Copilasi din 2002 (36)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Aida, stiu ca sunt unii care iti fac o casuta imediat, insa si banii la fel de repede ti-i iau :). Ca nu despre cat de repede, ci si despre cat de scump e vorba ;(. Speram sa fie bine si sa va invit la casuta noastra de la tara in vreo 10 ani :)). Sa ne dai vesti bune despre analize.

Sinzi, si eu sunt de parere ca este ok ca un copil sa aiba tot timpul din lume pentru joaca la varsta aceasta, si nu spun asta ca argument pentru ca Stefan nu stie literele si nici nu vrea sa coloreze la aproape 5 ani :). Stiu ca nici mie nu-mi placea deloc sa scriu cand eram la gradi (semne grafice etc.), si uite ca sunt ok, acum stiu sa scriu :). A, si nici macar literele nu le stiam cand am inceput scoala (la 6 ani si cateva luni) si nu am avut probleme chiar deloc. Si eu mergeam la bloc si ma jucam, mergeam la tara si eram in elementul meu (asta e durerea mea cea mare, Stefan nu va avea parte de asta...). Insa daca se pot face si altele, sub forma de joc, astfel incat sa nu fortam copilul prea mult si sa nu il obosim/plictisim, de ce nu? Singura problema este ca nu stim cum se vor comporta pe termen lung si daca temele de la 4-5 ani nu il vor suprasolicita, ma refer la termen lung, ok?

Elena, eu am sarit repede peste pozele cu tortul, nu de alta dar nu vroaim drumuri la cofetarie (si acum inghit in sec :)). Pozele voastre de la tara sunt super faine.

Noi am avut un week-end linistit, eu sunt extrem de somnoroasa mereu, am dormit si 12 ore pe zi si degeaba, azi tot obosita ma simt. Sper sa imi treaca si sa imi intru putin in ritm... Stefan este plin de viata si jucaus, iubitor (ce-o fi cu e?) si cere cata atentie putem noi sa ii oferim (mai multa decat de obicei). Ieri ne-am jucat de-a troleibuzele, fiecare aveam pe frunte plasturi cu numere de autobuze/troleibuze si urmam anumite trasee, mergeam la service... amuzant, oricum.

Va doresc o saptamana faina, cu mai muot soare decat am avut noi.

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Salut si sa aveti o saptamana buna!
George e la tara pana miercuri, apoi gata cu vacanta, ca de luni incepe caminul si trebuie sa il mai pregatesc, sa scot hartiile de la medic! Mi-a venit "minunea" aceea de la ministerul sanatatii, cine a mai primit si cum a procedat?! George a spus clar ca NU vrea sa i se ia sange, si sa stau cu el la cozi mi-e imposibil, am inteles ca la noi se cam sta. Plus ca el e acum bine, chiar respira mai bine de cand am venit de la mare.

Cu sistemele de invatamant, nu are rost sa ne "polemizam" pentru ca nu am auzit pana acum despre vreunul sa fie "cel mai, si cel mai", fiecare copil se adapteaza la ce i se ofera si parintii vin suplimentar cu ce pot! Nu e mai rau in Ro, pana una alta aici eu am invatat, m-am format si am avut slava Domnului vreme sa fac de toate, inclusiv sa ma joc, ma rog... pe vremea aia stateam la cozi la lapte, unt, paine, cota de ulei... poate lipsurile astea ne-au mai stricat din copilarie, dar in rest, era vreme de toate. Si acum vad copiii din bloc de la mine ca se joaca, in liceu devine mai stresant totul, ca se trece pe pregatiri intense... ma rog, fiecare cum considera! Insa fetele care lucreaza in invatamant pot sa spuna mai multe, eu spun doar din experienta mea si a apropiatilor mei care au copii la scoala.

Ma duc la Gabi, e teroare cu dintii astia, desi mai am o luna de asteptat... dar pe ea o dor gingiile!

Va pup, o zi buna!

edit: Nico, am postat odata, iti amintesti ce "poteci" faceam la cofetarie asta iarna cand vedeam torturile copiilor Stafeta ti-am dat-o cu tot cu drumirile astea



Elena - mami de www.babiesonline.com/babies/g/gabrielacapraru/" target="_blank">Gabriela (12.04.2007) si www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">George (6.09.2002)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2982d59ca18ccf32422fed" target="_blank">Poveste fara sfarsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Elena, mi-ar fi fost de folos o stafeta mai light, ce-i drept :)). Incerc insa sa nu-l sperii prea tare pe medic... :). Si mananc putine dulciuri, desi imi plac la nebunie!
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Elena , lu' Emma i-au iesit dintii la 3 luni si jumatate , asa ca sa nu te miri daca ies.

Nicoleta stiu ce vrei sa spui legat de casa. Mi se pare normal sa vreti sa o construiti fara prea mare efort si in timp mai lung. Mult succes la proiecte!

sanzi am vazut pozele de la plaja , sunt superbe. Cred ca Emma a pus ochii pe David.
Cat despre vacantele oferite de tine ... esti super draga mea.

Nicole adevarul cred ca este pe undeva la mijloc. Acum depinde din ce pozitie privesti problema. Eu spre exemplu as fi multumita sa o pot primi in casa pe verisoara lu' Emma ca sa se poata juca putin impreuna. Pe mine personal nu ma incalzeste cu nimic ca Emma la 4 ani stia alfabetul , dar o duceam zilnic la chinuiala.

Va fetelor pe toate si multa sanatate


Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Gabb, nu te contrazic...
Pur si simplu din experienta mea la gradinita aici, si lucru cu copiii, asta am observat (si eu si colegele mele...care sunt educatoare de 30 de ani in US)...chiar avem multe discutii pe tema asta...
Fiecare parinte face oricum ce e mai bine pentru copilul lui si nu ce ii prieste copilului meu ii prieste si altuia...

Pentru David, eu vreau libertate...si o are!!!!


Nicoleta, daca eram in Ro, nici David nu cred ca ar fi stiut literele , desi mi-a schimbat f mult modul de gandire sist montessori...
Si David este foarte dragastos!!! Desi nu mai vine noaptea la noi in pat, nu stiu daca doarme tun ca e prea obosit sau nu il mai intereseaza patul nostru...
Noi acum suntem tare fericiti ca in "cartierul" unde ne-am mutat stau toti prietenii nostrii si nu trece zi fara sa ne strangem si sa ne jucam...ba la cineva acasa, ba in parc, ba la plaja...ba in mai multe locuri
Asa ca are "fratiori" si "surioare" cu care sa se joace!!!!


Elena, ce tare e George cu luatul sangelui!!!! Ar fi fost chiar culmea sa spuna DA!!! hihi...Atunci cred ca trebuie sa te miri mai mult!!!
Sa stii ca si lui David i-au iesit dintii la 4 luni (deja iesise cand a implinit 4 luni)...asa ca...se poate!!!!
Ai inceput sa ii dai ceva calciu???
Eu m-am speriat de cand cu voi si prietenele mele care dau mereu vitamine la copii, si i-am luat si eu niste "bomboane" cu calciu cele mai naturale si organice care le-am gasit prin magazine...


Aida, multumim de complimente!!! Si tu ai o fetita frumoasa foc!!!! Am vazut ca ai deschis un subiect la pozasi si ma duc sa citesc acum!!!




It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sinzi, eu vitamine inca nu ii dau, desi ma bate un gand... acuma, ca tot intra la gradi iar... Mai degraba ceva natural de la Forever, insa trebuie sa iau de 50 de euro si nu am ce, astea fiind vreo 18... E fain ca acum stati intr-un cartier plin cu prieteni, asa David are ziua plina. In ceea ce priveste sistemul Montessori, nu stiu amanunte, insa eu ma gandesc ca, daca e putin stres negativ, insa multe lucruri noi si situatii care sa ii solicite si care sa le faca placere, atunci e numai bine pentru ei. Vorbeam cu sotul meu intr-o zi cat de mult il schimba pe Stefan iesirile din mediile familiare, cat de atent e la amanuntele din "peisaj" si cat de mult il schimba in bine toate noile info pe care el le solicita! Pare mai intelept dupa fiecare noua calatorie (si sunt mai putine decat am vrea, ce-i drept...), acuma ca o fi sau nu, mai vedem.
Eu sunt inca trista ca vara asta nu l-am putut duce la inot, insa din toamna il ducem la niste cursuri de engleza, mai profi asa, sper sa nu il oboseasca si sa nu il plictiseasca. In rest, sigur va retine repede, ca sa avem si noi o baza pentru acasa :).
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Nico, si eu sunt amatoare de dulciuri, dar m-am abtinut in srcina pt. ca am crescut enorm in greutate de la tratamente si stat in pat, plus lichide retinute. Insa asa, cand nu mai puteam, imi luam, ca nu aveam ce face! Sa stii ca si la George am observat o atentie sporita cand plecam undeva, intreaba, apoi cand revine le povesteste la toti chestii pe care credeam ca nici nu le-a observat.
Sanzi, apoi eu speram ca a mai crescut si i-am tot povestit ca alti copii nu plang cand ii "pisca" putin cu acul. Insa el a spus clar si asistentei: "eu NU vreau injectii, sa faca altii" Nu ii dau calciu lui George, deocamdata asept sa vad ce zice medicul de familie, iar la asta mica nu am voie sa ii dau nimic, e ca si George-bebe: cu calciu la maxim, are fontanela aproape inchisa. Dar cu lipsa poftei de mancare la George... am intrat in panica, insa vine ea "doamna educatoare" si rezolva problema!
Aida, ma duc si eu la perlute! Uite, la subiectul tau nu am scris, dar am asa o admirate pentru tine, Mari si Nina ca luptati atat pentru puii vostri si prin ce trec ei... e incredibil ce forta au si ce putere aveti si voi! Chiar nu am cuvinte sa va spun cat va iubesc si ma rog sa scapati de griji si umblatul la medici!
Eu zic ca mai am de asteptat cu pitica la dinti, ca nu sunt umflati, insa roade pumnisorii si jucariile la greu si plange si e nervoasa din senin, noroc de Calgel, insa e smechera si dejacum vede tubul stie ca e ceva bunut. Cum plange, George ii cauta Clagelul, ca ma si distreaza, si incearca sa o guguleasca, sa o calmeze! Am mare noroc cu el cand e acasa la capitolul Gabi!
Va pup, iar plange...

Elena - mami de www.babiesonline.com/babies/g/gabrielacapraru/" target="_blank">Gabriela (12.04.2007) si www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">George (6.09.2002)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2982d59ca18ccf32422fed" target="_blank">Poveste fara sfarsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Elena, si eu am luat mult in sarcina, si nu am luat decat Fe spre sfarsit, niciun tratament (a, am luat o data antibiotic, ca am avut o raceala care nu trecea... la indicatia medicului, fireste), si tot am luat 21 de kg. Si eam tanara, aveam 25 de ani. Mie mi-e doar ca trebuie sa imi schimb medicul, si am incredere in el, insa daca are problema asta cu greutatea... of.
Ma bucur ca te ajuta George cu micuta ta. Aseara imi povestea Adrian o convorbire cu piciul meu, ii zicea tati ca va trebui sa ii cumparam si hainutel bebelusului, dar ca ii vom cumpara si lui: una bebelusului, una lui Stefan. La care Stefan: "Ii vom cumpara numai bebelusului, ca eu am destule deja!". :)
Si cand il intreb cine e iubirea mea imi zice ca bebelusul si Stefan :). Si astea sunt de la el, nu le-a auzit la noi. Sper sa fie bine si sa reusesc sa il integram frumos pe bebe in viata noastra.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nicoleta si eu il vad pe David ca e foarte inresat de bebelusi si tot ce tine de ei...hihi...
Inca nu ii este lui foarte clar ce rol au barbatii in aducerea pe lume a bebelusilor, chiar crede ca si el va avea un bebe, si nici noi nu ne-am bagat in amanunte sa nu dam in alte chestii premature
Stefan va fi un bun fratior!!!!

Ca Geroge...pe care il admir tare mult in filmulete ce frumos poate sa se joace cu surioara lui!!!!

Aida am citit perlutele sunt super!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Aida-e tare scumpa printzesa si foarte frumoasaaa!!

Felicitari George si Stefan pt intelegerea si intelepciunea de frati mai mari!
Nu acelasi lucru l-as putea spune despre Andrei. El are un var de un anisor, pe care Andrei pur si simplu nu il intelege, oricat i-as explica eu si i-as arata cat e de mic si de nestiutor.
Andrei nu-i da jucariile lui, motivand ca varul sau le baga in gura, le tranteste si nu stie sa se joace. In consecinta, cand ne intalnim isi ia jucariile si fuge de asta mic!

O zi frumoasa cu mult soare, va doresc, ca la Oradea e frig si ploua!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput