Mamici de septembrie-octombrie 2007 (69)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Urmy, ce legatura avea mesajul postat de Afibebe cu ce a postat Bernix vineri???

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

aha, gata am citit
multumesc Annisia
ce sa mai zic...nasol, sper sa fie bine pana la urma
pt Bernix si

Tomitza 38+ Natalia Ioana


Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Annisia pai mie mi-a spus sa il sterg cu alcool si sa il dau pe urma cu Baneocin praf (nu cred ca exista unguent) -are antibiotic. Oricum o sa mai intreb la farmacie sa vad ce imi mai recomanda.

Afibebe pe mine operatia m-a tinut pana in ziua in care mi-a scos firele, adica din z7; nu pot sa zic ca m-a durut, dar totusi m-a cam usturat putin.
Nu mi-au interzis nimic atata timp cat nu suntem constipate. daca suferi de constipatie nu ai voie nimic ce fermenteaza si nici dulce.
Laptele mi-a venit in spital, cam in ziua a 3-a de la cezariana, dar oricum iar acum Galactogil si odata la 2 zile imi fac si ceai de anason si cimbru. e cumplit, dar cred ca ajuta.

Doamne ajuta Bernix!!!

betty78 cu Mario-Alexandru

poze noi cu mine gravidutza si bebe Mario-Alexandru
bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Bai de DD am auzit, Bobo m-am lamurit cine e, dar Dr Piturca?????


Bai, tu nu iti amintesti cum zicea ea ca Bobo a insotzit-o prima oara la dr la 28 sapt, si era f incantat si spunea ca drl seamana cu Pitzurca...!?! Eeeeei, Annisio cu neuron gravid!

Piciulika 34+ Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Betty, imi pare rau ca mai rau te-am bagat in ceata, iti dai seama ca nu asta a fost intentia mea. Mie la vremea respectiva, cand m-am confruntat cu fix aceeasi problema asa mi-au spus sa fac si asa am facut. Si a fost bine, nu s-a infectat nimic, desi multa vremea a continuat sa sangereze. E adevarat ca cei din Municipal au niste tratamente mai neconventionale de multe ori, dar mie mi-au prins bine chiar toate sfaturile lor. Ei interziceau cu desavarsire orice altceva decat alcool alb sau nitrat de argint, dar asta se gaseste greu fiindca e foarte periculos daca nu stii sa-l folosesti, usuca atat de tare incat arde pielea, trebuie pusa doar o picatura, cu mare precizie. Preferau sa te cheme pt. asta la spital si sa puna ele cu mana lor decat sa-ti dea acasa fiola cu nitrat. Eu nu stiu ce sa faci, fa si tu cum simti ca-i bine, eu ti-am povestit doar care a fost experienta mea.
De fapt am vrut sa iti spun ca multora li se intampla si ca, atata timp cat nu supureaza si nu miroase urat, nu e pericol de infectie, asta era mesajul important.
Annisia, dr. Radoi cica seamana cu Pitzurca, fotbalistul . Asa i s-a parut sotului lui Bernix atunci cand l-a cunoscut .

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
34+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Urmy, eu nu stiu decat la aia cu nastera... Deci, trebe initial sa ai doar buletinul cu care se face internarea. Apoi trebe sa aduci in original ceferticatul de castorie sau de nastere daca nu esti maritata, pentru inregistrarea lui bebe. Si adeverinta de salariat, pentru a demonstra ca platesti asigurari de sanatate. Am inteles ca pentru bebe iti mai trebuie si livretul de familie, daca ai primit la cununie... Treaba asta e un carnetel lung si care are coperti bleumarin, in care se trec copiii unui cuplu... Cica poti sa faci sapte linistita, apoi trebuie sa ceri foi suplimentare... Eu am ras de-am murit cand am vazut treaba asta...

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by toma_lly

salutare gravidutze,

iaca si eu pe aici...
Afibebe bine ai revenit !
da' eu n-am fost pe faza: de ce face Bernix cezariana asa devreme ?

Tomitza 38+ Natalia Ioana


Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005




AM CITAT EU GRESIT, se mai intampla:)


repede sa ma taxezi

urmychance37baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Aaaa, n-am tinut minte treaba cu Piturca... Cred ca nu am dat importanta fazei... Hihihihihi....Daca zicea ceva de mine, ia sa vezi cum memoram tot, cu virgule cu tot...

Bebe Yannis in evolutie
M-am facut mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by urmychance

dar mie nu imi raspunde nimeni?
"Vreau sa va intreb: cu ce pot dezinfecta patutul (gen tarc), caruciorul (ce nu se poate spala). Ceva care sa nu afecteze copilul.


Urmy, poate aberez: vazusem ceva dezinfetant de la Chicco, in sticla maare. Poate cu ala? Sters usor / spray-at?
Oricum, eu nu mi-as bate prea tare capul - mai degraba le-as scoate la soare; bacteriile si orataniile nu se inmultzesc in mediu uscat - d ex. pe clantza de la usa sunt muuult mai putzini "microbi" decat crede lumea. Deci nu te stressa prea tare. Oricum ai si asternuturi in carutz etc. nu vine in contact direct.

Piciulika 34+ Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Betty, Baneocinul se gaseste atat sub forma de pudra (praf) cat si ca unguent.
Urmy, eu n-am dezinfectat patul sau caruciorul cu nimic. E adevarat ca husele detasabile ale caruciorului le-am bagat la masina si le-am spalat dar altceva n-am facut. Iar la spital am mers cu buletinul si o adeverinta de salariat, de la servici.
Stiu ei ce sa-ti dea pt. internare in spital, ceva cum ca esti asigurata. Oricum imi amintesc ca doar buletinul mi l-au cerut la internare. Parca asa, desi amintirile de acum aproape 3 ani sunt cam estompate...
Afibebe, pe mine m-a durut burta 2 saptamani dupa operatie. Nu groaznic, dar ma durea. Iar struguri poti manca, atata timp cat nu alaptezi nu vad de ce n-ai papa ce vrei. Operatia nu e influentata de ce mananci.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
34+Maria

Mergi la inceput