Sezatoarea canadiana (66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Azi am avut o zi faina si relaxata, am ajuns la Zoo cu stropitori impreuna cu Laura... capritele noastre de fetite au zburdat impreuna, prin apa si pe langa, iar iedutii de baietei si-au tinut companie... ei mai statici deocamdata. Fetitele sigur au petrecut bine, desi ele ar fi putut sa continue distractia pana maine. Nu stiu David ce parere a avut, ca de care ori ne intalnim Cristi face tot posibilul sa ii pape degetele lui David... aaa... cele de la picioare

quote:
Originally posted by Ana Stroe


Donia, asa e fiu'meu mai sensibilos cind e vorba sa atinga ceva; sa-l vezi ca ar lesina daca i-as pune un miez de banana in mina; culmea e ca cu piciorul loveste orice:));
http://www.floriinro.ro/


Stii ca si eu sunt cam la fel? Ma rog, eu n-am optiunea de a lesina ca sunt mama de familie... sau nu-mi place sa mi se scurga printre degete zeama de la piersici... Iar cand e sa intru in apa tot asa imi port mainile... cu mare grija sa nu se ude

Selena, bucuroasa de cunostinta! Si felicitari pentru copii, ce diferenta mica de varsta... esti o curajoasa!





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Bine ai venit la sezatoare Selena si vino mai des pe aici , cat despre copiii ei va garantez eu fetelor ca sint superbi de-a dreptul ca doar eu i-am botezat , sa am si eu o contributie cat de cat, nu?

Ira, sa revin cu detalii de Immersion française in Ontario, ca ramasesem datoare ... aici aceste scoli sint publice si ca atare gratuite, nu trebuie sa platesti nimic si copiii studiaza DOAR in franceza pana in clasa a 4a, apoi engleza e introdusa progresiv procentual. Ceea ce-i face bilingvi...acum depinde de parinti ce considera ca e mai important pt. copil...pt. unii poate fi disciplina, activitatile extra-curiculare, computer skills, matematica, samd....pana la urma totul e o chestiune de optiune.

Ana, inotator iti faci junioru' , si mie mi s-a parut ca e un inceput de toamna, sper sa ma fi inselat totusi

O saptamana usoara va doresc

Cristina



noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Buna fetelor,

Nelia, bine ai venit acasa de 'acasa'! si felicitari pentru baiat
Selena, bine ai venit printre noi. Ce coincidenta: si eu tot de 5 ani aici, tot doi copii nascuti aici : o fetita si un baiat. Ai facut cursuri de payroll? Inseamna ca avem si acelasi profil : contabilitate?

Maine va incepe Sebastian gradinita. Am inceput de o saptamana sa-i reduc mesele la san. Ii dau doar dimineata si dupa-amiaza. Are doar 8 luni si nu stiu cum va accepta separarea de mine. Pana acum nu l-am lasat sa stea decat cu mama mea. Maine voi sta cu el o ora la gradi. Cat timp stau si eu pe acolo nu cred ca va fi problema. Apoi om vedea...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Cristina, merci, si eu gasisem : Au Canada, on trouve des programmes
d'immersion française dans toutes les
provinces et même au Yukon et dans les
Territoires du Nord-Ouest. Les taux de
fréquentation de ces classes varie d'une
province à l'autre: il est, par exemple, de 26
% au Nouveau-Brunswick, de 5,6 % en Ontario
et de 37 % au Québec. Le Yukon fait la barbe à
l'Ontario avec 6,7 % d'élèves anglophones en
immersion française.

Of, doamne, noi la 9 seara am ajuns de la picnic, si dupa ce ca Sofia mea a alergat toata ziua dupa un caine si s-a jucat mai bine de 8 ore in iarba - nici acum nu doarme, se uita la Harry Potter.

Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Claubafta cu gradi. Ca sa te incurajez , mie mi se spune ca varsta optima de intrare la gradi ar fi inainte 9 luni sau dupa 18 luni. Pt ca intre aceste luni exista o perioada de anxietate maxima, si frica de disparitie a parintilor.
Asa ca eu cred ca va fi bine. e un baietella Marc la gradi care nu zice nici pas. A inceput la vreo 8 luni . Nu plange de loc, se joaca singurel, merge in 4 labe de colo colo....O bomboana , nu ca banditelul meu.


Ira am fost azi sa vizitam Etang du couteau.....Si ne-am ratacit....Nu in parc, ci cu masina...Am ajuns intr-o zona plina de crescatorii de cai si am mers asa pana in La plaine....am nimerit pana la urma....
Ce case mari si ce curti mari si cu arbori maturi... Parca erai in patria lui Telletubies acolo.... Mi-a placut mult Mascouche.
Mai frumos a fost la intoarcere cand ne-am invartit in cerc incercand sa intram la centrul ala comercial de la intersectia dintre 25 si 640.... Unde e domnle intrarea? Ca noi nu am gasit-o

Vorbeati ceva de certificat de nastere. Daca copilul are deja certificat canadian:

A) Pentru inscrierea in registrele de stare civila romane a certificatelor de nastere, cererea va fi facuta de parintele roman, de minor (in cazul in care acesta a implinit varsta 14 ani) sau prin imputernicit cu procura speciala supralegalizata (vezi cap.3.1 II). Lista actelor necesare:
1. Cererea de inscriere ( formular 11.6.a);
2. Fotocopia certificatului de nastere canadian, supralegalizata (vezi cap.4);
3. Traducerea certificatului de nastere emis de autoritatile canadiene. Legalizarea traducerii se face la Consulat (sunt acceptate traducerile legalizate de notari din Romania);
4. Pasapoartele romanesti valide ale parintilor (parintelui) (originale si fotocopii) ;
5. Certificatul romanesc de casatorie al parintilor, daca sunt casatoriti (original si fotocopie);
6. Declaratie din care rezulta ca nu s-a mai solicitat inscrierea/transcrierea certificatului in registrele romane de stare civila (formular 11.6.b).

e luat de aici:http://www.romaniacanada.com/consularservices/serviciiconsulare/cap6.htm

e acelasi lucru si la Montreal. Deci nu trebuie asa de multe acte legalizate.

Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza
Daca tot vorbitzi de gradi... vin si eu... Cred ca eu sunt dilimache rau ... Astazi tre' s-o las pe boboaca SINGURA la gradi aprox 1h si jumatate de la 9:30am la 11am (gradi e peste drum de noi - la vreo max 5 min de mers pe jos)... si am o stare de anxietate CRUNTA! Imi tot spun/ma autosugestionez ca fac bine, ca e in interesul ei - sa se joace cu altzi copii... Asa-i, daca as fii la servici - n-as avea timp sa meditez la "nemurirea sufletului si iesirea parului prin caciula"! Cred ca o sa fac curatzenie cat micutza va fii la gradi - in felul acesta baremi o sa fiu OCUPATA cu-adevarat!
O saptamana faina va doresc!

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Am intrat 2 minutzele doar sa va spun ca la gradi a fost... incredibil de bine... Gabisor, ca de obicei, vorbit muuuuuuult, le-a si cantat in franceza (dans la foret lointaine, on antends le coucou)si apoi in engl (twinkle star). Educatoarea, f simpatica, mi-a spus ca desi Gabisor e mare (cat un copil de 4 ani), desi vorbeste mult si intzelege tot (educatoarele ii vorbesc in engl)... tot ca un copil de 3 ani se poarta :-) NU vrea sa imparta jucariile :-) (eu i-am explicat de multe ori Gabrielei despre "sharing"... da' asta e... daca nu vrea, nu vrea si pace... in toate cartzile pe care le-am citit eu scrie sa nu fortzezi ci sa asteptzi momentul cand copilul decide ca doreste sa dea jucaria sa altuia).
va tzuck si va urez o zii faina!

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Selena, vine ai venit!

Voi stiti cumva daca exista aici echivalentul albastrului de metil? si cum ii zice in engleza?

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Buna dimineata, mesdames,

Eu am trei minute la dispozitie, asa ca am de ales despre ce scriu: cum ne-am ratacut ca prostii in Ile Perrot sau cum imi schimb eu meseria, impresar ma fac! Sau agent. Sau cum ii zice, nu conteaza. Varianta a doua, alors!
Am vazut ieri desenele numitei Roxana - impartita intre sentimentul fest ca ar trebui sa o bat ca nu ne-a spus nimic si regretul profund ca nu pot sa le iau acasa atunci, imediat. De-atunci nu fac decit sa-mi para rau ca mi-am luat decoruri de pereti de la magazin in loc sa o rog pe ea sa mi le faca - timpul nu-i pierdut, evident, imi cumpar eu casa cu mai multi pereti! si sa ma gindesc cum o sa ma umplu eu de bani daca ma lasa sa ma fac impresarul ei! :) Roxana, , n-am eu cuvinte de meserie, ca as spune mai mult!
Emilly, daca vreodata ai nevoie de designerul ala, jur ca nu-i nevoie sa cauti mai departe de atit, il ai in vecini!
Da, si mi-a placut si Ile Perrot, desi m-am plimbat impotriva vointei mele prin zona!

O zi buna, doamnelor!
S.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Ira am fost azi sa vizitam Etang du couteau.....Si ne-am ratacit....Nu in parc, ci cu masina...Am ajuns intr-o zona plina de crescatorii de cai si am mers asa pana in La plaine....am nimerit pana la urma....
Ce case mari si ce curti mari si cu arbori maturi... Parca erai in patria lui Telletubies acolo.... Mi-a placut mult Mascouche.
Mai frumos a fost la intoarcere cand ne-am invartit in cerc incercand sa intram la centrul ala comercial de la intersectia dintre 25 si 640.... Unde e domnle intrarea? Ca noi nu am gasit-o


Mihaela hihi, de acolo ne facem noi cumparaturile.

E p-acolo intrarea, dar nu stiu din ce sens veneati voi, noi intram de pe Montée Masson. Eu stau destul de aproape de o crescatorie din asta de cai, Sofia e innebunita dupa ei.

Deci ti-a placut parcul ? Ai vazut ratele salbatice si vulturii ? Noi data trecuta, cand am fost cu totii - mai spre seara - am simtit o pala de vant f puternica prin plete si un zgomot teribil - cand sa ne uitam - tocmai ce ne decolase de langa copacelul de deasupra capului un uliu, vultur sau acvila, nu stiu sigur. O pasare imensa, dar imensa (cam cat mainile mele intinse si paralele cu solul) si maro, cu un cioc intors. Ne-am speriat ingrozitor si am plecat, cred ca erau la vanat de rate. Iar Sofia si Sibin auu vazut un sarpe pe unul din podurile care trec paraiasul din parc (eu nu eram langa ei ca sa-ti spun). E foarte frumos si salbatic in acelasi timp.

Data viitoare incearca Vieux Terrebonne, si sa mancati o inghetata la terasele de noapte, e muzica de acordeon in surdina, agitatie de oameni si luminite ca la Craciun si mirosuri de patiserii frantuzesti.

Lorelai, eu si acum sunt un pic anxioasa cu Sofia, dupa 3 ani de gradi. Nu la acelasi nivel, of courz, insa nu pot sa ma linistesc complet decat cand o am acasa.Dar copiilor le place, sunt fericiti cand se joaca cu prichindei de varsta lor si au nevoie de cate-un pic pe zi libertatea asta la nivel emotional pe care le-o da gradi.

Mergi la inceput