meu pare sa mearga spre bine. Dupa o zi de Melafix a facut popeye si la ochiul celalalt, plus doua bobite ca de gris linga branhie, asa ca am schimbat repede apa si i-am bagat Maracyn 2 (care se recomanda impotriva acelorasi boli ca si Melafixul...). Acu mai are o singura bobita, ochii par oleaca mai dezumflati si mincarea a disparut, iar el e mult mai vioi decit ieri.
Puii de betta se descurca de minune impreuna, dar eu tot aspir cantitati imense de "goo" - care arata de parca le-as fi dat de mincare fulgi care au cazut pe fund si-au ramas acolo nemincati.. Plus ca au inceput sa se faca "chestii" alburii pe peretii verticali ai acvariului..
Iar M4 e de citeva ore mindrul tatic al unui grup de "oua cu coada" pe care nu mai pridideste sa le care inapoi in cuib. Nu vad prea bine citi sint ca si-a facut cuibul intr-o parte, asa ca tot acolo i-am pus si eu jumatea de pahar de protejat cuibul. Partenera e gagica rosie, ca aia albastra e tot franjuri - acu ma uit la ea sa nu cumva sa faca fin rot care sa avanseze pina la trunchi. (ca are bucati de aripioara absente cu totul si daca se prinde boala de ea acolo, intra direct in trunchi..). Asa ca-s cu ochii pe ea ca pe butelie..
akella, te inteleg perfect, ca si eu am sef acasa.. Si ca o persoana iubitoare a pacii mondiale, nici nu ma gindeam sa-ti sugerez sa dai carasii copilului, da' daca si-asa tre sa completezi numerele, nu poti sa sugerezi tu o alta alegere? Sau feng-shui-ul se aplica numai la carasi? P-aici (deci aceeasi paralela cu Romania) am auzit de oameni care tin carasii in balta si iarna ii pun intr-un butoi in garaj!!
Stiu ca mai voiam sa zic ceva, da' motai aicea cu barbia-n tastatura si tot nu-mi aduc aminte.. Asa ca va pupa mama si sa fiti cuminti

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Adevarul e ca cel mai bine e sa tii carasii intr-un iaz, dat fiind dimensiunile la care ajung la maturitate si specificul speciei (mai exact habitatul)... Insa este iesita din discutie amplasarea unui iaz in sufragerie, iar in fata blocului (ca in spate sunt garajele)... Asa ca singura solutie e sa le fac un acvariu mai mare la purcei... Btw, azi am tras o spaima... S-a produs o defectiune in zona si s-a luat curentul vreo 3 ore... Bettanii n-au nici o apasare daca nu merg filtrele, dar carasii erau disperati... Dupa vreo ora le-am scos 15% din apa si am pus alta proaspata, sa diminuez concentratia de amoniac din apa, ca stateau saracii amortiti pe fundul acvariului... Eu ii incurajam: nu faceti efort, nu va agitati ca veti consuma prea repede oxigenul din apa... Ma si gandeam la ce zic chinezii despre moartea unui peste - ca te-a scapat de un ghinion... Dar ma uitam la ei si nu-mi venea sa-mi inchipui cum sa merg eu sa-mi iau altii, in locul lor... Eh, totul s-a terminat cu bine...
Si fetele mele au fost zdrentuite serios de golanul de Albastrel (de aia e exilat la carasi) si le-am scapat de complicatii cu General Tonic de la Tetra; am stat si eu cu ochii pe ele ca pe butelie, ca-mi era frica sa nu pateasca ceva urat de la ranile cumplite capatate de la masculul feroce... Hi hi hi... Acum nu mai e la fel de feroce, ca si-a gasit nasul in persoana lui Dizzy, carasul mascul ce face legea in sufragerie...
Trebuie sa pun acumulatorii la incarcat, sa pot face poze la purcei si la bettine, apoi va pun link-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mai si voi... scapati de ninsoarea secolului fara belele si faceti pana de curent dupa... P-aici e o chestie AmmoLock, reduce amoniacul din apa, cred ca era perfect pentru carasii tai.
Eu am cautat la vreo 3 magazine p-aci General Tonicu lu Tetra, da' ori l-au pitit bine, ori... pina la urma cred c-o sa intreb si daca n-au in stoc, sa faca bine sa mi-l comande, ca m-am saturat de batut magazinele.. Betta al meu e stationar, doar ca acu a facut solzii de pe cap stil "con de brad", ceea ce poate sa fie semn de belele majore, pina una alta ii scad sau scot de tot sarea din apa, ca parca asa am retinut, ca-i semn de retentie de apa sub piele, adica nu mai merg rinichii cum trebuie... ooofffff... Da' macar e activ si maninca, asa ca inca nu-mi smulg parul din cap.
Mi-am adus aminte ce voiam sa scriu ieri . Am avut ieri primul episod din serialul "Mai vreau un acvariu", care se anunta lung si plin de suspans. Azi am bagat la inaintare sistemul de tinut betta masculi in sticle de Cola cu dopu-n jos si tati are doua luni sa m-ajute sa-l construiesc.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Nu-mi place cum suna simptomele bettanului tau: ochi exoftalmici, solzi zbarliti... Daca abdomenul incepe sa se umfle, mi-e teama ca nu e vorba de pop-eye, ci de hidropizie... care, din nefericire, are o rata ridicata de mortalitate... si e si contagioasa (pentru alti pesti)... Sper sa fiu eu prapastioasa si sa nu fie vorba de asa ceva... Ca e extrem de dificil tratamentul (se face in iazuri, balti, la pesti mari, in acvarii mici e greu de dozat antibioticul specific)... Sarea banuiesc ca i-ai pus-o pentru gris, nu? Ai marit si temperatura? Macar de gris a scapat? Sper sa se faca bine de tot, sa-i treaca bubele rele din...

Edit: pe sticluta mea galbena scrie: Tetra Medica General Tonic; dupa mintea mea ar trebui s-o aiba cei ce vand produse marca Tetra... (a, naspa e ca inverzeste apa, dar pestilor mei le-a facut bine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

akella, uite una din sursele mele: http://www.bettatalk.com/betta_diseases.htm
Sint peste 500 de pagini in total, si de cite ori n-am ce face (vorba vine..) mai citesc din povestioare. Pagina de boli o evit, ca in afara ca sint (eram) pe dinafara, ma mai si indispune. Deci, daca dai in jos, cam pina pe la mijlocul paginii, gasesti pop-eye, cu posibila cauza tuberculoza :((( Si imediat dupa, e dropsy, incurabila.. (alt :((((( ). Dar am mai prins-o pe gagica asta cu inexactitati, asa ca... Iar in alta parte am citit ca Maracyn e pt infectii cu bacterii gram-pozitiv si doiul e pt gram-negativ (adica sa-mi iau microscop si sa studiez ginganiile, daca-s bastonase sau rotunde cu coada, cum ar veni). M-a luat durerea de cap (pe bune)..
Vestile bune ar fi ca nimeni din acvariul mare nu prezinta nici un semn de boala iar betta bolnav e in continuare activ si maninca si am impresia ca a inceput sa vada, spre deosebire de acu doua zile. Dar nu mi se pare ca se indreapta suficient de repede. Graunta ca de gris ramasa s-a bifurcat in 3, arata ca un cristal de mina in miniatura.
Acuma am doi candidati la sursa belelei. Ori mincarea congelata, ori tratamentul pe care in momentul de fata am si uitat pt ce l-am facut, si pt care am scos filtrul de carbon (c-asa zicea la instructiuni), cu care ocazie s-a distrus apa.
Si nu i-am crescut temperatura apei, dimpotriva, i-am scazut-o :(((, ca l-am scos din acvariul mare si l-am pus intr-o sticla de cola, care sta pe capacul de la acvariul mare, ca atare temperatura e cam 22-23 de grade. Poate sa pun sticla de cola cu totul in acvariul cu pui, dar imi cam titiie fundu, sa nu-i contaminez si pe aia micii.. Ideal ar fi fost sa stea in ala de un galon, dar acolo am ultima tura de puiandri - pe care n-o sa-i pun cu aia mai marii, ca sigur or sa ajunga desert..
Si Maracynu doi e greu de dozat, vine in pliculete pt 10 galoane, m-am apucat sa fac snur, ca drogatii in filme si sa sectionez dunga de praf, dar tot aproximativa e dozarea. Ma gindeam ca mai bine puneam tot praful intr-o cantitate masurata de apa si dupa aia ii bagam picaturile, dar nu prea stiu eu despre antibiotice, mi-e sa nu inceapa sa "actioneze" si sa nu mai fie bun daca sta in suspensie.. Habar n-am.. :((((((((
Sare in apa le pun la toti din principiu, ca le face bine la branhii si la sanatate in general - in concentratia de o lingurita la galon.. Care, apropos, nu stiu precis ce inseamna, ala american e 3.78 litri si ala imperial e 4.5 litri, asa ca toate calculele mele se bazeaza pe 4 litri la galon...

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Daca ma vedeti ca dispar d-aci sa stiti c-am ajuns in strada, cu acvarii cu tot (in special cu ala nou, de 29 gal, pe care n-am rezistat sa nu-l iau, c-a fost teribil de ieftin, $70, comparativ cu ala de la Walmart, 20 gal, $150).
Alte noutati, minereul tripod de pe ochiul lui M1 a disparut, mai are doua graunte foarte vagi, maninca in continuare si inoata. Solzii sint tot zburliti pe cap, dar n-a avansat zburleala si-n alta parte. Si abdomenul inca nu s-a umflat..
M4, proaspatul tatic e si el intr-o sticla de cola, puietii sint veseli si zglobii si le-am facut deja o schimbare de apa, ca m-am trezit si la ei cu goo pe fund, de unde am ajuns la concluzia ca de la mincare e, poate ma apuc sa clatesc un pic viermisorii aia..
In rest, toate bune si frumoase, in special pt ca inca tati n-a aflat de acvariul cel nou..
Io zic sa mai scrieti si voi, ca eu incep sa am senzatia ca am cam acaparat subiectul, da' macar recunosc ca am luat-o pe miriste, asa ca io sper sa mai scrie si oameni normali la cap, nu ca mine

Edit: si din categoria incredibil dar adevarat, am intrebat dar nu s-a auzit de General Tonic p-aicea.. Ca atare le-am luat declorinator de apa cu vitamine.. Si limpezitor de apa, dupa care apa e la fel de tulbure ca si pina acu, asa ca ma intorc la schimbari de apa... (si AmmoLock, sa vad ce afacere am facut si cu ala..)

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Au avut si purceii mei gris si, bineinteles, am inceput sa ma documentez, sa-i scap... Grisul se face datorita schimbarilor de temperatura - in minus; deci, daca apa se raceste - favorizeaza aparitia grisului. De asemenea, este foarte contagios, deci daca am adus acasa un peste nou si nu l-am tinut in carantina, el poate infesta acvariul... Uite cum i-am trata eu pe ai mei (ca se agravase, punctuletele albe devenisera pufoase)... Am pus sare (o lingura la 10 litri de apa) si am crescut temperatura apei, treptat, pana la 28-29 de grade; betta suporta maxim 30 de grade celsius in apa, insa carasii mei erau disperati (sunt pesti de apa rece, adik maxim 20-21 de grade celsius)... De asemenea, pentru ca grisul degenerase si arata oribil, am pus si Mycopur de la Sera; apa s-a limpezit ca prin minune, pestii si-au revenit miraculos... dar de atunci sunt cu ochii pe ei, cand le schimb apa sa nu le pun apa mai rece decat cea din acvariu, ca le revine boala...

Ma bucur ca bettanul tau nu are hidropizie si ca se va face bine. Iti redau totusi aici ce scrie pe sticla, poate te poti orienta catre un produs similar:

"TetraMedica General Tonic is a safe and highly effective treatment for finrot and other bacterial infections associated with aquarium fish.
Use TetraMedica General Tonic if you observe the following symptoms or problems in your fish:
- fins are "eaten away" or ragged;
- fins are blood streaked;
- wounds or abrasions;
- inflammation at the base of the fins;
- protruding eyes.
Directions for use: add 5ml of TetraMedica General Tonic for every 20 litres (4,4 gallons) of aquarium water.
Solution: Active ingredients per 100ml:
- ethacridine-lactate 836,00 mg;
- acriflavine 160,20 mg;
- methylene blue 56,44 mg;
- 9-aminoacridine-hydrochloride 28,20 mg."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

akella, merci de info. Vad ca-s toate componente antiseptice, si mai vad ca-s si majoritatea site-uri englezesti unde se descrie sau se vinde, asa ca pina la urma probabil ca o sa-mi iau de pe internet.. Cum se descurca plantele cu el? Eu imi cam tot distrug plantele, asa antitalent ca mine n-am mai vazut.. Si-o sa caut pagina unde-am citit c-are vitamine, sa le dau erata..
La albastru de metil am citit ca-i toxic pentru plante, pe cind verdele malachit n-are amanuntul asta. Da' acuma le-am scos plantele (java moss) de la bettani, ca s-a facut un soi de pufulete pe ele, sper sa fie alge, nu mai grav, si le-am pus in "carantina", intr-un borcan separat, daca-s paraziti sper sa moara fara pesti..
Acvariul mare n-are nici o problema, e drept ca si apa e la 27 de grade acolo. Adevarul e ca domnul Betta a cam avut aripioarele sfisiate, dar am pus-o pe seama diverselor reglari de conturi pe plan local, mai ales ca au aparut brusc si fara lipsa la numaratoare, adica franjuri, nu bucati lipsa. Dar, ori si-a gasit sa gazduiasca bacterii in rani, ori era fin rot si eu nu mi-am dat seama, cert e ca acuma observ si niste milimetri lipsa la apel..
Deci grisul il pun in seama apei mai reci si acu stau cu ochii ca melcii pe restul de betta de la separee, dar par sa fie OK. Java moss *de la toti* a facut pufuletele ala, asa ca acu nu mai au nici unii.. Citisem ca asta creste de-ti inunda acvariul, dar vad ca nu-i cazul sa-mi fac griji d-astea.. Am vazut un experiment destul de impresionant cu cit de jos ramine nivelul de nitriti in prezenta unei bucatele de planta..
Si apropos de schimbari de apa, mereu le schimb apa cu apa de aceeasi temperatura cu aia veche. M4, de exemplu, cind l-am luat de la pui, l-am bagat tot in 28 de grade, si l-am lasat sa se raceasca treptat..
Pina la urma am ajuns la concluzia ca si noi si pestii din acvariu traim intr-o colcaiala de bacterii, pe care le tinem in friu cu sistemul imunitar, asa ca s-avem grija de el! :) Si parca incep sa-i inteleg pe psihopatii aia care nu ies din casa de frica raufacatorilor microscopici..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Probleme si tratamentele corespunzatoare am avut doar la carasi, unde am ramas doar cu anubias nana, pentru ca purceii au mancat celelalte plante... Deci nu stiu cum ar fi afectate plantele... Dar ma gandesc ca exista tot felul de fertilizanti - bilute sau solutie - care ar putea ajuta plantele slabite de tratament... Bettinele si cory n-au avut nimic, deci nu le-am dat decat vitamine. Cat despre schimbul de apa, daca la carasi scot max 20% si completez cu apa de la robinet, la fete tin apa cateva zile intr-un bidon de 5 litri, in camera cu acvariul, si completez cand le scot si lor din acvariu...
Solutia asta pe care o am eu - nu cred ca e neaparat cea mai buna, cu siguranta mai sunt si altele; si eu cred ca ai gasi-o pe net... Pe sticla scrie ca e fabricata in Germania... In fine, zilele astea, cand il zaresc pe mess pe prietenul meu, crescatorul de betta, il intreb de tratament, ca grisul apare din multe cauze si sunt la fel de multe metode de a-l trata... Si va stii sa-mi spuna si despre pop-eye; cum aflu noutati - le postez aici. Stiu si eu cateva metode, dar nu mai tin minte exact dozarile - de exemplu se pot face bai de sare sau de alte solutii... Separi pestele si cresti salinitatea apei din respectivul recipient pana la o anumita limita (care depinde si de specie - moly si cory nu suporta sarea) si il tii un anumit timp, cateva minute... La fel si albastrul de metil, si tratamentele locale pentru rani... Las' ca iau informatiile exacte si le postez, pentru ca dozarile si timpul de tratament sunt foarte importante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Parpalak pls, fotografiaza "jungla" sunt atat de curioasaaa, pls, pls, pls.
Akella, te rog sa mi scrii despre pop-eye daca afli, prietenei mele i-a murit acu` o saptamana un caras superb, dupa ce a stat o zi cu ochii asa beliti, fara alte semne. Restul sunt bine, sanatosi.

La noi in acvariu nu se intampla nimik nou. Papa bine, cresc bine



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput