Va respectati indeajuns parintii?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
De fapt bataia , face atit de mult rau ...? cum mai combatem lumea care si azi, la tara, ne mai susotesc ca "bataia e rupta din rai, si ca "unde da mama, acolo creste", asta ca o consolare pentru copilas??
Sunt atit de multi adulti si in ziua de azi, care spun cu zimbetul pe buze si cu veselie chiar" cita bataie am mincat de la mama", sau tata, dupa caz?
sa fie toti copiii abuzati de ieri , adultii de azi cu probleme ascunse? ar fi prea de tot...


Probabil nu... probabil si copiii, ca si adultii, au grade diferite de rezistenta si sensibilitate.
Eu stiu adulti extraordinari care au avut o copilarie mizerabila...si sint sigura ca exista si cazul invers... asta nu inseamna ca nu e intotdeauna mai simplu sa dam vina pe altcineva pentru neimplilnirile noastre personale.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

quote:
Daca tot am intrat in amanunte, poate confirma cineva, un psihoterapeut legatura directa intre abuzurile parintilor si atitea probleme de azi, ca adult?


uite de ex, cartea lui Alice Miller, desteptarea Evei - spun doar de aceasta carte deoarece poti sa o descarci de pe adresa deschisa de fetele de pe forum (cred ca e pe gmail)

din pacate exista o legatura directa intre abuzurile suferite in copilarie si problemele adultilor.

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Problemele adultilor sunt 100% consecintele abuzurilor (abuzuri fizice, psihice, emotionale, sexuale). Aceste probleme incep sa se rezolve numai cand constientizam abuzurile. Atata timp cat le negam si le bagatelizam si ne credem la pupitrul de control al vietii, nu avem de ales decat sa repetam abuzurile, uneori asupra altora, alteori asupra noua insine, deoarece subconstientul nu se lasa niciodata controlat de constient (mai degraba e invers).


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Eu cred ca adultul poarta cu el toate greselile in educatie ale parintilor lui. Si mai cred si ca ceea ce s-a "zidit" in copilarie ca si structura psihica a viitorul adult nu mai poate fi demolat si reconstruit mai bine. Poti retusa, poti schimba fatada, dar inauntru, adanc, tot asa ramane.
Iar legat de modul de a fi al parintilor tai, mi se pare evident ca e o batalie a orgoliilor (am servit-o si noi si tare imi pare cunoscuta experienta ta). Iar in astfel de "razboaie" nu exista invingatori, sunt numai cei ce cedeaza si cei care cred ca si-au impus punctul de vedere. Dar de ambele parti raman resentimente si frustrari.
In orice caz, te poti linisti: nu esti obraznica, nu esti nerecunoscatoare si cum te mai "rasfata" mama ta, din contra, esti o persoana cu mult bun simt si mult simt al responsabilitatii. Si mai ai cateva calitati: esti echilibrata si ai un sot la fel de echilibrat si de calitate ca si tine. Ferice de copii vostri, sunt convinsa ca-i veti educa bine.
Iar legat de ai tai, eu una le-as aminti ca familia mea acu e formata in primul rand de copii mei si cel cu care le-am dat viata si daca nu sunt multumiti cu ce au ... n-au decat. Sa-si pastreze veninul si santajul sentimental pentru ei ca tu nu ai nevoie, nu asta trebuie sa primeasca un copil de la parinti. Si pentru o perioada as lasa-o mai moale si cu casuta si cu discutiile si cu vizitele. Nu de alta, dar si sotul tau e om si la un moment dat toate discutiile astea rele si sterpe il vor afecta si se va vedea in echilibrul familiei tale. Si-ar fi tare pacat. Si pastreaza-ti nervii pentru boacanele pe care le vor face nazdravanii tai, nu pentru frustrarile parintilor tai ca oricum n-ai nici o sansa sa-i mai schimbi.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput