Copilasi din 2002 (36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Nico eu am inteles ca m-ai intrebat de pitici pentru tort.acasa avem piticii da.Nu-i aduc adulti imbracati in pitici..haha..m-ai distrat.ii aduc un print si o printesa.

Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Buna!
Crig, multumesc mult de aprecierile ptr. poze. Nu sunt hobby, dar acolo totul e atat de frumos ca e imposibil sa nu vii cu poze frumoase. Poate si aparatul. Cu chiu cu vai am ales 63 de poze din aproape 600 de poze. Am vazut pozele cu Elena, foarte frumoase dar putine. cand e petrecerea? Sambata acum?
Va pup!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Pai de ce, daca vrea... sunt animatori care se pot imbraca in cam orice, la ei ma refeream. Si sigur vor fi si copii. :)
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nicoleta, da...si mie mi se pare ca a crescut...iar la gradi educatoarele il tot lauda ca s-a maturizat...ca vb foarte fluent si corect si ca a progresat foarte mult in vacanta!!!
Ma gandesc ca poate i-a deschis "orizontul" sa vada atatea locuri, sa cunoasca atata lume, sa poarte conversatii cu ei si sa faca fata la diferite situatii neprevazute...


Crig, haha...bravo Mariucai!!!
Si noi cautam acum inot...pe aici...pana atunci piscina la greu cu prietenii Rebecca si Robert!!!


Fetelor...eu sunt tare incantata, in maxim o luna voi fi nasica!!! Am asteptat tare mult finutzul si sper din tot sufletul sa fie totul bine pana la capat si sa il tin in brate in curand!!!
Azi am fost la shopping de bebe si m-am simtit atat de bine!!! Am luat un carucior (deocamdata) cu car-seat, foarte dragalas...imi vine sa il plimb gol pe aici, un set de biberoane anticolici de la Dr Brown's si un costumas!!! Sunt asa dulci si imi trezesc atatea amintiri!!!
Acum le fac colet!!!!
Va pup...






It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Sanzi, apropo de crescut copii, sa-ti zic ce-am patit cu Andrei cu scolioza. Noi inainte de a pleca la Olanesti am fost cu Andrei la analize si la evaluarea aceea anuala obligatorie. Doctorita lui pediatra l-a suspectat de scolioza si ne-a dat sa-i facem radiografie.
La Olanesti fiind, ca am plecat pana sa iasa rezultatul radiografiei, am sunat-o si mi-a zis ca Andrei are si scolioza si cifoza (adica are deviata coloana in ambele planuri) si ca la intoarcerea in Bucuresti sa-l duc la kinetoterapie. Asta cica de la cresterea prea rapida, mi-a luat 8 cm din ianuarie pana in august.
M-am panicat instantaneu, am sunat-o pe sora mea sa se uite pe net ce-s alea. Nu suna bine, dar m-am mai linistit fiindca la copii asa mici se corecteaza cu kinetoterapie (gimnastica).
Un dr. pediatru mai batran pe care l-am intalnit acolo (m-a auzit vorbind la telefon cu sora mea si ne-a abordat), cu multa practica si ani de kinetoterapie la Navodari si de indreptat copii cu rahitism si diverse forme de scolioza etc. s-a uitat la coloana lui (l-a pus sa stea in diverse pozitii) si ne-a zis ca nu are niciun fel de scolioza si nici cifoza, dar ca are un inceput de rahitism (stern infundat) si ca sa-i facem terapie la malul marii de-acum an de an ca e sfant pentru copii pentru fixat calciul.
Acum astept sa-l aducem pe Andrei de la tara sa vedem ce-o mai fi. Acum imi cam pare rau ca se pare ca l-am radiat de pomana.

Cred ca esti tare emotionata la ideea de a fi nasica, si noi am botezat 2 fetite pana acum si e o senzatie minunata! Iar partea cu shoppingul de hainute si lucrusoare asa mici iti da o stare sufleteasca tare placuta. Sa ne tii la curent cu sosirea pe lume a finutzului tau! Si un sincer bravo ptr. progresele lui David!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Azi m-a impresionat tare mult o fetita, Lilly, de la mine de la gradi...si trebuie sa impartasesc...
Are 6 ani, impliniti in iunie, e foarte sensibila si talentata...
Nu ne-am mai vazut din penultima zi de scoala (in ultima zi nu am fost la gradi pt ca m-am simtit tare rau) si azi ne-am revazut...
S-a aruncat efectiv in bratele mele (e cls 1 acum) si m-a strans tare tare, m-a coplesit cu pupicuri si mi-a declarat ce dor i-a fost de mine, toata vara, ca nu m-a vazut din penultima zi de scoala adica de 73 de zile (sau cam asa ceva...mama imi spunea ca a ajuns sa numere zilele)
Si eu m-am atasat foarte mult de ea, si stiam ca sentimentul e reciproc...
Mi-a daruit o carte de poems "Phenomenal Woman" (din partea absolut a ei) cu o dedicatie impresionanta...sunt tare "touched"...


Katty, diagnosticul e destul de inspaimantator...
Pe de alta parte, 8cm in jumatate de an e foarte mult si din cate stiu, asta trage dupa sine si ceva pb coloanei (aveam la gradi in Ro 2 fetite gemene care erau ff inalte, si imi aduc aminte ca una facea tratament tocmai pt ca organismul era suprasolicitat din cauza cresterii rapide...si facuse scolioza...) pe langa si o lipsa de calciu...dar absolut normale si recuperabile...
Nu ti-a recomandat sa ii dai ceva supliment de calciu??
Este unul cu D si B12 care ajuta calciul sa se fixeze, si eu ii mai dadeam lui David (pt ca nu ii plac lactatele)
Eu cred ca in timp se rezolva de la sine!!!
Ah...din cate stiu cremele de protectie solara cu factor mare nu lasa D-urile sa patrunda in organism prin piele...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Ba da, Sinzi, mi-a zis sa incep cura de Calciu de la 1 septembrie, acum Andrei e la tara si face cura de lapte, branza si smantana! Asa ca voi incepe cand il voi aduce in Bucuresti! Doctorita a zis sa-i dam Calciu efervescent, dar o sa-l incerc pe cel cu vid. D si B12, ca pare mai ok. Si eu sper ca se va rezolva. Ma gandesc ca si doctorul acela mai in varsta stia el ce stia, m-am gandit ca poate nici Andrei n-a stat corect la radiografie, ca pe noi ne-a tinut afara si n-am vazut ce facea acolo!

Ce draguta fetita de care povesteai, Lilly! Ce atasata e de tine! Auzi, sa numere zilele, draga de ea! Sufletel de inger!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Salut! Greu a mobilizez sa scriu, citesc si pana sa raspund sare cineva sa ma disturbe! Acum dorm toti, asa ca am ramas solo pe aici!
O intrebare: ce crema e mai buna pentru soare (la copii ma refer)? Am vazut ca Sanzi a scris de factorul de protectie impiedica D-ul... chiar ma gandeam si eu intr-o zi daca nu are un asemenea efect. Oricum noi mergem acum, cand vremea e deja diferita de iulie! Si pe Gabi nu prea vreau sa o tin la soare, banuiesc ca pentru ea trebuie un factor mai mare!
Cristina, George abia asteapta sa va vada... i-am aratat pozele si m-a intrebat cine e fetita?
Sanzi, fain ca nasesti, ce zice David de achizitiile facute pentru bebe? Nu bazaie ca vrea si el unul? George deja imi zice sa mai fac unul ca pe Gabi doar eu o tin, vrea si el bebele lui si doar al lui.
Katty, sper sa fie o greseala, pe bune. Chiar azi l-a vazut cineva pe George si cand a simtit coloana cum e m-a speriat putin. O sa vad in sept. la verificarea asta anuala daca e ceva intr-adevar! Sper sa ne dai vesti bune curand!
Nicoleta, eu rememorez cu tine starea mea de acum un an Vazand ce minune doarme acum in patut, am puterea sa zic ca a meritat totul, chiar si kg mele in plus... in timp se dau jos! Care e data probabila a nasterii?
va pup, de abia vad, maine bagaje... si apoi drumul pana la mare cam lung! Aaa, George m-a rugat expres sa ii fac ziua si la mare, la hotel, doar noi 4... poate gasesc pe acolo un tort!
Noapte buna!

www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sonia - un pui mic care are nevoie de ajutor

Elena - mami de www.babiesonline.com/babies/g/gabrielacapraru/" target="_blank">Gabriela (12.04.2007) si www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">George (6.09.2002)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2982d59ca18ccf32422fed" target="_blank">Poveste fara sfarsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Katty eu am exact acel diagnostic... cifo-scolioza...
Dureri oribile de spate din cand in cand.. uneori durerea in partea de jos a spatelui "cand ridic greutati" - uneori sus intre omoplati daca duc ceva pe umeri.
Umarul drept mie mai ridicat decat stangul.
- daca e descoperita in prima faza se trateaza cu exerciti medicale.. daca e mai avansata se trateaza cu corsaj de ghips... la mine nu au functionat nici una.. adica dupa ani de trataemnt, durerile sunt, si spatele tot stramb.
daca nu imi aduc eu aminte sa ma indrept, stau cocosata tot timpul.
Ideea este ca trebuie sa ii spui la copil tot timpul, stai drept - stai drept.. atentie cum sezi pe scaun.. nu cara ghiozdanul greu pe un umar doar, nu ridica greu.
Eu pe la 15 ani am fost diagnosticata, cam tarziu...
- sfat de la medic, dormi pe saltea tare, fara perna si cat mai mult pe spate posibil.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Katty, calciu sunt si in f multe legume: asparagus, sfecla rosie (care are si mult fier) varza, morcovi, broccoli, conopida, vinete...etc...iar fructe: portocala, raisinis (nu imi vine decat in engleza) caise, mure (au f mult calciu), cirese, kiwi, lamaie
Poti face un meniu bogat in legume si fructe ce contin mult calciu, pt ca, calciul din legume si fructe se asimileaza mai usor in organism!!!

Elena, eu foloseam cam orice crema (mai mult de la Avon ca mi le vindea socrela) cu factor cam 10...dar mie nu imi place sa stau pe plaja intre orele 12-16...asa ca de multe ori nici nu foloseam crema...
Aici, folosesc crema doar daca (desi rar se intampla) sunt pe plaja in jurul pranzului, sau daca soarele arde tare pana in 11 sau dupa 17...
Deci faceti ziua la mare pana la urma?? hihi!!!!!
Eu l-am cam speriat pe David cu bebelusii, ca intr-un timp ma toca tot timpul la cap ca vrea si el un fratior/surioara si eu (recunosc ca am exagerat) i-am spus ca bebei plang noaptea, ca o sa ii vrea toate jucariile, ca trebuie sa il scoatem prin burtica lui mama (si dr taie acolo putin)...
Cred ca nu ii mai trebuie!!!!
I-am spus adevarul, dar cumva in favoarea mea



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput