Copilasi din 2002 (36)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Buna mamici, am putin timp liber, nici nu stiu cum vine weed-end-ul.Matthew ii place la scoala, are si lectii, trebuie sa citim in fiecare seara 20 min, are niste teme ptr. luna sept. pe care le ducem inapoi pina la sf. lunii, are de invatat cuvinte care il ajuta la citit, si va dati seama cind ajunge acasa in jur d e4:30 e terminat , nici nu vrea sa faca baie , merge sa se odihneasca putin.Am inceput si footbalul d e2 sapt., bucurie mare azi am avut primul meci si era f. bucuros ca a dat 4 goluri, asta ma bucura ca ii place sportul dare f. obosit, sapt. viitoare are 2 meciuri si am renuntat la o zi d epregatire, e prea mult., trebuie sa mai mergem si la biblioteca plus ca el se culca f. devreme la 7:00e in pat
Asa imi trece sapt, intre saervici , casa lectii si stadion, cind e matthew cind e Cel mare, Andrei, dar asta este.Gab. sint sigura ca dupa o per. Julian o s afie ok, e per. d etranzitie , dar o s atreaca peste asta, si Matthew imi spune ca sint f. multe reguli d eurmat la scoala, dar in fiecare zi ii tin morala, cum vorbesti , cum maninci, tot drumul d eacasa pina la scoala, dar e ok. acum merge singur la clasa, coboara frumusel din masina si incet merge, mi-e drag cind il vad ce mare a crescut.La multi ani tuturor sarbatoritilor, inca un prilej d esarbatoare.Le salut pe toate mamicile, nu mai am timp sa citesc din urma , dar va doresc o sapt. buna .o zi buna si mai vb
gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu sunt un pic speriata de ce lectii spuneti ca au copiii!!! Pai la scoala ce fac??? Mai ales ca stau pana dupa ora 14.00!!! Sa mai fac lectii cu el si acasa??? Si ei mititeii cand se mai joaca???
E ok teme dupa 7 ani...dar la 5 ani sunt inca copii mititeii!!!!!
Iar copii invata din joaca si nu din trasat linii si litere...
Uf...noi asa am facut si uite ce bine am ajuns (fata de copiii americanilor)

Al meu nu are nici o lectie...fac la gradi de toate, si are o cultura generala fooooarte bogata, stie si el (ca asa e programa) sa citeasca cuvinte scurte, sa socoteasca...etc...
Acasa avem alte preocupari cum ar fi in primul rand joaca, intalniri cu prieteni, plaja, piscina, fotbal, tenis sau parc!!!!

Aida, pupicuti Emei si tinem pumnii sa fie rezultatul f bun din 18, sa veniti cu impresii din plimbari!!!!
Si David a avut perioada cu vulcani...daca vrei iti pot da o reteta cum sa construiesti in casa un vulcan!!! E foarte simplu si David era fascinat de cum erupe!!!


Elena, bafta la dieta!!! Tii ceva anume sau pur si simplu te abtii de la chestii??
Eu stau cu inamicu in frigider, am un borcan mare de Nutella (care imi place fffff mult!!!) si cand ma ia cu rosu in fata ochilor mai iau 3 linguri!!!!

Andusha, bine ai venit!!! Spune-ne mai multe despre baietelul tau!!!!


Noi azi am fost la ocean, si a fost superb!!! In sensul ca se apropia o mica furtuna, iar cerul era superb (am facut poze ca dovada!!!)...
Ne-am intalnit cu "gasca" si David s-a distrat de minune...
Seara au venit prietenii in vizita, iar camera lui arata ca dupa uragan....iar maine mergem la un gratar cu mai multi romani...
Poze aici
http://good-times.webshots.com/photo/2540424170087737923ilzFVp



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sinzi totul depinde de la scoala la scoala.
Julian e la scoala de la 8:15 la 11:45... dupaia il iau acasa, papam lunch, iesim cu bici in park daca nu e soare mare.. sau la bazin daca e prea cald.
la 2 dormim de amiaza pana la 4 si dupaia teme... prima saptamana a mers stas, temele i s-au parut prea usoare si in loc sa faca putin in fiecare zi a facut tot o data intr-o zi. Citit oricum citeam noi 2 - 3 povesti pe zi... asa ca e floare la ureche.

La scoala asta copii care sunt nevoiti sa stea pana tarziu .. 4 pm sau mai tarziu isi fac temele la scoala si dorm si de amiaza acolo.. doar kinder, cei de cls I se joaca in perioada in care ar trebui sa doarma 2 ore.

Nu mi se pare absolut de loc greu ce fac la scoala pana acuma. au matematica, engleza"scriere si citire" si stinte"acolo invata de toate, om, animal, natura"

In clasa programul lui Julian pana acuma e asa:
- ajunge la 8 AM, se joaca cu toti pana la 8:15
- 8:15spun imnul, 4 cantecele
- coloreaza, decupeaza, deseneaza - 30 min
- 9:10 - jocuri interactive
- 10 pauza 30 min
- 10:30 iara canta vreo 10 min
- 10:40 cine nu a terminat de colorat, decupat, desenat se intoarce la masa de lucru, restul continua cu jocuri interactive, jocuri de grup...
- 11:20 - morala zilei ceva matematica, povestea si la 11:45 pleaca acasa.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ah...pai nu fac mai nimic la scoala educativ...doar ca sunt in colectivitate
Tu muncesti cu el mai mult acasa!!!!
David incepe la 8 si termina la 2.45...
Noi nu mai dormim de mult la pranz si aici nu ii culca decat pe cei care au 3 ani...
Majoritatea copiiilor ajung acasa dupa ora 15.00 (altii care stau in aftercare si mai tarziu)...ce lectii sa mai faci cu ei???
Si cu toate astea sunt in top 2% nationwide la testele IOWA...
Deci o fi ceva de capul lor

Eu sunt pt jucat... ca d-aia e copil!!!!
O sa aiba timp de teme...toata viata...
Macar acum sa nu aiba grija....

Dar tu ai spus ca Julian o face din placere...atunci e ca un fel de joaca si pt el...
Al meu nu cred ca ar sta cu caietul in fata la birou!!!! Si nu e nici motessori



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

jocurile interactive ii invata logica, matematica, formare de cuvinte usoare, sa lucreze in echipa sa obtzina ceva, sa lucreze individual sa obtina ceva.

de luni incep alfabetul si cifrele "julian le stie deja... sunt curioasa cu el ce va face" - se lucra la nivelul copilului.. ii grupeaza pe cei ce nu stiu nimic la un loc pe alti mai cu inclinati spre mate la un loc si se lucra la nivelul lor, scazut sau avansat.

julian si cand nu are teme sta cu caietul in brate si cu creionul si face singur adunari si pune rezultatul si sa se verifice ia calculatoru si verifica de e bine, dupaia copiaza civinte din carti asa ce ii place lui.

coloratul inca avem batalie cu asta... uf coloratul il dispera , vrea sa picteze si nu are voie.

faza: vineri la gradi trebuia sa faca o plansa cu ce peisaj ii place lui cel mai tare, sau jucaria preferata , sau persoana draga lui si piciu meu a desenat numele lui si adunari si abc's... invatatoarea ia facut un soare pe hartie a zis ca nu e bine soarele ca nu e locul lui in plansa lui julian


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Dragelor , pe mine sistemul asta American ma .

Copilasii nostrii au 5 ani , de ce sa invete de pe acum?
Ce vor face la scoala? Se vor plictisi.
Unde este copilaria si libertatea de care am avut noi parte?

Stiu , si Emma stia literele la 4 ani , la 4 ani si jumatate incepea sa le scrie , dar asta din plictiseala si din neputinta de a face altceva.

Si aici se face grupa pregatitoare si copii trebuie sa stea la masuta sa invete in loc sa se joace.

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

in california legea zice ca trebuie sa fi cel putin 4 ani si 9 luni cand incepi grupa pregatitoare si cel mult 5 ani si 9 luni... Julian e cel mic.. si sincer chiar nu mi se pare prea mult ce fac, totul e ca o joaca pt ei, totul e hazliu si facut in joaca, nu sunt fortati copii nu sunt torturati cu teme imense si daca nu pot tine pasul se recomanda sa repete anul, nu vor fi lasati repetenti, parinti decid daca vor sau nu sa repete anul...
copii pana la 7 ani au abilitatea de a invata si de a deprinde lucrurile mult mai usor, si nimeni nu le fura nici o copilarie.. ba mai mult mie mi se pare bataie de joaca fata de micuti sa inceapa la 7 ani cu 5 materi cu lecti de 2 pagini pe zi pe materie, cu orar diferit in fiecare zi, cu lecti de invatat zilnic... si mintea lasata ne antrenata pana la 7 ani.
Aici orarul e acelas pt un semestru intreg... aceleas ore, zi de zi, tema se da o data pe saptamana nu zilnic.. si nu se incarca programa ca in ro.

Totul depinde de la tzara la tarza si se pare ca fiecare avem ceva de comentat la sistemul din tzara vecina.

PS: in ro cand am inceput eu cls I imi aduc si acuma aminte cu dezgust... nu facusem nimci pana atunci educativ, nici la gradi nici la camin unde eram dusa de la 2 ani incepand.. si in cls I am fost bombardata cu teme si lecti nu mai apucam sa ies la copii decat duminica 2 ore maxim.. in rest faceam lecti ca disperata. Mergeam la scoala si sambata in primi ani de scoala , nu aveam nici o activitate dupa scoala decat lecti si lecti...

Curiozitate: in ro copii de cls I ce mai pot face dupa scoala, mai au timp de joaca, mai au timp de un sport, mai au timp de relaxare.. aici daca parinti se organizeaza bine si se implica, mai au timp si de sport, si de joaca si de ora de relaxare/leneveala zilnic... si sa isi termine lectile in timp pt saptamana aceea fara sa fie stresati.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Nicole adevarat ce spui tu.

Mie totusi mi-e frica sa nu se plictiseasca peste 3 luni si sa i se para un calvar dupa aceea.

Nu am zis ca sistemul nostru este bun , pentru ca nu este , dar imi pare rau de ei ca sunt mici. Si ce daca stiu o multime de lucruri , cu atat mai mult le-ar fi mult mai usor sa inceapa din clasa I.
Au mai multa imaginatie ca noi , nu sunt inapoiati si tocmai din aceste motive eu cred ca perioada copilariei este unica.


Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Gabb, tu ai avut o experienta neplacuta la scoala in Ro...
Dar eu am facut foarte multe la gradi, si nu am fost deloc socata in cls 1...si nici teme de genul 2 pagini pe zi nu am avut!!!!
Sa nu spun ca in fiecare zi ieseam la joaca cateva ore buna dupa scoala in jurul blocului!!!!
Si asa faceau toti copii de la bloc...Nu statea nimeni in casa sa faca teme

Nu spun ca scolile din Ro sunt mai bune sau mai proaste...nu are rost sa le comparam...sunt pur si simplu diferite...

Iar cu copiii americani care au timp de de toate...este un mit...se poate doar daca unul din parinti nu lucreaza, sau lucreaza part-time...(si sunt putine familii asa...)

In fine...poate in California e altfel...


Aida, si eu sunt nostalgica dupa jocurile din copilarie...si incerc pe cat pot sa ii le ofer si lui David...
Sa nu vorbesc de vacante la bunici fara nici o grija, nici un program...cozonaci iarna in vatra, oua rosii primavara si miros de fan vara!!!!

Vroiam sa impartasesc poze de azi:
http://good-times.webshots.com/photo/2042269460087737923jHPDzm



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sinzi nu e adevarat.. daca te organizez bine si te implici se poate cu servici de full time sa te ocupi de copil.. ma rog fiecare cu ideea ei... eu vb din ce vad in jurul meu la mamici si tatici de full time job cu 2 copii "kinder si mai mic" ca se poate tu vb din experienta ta si gata.
tot raman la ideea mea ca daca vrei sa poate si tot raman la ideea mea ca scoala ce o fac ei aici la kinde rnu ii va ucide si nici copilaria nu o sa le fure.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput