Prieteni acvatici

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai unde sa fie akella, la pregatiri de revelion, ca tot omu' normal . Sau, si mai bine, la un pui de somnic, ca se poarta-n primul trimestru . Felicitari akella si sarcina usoara!
Vezi ca-i pericol mare cu betta, uite io ce-am patit.. Aseara l-am separat pe tatic de tura de pestisori si acuma am un acvariutz plin de "gize". Abia astept sa vad de care ies, ca el e crownntail si ea e simpla. De fapt, mi-e si greu sa zic de care soi e ea, ca toate arata la fel . Cel mai probabil ca e veil tail, si cum la genetica lor zice ca ambele cozi is gene dominante...
Cu apa laptoasa m-am trezit si eu, si dupa ce-am internetuit oleaca am ajuns la concluzia ca e de la fulgii cumparati de la kitul de inceput, mai precis, de la fulgii roz. Dupa aia am vazut pe raft fulgi pe care scrie ca nu tulbura apa, dar nu i-am bagat in seama, am luat d-aia pe care scria ca ofera alimentatie completa. Cind s-a tulburat apa de n-am mai suportat-o, am petrecut o zi facindu-le 15% schimbari de apa, pina a ajuns apa de sa-mi placa si mie, nu numai lor.
Ideea e ca schimbarile sa fie cit mai mici si cu timp suficient ca sa nu li se streseze sistemul imunitar, ca asa apar bolile. Nu ca n-ar fi bacterii in apa, ca-s peste tot, numa' ei sa fie veseli si "cu coada sus" .
Pereti de acvariu verzi imi apar si mie periodic, le dau cu curatatorul cu magnet, imi bate soarele vreun ceas pe zi in acvariu, da' nici nu-l mut. Zic unii ca la crowntail betta li se fac "cirlionti" in aripioare de la .. stress.. si ca statul la soare ii vindeca.. Ceea ce e simplu daca-i ai in boluri si nu in acvariu mare. Ai mei sint in boluri si stau in dubiu daca sa incerc sa mut vreunul in cel mare, si sa-l scot pe tartorul sef in bol, nu de alta, dar sa mai inoate si ei.. Ca cica-s agresivi rau (comparati cu betta cu coada normala, adica voal). N-am prea observat la ai mei..
Cu ce sa mai bat cimpii? A, da, Xipho ai mei s-au facut imensi, si-i trag cite-un kk cit ei de mari... De preferinta imendiat cum am aspirat pietrisul - ceea ce imi aduce aminte de pampersii lui Paul de pe vremea cind purta..
M-am umplut odata de alge negre, de la o planta pe care m-am grabit s-o adaug in comunitate, si le-am tratat cu scufundat in apa rece si calda, alternativ, dar o fi fost aia calda prea calda, ca s-au cam pleostit, si la alea cu frunze ca acele, au cazut cam toate (da-i si aspira de 3 ori pe zi..)
Daria, vezi ca gurami sint neamuri cu betta, tot anabantidae (care mai iau cite-o gura de aer de la suprafata, sa-si umple labirintul), poate reusesti sa-i prasesti, reteta e la fel ca la betta, cu cuib de bule.. Am citit undeva ca un mascul betta poate sa atace gurami (ca-i confuz..), dar n-am probat. Si nu pot sa nu agaug ca m-a topit Giulia cu privirile ei [:*]
Vali, nu-ti fa griji cu jungla, pastreaza apa curata. Sa zic cite ibrice am uitat pe foc cu bb mic si forumu? Si nici n-aveam acvariu pe vremea aia..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

La multi ani dragele mele! Scuze de absenta prelungita, dar, pe langa pregatiri, am si tras la aghioase... (daca tot mi-au trecut greturile - dorm ca leoaica, 20 de ore pe zi)...
Pe la mine prin acvarii... ce sa zic... Am mai suferit o pierdere dureroasa: telescoapa mea neagra, Midnite, ramasese la un moment dat cam cu fundul gol, adik o ciugulise o bestie cu fatza de peste de burta, si ramasese fara solzi... Am separat-o, am tratat-o, era chiar bine, pe cale de insanatosire cand, cumnata-mea (al carei coeficient de inteligenta este mult sub cel al unei gaini hipoxice) a tras de furtunul de la aerisitorul infirmieriei, iar Midnite a murit sufocata... Va inchipuiti ce rau mi s-a facut cand am ajuns acasa si am vazut nenorocirea...
Ceilalti purcei o duc bine, ba chiar au renuntat sa-l goneasca pe Albastrel (masculul de betta) de la mancare... si parca nici nu mai e chiar asa flocait ca pana acum... Ce sa-i fac, daca a fost magar cu fetele si le-a batut rau, acum n-are decat sa stea cu carasii, pana la noi ordine... Fetele sunt bine, le-au crescut inapoi cozile si aripioarele sfasiate rau de bettan, se impaca foarte bine cu cei 3 cory albinosi...
Pana acum eu nu am avut probleme cu algele in nici un acvariu, dar nici nu le bate soarele si le frec geamurile cu magnetii...
Sa nu uit: Vali, sa-ti traiasca puiul pretios! Sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa si sa le aduca parintilor numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna ziua si de la mine si LMA 2008 !
Akella, multi pupici la voi. Imi pare rau pt pierderea pestelui mumos (mi-a placut exprimarea la adresa cumnatei, o fi ruda cu cumnata `mea
Parpalak, dupa ce ti-am rascolit site`ul, am visat nopti la rand ca am pesti beta in acvariu si ca ii pazesc sa nu fie atacati si sa nu ramana fara cozi.
In tinereti () aveam un beta rosu, unul albastru si o femela lila, superbi ... au decedat cu totii ...
Vali sper ca sunteti bine cu totii

Eu in fiecare zi fac inventarul pestilor, de cand au murit atunci in lant si ma bucur k sunt cu totii. Si sunt purcei din cale`afara, manank si murdaresc tot
Ultimii guramii achizitionati, aia rosii, sunt foarte frumosi ... dar ma tot gandesc la sanitarii cu patratele ... ufff ...



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Tristetea cu bettanii este ca, pe cat de frumosi sunt, pe atat de putin traiesc: maxim 3 ani (nu dati cu rosii, ca asa am citit pe net despre ei)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

La multi ani!
Ce bine-mi pare sa va citesc din nou, mi-a fost dor de voi
Ana_Maria, multumesc mult!Bine ca ti-au trecut greturile, dormi cat poti, ca mai tarziu o sa ii duci lipsa, dupa cum stii...eu visez ca dorm macar 4 ore legate, dar e doar un vis
Parpalak, ce ziceai de ibrice? Io am ars sarmalele, maimutica mea sta aproape non-stop agatata de tzitzi...asa ca stiu deja cum e, si e abia inceputul.
Daria si pt. Giulia mai multi ...
UUUUfff, eu nu am timp de pesti, mai stau cateodata si ma uit la ei, dar cam atat...fug, ca ma cheama datoria...s-a trezit Pinkie.



Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">printesa roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Oh ce bine imi pare ca v-am gasit, m-am uitat la pozele cu printesele voastre, una mai frumoasa ca alta, minca-le-ar mama pe ele. Ma gindesc uneori ca m-a pocnit acvaristica asa violent din pricina ca nu l-am putut convinge pe tati sa incercam cu bb2 - eh, aia e... Sa mai faceti poze, ca-s fan infocat!
Ieri am trecut pe la magazinul de pesti si cu mindrie maxima raportez ca am reusit sa nu cumpar nimic. Dar macar mi-am clatit si eu ochii, in special cu vreo 6 culori de gurami - dar oricit m-am holbat eu la ei nu m-am prins care ar putea fi mascul si care femela.. Cine ma lumineaza?
akella, asa e, betta traieste putin, dar eu pun asta la plusuri. Si de pierdut se pare ca-i pierd la boli mai repede decit la la virsta.
Ultima pierdere e molly portocalie, am vazut-o eu ca e foarte slaba de la o vreme, si nu vine sa manince, habar n-am ce-a avut, pina la urma am gasit-o ascunsa in castel, jumate mincata (de asta sigur a fost responsabila una din gagicile bettane).
vali, hehehe... noi bagasem strategia de "cui ii trebuie sarmale, sa-si faca" Io's d-aia care maninca si pietre, plus ca mi-era ca dau foc la casa daca m-apuc de ceva mai complicat decit apa fiarta
Daria, imi pare rau ca ti-am creat cosmaruri.. . Dar e simplu, te uiti la ei si le "explici" ca nu tre sa se traga de coada, si pe urma, daca vezi ca nu te-asculta, aia e, ii separi. Ca nici eu nu stiam de la bun inceput ca ala mare o sa se adapteze in comunitate.
Si ultima veste e ca am mai pescuit 12 pui de xifo minusculi (vorba vine, ca-s cit puii de betta de-o luna)

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Am uitat sa zic, "explicatiile" se dau cu plasa de pescuit, cel putin la inceput ii stiu de frica... Acuma nu ma mai baga nici unul in seama, ba chiar vin sa ma ciuguleasca cind bag aspiratorul. Adica chiar asa imi imaginez eu ca-mi bag miinile in acvariul lor fara ceva bun de papa?
Vreau sa va zic ca le-am dat ieri brine shrimp comgelat, pfui ce l-au infulecat, de-mi venea si mie sa gust..
Si tot la capitolul experiente, vreau sa le fac mincare in casa, voi ce-ati incercat sa le dati de mincare? (Ma inspir de pe etichetele cu fulgi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Tot uit sa-ntreb de-o vreme incoace: akella, cum e cu feng-shuiu si pestii in acvariu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Despre mancare in casa, ce sa zic, depinde in primul rand de specie... Universala aproape e mancarea vie, artemii si tubefix... Tubii am tinut si eu, dar sunt oleak scarbosi si miros urat... Alta mancare? Unii pesti mananca inima de vita, altii mamaliga, mazare, castravete, salata etc. Insa treaba cu mancarea "de acasa" e ca murdareste acvariul... Se impute apa destul de repede, indiferent cate filtre are acvariul (acvariul carasilor mei are 2 filtre)...
Cat despre feng-shui si acvaristica, bine ca mi-au adus aminte; voi scrie cate ceva, dar de luni incolo, cand ma duc la birou, ca acasa n-am timp sa stau prea mult in fata calculatorului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Mai, de tubifex stiam si eu ca-i delicatesa, dar aici n-am gasit decit cuburi de tubi uscati, pfui, betta nici nu se uita la ei. In contact cu apa se rehidrateaza si incep sa se vada tubii individuali, dar bettanii nu-i gusta macar. Si-acu am inceput sa vad porcisorii de xipho ca ii scuipa.. tst, tst..
Brine shrimp e foarte popular p-aicea, e un crustaceu de 3 mm care traieste in lacuri sarate in care in principiu nu mai traieste nimic altceva. Face pui si cind conditiile nu mai sint optime, (seaca apa, etc) face oua care rezista pina cind conditiile devin optime din nou. Sint foarte recomandati cind ies din ou pentru puii de betta de peste o luna, dar eu am reusit sa omor atit pui de betta cit si pui de molly cu BBS (baby brine shrimp). Betta inteleg, or fi mincat pina au crapat, dar molly?
De inima de vaca am citit ca daca o speli sa iasa cit mai mult din singe, nu se murdareste apa asa repede. Acu astept sa bage la alimentara, ca momentan n-au, si sa vad ce afacere fac..
Am facut proba cu creveti normali, au mincat pestii mei de numa.. (gasisem cu reducere, altfel nu prapadeam atitia bani pe fundul lor..) Dar m-am cam necajit cu taiatul bucati. Si mi-e ca daca-i bag in mixer iese zeama de creveti si iar n-am facut nimic..
Am gasit daphnia moina de cumparat de la o pustoaica de au prasitul de betta hobby de familie, si se vede treaba ca nu-s prea talentata, dar inca nici nu le-am omorit pe toate.. Si-s si greu de prins afurisitele.. Pina la urma le iau cu paharelul si le torn asa, cu totul, dar se cam tulbura apa la pesti, ca daphniile au drojdie pe post de mincare..
Artemia habar n-am ce-i, poate ne zici si noua?

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme

Mergi la inceput