Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Originally posted by doina_cel

OanaB, ma poti ajuta cu ceva dinnou, te rog frumos?

Incerc sa deschid doua subiecte in sectiunea de umanitare, am trimis mail pe info@desprecopii.com cu povestile si cu toate actele, cu scrisoare de asumare a raspunderii pt veridicitatea informatiilor, deci cred ca sunt indeplinite toate conditiile, dar nu primesc nici un raspuns. Ce ma sfatuiesti sa fac ca sa pot deschide subiectele?

Multumesc mult ,
Doina

Happiness is a smile


Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2




Deschide subiectele si adminii le aproba cand pot confirma primirea actelor.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Oana_B, multumesc! Aveam impresia ca procedura e "invers" si asteptam mai intai sa primesc confirmarea pe mail...

Kay (adica tot Oana ), bine v-am gasit pe aici! Pupici si de la Andrei pentru Shosho! Cat despre nemtoaica de 3 ani, mai stii, poate se pastreaza pentru romancute frumoase cu ochisori mari si papaciste .

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

doina, am sa scriu aici pt ca subiectele in cauza au alt punct central. Felicitari pt celelalte 2 subiecte, ai reusit!!!
Ce mai faceti voi?

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Cristina, da, si eu ma bucur mult ca am reusit in cele din urma sa le deschid. Ba nu aveam toate datele, ba nu apucam sa scriu mesajele, sa fac site-urile etc. In plus, am si facut confuzia aia cu ordinea de postare a mesajelor pe forumul de umanitare... .

Dar e bine ca am reusit intr-un final si sper sa reusim sa ajutam un pic familiile. Sunt oameni atat de simpli, de bun simt, si totusi atat de decisi sa faca tot ce e mai bine pt copilasii lor. Nu au bani, dar se zbat cum pot. Fiecare mai au inca un copilas acasa care ii asteapta sa vina impreuna cu un "fratior proaspat reparat" .

Ce facem noi? Aaaa, facem lucruri grozave! Am invatat sa pupam pe mami si pe tati!!! Sa va povestesc.

Acum cateva zile, mi-am dat eu seama ca "bebelusul" nostru habar nu are sa pupe, desi el e pupat tot timpul, evident. Asa ca m-am hotarat ca, de fiecare data cand il pup (si va rog sa ma credeti ca imi gasesc ocazii suficiente pe zi ), sa ii zic si "Pup!", in speranta ca poate-poate la un moment dat va invata ce e aia.

Si, ghici! Chiar a prins! Si extraordinar de repede inca, nu ma asteptam. Bine, nu stie el inca exact cum se face, dar a inteles ideea (nu isi tuguiaza buzitele inca, iar sunetul de "tzoc" incepuse sa il exerseze abia in seara asta).

Asa ca acum, ii zic "Imi dai un pup?" si Dulcinosul-pamantului se apropie de mine si se lipeste cu gurita dulce de obrazul meu sau, eventual, daca chiar ma place foarte mult in momentul ala, am sansa sa ma aleg si cu o limbuta mica si delicata.

Ce sa zic, sunt topita toata! Asa ca acum suntem si mai calare pe el, eu si cu Dragos, si il la unison. Iar el nu mai poate de fericire.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

bravoooo Andrei !

Pai sa exerseze, sa fie instruit cand o vei vremea s-o pupe pe Sonia !!! ma bucur foarte mult pentru voi !

oana si Sosonica 6.06.2007 Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


asa creste Sonia

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO59RNCB0318088189010001!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Oana, deal!
Ma pastrez pt Soso!

Andrei Pupicistul

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Na ca iar ne laudam . De vreo 2 zile Andrei a inceput sa spuna tentative de "ma-ma"!

Inca nu ii iese foarte bine, dar intentia e foarte clara, incearca sa imite sunetele pe care le scoatem noi. Uneori ii iese mai "ma-ma", uneori mai "ua-ua", dar sunteti de acord cu mine ca e bine ca incearca, nu?

Si, acum ca s-a prins cum e cu pupacitul, exerseaza de zor, de ne-a umplut de balute de bebelus pe mine si pe Dragos .

Andrei va cu multa ravna.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

quote:
Initial creeata de raluka_kyss

Doina,am citit povestea ta si am fost foarte impresionata.Am si eu un baiat cu aceleasi probleme.A fost operat la doua zile de la nastere si de 3 saptamani sta la terapie intensiva.Poti sa-mi spui mai multe despre atrezia de esofag?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Witchie, multumesc mult!
Raluca mi-a trimis astazi dimineata si un mail si tocmai i-am raspus. In ce forum a postat mesajul initial? Asteapta raspunsul de multa vreme? As vrea sa incerc sa o ajut si sa dau de ea.

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Postez si aici mailul trimis catre Raluca, poate verifica mai repede aici:

Draga Raluca,

Sa va traiasca baietelul, ii dorim sa se faca mare, frumos si sanatos si sa aiba o viata frumoasa! Cum il cheama pe micut?

Andrei se simte mai bine acum, se joaca, rade foarte mult si recupereaza perioada pierduta prin tratamente. Acum, mai nou, a descoperit cum se pupa si a devenit un mare pupacist.

Atrezia de esofag este din fericire o problema tratabila, iar copilasul are sanse foarte bune la o viata normala. Sa nu te lasi descurajata de povestea lui Andrei, la el a fost o succesiune de fapte nefericite si greseli repetate. Ma bucur ca m-ai contactat devreme, sper sa te pot ajuta, macar ca schimb de impresii.

In primul rand, Imi poti spune te rog daca baietelului tau i s-a putut face anastomoza? Exista mai multe tipuri de atrezie de esofag. Stii cumva ce tip are baietelul tau? La ce spital a fost operat si ce procedura i s-a aplicat? Care e starea lui actuala, e acasa? Imi poti trimite un scan dupa un raport medical?

Daca problema copilasului inca nu a fost rezolvata: Cere te rog medicilor sa ii faca esofagostomie cervicala (scoaterea la piele la gatut a capatului superior al esofagului) si gastrostomie (gaurica in stomacel pentru a fi alimentat), PASTRAND ESOFAGUL copilasului, atat cat este, sa NU decupeze partea de la stomacel. Sunt foarte multe de spus despre atrezia de esofag. Cred insa ca cel mai important, la momentul actual, pentru aceasta prima discutie, este sa stii ca se poate rezolva si ca eu iti recomand sa faci acest lucru in strainatate, daca puteti. Iti recomand de asemenea sa aplici o anumita procedura, prin care, datorita posibilitatii esofagului de a creste, baietelul tau va avea esofagul propriu si va avea o viata normala. In functie de distanta intre capetele esofagului, daca aceasta este mai mica sau mai mare, se pot aplica diverse proceduri de alungire a acestuia. Uite un site cu informatii al unui medic extraordinar care a inventat una dintre metode, Dr John Foker: http://www.surg.umn.edu/surgery/Faculty/eyler_john_m/foker_john_e.html, si care acum calatoreste prin lume operand copilasi cu atrezie de esofag.

In Romania cred ca ti s-a recomandat, daca nu s-a putut face anastomoza, plastia cu colon la varsta de 1 an - 1 an si jumatate. Ce as vrea mult sa stii si sa intelegi la momentul acesta este ca plastia cu colon nu este cea mai buna varianta pentru calitatea vietii ulterioare a copilasului. Cea mai buna varianta este cea naturala, si anume pastrarea esofagului, daca acest lucru este posibil. Si vreau sa te rog, pentru binele copilului, sa iti pastrezi o anumita rezerva fata de ce iti spun medicii romani si sa imi acorzi sansa sa iti prezint si parerile altor medici, mai bine pregatiti in aceasta problema.

Eu te pot pune in legatura cu medici foarte buni din Germania sau SUA (chiar cu Dr Foker) care vor pot ajuta cu mare placere si profesionalism. Ca sa iti dai seama ca nu esti singura, la momentul actual sunt in Leipzig, Germania, pentru operatia de care iti ziceam mai sus, inca 2 copilasi cu atrezie de esofag din Romania, Teo Copoiu si Ionut Minoiu, impreuna cu mamicile lor. Sa nu iti inchipui ca sunt familii instarite, sunt chiar oameni cat se poate de simpli, dar au reusit sa gaseasca prin fundatii umanitare sponsorizare pentru o parte din costurile operatiei, deci sa nu lasi sa te sperie ideea acestora, cel mai important este copilasul. Uite si povestile lor: http://teo.seek-on.com si http://ionut.seek-on.com.

Daca vrei sa discutam mai mult, id-ul meu pe Yahoo Messenger este doinapp, ma poti contacta oricand. Daca nu raspund imediat, sa stii ca ma invart in jurul lui Andrei, dar te contactez imediat ce am un moment liber.

Sa stii ca noi vom incerca sa va ajutam cu cea mai mare placere, cu tot ce putem.

Numai bine,
Doina

Happiness is a smile



Andrei are nevoie de voi!
Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2

Mergi la inceput