Mamici de septembrie-octombrie 2007. (71)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Tortul nu a fost cu frisca, asa ca Alex nu prea a servit. Nu am gasit mai pe nicaieri Diplomat si nici nu am mai cautat ca nu imi ardea de nimic.

Iar legat de uleiul de ricin, se ia o lingura. Cica e oribil, multe varsa de la el, e bine sa fie luat cu suc cu ceva. Si il iei pur si simplu, urmeaza o diaree zdravana - ma rog, asta e versiunea prietenei mele, alte mamici au avur doar scaun normal, iar mama cica nici nu isi rezolva constipatia cu el. Si cam la o ora maxim incep contractii, si aici in diverse versiuni. Prietena mea cica foarte violente si dureroase, cealalta mamica, tot o prietena de la mamici de ian-febr zice ca erau moderate, ca la nasterea obisnuita. In orice caz, in toate variantele de povestiri, nastere extrem de rapida, deci ar trebui sa ma teleportez cum simt contractii si sper sa ajunga nea medicul ca risc sa nasc pe hol. In stilul asta, nici sa va scriu sms-ul nu mai apuc.

Rox 39+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Danielaradu gandestete la cele care sant in urma ta(de ex eu)...te inteleg ca fizicamente nu prea ne agreem si nici nu prea putem sa facem cu placere ceea ce obisnuiam innainte...uite un si sper sa-ti treaca.

Ali32si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Rox atunci daca e ceva rapid foloseste-l ...dupa procedurile casnice

Ali32si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Rox, luni la curs exact despre uleiul de ricin povestea moasa. Si zicea ca aici se da in ceva solutzie de glucoza (bleah!), parca, si cu... coniac!!
Eu am propus instant sa se schimbe proportziile intre coniac si restul, ca sa dea mai putzina greatza resp. diaree.
...nu stiu daca vor revizui materia medica moasele astea, in urma propunerii mele.

Piciulika 35+ Michael
Ma dau rotunda - si sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Rox, de vrei retzeta, iti dau pe PM. Mai e una homeopata, dar nu stiu daca gasesti ingredintele...

Piciulika 35+ Michael
Ma dau rotunda - si sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Mandarinuta este bine, are dureri usoare si au dus-o la rezerva. Deci vesti bune.

Si eu sunt relativ bine, mai am dureri de burtica, initial au trecut cu no-spa, apoi au aparut iar, dar mai suportabile. Am reusit si sa pap, deci zic eu ca ar fi bine, sper sa nu o iau inaintea Roxanei, nu as vrea sa se supere pe mine, eu vreau sa apuc sa merg maine la dr.
Roxana in ce priveste inducerea nasterii mi-e sa nu ajung si eu acolo, chiar daca azi bebe pare ca se pregateste, la tine s-a pregatit de 2 sapt, si tu parca ai avut dureri de burtica la un moment dat sau ma insel?





cecilia,38+ Cristian Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Mandarinutza,Veroboroda sa va traiasca puiutzii, sa fie sanatoase, frumoase si cuminti. Refacere rapida!

Cecilia, oricum bebe vine cand vrea el! Eu am contractii si dureri de vreo patru zile. Si dilatatie 2 cm. Si ce daca? Ma iau contractiile cam la 20 min, doua-trei, apoi neam nu mai vor. Asta e si motivul pentru care n-am mai intrat si n-am mai prea scris. Stau si astept.Si doctorita mea nu vrea provocare (cum nu vreau nici eu). E de parere ca bebe sta bine-merci acolo si o sa iasa cand vrea el. Azi, maine, poimaine...

Ana 38+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Terrapin spune:

Off, off, off, iar va pierde omu' urma...

Bernix, Veroboroda, Gabriela, Mandarinutza felicitari pentru micii printisori si printese, pentru ei multe si tot binele din lume!!!

Sim bine ai revenit acasa!!! Bebe Stefan e dulce de tot si intr-adevar maricel.

Luy aceleasi urari pentru micuta Maria Teodora!!!

Roxana La multi ani pentru Alex si de asemenea pentru toti sarbatoritii de azi!!!
Roxana sunt convinsa ca il vei tine in brate in curand pe BB Andrei si iti tin pumnii sa nasti cat mai usor



36+ Mario Andrei Laurentiu
http://bd.lilypie.com/J1Arp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.clau spune:

Buna,fetelor!

Azi m-am intors acasa!
Am nascut o printesa prin cezariana pe 26 aug la 7.45,de 3350gr si 48 cm,scor apgar 9!noi suntem bine sanatoase,doar ca pe mine ma mai doare operatia!Poate intru zilele astea sa va zic cum a fost!

Va pup!

alina39s+ANDRA MARIA
AMR 1 ZI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetelor, nici eu nu sunt de acord sa nasteti azi si maine... sau chiar daca, n-as vrea sa plece nimeni de aici la mamicile de iulie-august.
Offf, Nana, acum m-am intristat si eu . Despre Mrl stiam, ea era acolo inscrisa de fapt si a venit ulterior la noi, ne-a si spus de ce, fiindca acolo mai toate mamicile nascusera deja si se vb. mai mult despre bebelusi si mai putin despre nasteri, sarcini. Dar despre Afibebe nu stiam si chiar daca nu e recenta treaba, tot m-am intristat.
Rox, iti trimit multi, multi pupici si te rog din suflet sa nu mai fii necajita. Stiu ca nu ti-a picat bine si stiu si de ce, din cauza povestii de groaza cu uleiul ala, pe care ti-a spus-o prietena ta. Dar sincer, eu de cand te-am auzit stresata asa am mai intrebat in stanga si in dreapta si stiu destule tipe care au nascut dupa ce l-au luat, ei bine niciuna nu mi-a spus ca ar fi fost groaznic. E adevarat ca nici placut nu poate fi, ca mergi la baie, dar macar asa golesti intestinul inainte si scapi de rusine, scapi de clisma, etc. Trebuie vazuta partea buna, iar tu, care esti o tipa pozitiva sunt sigura ca te vei putea concentra numai pe asta. Prietena ta sigur a avut ghinion cu asa simptome nasoale si nu va fi cazul tau, tu esti o norocoasa. Nu reactioneaza doua organisme la fel, parca tu nu stii? Unele sunt constipate de fel, altele invers, unora laptele le da arsuri altora le face bine, etc. De ce ar fi diferit cu uleiul asta? Doar stii si tu cate femei povestesc nasteri de groaza, asta nu inseamna ca si a ta a fost la fel, chiar tu ai spus ca ai un prag al durerii ridicat si ca reactionezi bine in general. E clar ca toate astea tin de organismul fiecareia, de felul in care percepem durerea, etc si mai ales de psihic cum spuneai si tu. Nu are nici un sens sa te demoralizezi acum, chiar nu ai de ce. Gandeste-te de ex. ca putea fi mult mai rau, putea fi cezariana de exemplu . La tine va fi floare la ureche, e a doua oara, dupa o nastere naturala usoara.
Annisia, asta-i atitudinea potrivita! Mi-a placut mult ce ai scris cu destinul copilului, eu de cand va bat la cap cu asta!???
Slippers, ma bucur ca ai scris, chiar ma intrebam ce mai faci.
Cecilia, imi pare tare rau ca ai dureri, dar poate se pregateste organismul pt. nastere si asta o fi semnificatia. Bine macar ca ai mancat, nu e bine sa stai nemancata, mai ales ca tu esti asa de slabuta.
Picca,

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
35s fixMaria

Mergi la inceput