Mamici de septembrie - octombrie 2007 (62)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Valentina, imi pare rau ca vii cu asa vesti proaste, speram sa auzim de bine data viitoare. Noroc cu pitica ta cuminte, ia sa facem putin schimb, ca a mea ma termina. Nu stiam ca ai voie dexametazona pe sarcina, nu e cortizon?





Rox 38+
si Alexandra Maria (10.02.2004)






Nu, este Dexa si se da numai in cazuri speciale , luata pe termen lung da probleme in sarcina, dar in cazul meu este sigurul care da rezultate. Nu-mi ramnane decat sa fiu cat mai optimista, am trecut de faza cu smiorcaielile si sa sper ca voi ajunge cat mai aproape de termen. Cea mai nasoala faza este ca nu am voie pic de sare, cea ce la mine echivaleaza cu un dezastru de proportii, dar tot efortul pentru puiul meu.

32 s +
si Alexandra-Nicloleta (27.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Piciulika, stai in pat, cu picioarele intnse si relaxate, si pune 2 perne sub spate ca sa faci un unghi de 45 de grade. Cam asa impaci si capra si varza, e ok ptr arsuri si merge si pentru contractii. Ba chiar poti sta usor intr-o rana, adica mai pe o parte cu genunchii usor indoiti. La mine functioneaza pozitia.




Parca ma citezi pe mine, explicand acum 3 min. sensul colectziei impresionante de perne din toate partzile! Exact 45 de grade - e un compromis bun, dar doar dupa 2 cani de laptic...
Ragai (ma scuzatzi) ca un si stau in varful patului ca pe bobu' de mazare!

Merci, Rox dragutza, de sfat! Functzioneaza cat de cat. Lasa, ca iarba rea nu piere asa usor. Alte fete chiar sufera.

Piciulika 33+ Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Annisia, nu pierdusi nimic maica. Si eu stau adiba sa vad ce face Lia si deocamdata nimic. Cred ca s-a ingrosat gluma si s-a pus pe nastere!
Asteptam cumintele sa vedem ce si cum!



Nana, 36+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Roxana, aranjatul prin casa e pentru mai tarziu. Acum mi-am luat portia de masaj. Bine, avand in vedere ca stam la 2 camere si suntem doar noi doi, nu e cine stie ce deranj. Spalatul vaselor l-am impartit dupa ce am papat: el farfuriile, tacamurile si canile, iar eu tigaile si stersul mesei.
Nu stiu ce sa ma fac cu durerile mele de coaste si spate. Coastele ma dor de azi dimineata, dar acum nu stiu cum sa mai stau ca ma supara si spatele.

Sim 37+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vad ca nu avem vesti de la Lia. Annisia, a inceput sa iti placa sa bifezi nasterile?

Piciulika, sa stii ca e bine cand poti scoate aerul, chiar daca nu tocmai elegant. Eu nu pot deloc si raman numai cu senzatia de reflux. Lapticul nu prea ajuta. Ma gandeam eu ca nu clachezi din atata lucru, insa m-am regasit perfect in ceea ce descriai si am scris si eu ce ma ajuta cat de cat. Insa acum e bine, la somn nu e ok, ca nu pot sta asa, adica nu pot dormi. Daca atipesc asa ma doare spatele de nu ma mai pot misca cand ma ridic, daca ma las mai jos arsurile sunt crunte si daca imi vine vreo ragaiala d-asta este cu tot cu lichid ceva care ma arde de ma seaca la inima. Maalox ma mai ajuta, noaptea trecuta am uitat sa iau si am cam suferit.

Valentina, eu am intrebat pentru ca atunci cand am avut problemele cu sinuzita acuta si sufocarea, aveam nevoie de aerosoli cu dexametazona ca sa poata desumfla mucoasa si sa pot respira, si medicul nu mi-a dat voie.

Isabeluta, multumesc mult. Am inteles pana la urma, culmea ca desi ai scris Cotroceni, am inteles ca te-ai referit la Primaverii cand ziceai de site. Am verificat, e ok, rezonabile. Ma duc luni dimineata la ei. Numai anticorpii B o sa ii fac la Hematologie.




Rox 38+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sim, pai sa iti dau un exemplu de suparare de azi. Puneam rufele inchise la culoare la spalat. Si stiam ca isi lasase o pijama murdara in birou, zic sa o pun si pe aceea. Si caut caut caut. Nimic. Intreb si mi se raspunde. "Aaa, ma deranja pe scaun si am pus-o pe jos, dupa birou". Adica acolo unde e un loc ingust, nici nu ai acces si nici nu m-as fi gandit la asta. Adica nu zic sa o puna la spalat mai, dar in cos de rufe macar sau undeva unde sa o vad. Zii si tu cum sa nu ma enervez! Si asta e numai un exemplu de ordine de facut dupa cel mare. Dupa Alex iti imaginezi. Si-a luar creioane din Carrefour, a ascutit peste tot, a mazgalit vreo 20 coli, le-a maruntit, etc etc. Si nu e vorba de camere, ca eu pe sus dau mai rar, numai la spalat si la somn, altfel fug de scari. Eu vorbeam acum de living, birou si bucatarie. De ultima nu mai spun...ca ma apuca iar oftica.

Nu stiu ce sa zic de durerile tale de spate si coaste, or fi si de la vreun efort. Sau de la prea multa "practica"?

Rox 38+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Piciulika, sa stii ca e bine cand poti scoate aerul, chiar daca nu tocmai elegant. Eu nu pot deloc si raman numai cu senzatia de reflux. Lapticul nu prea ajuta. Ma gandeam eu ca nu clachezi din atata lucru, insa m-am regasit perfect in ceea ce descriai si am scris si eu ce ma ajuta cat de cat.


Draga mea, era ilar doar pentru ca i-am spus sotzului meu exact cuvintele tale, fara sa le citesc - probabil cand le scriai tu!
Apreciez mult grija ta, stii bine! ...asa de mult, ca nu te las sa nasti inca!
Realmente mi-e cam jena sa ma plang la voi pe Odisee de micile mele baiuri - fatza de alte fete sunt balerina, nu?! Astea nu-s nimic fatza de alte dureri si probleme.
quote:

Insa acum e bine, la somn nu e ok, ca nu pot sta asa, adica nu pot dormi. Daca atipesc asa ma doare spatele de nu ma mai pot misca cand ma ridic, daca ma las mai jos arsurile sunt crunte si daca imi vine vreo ragaiala d-asta este cu tot cu lichid ceva care ma arde de ma seaca la inima.

Aici iar parca despre mine scrii!!! 1:1 !!! Si spatele, si reflux gastric...
...mai Rox, tu ai camera video la noi in dormitor si un micro-chip la mine in creier!



Piciulika 33+ Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Nu stiu ce sa zic de durerile tale de spate si coaste, or fi si de la vreun efort. Sau de la prea multa "practica"?

Rox 38+
si Alexandra Maria (10.02.2004)




Cam nasoala treaba cu dezordinea din cate spui tu. Eu l-am invatat pe al meu sot sa isi puna lucrurile pt spalat in cosul de rufe. A durat ceva, dar am reusit. Cand ne-am mutat impreuna (adica eu la el), sosetele le arunca in baie pe jos, langa chiuveta. Restul de haine erau imprastiate prin casa. Dar am reusit...
Nu am facut nici un efort, nici macar 'practica' , dar sa stii ca ma bate gandul sa prestez ceva, poate trece durerea. Sa vedem daca e dispus la ceva dupa ce se termina meciul

Edit: si l-am mai invatat pe sot sa duca doar el gunoiul si sa pregateasca micul dejun. Cand mai vine mama pe la noi are tendinte sa faca ea treburile astea, dar i-am explicat f clar ca asta e treaba sotului si se pare ca a inteles pana la urma.

Sim 37+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

nici o veste despre Lia???

noi va spunem noapte buna si vise placute.



AFIBEBE37+Cristian Nicolae

AMR 2 ZILE

SI VINE ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Noapte buna!

Emma 34+

Mergi la inceput